زمان مطالعه: 6 دقیقه
کدامیک از ارزهای دیجیتال کارمزد تراکنش پایین دارند؟

کدامیک از ارزهای دیجیتال کارمزد تراکنش پایین دارند؟

ارزهای دیجیتالی که کارمزد تراکنش پایینی دارند، معمولاً از الگوریتم‌های اجماعی استفاده می‌کنند که نیازی به استفاده از ماینرها، برای تأیید تراکنش‌ها ندارند.

ارزهای دیجیتالی که کارمزد تراکنش پایینی دارند، معمولاً از الگوریتم‌های اجماعی استفاده می‌کنند که نیازی به استفاده از ماینرها، برای تأیید تراکنش‌ها ندارند. در این الگوریتم‌ها، تأییدها توسط نودها (nodes) صورت می‌گیرد و کارمزد تراکنش‌ها نیز به آنها پرداخت می‌گردد. علاوه بر این، ارزهای دیجیتالی که از پروتکل‌های کاهش کارمزد مانند: SegWit و Taproot پشتیبانی می‌کنند هم معمولاً کارمزد تراکنش کمتری دارند. در ادامه متن به طور دقیق‌تر، به بررسی برخی از این ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

معرفی 16 رمزارز با کارمزد تراکنش بسیار پایین

در این بخش، 16 ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار می دهیم تا شما بتوانید با مطالعه این موارد، یکی از آن ها را برای تراکنش‌های خود انتخاب نمایید:

NANO (XNO)

NANO، یک ارز دیجیتال همتا به همتا (P2P) است که بر اساس فناوری دفترکل توزیع‌شده (DLT) ساخته شده است. این ارز، از الگوریتم اجماعی Proof-of-Stake (PoS) استفاده می‌کند و برای تأیید تراکنش‌ها، نیازی به ماینرها ندارد. کارمزد تراکنش‌های NANO صفر است و بدان معناست که کاربران، برای انجام تراکنش‌های این رمزارز هیچ هزینه‌ای را پرداخت نمی‌کنند.

IOTA

کارمزد تراکنش ارز IOTA صفر است؛ چرا که این ارز از یک الگوریتم اجماعی به نام Directed Acyclic Graph (DAG) استفاده می‌کند. در این الگوریتم، تأیید تراکنش‌ها توسط نودها انجام می‌شود و نودها برای تأیید تمامی تراکنش‌ها، پاداش دریافت نمی‌کنند.

علاوه بر این، IOTA از یک فناوری به نام Tangle استفاده می‌نماید که باعث می‌شود تأیید تراکنش‌ها در آن، سریع‌تر و ارزان‌تر از سایر ارزهای دیجیتال صورت گیرد. در Tangle، هر تراکنش به عنوان یک تأیید برای تراکنش‌های قبلی عمل می‌کند و این امر موجب می‌شود که نودها برای تأیید تراکنش‌های جدید، نیازی به بررسی تمام تراکنش‌های قبلی نداشته باشند.

ارزهای دیجیتالی
ارزهای دیجیتالی

ATOM

کازاماس هم یکی دیگر ار ارزهایی است که کارمزد پایینی را دارد؛ زیرا از مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده می کند. در اثبات سهام، اعتبارسنج ها برای تأیید تراکنش ها و تولید بلوک ها، توکن های ATOM خود را به عنوان وثیقه قرار می دهند. این بدان معناست که آنها انگیزه قوی ای برای تأیید تراکنش های معتبر و تولید بلوک های صحیح دارند؛ چرا که در غیر این صورت توکن های خود را از دست می دهند. علاوه بر این، اتم یک شبکه غیرمتمرکز است که توسط یک تیم توسعه دهنده کوچک اداره می شود. پایین بودن هزینه های عملیاتی شبکه منجر به کاهش کارمزدها می گردد.

Litecoin (LTC)

 Litecoin (LTC) یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که از الگوریتم‌های بهبودیافته‌ای نسبت به بیت کوین استفاده می‌کند و باعث می‌شود سرعت تأیید تراکنش‌ها در آن سریع‌تر صورت گیرد. کارمزد تراکنش‌های این رمزارز اغلب 0.0070 دلار است و برای تسویه تراکنش، حدوداً دو دقیقه زمان را نیاز دارد. در متن ذیل، به اصلی‌ترین دلایل پایین‌بودن کارمزد تراکنش ارز LTC پرداخته‌ایم:

  • استفاده از الگوریتم اجماعی: در الگوریتم PoW، تأیید تراکنش‌ها توسط ماینرها انجام می‌شود و آنها نیز برای تأیید، پاداش دریافت می‌کنند. بااین‌حال در Litecoin، ماینرها می‌توانند با تأیید تراکنش‌های بیشتر، پاداش بیشتری کسب نمایند. این موضوع موجب می‌گردد که آنها، انگیزه کمتری برای افزایش کارمزد تراکنش‌ها داشته باشند.
  • شبکه غیرمتمرکز Litecoin :یک شبکه غیرمتمرکز است و هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد که بتواند، کارمزد تراکنش‌ها را کنترل نماید. این امر باعث می‌شود تا کارمزد تراکنش‌ها در Litecoin نسبت به دیگر رمزارزهایی که توسط یک نهاد مرکزی کنترل می‌شوند، کمتر باشد.
ارزهای دیجیتالی
ارزهای دیجیتالی

 

Cardano (ADA)

Cardano، یک رمزارز فوق‌العاده محبوب است که با محیط‌زیست سازگاری دارد. کارمزد تراکنش ارز ADA معمولاً بین 0.18 و 0.15 است و کارمزد پایین آن به دلیل استفاده از الگوریتم اجماعی PoS، فناوری Ouroboros و شبکه سریع ADA صورت می‌گیرد. علاوه بر این، Cardano در حال توسعه یک پروتکل جدید به نام Hydra است که می‌تواند کارمزد تراکنش‌ها را حتی بیشتر، کاهش دهد؛ چرا کهHydra با ایجاد یک شبکه لایه دوم برای Cardano، کارمزد تراکنش‌ها را از شبکه اصلی جدا می‌کند.

Stellar (XLM)

Stellar، یکی از پرطرفدارترین رمزارزها برای خریدوفروش به‌حساب می‌آید. بلاک‌چین این ارز، فوق‌العاده سریع است و حداکثر ظرف چند ثانیه، پرداخت‌ها تأیید و تسویه می‌شوند. میانگین کارمزد تراکنش XLM به طرز چشمگیری پایین است و به 0.00001 Lumen (توکن XLM) در 4 ثانیه تأیید می‌رسد. همین موضوع موجب شده تا استلار، به یکی از انتخاب‌های محبوب برای معامله گرانی تبدیل شود که تمایل دارند مبالغ هنگفتی را به صورت آنلاین، انتقال دهند.

Dash

این ارز که مخفف “Digital Cash” است، توانسته به‌سرعت خود را در بین سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به یک ارز محبوب، تبدیل نماید. میانگین کارمزد تراکنش این رمزارز بین 0.3 تا 0.2 دلار اعلام گردیده است و سرعت بسیار بالای تراکنش‌های آن، یکی از دلایل پایین‌بودن کارمزد تراکنش این رمزارز به حساب می‌آید.

Tron (TRX)

TRON، با الهام از BTC جهت بهبود ساختار رمزارزهای اولیه ایجاد گردید. هم اکنون، میانگین کارمزد تراکنش این رمزارز، کسری از سنت است و همین موضوع، آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای ارسال یا دریافت پول تبدیل می‌نماید. تتر نیز در شبکه ترون موجود است و شما به‌راحتی می‌توانید، مبالغ سنگینی را با کارمزد انتقال صفر و انتقال فوری، ارسال و دریافت کنید.

ارزهای دیجیتالی
ارزهای دیجیتالی

 

EOSIO (EOS)

این رمزارز، یک بلاک‌چین اپن‌سورس است که جهت ساخت و پشتیبانی از زیرساخت‌های دیجیتال، طراحی شده است. EOS را قاتل اتریوم می‌دانند که عملکردی بهتر از ETH را دارد و کارمزد بسیار ناچیزی را شامل می‌شود.

Zilliqa (ZIL)

Zilliqa، بلاک‌‌چینی است که با هدف تکمیل جامعه دیفای طراحی شد. در حال حاضر، کارمزد تراکنش این ارز 0.1 است و استفاده از فناوری sharding یکی از دلایل مهم پایین‌بودن کارمزد تراکنش در ارز ZIL محسوب می‌شود. این فناوری، شبکه را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم می‌نماید و همین موضوع موجب می‌شود تا تأیید تراکنش‌ها، در زمان کمتری صورت گیرد.

Digibyte (DGB)

DigiByte یک ارز دیجیتال متن‌باز و منبع آزاد است که در سال 2013 ایجاد شد. DGB از الگوریتم رمزنگاری گوست استفاده می کند و دارای امنیت و قابلیت مقیاس پذیری بالایی است. کارمزد تراکنش کم این ارز، یکی از ویژگی های اصلی آن محسوب می‌شود. کارمزد تراکنش این ارز تنها 0.0005 دلار است. این امر، باعث می‌شود dgb برای استفاده در تراکنش‌های کوچک و خرد مناسب باشد. دلیل دیگر پایین‌بودن کارمزد تراکنش در این رمزارز، غیر متمرکز بودن شبکه آن است.

Vertcoin (VTC)

این ارز دیجیتال، از اجماع اثبات کار جهت تولید سکه‌های جدید و ارائه پاداش‌های استخراج استفاده می‌نماید. میانگین کارمزد تراکنش برای این رمزارز، حدود 0.0027 VTC است و همین امر توانسته آن را به یکی از پایین‌ترین کارمزدها در این صنعت، تبدیل کند.

 BNB

بایننس کوین یک توکن بومی پلتفرم معاملاتی بایننس است. این ارز، برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در پلتفرم بایننس به کار گرفته می‌شود و همچنین، می‌توان از آن برای خرید سایر ارزهای دیجیتال در این پلتفرم استفاده نمود. هزینه تراکنش BNB بسیار کم است؛ چرا که بایننس به عنوان یک صرافی ارز دیجیتال بزرگ، هزینه‌های خود را پایین نگه می‌دارد تا کاربران بیشتری را به پلتفرم خود، جذب نماید.

ارزهای دیجیتالی
ارزهای دیجیتالی

 

BCH

ارز دیجیتال BCH یا بیت کوین کش، یک فورک از بیت کوین است که با هدف ارائه یک ارز دیجیتال همتا به همتا و غیرمتمرکز در سال 2017 ایجاد شد. باتوجه‌به اینکه در شبکه BCH، تعداد معاملات بیشتری در یک بلاک، نسبت به BTC صورت می‌گیرد، کارمزد آن کمتر از بیت کوین محاسبه می‌شود. در اصل، در شبکه BCH، از بلاک‌های بزرگ‌تر و متغیر استفاده می‌گردد. کارمزد این رمزارز 0.0024 دلار است که برای تأیید تراکنش، به 2.5 ساعت زمان نیاز دارد.

Monero

ارز مونرو، یکی از پروژه‌های رمزارزهای دیجیتال است که با هدف، حفاظت از حریم خصوصی کاربران ایجاد شده و کارمزد بسیار کمی را حدود 0.0696 دلار شامل می‌شود. تأیید تراکنش در Monero حدود 30 دقیقه زمان می‌برد و همین موضوع موجب شده تا از محبوبیت این رمزارز، به‌عنوان یک متد پرداخت کم شود. یکی از دلایل کارمزد تراکنش پایین Monero این است که مونرو، یک ارز دیجیتال محرمانه است که تراکنش‌های آن به صورت ناشناس، پردازش می‌شوند. این امر باعث می‌شود، مونرو برای اهداف خاصی نظیر پرداخت‌های خصوصی و ناشناس مناسب باشد.

Doge Coin

دوج‌کوین در حقیقت یک میم‌کوین است که در حال حاضر، به‌عنوان یک رمزارز واقعی مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. کارمزد تراکنش‌های این ارز دیجیتال 0.5 دلار است؛ اما مدت‌زمان لازم برای انجام تراکنش‌ آن، حدود 20 دقیقه زمان می‌برد.

سخن پایانی

در این مقاله، سعی داشتیم شما را با ارزهایی که کارمزد تراکنش پایینی را شامل می‌شوند، آشنا کنیم. حال می‌توانید برای تراکنش‌های ارزی خود، از بین این ارزها یکی را انتخاب نمایید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «کدامیک از ارزهای دیجیتال کارمزد تراکنش پایین دارند؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.