زمان مطالعه: 7 دقیقه
کشور ژاپن

کشور ژاپن

ژاپن (Japon) یا جزیره ژاپن کشوری واقع در آسیای شرقی و شمال غرب اقیانوس آرام است.

ژاپن (Japon) یا جزیره ژاپن کشوری واقع در آسیای شرقی و شمال غرب اقیانوس آرام است. از دیگر همسایگان ژاپن کره شمالی، کره جنوبی، روسیه و دریای ژاپن است. ژاپن یکی از قدرت های برتر اقتصای دنیا و آسیا است. با آسمونی همراه باشید.

آشنایی با کشور ژاپن

نقشه ژاپن
نقشه ژاپن

ژاپن با جمعیتی در حدود ۱۲۴٬۵۰۰٬۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۳ میلادی یازدهمین کشور پرجمعیت جهان است. توکیو پایتخت ژاپن با بالغ بر ۳۸ میلیون نفر جمعیت از بزرگ‌ترین و گرانترین پایتخت‌های جهان است. ژاپنی‌ها کشورشان را «نیپون کوکو» خطاب می‌کنند که به معنی خاستگاه خورشید است. مطالعات باستان‌شناسی سابقه سکونت انسان در این کشور را از دوران پارینه‌سنگی پسین می‌داند. ژاپن کشوری کوهستانی است و بیشتر جزایر آن آتشفشانی و به شدت زلزله‌خیز است، آمار نشان می‌دهد که سالانه حدود ۱۵۰۰ زمین لرزه در ژاپن روی می‌دهد.

کشور ژاپن عضو سازمان ملل متحد، جی۴، جی۸ و APEC است.ژاپن پنجمین بودجه دفاعی جهان را دارد (۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱) و چهارمین کشور صادرکننده در جهان (۷۶۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰) و ششمین کشور بزرگ واردکننده است (۶۳۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰).

شهرهای بزرگ ژاپن

شهر
استان جمعیت
توکیو توکیو ۸٬۹۴۹٬۴۴۷
یوکوهاما کاناگاوا ۳٬۶۸۹٬۶۰۳
اوساکا اوساکا ۲٬۶۶۶٬۳۷۱
ناگویا آیچی ۲٬۲۶۳٬۹۰۷
ساپورو هوکایدو ۱٬۹۱۴٬۴۳۴
کوبه (شهر) هیوگو ۱٬۵۴۴٬۸۷۳
کیوتو کیوتو ۱٬۴۷۴٬۴۷۳
فوکوئوکا فوکوئوکا ۱٬۴۶۳٬۸۲۶
کاواساکی کاناگاوا ۱٬۴۲۵٬۶۷۸
سایتاما سایتاما ۱٬۲۲۲٬۹۱۰
هیروشیما هیروشیما ۱٬۱۷۴٬۲۰۹
سندای میاگی ۱٬۰۴۵٬۹۰۳
کیتاکیوشو فوکوئوکا ۹۷۷٬۲۸۸
چیبا چیبا ۹۶۲٬۱۳۰
ساکایی اوساکا ۸۴۲٬۱۳۴
نیگاتا نیگاتا ۸۱۲٬۱۹۲
هاماماتسو شیزوئوکا ۸۰۰٬۹۱۲
کوماموتو کوماموتو ۷۳۴٬۲۹۴
ساگامیهارا کاناگاوا ۷۱۷٬۵۶۱
شیزوئوکا شیزوئوکا ۷۱۶٬۳۲۸

دین و حکومت در ژاپن

حکومت در ژاپن بر جمهوری و بر پایه امپراطوری است. امپراطور ژاپن جایگاه نخست و قدرت برتر در کشور است اما هیچ قدرت اجرایی ندارد. سیستم اداره این کشور بر پایه دوموکراسی و توسط پارلمان اداره می شود. مردم ژاپن اغلب پیرو دین شینتو و بودیسم هستند و برای عبادت به زیارتگاه ها و معابد می روند.

دعا و پایبندی به دین به گونه ای است که اغلب مردم در خانه هایشان محراب های کوچکی برپا کرده اند. البته در سال های اخیر مسیحیت نیز در این کشور حضور پیدا کرده است و طرفداران زیادی دارد و مانعی برای مسیحیان نیست.

اقتصاد کشور ژاپن

اقتصاد کشور ژاپن
اقتصاد کشور ژاپن

ژاپن خود را به عنوان یکی از برترین اقتصادهای دنیا به اثبات رسانده است و نمونه ای بی نظیر برای کشورهای در حال توسعه است. ژاپن سبقت از اقتصاد ایالات متحده را در دستور کار قرار داده و تا حد بسیار زیادی هم موفق بوده است. ژاپن پشتیبانی و حمایت از نیروی کار را در اولویت قرار داه و نیروی تحصیلکرده در ژاپن تا حد زیادی از امنیت شغلی برخوردار هستند که باعث افزایش بازدهی نتیجه کار شده است.

اقتصاد ژاپن پایبند بر بازار آزاد است، کایرتسو نقش مهمی در موفقیت اقتصادی ژاپن داشته است، در کایرتسو انسجام میان بخش خصوصی و دولتی، تولیده کنند، تامین کننده و توزیع کننده در دستور کار قرار میگیرد. در ژاپن اقتصاد، سیاست و اجتماع کالا به هم پیوسته هستند و این اتحاد باعث اشتغالزایی و توزیع مناسب شغل و درآمد میان مردم این کشور شده است. کارخانه های تولید ماشین و لوازم برقی در ژاپن فراوانند و با صادرات محصولات خود درآمد بسیاری را برای کشور فراهم می کند.

آب و هوای کشور ژاپن

آب و هوای کشور ژاپن
آب و هوای کشور ژاپن

ژاپن دارای آب و هوای متنوعی است، منطقه هوکایدو که شمالی ترین منطقه شمالی این کشور است اقلیم قاره ای مرطوب دارد. تابستان ها در این ناحیه گاهی گرم و گاهی خنک و زمستان ها طولانی و سرد است. باران به ندرت در این منطقه می بارد اما زمستان ها سرد و برفی است.در منطقه دریای ژاپن وزش بادهای زمستانی شمالی باعث بارش برف های سنگین می شود. بهتر است تور ژاپن را در فصل تابستان دریافت کنید تا آب و هوایی ملایم را تجربه کنید.

در ارتفاعات، اقلیم ژاپن قاره ای مرطوب است و تابستان ها و زمستان ها در این منطقه بسیار متفاوت است، حتی میزان دمای روز و شب نیز تا حد زیادی با یکدیگر متفاوت اند. به طور کلی از اردیبهشت تا تیر ماه ژاپن مرطوب است که عامل آن “پدیده­ی فصل بارندگی” است. با تغییر فصل از بهار به تابستان میزان باران افزایش و دما کاهش پیدا میکند که این باعث افزایش رطوبت در کشور می شود.

فرهنگ و زبان مردم کشور ژاپن

فرهنگ و زبان مردم کشور ژاپن
فرهنگ و زبان مردم کشور ژاپن

تقریبا همه مردم ژاپن، به زبان ژاپنی صحبت می کنند که کاملا مختص ژاپن است و با زبان کره ای تفاوت زیادی دارد، اما شباهت هایی نیز به زبان چینی دارد. در برخی از شهرها مانند توکیو که شرکت های بین المللی در آن وجو دارد، به زبان انگلیسی نیز صحبت می شود.

ژاپنی ها به غذا خوردن علاقه زیادی دارند و در هر موقع از روز می توانید به راحت ترین شکل ممکن غذا بخورید. مردم ژاپن برای سالهای بسیار زیادی گیاه خوار بودند اما به یکبار این تابو را شکستند و مانند غربی ها گوشت را در غذاهای خود قرار دادند، ولی آنها هرگز نتوانستند عادت کفش پوشیدن غربی ها در خانه را تحمل کنند.

زلزله در ژاپن

ژاپن کشوری زلزله خیز می باشد. این کشور به «سرزمین خورشید تابان» شناخته می‌شود. ژاپن سرزمینی است که گذشته و آینده در آن بهم می‌رسند. فرهنگ ژاپن قدمتی به اندازه هزار سال دارد، با این وجود ژاپنی‌ها از روش‌های مدرن بهره برده‌اند.

ارتباطات در ژاپن

از نظر ارتباطی ژاپن جزو کشورهای پیشرفته به شما می‌رود. در ژاپن 55میلیون و 155 هزار خط تلفن ثابت وجود دارد و 101 میلیون و 70هزار خط تلفن همراه. بر اساس آمارهای سال 1999 میلادی 211 ایستگاه تلویزیونی در این کشور وجود دارد. در سال 2007 میلادی میزبانان اینترنتی در این کشور رقمی در حدود 33میلیون و 333 هزار را تشکیل دادند و تعداد کاربران اینترنت در ژاپن 87میلیون و 54 هزار نفر بود.  

جاهای دیدنی ژاپن

جنگل بامبو آراشیاما

جنگل بامبو آراشیاما
جنگل بامبو آراشیاما

جنگل بامبو آراشیاما (Arashiyama Bamboo Forest) که در منطقه‌ای با همین نام در حومه‌ی کیوتو قرار دارد، یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های این شهر بزرگ به‌شمار می‌رود. این جنگل چشم‌اندازی باورنکردنی و خارق‌العاده از درختان سر به فلک کشیده بامبو را پیش چشمان بازدیدکنندگان می‌گذارد؛ چشم‌اندازهایی بی‌نظیر که در کمتر جایی می‌توان آن‌ها را دید. این جنگل طبیعی با مسیرهای مخصوص پیاده‌روی گردشگران، یکی از مکان‌های بدون آلودگی صدا در ژاپن شمرده می‌شود. 

قلعه شوریجو

قلعه شوریجو
قلعه شوریجو

اگر می‌خواهید از یک منطقه تاریخی در ژاپن بازدید داشته باشید قلعه شوری یا شوریجو بهترین گزینه است. این قلعه که متعلق به امپراطور ریوکیو بوده است. این قلعه زیبا در شر اوکیناوا قرار دارد و برای یک گشت و گذار تاریخی میان مکان‌های مختلف قلعه بسیار مناسب است.

پارک گل‌های آشیکاگا

پارک گل‌های آشیکاگا
پارک گل‌های آشیکاگا

اگر در جشنواره ساکورا( جشن شکوفه‌های گیلاس) نتوانستید شرکت کنید نگران نباشید، با حضور در پارک گل‌های آشیکاگا می‌توانید حس و حالی شبیه به این جشنواره را تجربه کنید. عطر گل و دالان‌های پر از گل‌های صورتی خوشه‌ای آشیکاگا هر بیننده‌ای را مدهوش می‌کند. اگر می‌خواهید در فضایی مانند یک باغ رویایی قرار بگیرید حتما از این پارک که زادگاه گل‌های خوشه‌ای آشیکاگا است، بازدید داشته باشید.

پارک دیزنی لند توکیو

پارک دیزنی لند توکیو
پارک دیزنی لند توکیو

شاید جالب باشد که بدانید اولین دیزنی لندی که خارج از آمریکا و با اقتباس از دیزنی آمریکا ساخته شد، پارک دیزنی توکیو است. این پارک با ساختار و فرمی شبیه به دیزنی لند کالیفرنیا و مجیک کینگدام فلوریدا ساخته شده است.

کوه فوجی و کشتی تفریحی

کوه فوجی و کشتی تفریحی
کوه فوجی و کشتی تفریحی 

کوه فوجی در ژاپن برای مردم این کشور به مانند کوه دماوند در ایران، کشور ما است. این کوه مانند دماوند یک کوه افسانه‌ای و به نوعی مقدس در کشور ژاپن به حساب می‌آید. کوه فوجی یک کوه آتشفشانی خاموش است که در 100 کیلومتری توکیوی ژاپن و در کناره اقیانوس آرام قرار دارد. تصویر این کوه در اکثر سوغاتی‌ها، نقاشی‌ها و آثار تاریخی این کشور به دلیل شهرت و محبوبیتی که دارد به طور بسیار زیادی مشاهده می‌شود.

معبد هوریوجی

معبد هوریوجی
معبد هوریوجی

معبد هوریوجی (Horyu-ji Temple) به آیین بودا تعلق دارد و روزگاری یکی از قدرتمندترین معابد بوده و امروزه نیز یکی از مورد احترام‌ترین آن‌ها است. پاگودای این معبد به‌عنوان قدیمی‌ترین سازه چوبی جهان شهرت دارد. با قدمتی که به سال ۶۰۷ میلادی بازمی‌گردد، معبد هوریوجی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. همچنین برخی از سازه‌ها، مجسمه‌ها و آثار حاضر در این مجموعه به‌عنوان گنجینه‌های ملی اعلام شده‌اند. 

برج توکیو

برج توکیو
برج توکیو

برج توکیو با کاربری مخابراتی و تفریحی در پارک شیبا توکیو قرار دارد. با ۳۳۳ متر ارتفاع، از این برج به‌عنوان دومین سازه بلند توکیو و بلندترین برج فولادی متکی به خود در جهان یاد می‌شود. این برج را در سال ۱۹۵۷، با الهام از برج ایفل طراحی و ساخته‌اند و مردم توکیو آن را نمادی از امید و شروعی دوباره می‌دانند.

مجسمه یادبود هاچیکو

مجسمه یادبود هاچیکو
مجسمه یادبود هاچیکو

مجسمه یادبود هاچیکو اولین بار در سال ۱۹۳۴ و با حضور خود هاچیکو در ایستگاه شیبویا نصب شد. هاچیکو سگی از نژاد آکیتا بود که داستان زندگی‌اش، ارتباط صمیمانه او با پروفسور شابرو اوئنو و وفاداری او به صاحب‌اش موجب شد تا به‌عنوان اسطوره‌ای از وفاداری در ژاپن شناخته شود. زندگی‌نامه او بعدها به صورت کتاب در‌‌‌آمد و فیلمی با اقتباس از آن ساخته شد. این مجسمه یادبود در ایستگاهی برپا شده است که او هر روز در آن محل در انتظار سر رسیدن صاحب خود می‌نشست و سال‌ها پس از فوت پروفسور نیز، همچنان در همان مکان انتظار او را می‌کشید.

برج توکيو اسکای تری

برج توکيو اسکای تری
برج توکيو اسکای تری

برج توکيو اسکای‌تری در ژاپن، با ارتفاع ۶۳۴ متر بلندترین برج مخابراتی جهان و دومین سازه‌ی بلند جهان پس از برج خلیفه دبی است. این سازه‌ی شکوهمند در سال ۲۰۱۲ ساخته شد و در طراحی آن، معماری مدرن با معماری سنتی ژاپن ترکیب شده است. این بنای فلزی سفید رنگ به‌خوبی با محیط اطراف هارمونی دارد و در طول شب با نورپردازی زیبا به رنگ آبی آسمانی و ارغوانی جلوه می‌کند. وجود چشم‌انداز پانوراما از شهر توکیو، رستوران و سکوهای مشاهده، این برج را به یکی از پرطرفدارترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های دیدنی توکیو تبدیل کرده است.

موزه ملی توکیو

موزه ملی توکیو
  موزه ملی توکیو

موزه ملی توکیو قدیمی‌ترین موزه ملی ژاپن، بزرگ‌ترین موزه هنر ژاپن و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های هنر در جهان است. با ۱۱۰ هزار قطعه، موزه به جمع‌آوری، حفظ و نمایش مجموعه گسترده‌ای از آثار هنری و باستان‌شناسی از سراسر آسیا، به‌خصوص ژاپن می‌پردازد. در این موزه می‌توانید پارچه‌های قدیمی، سلاح‌های تاریخی، تجهیزات نظامی قدیمی، لباس‌های سنتی ژاپنی، کوزه و سرامیک‌های خاص ژاپنی و چینی متعلق به قرون هفت تا چهارده میلادی را ببینید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «کشور ژاپن» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.