زمان مطالعه: 8 دقیقه
تور ایران

تور ایران

ایران یکی از کشورهای تاریخی زیبا با جاذبه‌های گردشگری متنوع و جذاب است. ایران کشوری در جنوب غربی آسیا و در منطقهٔ خاورمیانه است.

ایران یکی از کشورهای تاریخی زیبا با جاذبه‌های گردشگری متنوع و جذاب است. اگر قصد سفر به ایران با تور را دارید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که راهنمای تور ایران ، اطلاعات تور ایران ، جاذبه های تور ایران ، مکان های تور ایران و ... را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

تور ایران

ایران کشوری در جنوب غربی آسیا و در منطقهٔ خاورمیانه است. نام رسمی آن جمهوری اسلامی ایران و پایتخت آن تهران است. پهناوری این کشور 1٬648٬195 کیلومتر مربع (18 ام در جهان) است.

نژاد و صحبت در ایران

ایران امروزه از اقوام زیادی از جمله :آذربایجانی، کرد، لر، بختیاری، بلوچ، مازندرانی، گیلک، قشقایی، عرب، لک، تالشی، ترکمن، خلج، آشوری، کلدانی، مندایی(صائبی)، تات، گرجی، سیستانی، ارمنی، و یهودی تشکیل شده است.

در ایران در مجموع حدود 75 زبان و گویش رواج دارد و بزرگترین گروههای زبانی ایران را فارسی، ترکی آذربایجانی، کردی، ترکمنی، گیلکی، مازندرانی، خلجی، تالشی، لری، بختیاری، عربی، بلوچی، لکی، دیلمی، تاتی، ارمنی، آشوری، مندایی، گرجی، عبری، کلدانی و ... تشکیل می دهند.

ویزای ایران

از سال 2006 ویزا در فرودگاه برای مسافران صادر می شود و کشورهایی که می توانند در فرودگاه ویزا دریافت کنند به شرط همراه داشتن یک قطعه عکس و 50 دلار شامل : آلبانیا، ارمنستان ، اتریش ، استرالیا ،آذربایجان ، بحرین، بلاروس ، بلژیک ،بولیوی ، بوسنی و هرزگوین ،برزیل ،برونئی ، بلغارستان ، چین ، کلمبیا کرواسی ، کوبا ، قبرس ، جمهوری چک ، دانمارک ، مصر ، فنلاند ، امارات متحده عربی ، ازبکستان ، ونزوئلا ، ویتنام می باشند که عموما بیشتر از یک هفته نمی توانند از فرودگاه ویزا دریافت کنند و برای مدت بیش از یک هفته باید قبل از ورود به ایران ویزا با مدت بیشتر بگیرید.

در بارهای بعدی برای تمدید ویزای خود باید ویزا برای تهران ارسال گردد و تمدید گردد. در بارهای بعد می توان مدت بیشتری را در ویزای خود داشت. از بارهای قبل اگر شما در کشور خود 1 ماه ویزای ایران را دریافت کرده باشید بار دوم تا 3 ماه نیز می توانید دریافت کنید برای خانم ها عکس ویزای آنها باید با روسری باشد. گردشگر ها در کمتر از 72 ساعت بصورت الکترونیکی می توانند ویزای خود را دریافت کنند تنها با رجوع به سایت وزارت خارجه ایران و پس از پر کردن فیلدهای لازم به شما یک کد داده می شود و بعد از آن می توانید ویزا را نهایی کنید و بگویید که در فرودگاه بین المللی امام خمینی ایران می خواهید ویزای خود را دریافت کنید یا یکی از موسسات گردشگری کشور مبدا.

شما برای ورود به جزیره زیبا و توریستی کیش به هیچ ویزایی نیاز ندارید و می توانید تا 14 روز در این جزیره جذاب اقامت داشته باشند.

ورود به کشور ایران

تور ایران با هواپیما

فرودگاه بین المللی امام خمینی واقع در 30 کیلومتری جنوب تهران است و غیر از تهران شهرهای مشهد ، اصفهان روزانه از بسیاری از کشورها پرواز مستقیم دارند. از دبی برای شهرهای تهران ، شیراز ،اصفهان ، کرمان ، لار ، مشهد ، تبریز ، جزیره کیش ، بندرعباس ، بوشهر ، زاهدان پرواز مستقیم وجود دارد. برای رفتن به شهرهای دیگر ایران نیز از فرودگاه امام خمینی با طی مسافت 30 کیلومتر به فرودگاه مهرآباد می رسید و از آنجا به سایر نقاط پرواز می کنید.

تور ایران با قطار

تور ایران
تور ایران

تور ایران از ترکیه

از استانبول ترکیه هر هفته قطار حرکت می کند و پس از آنکارا و گذر از نزدیک دریاچه وان وارد ایران شده در تبریز توقف می کند و به سمت تهران می رود درکل از استانبول تا تهران 69 ساعت طول خواهد کشید معادل سه شب.

تبریز - وان : بصورت جداگانه از خط تهران استانبول هر هفته بین تبریز ایران و شهر وان ترکیه حرکت می کند.

تور ایران از سوریه

این قطار از عراق نمی گذرد از دمشق حرکت می کند در ترکیه توقف دارد و بعد از آن به شهر وان و بعد به ایران وارد می شوذ این مسیر از دمشق تا تهران حدود 54 ساعت معادل 2 شب طول می کشد.

تور ایران از افغانستان

مسیر قطار تهران - هرات در حال احداث است فعلا از مشهد تا شهر خواف (روی) ایران در نزدیکی مرز افغانستان آماده است.

تور ایران از عراق

مسیر خط آهن خرمشهر - بصره در حال آماده سازی است و ایران را به خطوط آهن عراق از جمله کربلا و نجف متصل می کند البته خط آهنی نیز قرار است کرمانشاه را به خانقین متصل کند.

تور ایران از پاکستان

کوت - زاهدان: این خط اول و پانزدهم هر ماه به سمت زاهدان می رود که 11 ساعت به طول می کشد و بعد از زاهدان نیز به سایر نقاط ایران خواهید رفت که نزدیکترین شهرها شهر تاریخی بم و کرمان است که جاذبه های دیدنی دارد

تور ایران از آذربایجان

خط آهن نخجوان - تبریز که از نخجوان حرکت می کند به شهر مرزی جلف می آید و سپس به به تبریز می آید از این مسیر قبلا برای راه آهن مسکو - تهران استفاده میشد که پس از جنگ ارمنستان و آذربایجان بسته شد

خط آهن باکو تا مرز آذربایجان که شما می توانید به آستارا بیایید و پیاده از مرز ایران گذر کنید قرار است خط آهن تهران - زنجان - رشت به این نقطه برسد

تور ایران از ترکمنستان

روزانه از مشهد به سرخس قطار موجود است این قطار بیشتر نمی رود و خط تغییر میکند از آنسو از عشق آباد و مرو می توانید به این منطقه برسید.

تور ایران با اتومبیل

تعداد بسیار زیادی از مردم میان ترکیه و ایران رانندگی می کنند در این مسیر در ایران نیز بزرگراه های خوبی احداث است فقط شما باید گواهینامه بین المللی داشته باشید یا مالیاتی را پرداخت کنید البته اگر گواهینامه خود را به موسسه ایی بدهید آن را بین المللی کنید و خصوصا به فارسی ترجمه کنید بسیار برای شما سودمند خواهد بود.

تور ایران با اتوبوس

تور ایران از ارمنستان

اتوبوس های خوبی از ایروان تا تبریز می آیند و بیشتر آنها به تهران نیز می روند.

تور ایران از ترکیه

شما از شهرهای استانبول ، آنکارا و آنتالیا با خرید بلیت های شرکت سیر و سفر می توانیدبه تهران بروید هزینه آن هم حدود 35 دلار است. دوغوبایزید-بازرگان خیلی سریع و راحت خود را با اتوبوس از دوغوبایزید به مرز می رسانید و با تاکسی به ترمینال اتوبوسرانی بازرگان می روید و به نقاط دیگر می رسید

وان - ارومیه حدود 300 کیلومتر را در بیش از 6 ساعت از وان به ارومیه می رسانید علت افزایش مدت زمان جاده های نامناسب سمت ترکیه است و بیش از 5 ایست و بازرسی در طرف ترکیه انجام می گیرد که به خاطر نیرو های گروه پ ک ک انجام می گیرد

تور ایران از پاکستان

شما می توانید به نقطه تفتان در طرف پاکستان بیایید و بعد به زاهدان ایران ولی در سر مرز ایران ویزا داده نمی شود و باید از کوت یا سایر نقاط میزا تهیه کنید بعد بیایید به این سمت وبعد از زاهدان به شهرهای تاریخی بم ، کرمان و یزد بروید.

تور ایران
تور ایران

تور ایران از عراق

بصورت روزانه از اربیل به ارومیه و همینطور از سلیمانیه به سنندج و کرمانشاه می رود.

تور ایران از افغانستان

بصورت روزانه از هرات به مشهد اتوبوس حرکت می کند از هرات حرکت می کنید به اسلام قلعه می رسید و به مرز دوقارون می آیید و از آن به مشهد این جاده توسط ایران ساخته شده و امن گزارش می شود

تور ایران از ترکمنستان

از عشق آباد به سمت مشهد اتوبوس حرکت می کند.

تور ایران با کشتی

از باکو به بندرانزلی کشتی حرکت می کند و از شهرهای خلیج فارس به ایران نیز کشتی با قیمت های پایین وجود دارد. کشتی های لوکسی از کیش با دبی حرکت می کنند و جزیره کیش ویزا نمی خواهد همینطور از بندرعباس به غیر از هواپیما کشتی نیز به دبی و شارجه می رود و از قطر ، کویت و بحرین نیز به بوشهر کشتی می رود.

صحبت در ایران

زبان رسمی فارسی است و در اکثر نقاط این زبان را می دانند و خیلی ها نیز حداقل بصورت کم نیز می توانند انگلیسی صحبت کنند خصوصا در شهرهای بزرگ و خصوصا در شهر توریستی اصفهان و جزیره توریستی کیش باید بدانید که بعضی نقاط نیز زبان های دیگری صحبت می شود مانند آذری و کردی و بلوچی و ... اما فارسی را اکثر مردم می دانند.

پول در ایران

واحد پولی ایران ریال است اما عموم مردم از واحد پولی یک واحد را کم کرده و آن را تومان تلقی می کنند مانند 100 ریال همان 10 تومان است.

غذا در ایران
غذا در ایران

غذا در ایران

  • از ساعت 1 تا 3 بعد از ظهر ناهار خورده می شود و از 9 به بعد هم شام می خورند.
  • الکل و گوشت خوک نیز در ایران به کلی ممنوع است.
  • برای کسانی که از خارج از خاورمیانه به ایران می روند غذاهای جذابی را خواهند دید که بسیار جالب است مانند باقالی پلو گویند.
  • سوپ مخصوص ایرانی ها هم آش نام دارد که خیلی خوشمزه و جالب است.
  • نان های مختلفی هم وجود دارد که با صبحانه و پنیر سفید بسیار جالب است مانند نان های سنگک ، تافتون و لواش و نان مخصوص منطقه آذربایجان که در تمام نقاط مرسوم شده که بربری نام دارد.

نوشیدنی در ایران

نوشیدنی پرطرفدار ایرانی چای است که با قطعه های شکر خورده می شود که آنها را قند می نامند همینطور قهوه فرانسوی و نسکافه یافت می شود. انواع نوشیدنی های میوه ای خوشمزه در بسیاری از خیابان ها فروخته می شود که آب میوه می گویند و طعم هرمیوه را به صورت آب آلبالو یا آب طالبی می گویند و نوشیدنی دیگر که مخلوط شیر و موز است که شیرموز تلقی می شود. نوشابه های گازدار مختلفی وجود دارد.

تور ایران
تور ایران

تعارف در ایران

ایرانیها بسیار مودب هستند مثلا موقع وارد شدن در اتاقی می گویند اول شما بروید به عنوان مثال حتی اگر یک کارگر ایرانی که یک کار را برای شما انجام می دهد موقع دریافت حقوق خود تعارف می کند. تعارف یکجور مهمان نوازی ایرانی هم هست موقع پرداخت هزینه هتل خود او می گوید که مهمان ما هستید یا در موقع خرید یا حتی پرداخت یک هزینه فرد دیگری بگوید که من پرداخت می کنم که بهتر است تشکر کنید.

اماکن مقدس ایران

آنها تعصبی نیستند و دوست دارند اماکن مقدس خود را به شما نشان دهند و شما را آشنا کنند. خانم ها باید چادر سرشان کنند و همینطور موقع ورود کفش خود را در بیاورید. در آوردن کفش در بیشتر خانه ها هم مرسوم است و ممکن است باعث بی احترامی شما تلقی شود چون به نظافت هم اهمیت می دهند.

اماکن زیبای مذهبی مانند شهرهای قم و مشهد بسیار زیبا است همینطور نمازهای دسته جمعی خصوصا در جمعه ها که نماز جمعه گفته می شود. انگشت شصت مترادف انگشت وسط غربی هاست هیچوقت انگشت شصت را به کسی نشان ندهید همینطور به راننده اتوبوس موقع گرفتن بلیت شما.

مذهب ایران

آنها مانند عده ایی از مسلمانان افراطی نیستند و چون از گذشته با مسیحیان ارمنی و یهودی زندگی کرده اند به دیگران نیز احترام می گذارند وحتی لباس های اسلامی توسط غیر مسلمانان نیز مورد احترام است.

پیش شماره ایران

پیش شماره ایران 0098 است و پیش شماره های تهران 021 اصفهان0311 ، کاشان 0361 ، اهواز 0611 ، شیراز 0711 ، تبریز 0411 ، مشهد 0511 و کرمان 0341 است. تلفن های همراه ایرانسل و همراه اول بسیار ارزان و قابل شارژ برای توریست ها مناسب است سیمکارت های ایران قابلیت جی پی آر اس را نیز دارد و می توانید به اینترنت دسترسی داشته و ایمیل خود را نیز چک کنید.

پسوند اینترنتی ایران: ir.

جاذبه های گردشگری تور ایران

نمایی دیدنی در شب از محدوده برج میلاد تهران
نمایی دیدنی در شب از محدوده برج میلاد تهران
سی و سه پل اصفهان
تور ایران
آرامگاه سعدی شیراز
آرامگاه سعدی شیراز
بارگاه مطهر رضوی در مشهد
بارگاه مطهر رضوی در مشهد
باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز
آرامگاه فردوسی در طوس
آرامگاه فردوسی در طوس
چشمه های آب معدنی باداب سورت اروست
چشمه های آب معدنی باداب سورت اروست
میدان امیرچقماق در یزد
میدان امیرچقماق در یزد
آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری در نیشابور
آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری در نیشابور
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تور ایران» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.