زمان مطالعه: 4 دقیقه
پوکه معدنی چیست ؟

پوکه معدنی چیست ؟

پوکه ها سنگدانه های سبک طبيعی(پوکه معدنی) يا فرآوری شده ای(پوکه صنعتی ، لیکا ) هستند که به دليل تخلخل دارای وزن مخصوص کم می باشند.

در مورد پوکه معدنی چه می دانید؟ اگر می خواهید در مورد پوکه معدنی و انواع بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا انتها مطالعه نمایید چرا که به معرفی کامل پوکه معدنی و انواع پوکه معدنی می پردازیم.

پوکه ها سنگدانه های سبک طبیعی(پوکه معدنی) یا فرآوری شده ای(پوکه صنعتی ، لیکا ) هستند که به دلیل تخلخل دارای وزن مخصوص کم می باشند . این دانه ها را میتوان به تنهایی به عنوان پر کننده فضاهای خالی به منظور کاهش وزن، عایق کاری حرارتی و صوتی و نظایر آن به کار برد همچنین از این دانه ها در ساخت سایر فرآورده های سبک مانند انواع بتن های سبک ، ملات ها و اندودها ، فرآورده های قیری ، خاک کشاورزی و …  استفاده کرد.

پوکه معدنی چیست؟

پوکه های  معدنی دانه های سبکی هستند که اغلب حاصل از فعالیتهای آتشفشانی می باشند . پومیس و اسکوریا منشا اتشفشانی داشته و برخی مانند دیاتومیت ها رسوبی هستند. پوکه های اتشفشانی وقتی ایجاد میشود که گاز از درون کف گدازه‌های شیشه‌ای که بسرعت در حال سرد شدن هستند خارج شود.

پوکه معدنی چیست + انواع پوکه معدنی
پوکه معدنی چیست + انواع پوکه معدنی

خواص پوکه معدنی

  • وزن مخصوص پائین (5/0 تا 1 تن در هر متر مکعب) به طوری که روی آب شناور می ماند.
  • عایق در برابر انتقال صوت و حرارت به ویژه پومیس
  • مقاوم در مقابل آتش سوزی؛ به طوری که تا 760 درجه سانتیگراد هیچ تغییری در حجم و شکل آن حاصل نمی شود. نقطه ذوب این ماده معدنی 1342 درجه سانتیگراد می باشد.
  • استحکام؛ بتون و مصالح تشکیل شده از پوکه معدنی از میزان بالای دوام نسبت به وزن برخوردار می باشد البته این امر در پوکه اسکوریا مشهود تر است.

موارد مصرف پوکه معدنی

سبکدانه های طبیعی از سال های دور مورد توجه بشر بوده اند. حتی 273 سال قبل از میلاد در روم باستان از فاصله 40 کیلومتری به بندر در غرب ایتالیا حمل و در بندر سازی استفاده شده است .رومیان در احداث معبد پانتئون و ورزشگاه کلوزیوم از نوعی سبکدانه استفاده کردند.در قرن ششم در ساخت اولیه آلیسای صوفیای استانبول نیز سبکدانه بکار رفته است. در قرن دوم پس از میلاد، مهندسین رومی سبکدانه پومیسی را در ساختمان پانتئون روم بکار برده اند .

دانه های مختلف پوکه کاربردهای متنوعی به همراه دارند :

  • جهت شیب بندی بامها و کف ساختمان (دانه ها و ذرات کوچکتر از 40 میلیمتر).
  • برای تهیه بلوکهای سبک سقفی و دیواری، موزائیک سبک، بتون سبک، برای قطعات باربر سبک و قطعات جدا کننده ( دانه ها و ذرات کوچکتر از 15 میلیمتر)
  • بعنوان عایق صدا برای موتور خانه ها و محل های صدادار (دانه های 2 تا 40 میلیمتری)
  • به عنوان عایق حرارت برای سردخانه ها، گرمخانه ها و پوشش لوله های حرارتی (دانه های 2 تا 40 میلیمتر)
  • برای استفاده کشاورزی در مناطق کم آب به دلیل خاصیت جذب و نگهداری آب (از ذرات ریز تا دانه های 30 میلیمتری)
  • برای استفاده در ساختمان سدها، اسکله ها و پلها (ذرات پودر مانند)
پوکه معدنی چیست + انواع پوکه معدنی
 پوکه معدنی

انواع پوکه معدنی ساختمانی

پوکه صنعتی

پوکه صنعتی در ایران تنها توسط شرکت لیکا در ساوه تولید می گردد که بصورت گرانوله از خاک رس تهیه می گردد . پوکه صنعتی بلحاظ شیمیایی خنثی است و برای تولید بلوک های سبک عملکرد خوبی از خود نشان می دهد .

زیرا زمانی که از این پوکه بلوک تهیه می گردد و بعنوان دیوار نصب می شود با گچ که روی قسمت فوقانی قرار می گیر دواکنش شیمیایی اجام نمی دهد و نمک و اب تولی نمی کند یعنی اصطلاحا شوره نمی زند . وزن مخصوص پوکه صنعتی 400کیلو گرم بر متر مکعب می باشد .

پوکه معدنی قروه

پوکه قروه:تقریبا می توان گفت اولین پوکه ایران است وزن مخصوص حدود 550کیلو گرم بر متر مکعب است رنگ ان قهوهای .مشکی وسبز در دانه بندی عدسی .نخودی . بادامی و گردویی تولید می گردد .استخراج از دامنه های کوه های قروه در اطراف رشته کوه زاکرس می باشد . یکی از بهترین وسبکترین پوکه های سطح کشور میباشد زیرا از لحاظ وزن از تمام پوکه هی معدنی دیگر سبکتر میباشددر ضمن پوکه معدنی احمد اباد در بین پوکه های قروه از بقیه سبکتر و گرانتر میباشد

پوکه معدنی
پوکه معدنی

پوکه های دماوند

پوکه بنیاد

وزن مخصوص حدود950کیلو گرم بر متر مکعب و بسیار کریه و المنظر و طوسی رنگ است ولی هنوز هم مخاطبین خودش را حفظ نموده است . مکان ان در رینه دماوند می باشد.

پوکه شهرداری

وزن مخصوص حدود 750کیلو گرم بر متر مکعب است رنگ ان قهوهای سوخته در دانه بندی بادامی و گردویی تولید می گردد .استخراج از دامنه های کوه دماوند در اطراف رینه می باشد .

پوکه کورف

بسیار شیبه به پوکه معادن بستان اباد تبریزاست به رنگ سفید با وزن مخصوص 700کیلو گرم بر متر مکعب استخراج از معادن اطراف شهر رینه دماوند انجام می گیرد .

پوکه دستگاهی دماوند

با مدد تجهیزات جدید این کارگاه موفق به تولید پوکه دانه بندی در معدن گردیده است وزن مخصوص ان حدود 650کیلو گرم برمتر مکعب میباشد و عموما در دانه بندی نخودی فندوقی تولید می گردد .

پوکه تبریز

پوکه در استان اذربایجان در شهر بستان اباد از معادن اغچی کهل – بنه کهل -شیرین بصورت عمده و برخی نقاط دیگر این شهر بصورت ضعیف تر استخراج می شود . گفته می شود در پوکه استخراجی بستان اباد در صد اندکی از اهک وجود دارد که اگر این مطلب واقعی باشد برای ساخنمانهایی که از لوله کشی تاسیسات فلزی استفاده کرده اند به سبب فرسایشی که در لوله گالوانیزه ایجاد احتمالی می کند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «پوکه معدنی چیست ؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.