درج نظر
مطالعه: 3 دقیقه
بیوگرافی كلاوس آلوفس

بیوگرافی كلاوس آلوفس

در میان مهاجمانی كه در جام ملّت‌های اروپا عنوان بهترین گلزن جام را به دست آوردند، كلاوس آلوفس آلمانی داستانی متفاوت و عجیب نسبت به سایرین دارد.

مهاجم 174 سانتی‌متری فوتبال آلمان غربی در 5 دسامبر 1956 در شهر دوسلدورف متولّد شد. او فوتبال را با تیم جوانان توس گرشیم آغاز كرد و در 19 سالگی عضو تیم فورتونا دوسلدورف شد. كلاوس در این تیم به عنوان هافبك نفوذی در میادین ظاهر می‌شد و با گلهای پیاپی خود به سرعت نام خود را بر سرزبان‌ها انداخت. برادر كوچك‌تر او توماس هم در پشت سر او بازی می‌كرد و این دو به مهره‌های انكارناپذیر فورتونا بدل شدند.

كلاوس اولین بار در 11 اكتبر 1978 و در دیدار دوستانه در پراگ پیراهن تیم ملّی را به تن كرد. امّا در رده باشگاهی اولین افتخار دو برادر درسال 1979 به دست آمد و آنها قهرمان جام‌حذفی آلمان شدند. كلاوس در مسابقات جام برندگان جام اروپا فصل 79-1978 نیز درخشان ظاهر شد و در هشت مسابقه تیمش 4 گل به ثمر رساند. آخرین گل او در وقت اضافی دیدار فینال مقابل بارسلونا به ثمر رسید. امّا این گل برای قهرمانی كافی نبود و فورتونا جام قهرمانی را به بارسلونا واگذار كرد.

یك سال بعد تیم فورتونا از عنوان قهرمانی خود در جام‌حذفی آلمان دفاع كرد. اولین تورنمنت بین‌المللی كه كلاوس در آن به میدان رفت، مسابقات یورو 1980 بود. رقابتهایی كه در ایتالیا برگزار می‌شد و صدرنشین هرگروه مستقیماً راهی فینال می‌شد. در این بازی‌ها دیدار آلمان – هلند مسابقه بزرگ زندگی آلوفس بود. جایی كه او با جایگیری‌های مناسب خود نقشی كلیدی ایفا كرد و سه گل ابتدایی بازی را به ثمر رساند. جالب اینجاست كه دو گل او در برابر دروازه خالی به ثمر رسید و این چیزی نبود جز قرار گرفتن این بازیكن در محل كاملاً مناسب برای گل‌زدن.

آلمانها در این دیدار (3-2) پیروز و راهی فینال مسابقات شدند تا دومین عنوان قهرمانی بازی‌ها را از آن خود كنند. جالب اینجاست كه در طول این جام هیچ بازیكنی نتوانست سه گل به ثمر برساند و بدین ترتیب آلوفس با هت‌تریك بازی هلند، بهترین گلزن جام ملّت‌ها شد!

یك سال پس از جام ملّت‌ها، كلاوس راهی تیم اف.ث.كلن شد. میراث او برای دوسلدورف 71 گل زده طی 169 بازی بود. آلوفس در كلن نیز گلزنی خود را ادامه داد. او در فصل 83-1982 قهرمان جام‌حذفی آلمان شد و در فصل 85-84 عنوانی را كسب كرد كه اولین بار در فصل 79-78 با فورتونا به دست آورده بود، یعنی بهترین گلزن بوندس‌لیگا.

آلوفس در فصل 86-85 تنها 7 بار در لیگ برای كلن به میدان رفت. امّا در عوض 9 بار در جام یوفا پیراهن این تیم را به تن كرد و كلن تا فینال این بازی‌ها نیز صعود كرد. امّا در آخرین دیدار مغلوب رئال‌مادرید شد و به نایب قهرمانی بسنده كرد.

 آلوفس در سال 1987 و در حالی كه در 177 بازی 88 گل برای كلن به ثمر رسانده بود، این تیم را ترك گفت و دو سال بعد را در المپیك مارسی گذراند. او در 53 بازی 20 گل برای تیم به ثمر رساند و عامل مهم در «دبل» این تیم در فصل 89-88 شد. مارسی در این سال هم فاتح لیگ فرانسه (لاشامپیونه) و هم قهرمان جام‌حذفی شد. او یك سال را هم در بوردو فرانسه سپری كرد و در 37 بازی 14 گل برای این تم به ثمر رساند پس از آن به فوتبال آلمان بازگشت و از سال 1990 تا 1993 برای وردربرمن به میدان رفت.

یك سال از حضور او در این تیم گذشته بود كه برمن قهرمان جام‌حذفی آلمان شد و به این ترتیب در فصل 92-91 راهی جام برندگان جام اروپا شد. آلوفس یك بار دیگر با تیم آلمانی تجربه حضور در فینال این جام را به دست آورده بود امّا این بار دیگر خبری از شكست نبود و او با گلی كه به ثمر رساند زمینه پیروزی (2-0) در برابر موناكو فرانسه را فراهم نمود. آخرین افتخارات فوتبالیست دیرپای ژرمن‌ها در 1993 رقم خورد. او در آخرین فصل حضور خود در 16 بازی گلی به ثمر نرساند. امری كه در زندگی‌اش سابقه نداشت به این ترتیب آمار او برای برمن به 78 بازی و 18 گل رسید. امّا در عوض با برمن قهرمان بوندس لیگا شد و آن‌گاه پس از فتح سوپركاپ آلمان از فوتبال خداحافظی كرد.

آلوفس در رده ملّی ده سال عضو تیم آلمان بود. نخستین بازی او با پیروزی (4-3) مقابل چكسلواكی همراه شد و آخرین آنها در 31 مارس 1988 و در دیداری دوستانه مقابل سوئد بود. جایی كه آلوفس یك گل نیز به ثمر رساند تا به آمار 17 گل در 56 بازی ملّی دست یابد. او به غیر از قهرمانی یورو، افتخار نایب قهرمانی جام‌جهانی 1986 را نز با تیم ملّی كشورش به دست آورد. 177 گلی كه او در 424 بازی بوندس لیگا به ثمر رساند، وی را در كنار دیتر مولر هفتمین گلزن برتر تاریخ بوندس لیگا بدل ساخت.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی كلاوس آلوفس» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.