زمان مطالعه: 21 دقیقه
تور مسکو

تور مسکو

مسکو، پایتخت روسیه، یک شهر تاریخی زیبا با جاذبه‌های گردشگری متنوع و جذاب است. اگر قصد سفر به مسکو با تور را...

تور مسکو
تور مسکو

مسکو، پایتخت روسیه، یک شهر تاریخی زیبا با جاذبه‌های گردشگری متنوع و جذاب است. اگر قصد سفر به مسکو با تور را دارید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که راهنمای تور مسکو ، اطلاعات تور مسکو ، جاذبه های تور مسکو ، مکان های تور مسکو و ... را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

بازدید از جاذبه‌های فرهنگی تور مسکو

 هر کسی در سفر به مسکو مطمئنا دوست دارد از هزاران موزه و گالری جذاب آن دیدن کند. این شهر، موزه‌ها و گالری‌های متنوعی دارد که هر کدام به تنهایی ارزش وقت گذاشتن دارند. در میان این همه گالری و موزه، بعضی از آنها در سومین پنجشنبه‌ی هر ماه هزینه‌ی ورودی ندارند مثلا موزه‌ی دیدنی فضاپیمایی.

از دیگر تفریحات رایگان و ارزان مسکو می‌توان پارک گورکی را نام برد که هم یک پارک فرهنگی و هم یک پارک تفریحی است. در فصل تابستان، برنامه‌های فرهنگی متعددی در این پارک برگزار می‌شود. داخل پارک یک گالری هم وجود دارد که می‌توانید از آن دیدن کنید.

غذا خوردن تور مسکو

غذا خوردن در رستوران‌های مسکو، یک تفریح جذاب و در عین حال بسیار گران است. این شهر رستوران‌های فوق‌العاده و مشهوری دارد البته این بدان معنا نیست که در مسکو نمی‌توانید غذا و رستوران ارزان پیدا کنید. مثلا رستوران‌های زنجیره‌ای Grabli برای هر بودجه‌ای، پیشنهادی جذاب دارد. برای اینکه رستوران‌های ارزان و خوب پیدا کنید، اهالی شهر را دنبال کنید و از آنها بپرسید که کجا غذا می‌خورند. از مناطق توریستی فاصله بگیرید تا بتوانید رستوران ارزان پیدا کنید.

جاذبه‌های گردشگری تور مسکو

مسکو، قلب تپنده‌ی روسیه و شاهد وقایع تاریخی گوناگونی است که این کشور تجربه کرده است. همین تاریخ پر فراز و نشیب باعث شده که این شهر از نظر جاذبه‌های گردشگری مثل آثار معماری و موزه‌ها و آثار تاریخی و فرهنگی، بسیار غنی و جالب توجه باشد. کلیساهای زیبا، بناها و قصرهای تاریخی، میدان‌های قدیمی، موزه‌های دیدنی، گالری‌های هنری و ایستگاه‌های مترو مسکو، تنها گوشه‌ی کوچکی از جاذبه‌های این شهر دیدنی است. در ادامه با مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مسکو آشنا می‌شویم که در سفر به این شهر زیبا می‌توانید برای سر زدن به آنها برنامه‌ریزی کنید.

moscow-tour
moscow-tour

میدان سرخ تور مسکو

میدان سرخ بیش از 500 سال است که در مرکز مسکو و البته در مرکز حوادث و رویدادهای تاریخی آن قرار دارد. ساختمان‌های باشکوه و ارزشمند اطراف آن، تاریخ پرحادثه‌ی شهر را یادآوری می‌کند. در همین مکان، کلیسای جامع سنت باسیل به دستور ایوان مخوف ساخته شده است. بعدها آرامگاه لنین به این میدان اضافه شده است.

این میدان به شکل تاریخی خود مرمت شده است و حفظ و نگهداری می‌شود. کاخ کرملین یکی دیگر از جاذبه‌های اصلی این میدان است. بسیاری از خیابان‌های مهم و اصلی شهر به این میدان منتهی می‌شوند. این میدان، علاوه بر اینکه یک جاذبه‌ی گردشگری مهم در شهر مسکو است، تا کنون میزبان برگزاری کنسرت خواننده‌های مشهوری بوده است. میدان سرخ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کلیسای جامع سنت باسیل تور مسکو

برج‌هایی با آجر قرمزرنگ و گنبدهای پیازی‌شکل و پیچ در پیچ با آن نمای رنگارنگ و زیبا، از مهم‌ترین ویژگی‌های ظاهری این کلیسای دیدنی هستند که یکی از مهم‌ترین و مشهورترین جاذبه‌های گردشگری مسکو است و بسیاری از گردشگران، مسکو را با این کلیسا و گنبدهای رنگارنگش می‌شناسند. این کلیسا به دستور ایوان مخوف ساخته شده است و دارای هشت شاپل یا کلیسای کوچک است. دو کلیسا هم بعدها به آن اضافه شد.  این کلیسا در مرکز مسکو قرار داشت و بلندترین بنای مسکو تا سال 1600 بود. از سال 1990 این بنا به همراه کرملین و میدان سرخ به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو شناخته شده است. منقول است که ایوان مخوف، به قدری تحت تاثیر معماری کلیسای جامع سنت باسیل قرار گرفته‌ بود که دستور داد تا چشم‌های معمار آن، پوستنیک یاکلووف را کور کنند تا دیگر نتواند بنایی به آن زیبایی طراحی کند، تا روزی رقیب این سازه نشود.

تور مسکو
تور مسکو

کلیسای جامع دورمیشن تور مسکو

این کلیسا در اصل در سال 1326 پایه‌گذاری شده و در سال 1470 به دست معمار ایتالیایی یعنی Aristotle Fioravanti، به سبک رنسانس، بازطراحی شده است. این کلیسا برای چندین قرن، میزبان برگزاری مهم‌ترین مراسم مذهبی و رسمی روسیه بوده است از جمله تاج گذاری ایوان مخوف در سال 1547 و خاکسپاری شهدا و پیروان کلیسای ارتدکس. بعد از اینکه پایتخت در سال 1713 به سن پترزبورگ منتقل شد، این کلیسا باز هم اهمیت خود را حفظ کرد اما در سال 1918 توسط کمونیست‌ها بسته شد. از سال 1990، مراسم مذهبی دوباره در کلیسا برپا شد. ستون‌های سفید و گنبدهای طلایی و فضای داخلی بسیار زیبای کلیسا باعث شده که یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مسکو باشد. اگر به تاریخ و معماری علاقه دارید، در سفر به مسکو بازدید از این کلیسا را به هیچ عنوان از دست ندهید.

موزه‌ی هنرهای زیبای پوشکین تور مسکو

این موزه‌ی دولتی مجموعه‌ای ارزشمند از 500 هزار اثر هنری را از زمان بازگشایی‌اش در سال 1912 تا به امروز جمع‌آوری کرده است. این مجموعه در ابتدا به عنوان یک مجموعه‌ی آموزشی ساخته شده است اما بعدها گسترش پیدا کرده و به موزه‌ای ارزشمند تغیر یافته است. مجموعه‌های ارزشمند آثار امپرسیونیست، پست امپرسیونیست و مدرنیست این موزه در یک گالری به نام هنر اروپایی و آمریکایی قرن نوزدهم و بیستم نگهداری می‌شود.  موزه در ابتدای تاسیس به افتخار الکساندر سوم، تزار روسیه به ‌نام موزه‌ی الکساندر سوم نام‌گذاری شد. پس از انقلاب 1917 روسیه و سقوط دودمان رومانوف، نام موزه به موزه‌ی هنر غربی تغییر یافت و در نهایت در سال 1937، دولت روسیه نام موزه را به افتخار صدمین سال درگذشت الکساندر پوشکین به نام کنونی تغییر داد.

موزه‌ی پوشکین دارای یکی از با ارزش‌ترین مجموعه‌های هنری از نقاشانی مانند ساندرو بوتیچلی، لوکاس کراناخ پدر، رامبرانت، رافائل، ادگار دگا، پل سزان، پل گوگن، پیر آگوست رنوآر، تئودور روسو، آنری دو تولوز- لوترک، آندره دورن، کامی پیسارو، ونسان ون گوگ و پابلو پیکاسو است.

تالار نمایش بولشوی تور مسکو

تالار بولشوی یکی از مهم‌ترین  افتخارات فرهنگ و هنر روسیه است. این تالار از مشهورترین تالارهای جهان برای اجرای باله و اپرا است. تالار بولشوی در سال 1776 میلادی، به دستور کاترین کبیر، در منطقه تورسکوی مسکو، بنیان گذاشته‌ شد.

سالن سه بار در سال‌های 1805، 1812 و 1853 آتش گرفت و به کلی در آتش سوخت، اما هربار عمارت بازسازی شد. در نهایت ساختمان کنونی در سال 1825 در مسکو بنا شد. باله‌ی «دریاچه‌ی قو» اثر چایکوفسکی، نخستین‌بار در سال 1877 در تالار بولشوی روی صحنه رفت. در حال حاضر تالار بزرگ، گنجایش 1750 تماشاگر را دارد و صحنه‌ی اصلی آن از هفت سطح جداگانه و مجزا تشکیل شده ‌است.

moscow-tour
moscow-tour

نگارخانه ترتیاکوف تور مسکو (Tretyakov)

این گالری اولین بار در سال 1856 شکل گرفت زمانی که پاول ترتیاکوف، مجموعه‌ی نقاشی‌های خود را برای اولین بار به نمایش گذاشت. امروزه این گالری یکی از بزرگترین گنجینه‌های هنری دنیا را در اختیار دارد. بیش از 130 هزار اثر هنری در این گالری نگهداری می‌شود. علاقه‌مندان برای بازدید کامل از این نگارخانه باید از 52 تالار موزه که هر یک به دوره‌ی زمانی ویژه‌ای تعلق دارد عبور کنند. تابلوهای گنجینه‌ی هنری ترتیاکف نه تنها از دیدگاه هنری بلکه از نظر اجتماعی هم جالب توجه است. از روی تابلوها می‌توان با آداب و رسوم زندگی مردم روسیه در سده‌های گذشته آشنا شد.

این مجموعه‌ی ارزشمند، در آغاز با نمایش و نگهداری شمایل ترسیم شده توسط هنرمندان ناشناس، شکل گرفته است. آثار هنری متعلق به اوایل قرن بیستم به بعد در یک گالری جدید به نام نیوترتیاکوف در نزدیکی همین گالری به نمایش درآمده‌اند.

ایستگاه‌های مترو تور مسکو

مسکو یکی از شهرهای زیبای دنیا است، به قدری زیبا که ایستگاه‌های متروی آن هم به عنوان جاذبه‌ی گردشگری معرفی می‌شوند. این ایستگاه‌ها در سال 1935 به عنوان بخشی از برنامه‌ی دولت برای تبدیل مسکو به پایتخت کمونیسم دنیا، شکل گرفته‌اند.

اولین ایستگاه مترو به نحوی ساخته شد که نشان‌دهنده‌ی شکوه شوروی باشد. هزاران کارگر و داوطلب، برای ساخت تونل‌ها دست به کار شدند که در آغاز از وسایل و ابزارهای بسیار ساده استفاده می‌کردند. امروزه این ایستگاه‌های مترو مانند یک موزه‌ی زنده ی زیبا، گردشگران را به سوی خود می‌کشانند. سیستم متروی مسکو، در طول روز 9 میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند و در حال حاضر 206 ایستگاه در قالب 14 خط مترو دارد.

ایستگاه‌های بزرگ و زیبای مترو که با هدف نمایش شکوه دولت کمونیست حاکم وقت، ساخته شده بودند، با مجسمه‌های مرمری، دیوارهای موزائیک، شیشه‌های رنگین و مانند آن تزیین شده‌اند. بسیاری از ایستگاه‌های مترو در مسکو، مانند ایستگاه کیفسکایا دارای تزئینات مجلل، ستون‌های مرمرین، چلچراغ و کف‌پوش‌هایی از سنگ خارا هستند و بیشتر به کاخ می‌مانند تا ایستگاه قطار.

تور مسکو
تور مسکو

صومعه‌ی نووودویچی تور مسکو (Novodevichy)

این صومعه‌ی باشکوه در سال 1525 پایه‌گذاری شده و در سال 2004 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این صومعه در سال 1812 توسط سربازان ناپلئون تسخیر شد. بعدها قبل از اینکه در دوران کمونیسم به موزه تبدیل شود، به عنوان زندان زنان مورد استفاده قرار می‌گرفت.  برخلاف دیگر صومعه‌های مسکو این صومعه از سده‌ی هفدهم تاکنون دست ‌نخورده باقی ‌مانده ‌است. گورستان نووودویچی یک گورستان مشهور در نزدیکی همین صومعه است که در آن افراد سرشناسی مثل نیکولای گوگول و آنتوان چخوف دفن شده‌اند. صومعه در جنوب غربی بخش تاریخی مسکو قرار دارد. محدوده‌ی آن با دیوار در بر گرفته شده و اطراف آن را پارک‌ها احاطه کرده‌اند.

اقامتگاه کولومنسکو تور مسکو (Kolomenskoye)

این اقامتگاه در منطقه‌ای سرسبز در نزدیکی رودخانه واقع شده و اقامتگاه تابستانی مورد علاقه‌ی ایوان مخوف و سزار میخائیل بوده است. هر دو نفر، تغییراتی در جهت بهبود این اقامتگاه انجام داده‌اند اما سزار الکسیس تصمیمی گرفت تا در این منطقه یک کرملین روستایی برای خود بسازد.

moscow-tour
moscow-tour

یک کاخ چوبی عالی با چندیدن بنا و اتاق مجلل در سال 1667 ساخته شد. پس از مرگ او، این کاخ رو به ناوبدی رفت و توسط کاترین کبیر ویران شد. امروزه این منطقه یکی از مکان‌های تفریحی برای اهالی مسکو است که برای شرکت در بسیاری از فستیوال‌های فضای باز به این منطقه می‌روند.

کرملین تور مسکو

کرملین مسکو که غالبا فقط با نام کرملین شناخته می‌شود یک مجموعه‌ی تاریخی دارای استحکامات در قلب مسکو است که مشرف به رود Moskva در جنوب، کلیسای سنت باسیل و میدان سرخ در شرق و باغ اسکندر در غرب واقع شده است. این مجموعه یکی از شناخته‌شده‌ترین کرمیلن‌ها (دژهای روسی) است که 5 کاخ، 4 کلیسای جامع و برج و دیوار دارد. یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی این مجموعه، کاخ بزرگ کرملین است. در حال حاضر این مجموعه‌ی تاریخی به عنوان اقامتگاه رسمی رئیس جمهور روسیه مورد استفاده قرار گرفته است.

کرملین تور مسکو

نام کرملین به معنای دژی درون شهر است. البته از این نام گاهی برای اشاره به دولت روسیه هم استفاده می‌شود، درست مثل عبارت کاخ سفید که برای اشاره به دفتر اجرایی رئیس جمهور آمریکا به کار می‌رود. پیش از این از کلمه‌ی کرملین برای اشاره به دولت اتحاد جماهیر شوروی استفاده می‌شد و کرملینولوژی به معنای مطالعه‌ی سیاست‌های شوروی و روسیه است.

تور مسکو
تور مسکو

پارک گورکی تور مسکو

پارک مرکزی گورکی یک پارک تفریحی و فرهنگی است. این پارک در مرکز مسکو واقع شده و به افتخار ماکسیم گورکی، نام‌گذاری شده است. این پارک در کنار رود مسکوا و در نزدیکی ایستگاه متروی Park Kultury قرار دارد و در سال 1928 پایه‌گذاری شده است. این پارک 120 هکتار وسعت دارد.

باغ الکساندر تور مسکو

این باغ یکی از اولین پارک‌های شهری عمومی در مسکو است که از سه بخش یا باغ جداگانه تشکیل شده است. این مجموعه در کنار دیواره‌های غربی کرملین به طول 865 متر کشیده شده است. در هر کدام از این سه باغ، بناهای تاریخی و بناهای یادبود متعددی وجود دارد که هر کدام گوشه‌ای از تاریخ و فرهنگ شهر را معرفی می‌کنند. پارک در سال 1823 افتتاح شده و در تمام طول سال باز است.

کلیسای جامع مسیح منجی تور مسکو

این کلیسا، یک کلیسای ارتدکس روسی در مسکو است و در کرانه‌های شمالی رود موسکوا قرار دارد. این کلیسا فاصله‌ی کمی تا کرملین دارد و با 103 متر ارتفاع، بلندترین کلیسای مسیحیت ارتدکس در دنیا است. کلیسای فعلی، دومین سازه‌ای است که در این مکان ساخته شده است. کلیسای ابتدایی در قرن نوزدهم ساخته شده بود و ساخت آن بیش از 40 سال طول کشیده بود. این کلیسا به دستور ژوزف استالین در سال 1931 ویران شد. پس از ویران شدن کلیسا، قرار شد تا در همین مکان، کاخی مجلل به عنوان محل استقرار مجلس قانونگذاری ساخته شود. ساخت بنا در سال 1937 آغاز شد و در سال 1941 به دنبال حمله‌ی آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم، متنوقف شد. ستون‌های فولادی آن سال بعد جمع آوری شد و ساخت بنا هیچ وقت به سرانجام نرسید. به دنبال انحلال اتحاد جماهیر شوروی، کلیسای فعلی در همان محل در سال‌های 1995 تا 2000 ساخته شد.

کاخ بزرگ کرملین تور مسکو

کاخ بزرگ کرملین بین سال‌های 1837 تا 1849 ساخته شده است. یک گروه از معماران برجسته به سرپرستی Konstantin Thon، این کاخ را طراحی کرده‌اند. این معمار بزرگ، علاوه بر کاخ کرملین، معمار زرادخانه‌ی کرملین و کلیسای جامع مسیح منجی هم بوده است.

کاخ بزرگ کرملین، در زمان‌های گذشته، اقامتگاه تزارها در مسکو بوده است. ساخت این بنا، مستلزم ویران کردن یک کاخ باروک بود که در همین مکان قرار داشت. این کاخ 125 متر طول، 47 متر ارتفاع و 25 هزار مترمربع وسعت دارد. این مجموعه‌ی بزرگ شامل یک کاخ قدیمی، 9 کلیسا از قرن‌های چهاردهم تا شانزدهم و قرن هفدهم و بیش از 700 اتاق است. ساختمان کاخ، مستطیل شکل است و یک حیاط داخلی دارد، سه طبقه به نظر می‌رسد اما در واقع دارای دو طبقه است. ساختمان غربی کاخ، شامل تالار ملاقات‌های دولتی و اتاق‌های خصوصی خانواده‌ی امپراتوری است.

پنج تالار پذیرایی این مجموعه به نام‌های امپراتورهای گذشته‌ی روسیه نام‌گذاری شده‌اند. تالار Georgievsky، امروزه برای ملاقات‌های دولتی و دیپلماتیک و مراسم رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معاهدات و پیمان‌های بین‌المللی در تالار Vladimirsky، منعقد و امضا می‌شوند.

moscow-tour
moscow-tour

کلیسای جامع عید تبشیر تور مسکو (Cathedral of the Annunciation)

این کلیسای جامع، یک کلیسای ارتدکس روسی است و در جنوب غربی میدان کلیسای جامع کرملین مسکو قرار دارد. این میدان، اصلی‌ترین ساختمان‌های مجموعه‌ی بزرگ کرملین را به هم متصل می‌کند. این کلیسا در ابتدا، شاپل یا کلیسای کوچک اختصاصی تزارهای روسیه بوده است.

موزه‌ی هنرهای مدرن تور مسکو

موزه‌ی هنرهای مدرن مسکو، موزه‌ای است که در آن آثار هنری مدرن و معاصر نگهداری می‌شود. این موزه در دسامبر 1999 افتتاح عمومی شد. ایده‌ی این پروژه و اجرای آن برعهده‌ی Zurab Tsereteli، رئیس آکادمی هنر روسیه بود. این موزه در خیابان Petrovka در نزدیکی بولوار Petrovsky در مرکز مسکو قرار دارد. بنای موزه، یک ساختمان قرن هجدهمی به سبک نئوکلاسیک است که معمار مشهور روسی Matvei Kazakov آن را طراحی کرده است.

در دسامبر سال 2003، موزه، گالری‌های خود را به مکان دوم گسترش داد. در این موزه و تالارهای متعدد آن، آثار هنری بسیار ارزشمندی از هنرمندان سراسر دنیا نگهداری می‌شود. هسته‌ی ابتدایی موزه، آثار خصوصی Zurab Tsereteli، موسس و مدیر موزه بوده است. امروزه این موزه فقط یک گالری بزرگ برای نمایش آثار برجسته‌ی هنری نیست و به عنوان یک مرکز آموزشی هنری هم شناخته می‌شود. مدرسه‌ی هنرهای مدرن در کنار این موزه فعالیت می‌کند و در خدمت علاقه‌مندان به هنر است.

تور مسکو
تور مسکو

باغ وحش تور مسکو

باغ وحش مسکو، 21/5 هکتار وسعت دارد و در سال 1846 توسط یک دانشمند بیولوژیست پایه‌گذاری شده است. در سال 1919 این باغ وحش، ملی شد و در سال 1922 مالکیت آن به شهر مسکو واگذار شد و از آن زمان کنترل و اداره‌ی آن در اختیار مقامات شهر مسکو است.

این باغ وحش هنگام تاسیس، 10 هکتار وسعت داشت و در آن 286 حیوان نگهداری می‌شد. در سال 1926، باغ وحش در زمین‌های اطرافش گسترش یافت و وسعت آن به 18 هکتار رسید. بنای اصلی باغ وحش چوبی بود و در سال 1990، مرمت و بازسازی شد. بخش‌های جدیدی مثل پل، یک ورودی بزرگ به شکل قصر صخره‌ای و بخش‌هایی جدید برای نگهداری حیوانات به مرور زمان به آن اضافه شده است.

رژیم غذایی تور مسکو

آشپزی در روسیه مجموعه‌ای از سنت‌ها و سبک‌های متفاوت آشپزی در مناطق مختلف روسیه است. آشپزی این کشور متنوع است و این تنوع، از گستردگی این کشور نشات می‌گیرد. تاثیرات آشپزی شمال اروپا، اروپای مرکزی و خاورمیانه را نمی‌توان بر آشپزی این منطقه نادیده گرفت. تنوع فرهنگی و وسعت جغرافیایی، دست به دست هم داده‌اند تا آشپزی در روسیه بسیار گسترده و متنوع باشد.

مرور زمان و گسترش تجارت با مناطق دیگر، باعث شده است که مواد غذایی جدید و سبک‌های متفاوت آشپزی وارد این کشور شود. بنابراین، آنچه که امروزه در روسیه می‌بینیم، یک آشپزی غنی و البته گسترده است و کم و بیش با ذائقه‌ی ما ایرانی‌ها تناسب دارد. در ادامه با چند غذای روسی آشنا می‌شویم که در سفر به مسکو می‌توانید آنها را امتحان کنید.

moscow-tour
moscow-tour

البته بسیاری از این غذاها ممکن است ریشه‌ی روسی نداشته باشند ولی امروزه در مسکو رایج‌اند و اگر قصد سفر به این شهر را دارید و می‌خواهید در رستوران‌های آن، غذای محلی روسیه را امتحان کنید، بد نیست که از قبل در مورد چند نوع غذا و مواد اولیه‌ی آنها اطلاع داشته باشید تا غذایی مناسب ذائقه و اعتقادات خود پیدا کنید.

نان و غلات، خامه‌ی ترش، سیب زمینی و انواع گوشت و ماهی از اصلی‌ترین مواد اولیه‌ی غذاها در آشپزی روسیه است. ماهی‌های دودی و انواع خاویار هم در پخت برخی از غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رستوران‌های مسکو ارزان نیستند اما در مناطقی که کمتر توریستی هستند می‌توانید رستوران خوب و ارزان هم پیدا کنید. غذاهای خیابانی یکی دیگر ار انتخاب‌های ارزان و فوق‌العاده برای امتحان کردن غذاهای کلاسیک روسی است. در سفر به مسکو این غذاها را امتحان کنید:

سوپ برش تور مسکو

حتما نام این غذا را شنیده‌اید و شاید آن را در استان‌های شمالی ایران هم امتحان کرده باشید؛ سوپی خوش رنگ و لعاب که در روزهای سرد زمستانی واقعا می‌چسبد. این سوپ قرمزرنگ و زیبا با کلم و چغندر تهیه می‌شود. ممکن است گوشت هم داشته باشد. سیب زمینی، سبزیجات و خامه‌ی ترش روسی از دیگر مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن است. این غذا را معمولا با نان سیر یا نان چاودار سرو می‌کنند و گاهی روی آن پنیر آب شده می‌ریزند. این سوپ به اندازه‌ای مقوی و کامل است که می‌توان به عنوان یک وعده‌ی غذایی کامل روی آن حساب کرد اما معمولا به عنوان پیش‌غذا سرو می‌شود. پیش از اینکه مسکو را ترک کنید، این غذا را حتی برای یک بار امتحان کنید.

تور مسکو
تور مسکو

بلینی تور مسکو (Blini)، پنکیک روسی

بلینی در واقع همان کرپ‌ فرانسوی است که به سبک روسی تهیه می‌شود و یکی از مهم‌ترین غذاهای اهالی شهر را تشکیل می‌دهد. این کرپ را معمولا با تاپینگ شیرین سرو می‌کنند. البته ممکن است برای کامل کردن از مواد مختلفی استفاده شود؛ مثلا سالمون دودی، قارچ خامه‌ای، خامه‌ی ترش، مربا و... البته لوکس‌ترین تاپینگی که با این کرپ نوش جان می‌کنند، خاویار است.

نوع دیگری از پنکیک در روسیه وجود دارد که syrniki نامیده می‌شود و معمولا آن را به عنوان دسر یا برای صبحانه سرو می‌کنند. بهتر است که آن را با مربای خانگی، عسل یا خامه‌ی ترش نوش جان کنید.

سالاد روسی تور مسکو

سالاد روسی یکی از آن غذاهایی است که در سراسر دنیا معروف است و طرفداران زیادی دارد. مطمئنا در ایران سالاد روسی خورده‌اید و حتی شاید یکی از غذاهای اصلی در منوی غذایی خانواده‌ی شما باشد. حتی اگر خودتان استاد درست کردن سالاد روسی هستید، در مسکو حتما سالاد روسی اصیل را با سبک‌ترین و لذیذترن مایونز ممکن امتحان کنید. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل خوشمزگی این سالاد در روسیه این است که برای تهیه‌ی آن از تازه‌ترین و باکیفیت‌ترین مواد غذایی استفاده می‌شود.

moscow-tour
moscow-tour

در مسکو این سالاد را با نام سالاد الیویه هم می‌شناسند. یک سرآشپز به نام لوسین الیویه (Lucien Olivier) در اواسط دهه‌ی 1800 این سالاد را ابداع کرد البته در آن زمان با ساده‌ترین مواد اولیه سالاد را تهیه کرد. بعدها مردم دنیا هر کدام طبق ذائقه و سلیقه‌ی خود، ماده‌ای به آن افزوده‌اند و دستور اختصاصی خود را برای تهیه‌‌ی این غذای لذیذ دارند.

سالمون دودی یا شاه‌ماهی نمکی تور مسکو

انواع ماهی‌های رودخانه یا آب شور در روسیه به شکل‌های مختلف مثلا دودی، نمکی یا مارینه شده به وفور در تهیه‌‌ی غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. مراحل آماده‌سازی آنها به دقت انجام می‌شود تا طعم نهایی غذا، تازه و دلپذیر باشد. در منوی رستوران‌ها ماهی‌های دودی یا مارینه شده را به عنوان یک وعده‌ی کامل یا همراه با پنکیک خواهید دید. شاه ماهی نمکی در نوعی سالاد مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آن shuba می‌گویند. روی ماهی را با لایه‌هایی از سبزیجات آب پز،  چغندر، پیاز و مایونز می‌پوشانند. در منوی رستوران‌های روسیه، انواع و اقسام غذاها را خواهید دید که با ماهی‌های متنوعی تهیه می‌شوند. اگر از علاقه‌مندان به غذاهای دریایی هستید، در سفر به مسکو می‌توانید انواع و اقسام ماهی را با بهترین طعم و کیفیت امتحان کنید.

شیشلیک تور مسکو

اگر ماهی مارینه شده و نیمه پخته مورد علاقه‌ی شما نیست، بدون شک از شیشلیک لذت می‌برید. غذای محبوبی که در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران رایج است و در هر کشوری با نام متفاوتی تهیه می‌شود. برای طبخ این غذا انواع گوشت را که معمولا گوشت بره است به سیخ می‌کشند و روی آتش می‌پزند. غذای لذیذی که به سختی می‌توان از خیر آن گذشت. در بین تکه‌های گوشت، موقع سیخ کردن کباب، گاهی انواع سبزیجات مثل گوجه و فلفل قرار می‌دهند یا تکه‌های چربی و در روسیه گوشت ماهی. این کباب را در روسیه گاهی با سالمون، گوشت گاو و حتی مرغ هم می‌پزند و با نان و ترشی و سس گوجه‌ی پرادویه سرو می‌کنند. اگر در زمان سفرتان، گذرتان به بازارچه‌ی محلی Izmailovsky افتاد، در آنجا می‌توانید از غرفه‌های خیابانی، شیشلیک را داغ و تازه از روی منقل بردارید و نوش جان کنید.

تور مسکو
تور مسکو

پلمنی (pelmeni)  یا دامپلینگ روسی تور مسکو

آن چه که دامپلینگ روسی را از سایر غذاهای مشابهش متمایز می‌کند، سبزیجات محلی و معطری است که به مواد آن اضافه می‌شود. برای پر کردن دامپلینگ‌ها از انواع گوشت مثل گوشت گاو یا بره استفاده می‌کنند. ترکیب گوشت و سبزیجات را در خمیرهای نازک می‌پیچند. البته گاهی از انواع ماهی به خصوص سالمون و قارچ خامه‌ای برای پر کردن دامپلینگ‌ها استفاده می‌شود. وقتی می‌خواهید چنین غذایی سفارش دهید از شما می‌پرسند که دوست دارید آن را پخته نوش جان کنید یا طبخ شده در آب گوشت.

مینی پای یا پیراشکی تور مسکو

مینی پای روسی یا پیراشکی، موادی مشابه دامپلینگ دارد اما معمولا در ماهیتابه سرخ می‌شود یا آن را در فر می‌پزند. علاوه بر گوشت‌های معمولی یا ماهی سالمون ممکن است پیراشکی‌های متفاوتی با موادی چون کلم، سیب زمینی، تخم مرغ، پنیر و حتی مواد پرکننده‌ی شیرین پیدا کنید. پیراشکی، یک پیش‌غذای فوق‌العاده در رستوران‌های مسکو است البته آن را می‌توانید از نانوایی‌ها و غرفه‌های خیابانی هم خریداری کنید و به عنوان یک وعده غذای کامل نوش جان کنید.

moscow-tour
moscow-tour

مدوویک (medovik)، کیک عسلی تور مسکو

این کیک با ظاهر جذاب و هوس‌انگیزی که دارد حتما توجه‌تان را جلب می‌کند. لایه‌های کیک اسفنجی عسلی با خامه‌ی شیرین پیشنهادی است که نمی‌توانید به سادگی رد کنید. برای تهیه‌ی این کیک لایه‌ای از 5 تا 15 لایه‌ی نازک کیک استفاده می‌کنند. بین لایه‌ها از شربت و انواع مغزها استفاده می‌کنند و اجازه می‌دهند چند ساعتی بماند تا شربت کاملا به خورد کیک برود. نتیجه‌ی نهایی، کیکی لطیف و سبک و البته بسیار شیرینی است که عاشقان واقعی شیرینی، از آن لذت می‌برند.

استروگانوف تور مسکو

استروگانوف از آن دسته غذاهای روسی است که آن را روی میز شام اهالی بسیاری از شهرها و کشورهای دنیا خواهید دید و در واقع به یک غذای بین‌المللی تبدیل شده است. البته خوردن استروگانوف در مبدا آن، لذت و طعم دیگری دارد که حتما باید امتحان کنید. استروگانوف روسی، لذیذتر، دلچسب‌تر و خامه‌ای تر از آن چیزی است که هر جای دیگر دنیا امتحان کرده‌اید. خامه‌ی ترش و بهترین قارچ‌های روسی از مهم‌ترین دلایلی هستند که استروگانوف روسی را متمایز می‌کنند. اگر این غذا با بهترین گوشت شکار طبخ شود که لذت امتحان کردن آن دوچندان خواهد شد.

تور مسکو
تور مسکو

ژولین قارچ تور مسکو

این غذای لذیذ، طعمی مشابه استروگانوف دارد ولی بدون گوشت تهیه می‌شود. غذایی متشکل از قارچ خامه‌ای که آن را در منوی بسیاری از رستوران‌ها به عنوان پیش‌غذا خواهید دید. این غذای لذیذ با قارچ خرد شده، پنیر، خامه و خامه‌ی ترش تهیه می‌شود. روی آن را برای ترد و طلایی شدن، گریل می‌کنند و در بشقاب یا کراستی از جنس نان، سرو می‌کنند. ظاهر ساده‌ی این غذا شاید توجه گردشگران خارجی را جلب نکند اما یک غذای روسی بسیار رایج و پرطرفدار است. به طور کلی، قارچ در روسیه یکی از مهم‌ترین مواد غذایی تشکیل‌دهنده‌ی غذاها است. حتی ترشی قارچ را هم می‌توانید در رستوران‌ها و بازارچه‌های روسیه امتحان کنید.

نوشیدنی‌ها تور مسکو

در روسیه، نوشیدنی‌ها تنوع زیادی دارند به خصوص نوشیدنی‌های گرم. به عنوان مثال، چای یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین نوشیدنی‌های گرم این منطقه است که آن را با سماور تهیه می‌کنند. سماور را هنوز هم می‌توانید در رستوران‌های سنتی مسکو پیدا کنید.

بهترین رستوران‌های تور مسکو

مسکو یک شهر بزرگ و توریستی است و رستوران‌های زیاد و فوق‌العاده‌ای دارد. اگر از نظر هزینه‌ی سفر مشکلی ندارید، می‌توانید به بهترین رستوران‌های شهر سر بزنید و باکیفیت‌ترین غذاهای روسی را در محیطی جذاب و به‌یادماندنی نوش جان کنید. در ادامه با چند کافه و رستوران مشهور مسکو آشنا می‌شویم.

کافه پوشکین تور مسکو

این رستوران یکی از مهم‌ترین مقصدهای مسافران مسکو است. کافه پوشکین به نحوی طراحی شده که حال و هوای خانه‌های قدیمی قرن نوزدهمی را زنده کند. این رستوران به خاطر کیفیت غذاها و سرویس‌دهی فوق‌العاده‌اش شهرت دارد. اگر می‌خواهید مثل طبقه‌ی اشراف روسیه غذا بخورید، این رستوران را انتخاب کنید. از آنجایی که کافه پوشکین شهرت و محبوبیت فوق‌العاده‌ای دارد، حتما باید از قبل میز رزرو کنید.

moscow-tour
moscow-tour

Buono تور مسکو

شرکت Ginza Project مالک تعدادی از بهترین رستوران‌های مسکو است. این شرکت اعلام کرد که قصد دارد رستوران جدیدی در طبقه‌ی بیست و نهم هتل Radisson Royal افتتاح کند. خبری که باعث خوشحالی قشر مرفه مسکو شد. این شرکت، شهرت ویژه‌ای به خاطر رستوران‌های باکیفیت  دارد و رستوران Buono هم از این قائده مستثنی نیست. چشم‌انداز این رستوران، بسیار دیدنی و فوق‌العاده‌ است، فضای داخلی آن شیک و مجلل و غذاهای کلاسیک ایتالیایی آن تخت نظر سرآشپز مشهوری به نام ویلیام لامبرتی آماده می‌شود. سرآشپزی که در سراسر اروپا معروف است و منوی فوق‌العاده‌ای برای رستوران دارد. برای غذا خوردن در این رستوران باید آن را از قبل رزرو کنید به خصوص میزهای کنار پنجره، که چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ای دارند.

پیکولینو تور مسکو (PICCOLINO)

این رستوران دنج با فضایی گرم و آرام، غذای سنتی ایتالیایی سرو می‌کند و فضایی دوستدار خانواده دارد. فضای داخلی آن به نحوی طراحی شده که یک خانه‌ی روستایی قدیمی را یادآوری می‌کند. اگر به جای رستوران مشهور به دنبال رستوران دنج با کیفیت غذای خوب می‌گردید، این رستوران، انتخاب خوبی است.

تور مسکو
تور مسکو

CDL تور مسکو

این رستوران هم در بنایی قرن نوزدهمی و مجلل قرار دارد و یکی از بهترین رستوران‌های مسکو است. فضای داخلی آن به نحوی طراحی شده که یادآور دوران شکوه فرهنگی روسیه باشد. تمام اجزای این بنا، از پلکان گرفته تا تالار اصلی، به زیبایی و با جزییات خاص طراحی شده‌اند و شاهکار محسوب می‌شوند. منویی از غذاهای اصیل روسی توسط بهترین سرآشپز مسکو یعنی Alexander Popov به مهمانان عرضه می‌شود؛ غذاهای با کیفیت با بهترین مواد اولیه‌ی ارگانیک. با وجود این کیفیت و مجلل بودن رستوران، تعجب ندارد که رئیس جمهور سابق آمریکا یعنی رونالد ریگان و جرج بوش، این رستوران را برای شام خوردن انتخاب کرده‌اند. این رستوران در مرکز مسکو قرار دارد و اگر می‌خواهید در آن غذا بخورید حتما باید از قبل میز رزرو کنید.

گالری کافه تور مسکو

یکی از محبوب‌ترین رستوران‌های مسکو در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این رستوران میزبان نمایشگاه‌های هنر معاصر، کنسرت‌ها و اجراهای فوق‌العاده‌ی نمایشی است. مجموعه‌ای از بهترین غذاهای بین‌المللی هم توسط سرآشپز معروف رستوران یعنی Sergey Markin عرضه می‌شود و تعجبی ندارد که چطور این رستوران توانسته به سرعت، مشهور و محبوب شود. فضای داخلی رستوران بسیار شیک و زیبا است و شب‌ها، زمانی که نورپردازی‌های زیبای آن نمایان می‌شود، بسیار رمانتیک و دیدنی است.

VARVARY تور مسکو

 در این رستوران می‌توانید ترکیبی از غذاهای سنتی و بین‌المللی را با تکنینک‌های مدرن امتحان کنید. فضای داخلی رستوران هم بسیار جذاب است و با رنگ قرمز و مشکی و نقره‌ای به زیبایی طراحی شده است. این رستوران در سال 2011 به عنوان یکی از 50 رستوران برتر دنیا انتخاب شده است.

moscow-tour
moscow-tour

O2 LOUNGE تور مسکو

اگر دوست دارید در سفر به مسکو، غذای ژاپنی را امتحان کنید، این رستوران شیک ژاپنی را انتخاب کنید. در این رستوران، گروهی از بهترین سرآشپزان به رهبری نیکولا کورتوا، بهترین سوشی‌های ژاپنی را برای مهمانان آماده می‌کنند. این رستوران در طبقه‌ی دوازدهم هتل Ritz-Carlton قرار دارد. از این رستوران می‌توانید چشم‌اندازی زیبا و 360 درجه از میدان سرخ و کرملین مشاهده کنید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تور مسکو» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.