زمان مطالعه: 4 دقیقه
آیا کاشت ناخن عوارضی دارد؟

آیا کاشت ناخن عوارضی دارد؟

استفاده از روش‌های زیبایی ناخن روز به روز رایج‌تر می‌شوند، اما آیا افراد از خطرات روش‌های کاشت ناخن هم...
آیا کاشت ناخن عوارضی دارد؟
آیا کاشت ناخن عوارضی دارد؟


استفاده از روش‌های زیبایی ناخن روز به روز رایج‌تر می‌شوند، اما آیا افراد از خطرات روش‌های کاشت ناخن هم باخبرند؟ آسمونی در این بخش عوارض کاشت ناخن را برای شما عزیزان برمی شمارد. دعوت می کنیم تا پایان همراهمان باشید.

عوارض کاشت ناخن

این روزها در تمام بروشورهای تبلیغاتی آرایشگاه‌ها، بخشی به کاشت ناخن اختصاص دارد که هزینه آن، بسته به محل جغرافیایی سالن‌های آرایش هزینه‌ای حدود 70 هزار تومان در قسمت‌های شمالی تا 30 هزار تومان در بخش‌های مرکزی شهر است.

این هزینه تنها صرف یک دوره کاشت ناخن می شود و هر دو هفته یک بار به تناسب بلند شدن ناخن‌ها لازم است که ترمیم انجام شود. قیمت ترمیم این ناخن‌ها هم از 15 هزار تا 25 هزار تومان است که به میزان رشد ناخن‌ها بستگی دارد.

علاوه بر پُرهزینه بودن، کاشت ناخن در زمانی حدود 2 ساعت انجام می‌شود. برای این منظور سطح ناخن به وسیله سوهان‌های برقی تراشیده می‌شود تا جایی که تنها لایه بسیار نازکی از ناخن باقی بماند. علت این تراشیدن این است که وقتی از ژل یا پودرهای مخصوص برای فرم دادن به ناخن استفاده می‌کنند، ظاهری برجسته نداشته باشد.

ناخن‌های کاشته شده در مواردی که قابل تشخیص از ناخن طبیعی نیستند و به اصطلاح عامه «خوب کاشته شده‌اند»، خطرناک‌ترند و در صورت شکستن ناگهانی، آسیب جدی‌تری را برای فرد به دنبال دارند، چرا که مواد مصنوعی مورد استفاده برای کاشت ناخن بر روی لایه‌ای متشکل از یک ردیف سلول، چنان محکم چسبیده‌اند که اگر در اثر ضربه یا کشیدگی ناگهانی بشکنند یا کنده شوند، بافت زیر ناخن شامل پوست، گوشت و عروق نیز همراه با آنها جدا می‌شود و آسیب های جدی را به وجود می‌آورد.

ناخن‌های مصنوعی به صورت‌های مختلفی از جمله پلاستیکی و کاغذی وجود دارند که بنا به موقعیت‌های مناسبتی با چسب‌های گوناگون از چسب قطره‌ای گرفته تا چسب آهن، بر روی ناخن چسبانده می‌شوند.

اما تزئین ناخن‌ها نیز داستان خودش را دارد و بسیار متنوع و پیچیده است؛ از کاشت ناخن، فرنچ و مانیکور پتیکور و پانچ ناخن گرفته تا لاک و استمپ ناخن.

اما پانچ ناخن دست و پا نیز روش جدیدی است که امسال مورد توجه قرار گرفته است، بدین صورت که پس از سوراخ کردن ناخن، آویزی را بر روی آن می‌گذارند که بسته به سلیقه افراد از یک نگین کوچک تا آویزهایی به شکل قلب، ستاره و… است و با زنجیرهای نازک به ناخن متصل می‌شوند.

اما آیا همه آنهایی که از این وسایل استفاده می‌کنند، از خطرات آن باخبرند؟ خانم ها بیشتر از آقایان به ظاهر و زیبایی ناخن‌های خود اهمیت می‌دهند و پول و زمان زیادی را صرف نگهداری و زیبا نمودن ناخن‌ها می‌کنند و در بسیاری از موارد، ناخن‌ها نشان دهنده عادات شخصی و بهداشتی افراد هستند.

nail-extension-side-effects
nail-extension-side-effects


شاید فکر کنید فقط چند سالی است که کاشت ناخن مد شده اما هیچ می‌دانستید زنان مصر باستان هم به‌خاطر علاقه فراوان‌شان به داشتن ناخن‌های بلند، به نوعی کاشت ناخن انجام می‌دادند و به صورت مصنوعی طول ناخن‌های‌شان را افزایش می‌دادند؟! در آن دوران، داشتن ناخن‌های بلند نشانه ثروت و اصالت خانوادگی بوده و غیر از مصر در میان بسیاری از تمدن‌های دیگر (به‌خصوص فرهنگ‌های آسیایی) مرسوم بوده است؛ به‌خصوص که از مواد گران‌قیمتی مثل عاج، استخوان و طلا برای افزایش مصنوعی ناخن‌ها استفاده می‌شده.

در سال 1954، یک دندانپزشک آمریکایی به‌نام فرد اسلک که موقع کار با دستگاه تراش دندان، یکی از ناخن‌هایش را از بین برده بود، سعی کرد با همان دستگاه یک ناخن فلزی نازک برای خود بسازد و این اولین ناخن مصنوعی است که در تاریخ ثبت شده. حالا دیگر ناخن‌های مصنوعی کلی پیشرفت کرده‌اند و انواع و اقسام مختلفی دارند؛ یعنی شما می‌توانید با کمک ناخن‌های اکریلیک، ژلی و فایبرگلاس به زیباتر شدن دست‌های‌تان کمک کنید.

خطرات کاشت ناخن

دکتر کامران بلیغی، متخصص پوست و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید: «استفاده از ناخن‌های مصنوعی و کاشت ناخن، عوارضی همچون عفونت های معمولی و قارچی، درماتیت (اگزمای تماسی) تغییر شکل صفحه ناخن، شکنندگی و حتی از بین رفتن صفحه اصلی ناخن را به دنبال خواهد داشت.

همچنین، کاشت ناخن‌های مصنوعی باعث تغییر رنگ ناخن، التهاب دور ناخن، خط خط شدن و خرد شدن ناخن و کنده شدن لبه آزاد ناخن از بستر (اُنیکولیز) می‌شود.»

دکتر نیلفروش زاده، متخصص پوست و مو نیز معتقد است: «استفاده طولانی مدت از ناخن‌های کاشته شده ی یک بار مصرف گرفته تا ناخن‌های کاشته شده برای استفاده طولانی مدت می‌تواند باعث واکنش‌های دردناک و شدید شامل عفونت پوست اطراف ناخن‌ها و شل شدن ناخن‌ها شود.

خانم‌هایی که از ناخن‌های مصنوعی و کاشته شده برای زمان طولانی استفاده می‌کنند، ممکن است مشاهده کنند که ناخن‌های طبیعی آنها نازک‌تر و مات‌تر شده است و در مواردی منجر به عوض شدن جهت و محور ناخن می‌شوند. اگر اصراری برای استفاده از ناخن‌های مصنوعی وجود دارد، این ناخن‌ها باید هر 3 ماه یک بار برداشته شوند تا اجازه داده شود ناخن‌های طبیعی استراحت کنند.»

آیا کاشت ناخن عوارضی دارد؟
آیا کاشت ناخن عوارضی دارد؟


چسب‌هایی برای آهن

افزایش طول ناخن‌ها ممکن است به وسیله ناخن‌های پلاستیکی که کل ناخن یا انتهای ناخن را می‌پوشاند انجام شود. این ناخن‌های مصنوعی با چسب‌هایی چسبانده می‌شوند که حاوی methacrylate هستند که ماده‌ای حساسیت‌زاست و ممکن است باعث شکاف و ترک ناخن شود.

دکتر بلیغی معتقد است: «پوشاندن ناخن‌ها به وسیله چسب به دلیل وجود آکریلات در ترکیبات آنها از لحاظ طبی و پزشکی عوارضی نظیر پوسته‌ریزی، تغییر بافت ناخن و عفونت‌های قارچی به خصوص کاندیدا را به وجود می‌آورد و به جز در افرادی که بافت ناخن در آنها به دلیل ژنتیکی یا بیماری از بین رفته است ، توصیه نمی‌شود.»

بر اساس گزارش های موجود، چسب‌هایی که برای چسباندن ناخن‌های مصنوعی به کار می‌روند، به دلیل آزاد کردن سم سیانید و بخار ناشی از آن می‌تواند باعث مسمومیت و حتی فوت افراد آرایشگر شود.

کاشت ناخن خطرناک است؟

برخی اوقات ممکن است مشکل‌ساز شود؛ مثلا  در صورتی که  بهداشت و استانداردهای اولیه انجام نشود، می‌تواند باعث ایجاد قارچ زیر ناخن‌ها شود یا عفونت پیدا ‌کند، گاهی هم باعث تغییر رنگ و تغییر شکل ناخن می‌شود. اما نمی‌توان گفت خطرناک است؛ یعنی جان فرد را به خطر نمی‌اندازد و باعث از بین رفتنش نمی‌شود اما می‌تواند مشکلاتی برای ناخن‌های فرد ایجاد کند. طول درمان این نوع مشکلات هم بسته به وضعیت ناخن‌ها، نوع و شدت قارچ یا عفونت ایجاد شده، متفاوت است «گاهی با برداشتن ناخن‌های مصنوعی، به مرور زمان مشکل ایجاد شده رفع می‌شود، گاهی هم نیاز به درمان دارویی طولانی‌مدت وجود دارد.

اصولا اگر ناخن‌های مصنوعی برای بیش از 6ماه روی دست باقی بماند، باعث بروز مشکلات قارچی و عفونی می‌شوند و حتی می‌تواند تا 6ماه بعد از برداشتن ناخن‌ها، فرد را درگیر درمان‌های دارویی کند.

 
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آیا کاشت ناخن عوارضی دارد؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.