زمان مطالعه: 3 دقیقه
بیوگرافی کلوین کیپ توم

بیوگرافی کلوین کیپ توم

کلوین کیپ توم قرار بود تا چندی دیگر هم قهرمان ماراتن المپیک پاریس شود و هم سد 2 ساعت را بشکند؛ اما رویاهایش را به گور برد.

چندی پیش و در هشتم ماه اکتبر، کلوین کیپ توم رکورد جهانی را 34 ثانیه با ثبت زمان 2 ساعت و 35 ثانیه در شیکاگو بهبود بخشید و رکورد قبلی ۲.۰۱:۰۹ ساعت را که در اختیار هموطنش الیود کیپ چوگه بود شکست. برای این دونده جوان کنیایی، این سومین ماراتن در دوران حرفه‌ای او به شمار می آمد و قرار بود در 14 آوریل 2024 در ماراتن روتردام شرکت کند. در ماه دسامبر هم، فدراسیون جهانی دوومیدانی کیپ توم را به عنوان بهترین ورزشکار مرد سال 2023 انتخاب کرد. کیپ توم همچنین عضو تیم دوومیدانی کنیا برای بازی های المپیک 2024 پاریس نیز بود. اما روز 11 فوریه خبر داده شد که این دونده ماراتن در 24 سالگی در یک تصادف جاده‌ای جان باخته است. به گفته رئیس پلیس منطقه الگیو ماراکوِت، اتومبیلی که کیپ توم راننده آن بود، اواخر عصر یکشنبه تصادف کرد. علاوه بر این ورزشکار، دو سرنشین دیگر نیز در خودرو بودند. یکی از آنها، جروایس هاکیزیمانا مربی کیپ توم بود که او نیز جان باخت. نفر دوم هم یک دختر بود که با جراحات شدیدی به بیمارستان انتقال یافت و قطعا می تواند درباره شب سانحه صحبتهای زیادی کند.

فرمانده محلی منطقه پیترمولینگ درباره مرگ قهرمان ماراتن کنیا به رسانه‌ها گفت:

کیپ توم کنترل وسیله نقلیه خود را از دست داده و قبل از فرود در یک گودال به درختی برخورد کرده است.

همچنین جاناتان بی، فرماندار شهرستان اوسین گیشو(محل وقوع حادثه) به خبرنگاران گفت:

ما از مرگ کیپ توم عمیقا متأسفیم و از پلیس می‌خواهیم تحقیقات را سرعت ببخشد تا بتوانیم علت این حادثه را دریابیم.

با این حال  پدر کلوین، سامسون چرویوت، مرگ فرزندش را چندان عادی نمی داند. او این گونه می گوید:

چند روز پیش افرادی به دنبال کیپ توم آمدند اما حاضر به معرفی خود نشدند. من از آنها خواستم که مدارک شناسایی خود را به من نشان دهند، اما آنها ترجیح دادند بروند. خبر کشته شدن پسرم را هنگام تماشای اخبار شنیدم. به محل حادثه رفتم اما پلیس جسد را به بیمارستان الدورت برده بود.کیپ توم تنها پسر من بود. او من و مادرش را ترک کرده است. من عمیقا ناراحت هستم.

پدر کلوین از آمادگی پسرش برای رکوردشکنی یاد می کند:

 در آخرین صحبتی که باهم داشتیم، کلوین گفت که حالش خوب است و آماده است تا دوباره رکورد ماراتن را بشکند. او به من گفت که یک نفر می‌آید و به ما در ساخت خانه کمک می‌کند. گفت که بدنش کاملا آماده است و می‌تواند تا ۱.۵۹:۰۰ ساعت هم بدود.

لُرد سباستین کو، رئیس اتحادیه جهانی دوومیدانی نیز پس از شنیدن خبر درگذشت این دونده نوشت: 

یک ورزشکار باورنکردنی که میراثی باورنکردنی از خود به جای گذاشته است، ما سخت برای او دلتنگ خواهیم شد.

اما چه عواملی سبب شد که کیپ توم در مدت کوتاه عمر خود این گونه شخصیتی اسطوره ای پیدا کند؟ به جز رکوردهای حیرت انگیز او، بقیه مسائل را نمی توان به قاطعیت اظهار کرد. حتی با این که تاریخ تولد او 2 دسامبر 1999 اعلام شده، اما از خودش نقل شده که تاریخ صحیح تولدش 1996 است. حتی اعلام شده برخلاف گفته های رسانه ها مبنی بر این که او پسری 7 ساله داشته، این مساله نیز در برخی دیگراز رسانه ها تکذیب شده است.

undefined

اما برخی مسائل در زندگی او مسلم است. او در دهکده چپکوریو بزرگ شد؛ محلی با ارتفاع 2600 متر از سطح دریا که برای رشد و پرورش یک نابغه، مکان مناسبی به شمار می آمد. در 13 سالگی اولین رقابت نیمه ماراتن خود را تجربه کرد و دهم شد و یک سال بعد عنوان دوازدهم کشور خود را کسب کرد. رکوردهای حیرت انگیز او از سال 2019 و در حالی که تنها بیست سال داشت، همه را تکان داد. رکوردهایی مثل 28.17 دقیقه در 10 کیلومتر اوترخت( 2019)، 58.42 دقیقه نیمه ماراتن والنسیا( 2020)، 28.27 دقیقه در دوی ده هزار متر در پیست استکهلم( 2021) و سرانجام رکوردهای حیرت انگیز او در ماراتن.

او ابتدا زمان 2:01:53 ساعت را در سال 2022 در ماراتن والنسیا به جا نهاد و یک سال بعد در لندن، این زمان را به 2:01:25 ساعت رساند. سرانجام نوبت به زمان 2 ساعت و 25 ثانیه او در شیکاگو رسید و در شرایطی که همه اطمینان داشتند او سد دو ساعت را خواهد شکست، اجل مهلتش نداد و رکوردهایش را به دنیایی دیگر برد.

 

نظر خود را درباره «بیوگرافی کلوین کیپ توم» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی کلوین کیپ توم فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.