زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی ماریا خرسند

بیوگرافی ماریا خرسند

ماریا خرسند (متولد ۲۲ خرداد ۱۳۳۶ در ساری) دانشمند رایانه، مدیر ارشد اجرایی و کارآفرین ایرانی اهل سوئد است. او در مدتی که مدیرعامل شرکت اریکسون در سوئد بود، موفق شد به یکی بنیان‌گذاران فناوری بلوتوث بدل شود.
نام ماریا
نام خانوادگی خرسند
متولد متولد ۲۲ خرداد ۱۳۳۶
محل تولد ساری
شغل دانشمند رایانه، مدیر ارشد اجرایی و کارآفرین

درباره ماریا خرسند

ماریا خرسند (متولد ۲۲ خرداد ۱۳۳۶ در ساری) دانشمند رایانه، مدیر ارشد اجرایی و کارآفرین ایرانی اهل سوئد است. او در مدتی که مدیرعامل شرکت اریکسون در سوئد بود، موفق شد به یکی بنیان‌گذاران فناوری بلوتوث بدل شود. خرسند در حال حاضر مدیریت تولید سخت‌افزار شرکت دل در سوئد را بر عهده دارد. ماریا خرسند، کارشناسی ارشد. علوم کامپیوتر، به عنوان مدیر اجرایی SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut، سوئد خدمت می‌کند.

خانم خرسند از آوریل ۲۰۰۴ رئیس بازارهای مالی در OMX Technology AB بوده‌است. وی از سال ۲۰۰۱ رئیس بخش مجوز فناوری اریکسون بوده‌است. وی در OMX Technology، به عنوان مدیر اجرایی مجوز فناوری اریکسون و به عنوان مدیر اجرایی فعالیت می‌کرد. افسر Dell AB. خانم خرسند از آوریل ۲۰۱۰ عضو هیئت مدیره Beijer Electronics AB بوده‌است. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم کامپیوتر است.

دوران جوانی ماریا خرسند

در ۱۵ سالگی به همراه خانواده‌اش برای ادامه تحصیل به لس‌آنجلس آمریکا مهاجرت کرد. او ابتدا رشته روان‌شناسی را برای تحصیل انتخاب نمود؛ اما بعد از مدتی از آن انصراف داده و وارد رشته کامپیوتر شد. او مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در فولرتن دریافت کرد. ماریا در زمان دانشجویی خود در آمریکا، با یک دانشجوی سوئدی ازدواج کرده و با او به سوئد رفت.

رزومه‌ کاری خانم ماریا خرسند

ایشان مدرک فوق‌لیسانس خود را در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر از دانشگاه معتبر فولرتون گرفت. در زمان تحصیل با مردی سوئدی ازدواج کرده و پس از آن به کشور سوئد رفت. ماریا خرسند مدت زیادی را در شرکت سونی اریکسون کار کرد و در آنجا رزومه‌ عالی از خود به‌جا گذاشت. او از مدیران بنام صنعت IT در سوئد و جهان است. ایرانیان زیادی در این صنعت، در چند سال اخیر خوش درخشیده‌اند؛ خانم ماریا خرسند همچنین از معدود بانوان ایرانی موفق در دنیای مدیریت کلان IT است.

چند وقت پیش، اعضای هییئت مدیره شرکت Dell ماریا خرسند را به‌عنوان مدیرعامل مجموعه بزرگ Dell انتخاب کردند؛ اما باید به این نکته اشاره‌ کنیم که این اولین پست اجرایی و مدیریتی ماریا خرسند نیست. او قبل از این پست‌های مهم‌تر و حساس‌تری را هم داشته است. ماریا خرسند مدیرعاملی شرکت SP را بر عهده داشته و از سال 2004 هم پست مهم ریاست بازارهای مالی در کمپانی OMX را با افتخار به خود اختصاص داده بود.

ماریا خرسند بنیان گذار فناوری بلوتوث

ماریا خرسند از سال 2001 میلادی ریاست بخش لایسنس تکنولوژی اریکسون را بر عهده داشته و در کمپانی OMX مدیرعامل کمپانی اریکسون و شرکت dell بوده است. علاوه بر این او عضو هیئت‌مدیره‌ی این کمپانی بزرگ و موفق بوده است. امروزه همه‌ی ما فناوری بلوتوث را می‌شناسیم. کمتر کسی را می‌توانید بیابید که گوشی تلفن همراهش به این تکتولوژی کاربردی تجهیز نشده باشد. ماریا خرسند در کمپانی اریکسون مدیر و هدایت‌کننده‌ی پروژه‌ی بلوتوث بوده است. به عبارتی می‌توان ماریا خرسند را بنیان‌گذار بلوتوث در گوشی‌های تلفن همراه جهان نامید.

تصاویر ماریا خرسند

ماریا خرسند
ماریا خرسند
ماریا خرسند
ماریا خرسند
ماریا خرسند
ماریا خرسند
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی ماریا خرسند» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی ماریا خرسند فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.