زمان مطالعه: 3 دقیقه
راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

با استفاده از گواهی‌ نامه‌های بین‌المللی که مدت اعتبار آنها یک و سه سال می‌باشد، می‌توان در کشورهای دیگر به رانندگی پرداخت.

گواهی ‌نامه ‌بين‌ المللی (International Driving Permit) به اختصار IDP  نامیده می شود. دارنده این سند اجازه رانندگی در کشورهای دیگر را پیدا می کند. از لحاظ زمان اعتبار بستگی به کشور پذیرنده، يكساله و سه ساله است. این گواهی ‌نامه به 8 زبان  بين‌المللی از جمله فارسی ارائه می شود. پس از اتمام مدت اعتبار گواهینامه‌ رانندگی بين‌المللی، امکان تمدید وجود ندارد. در صورت لزوم باید متقاضی دوباره درخواست بدهد. لازم است قبل از ورود به کشور مقصد، از قوانین و مقررات رانندگی آنجا مطلع شوید. اگر قصد اخذ گواهینامه رانندگی بین المللی را دارید اما روش دریافت آن و مدارک لازم برای این منظور را نمی دانید این بخش آسمونی را تا انتها مطالعه نمایید چرا که به معرفی کامل گواهینامه رانندگی بین المللی و همچنین مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی و مراکز اخذ گواهینامه بین المللی در تهران را برای شما عزیزان منتشر می کنیم.

 بدیهی است دارنده این مدرک بین‌المللی نمی‌تواند قوانین و مقررات مربوط به شرایط اقامت و یا پرداختن به شغل و یا حرفه‌ای که در کشورهای مسیر حرکت او جاری و قابل اجرا می‌باشد را نادیده انگاشته و یا نقض نماید. این گواهی‌نامه علاوه بر زبان فارسی به 7 زبان بین‌المللی (‌انگلیسی- فرانسوی- روسی - عربی-‌ آلمانی- اسپانیائی- چینی)‌ نیز ترجمه شده است. گواهینامه‌های رانندگی بین‌المللی قابل تمدید نبوده و پس از انقضاء باید نسبت به درخواست گواهینامه جدید اقدام شود.

مدارک لازم برای درخواست گواهینامه رانندگی بین‌المللی

 • گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و یک روز
 • گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل سه سال
 • یک قطعه عکس تمام رخ (3*4) با حجاب اسلامی برای بانوان
 • ارائه گواهینامه رانندگی بین‌المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)
 • ارائه اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه
 • تکمیل فرم درخواست (فارسی و لاتین - تاریخ تولد لاتین باید به میلادی درج گردد)
 • پرداخت مبلغ 95،000 تومان بابت هر جلد گواهینامه رانندگی بین‌المللی یک ساله
 • پرداخت مبلغ 31،000 تومان بابت هر جلد گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه ساله

توجه به این نکته الزامی است که مدارک صادره، تنها به شخص متقاضی یا بستگان درجه 1 با ارائه مدارک احراز هویت و نسبت با متقاضی، اصل شناسنامه یا وکیل قانونی با ارائه اصل وکالت‌نامه و کارت شناسایی معتبر تحویل می‌گردد. همسرانی که برای دریافت مدارک زوج یا زوجه خود مراجعه می کنند حتما باید شناسنامه متقاضی و کارت ملی خود را به متصدی صدور ارائه نمایند.

هزینه دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی

گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه‌ ساله 470,000 تومان
گواهینامه بین‌المللی یک‌ساله 168,000تومان
گواهینامه بین‌المللی یک‌ساله به همراه مجوز راندن موتورسیکلت 184,000 تومان

 

روش‌های دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی

1- مراجعه به شعبات کانون جهانگردی و اتومبیلرانی (مراکز گواهینامه بین المللی)

 • تهران، خیابان خرمشهر- خیابان شهید عربعلی–پلاک 2
 • تهران، خیابان آزادی-بین خیابان‌های خوش و بهبودی- نبش خیابان شهید قانعی- پلاک 231
 • تهران، خیابان شهید فیاض بخش - نبش کوچه جهانگردی - پلاک 33

2- مراجعه به ادارات پست سراسر کشور

زمان تحویل یک هفته پس از ارسال مدارک توسط پست به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی خواهد بود.

3 - از طریق اینترنت (داخل ایران)

در این روش، فقط گواهینامه رانندگی بین المللی یک ساله قابل دریافت است و در لحظه ثبت درخواست، باید حداقل یک ماه و ده روز از اعتبار گواهینامه رانندگی ملی باقیمانده باشد. زمان تحویل حدودا هفت تا 10 روز کاری است. برای ثبت درخواست صدرو گواهینامه رانندگی بین‌المللی به صورت اینترنتی، به لینک زیر مراجعه نمایید.

idp.taci.ir

 

نکته 1: مجوزهای رانندگی بین المللی پس از 7 روز کاری از زمان ثبت نام به دست شما خواهد رسید.

نکته 2: مجوزهای رانندگی بین المللی تنها از طریق پست ارسال می شود.

نکته 3: در صورتی که می خواهید مجوز رانندگی بین المللی را سریع تر از زمان اعلام شده در اختیار داشته باشید به صورت حضوری (بدون ثبت اینترنتی) به نمایندگی های صدور اسناد در سراسر کشور مراجعه نمایید.

نکته 4: مجوز رانندگی بین المللی صادر شده توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به صورت یک یا سه ساله صادر می شود.

نکته 5: کشورهایی که فقط گواهینامه رانندگی بین المللی یکساله را می پذیرند و گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه‌ ساله را ارائه نمی دهند:

گینه استوایی آرژانتین نیجریه
سوازیلند بولیوی بلیز
کامبودیا بورکینافاسو تایوان
جامائیکا ژاپن جزایربادگیر
ساحل عاج زامبیا چین
قبرس باهاماس رواندا
باربادوس کاستاریکا کامبوج
هنگ کنگ برونوئی مالزی
ونزوئلا کومور امارات
قبرس لیبی جامائیکا
تایلند آرژانتین بنگلادش
آرژانتین بنگلادش  

دفترچه مالکیت بین المللی خودرو

دفترچه مالکیت بین المللی خودرو دفترچه ای است حاوی اطلاعات کامل اسنادی وسیله نقلیه، مالک و یا راننده که در آن درج گردیده است. همانند مجوز رانندگی بین‌المللی علاوه بر زبان فارسی به 7 زبان بین‌المللی نیز ترجمه شده است. گواهینامه‌های مالکیت بین‌المللی وسیله نقلیه دارای یک سال اعتبار از تاریخ صدور می باشد، قابل تمدید نبوده و پس از انقضاء باید نسبت به صدور گواهینامه مالکیت جدید اقدام شود.

مجوز عبور گمرکی

"کارنه دو پاساژ" دفترچه عبور گمرکی است که جهت تسهیل در تردد از مرزهای زمینی برخی کشورها جهت وسایل نقلیه موتوری صادر و تحویل می گردد. این مجوز به صورت 5 ، 10 ، 15 و 25 برگی است که در هر بار عبور از مرز یک کشور یک برگ آن باطل می گردد. مدت اعتبار این دفترچه ها یک سال از تاریخ صدور آن می باشد. همچنین دفترچه های کارنه مصرف نشده قابل تمدید نیز می باشد. شایان ذکر است کارنه دو پاساژ تنها در دفتر مرکزی کانون ارائه می گردد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.