زمان مطالعه: 2 دقیقه
اهمیت کفش در تمرینات ورزشی

اهمیت کفش در تمرینات ورزشی

این جمله که «کفش شما می‌تواند تمرینتان را بسازد یا خرابش کند» جمله‌ی جالبی بنظر می‌رسد. اما مطمئن باشید که...
importance of sports shoes
importance of sports shoes

این جمله که «کفش شما می‌تواند تمرینتان را بسازد یا خرابش کند» جمله‌ی جالبی بنظر می‌رسد. اما مطمئن باشید که این موضوع واقعاً حقیقت دارد، اصلا هم مهم نیست چه ورزشی می‌کنید.در ادامه و خواندن این مطلب پورتال آسمونی اهمیت کفش در تمرینات ورزشی را متوجه خواهید شد.

کفش و دویدن

در هیچ ورزش دیگری به غیر از دویدن، نمی‌توان به اهمیت کفش مناسب پی برد. دویدن و پیاده روی، دو نوع ورزش رایجند، به طوری که تقریبا تمام باشگاه‌های ورزشی سراسر دنیا، حداقل یک یا دو تا تردمیل دارند.

دونده‌ها وقتی با شدت ملایمی ورزش می‌کنند، مثلا هنگامی که قرار است 40 دقیقه پیاده روی تند داشته باشند، به ثبات زیادی احتیاج ندارند. آنچه که آنها نیاز دارند، کفشی با زیرسازی خوب و نرم است، چرا که دویدن فشار زیادی بر مفاصل وارد می‌سازد. کفش باید قوس پا را پوشش دهد و برای پاشنه‌های پایتان نیز شرایط راحتی فراهم آورد.

یک جفت کفش خوب، دویدن طولانی‌تر را آسان‌تر می‌کند، پس مطمئن شوید کفشی می‌خرید که مخصوص دویدن طراحی شده است.

کفش و دستگاه‌های کاردیو

دستگاه‌های کاردیو مانند استپر، الپتیکال و دوچرخه ثابت همه جا پیدا می‌شوند، هم در خانه و هم باشگاه‌ها. این دستگاه‌ها برای تمرینات سبک طراحی شده‌اند، بنابراین فشار کمتری بر مفاصل شما وارد خواهد شد.

کفش مناسب به شما کمک خواهد کرد تا راحت‌تر از این دستگاه‌ها استفاده کنید. درست است که تمرینات، سبک هستند، اما هنوز هم مفاصل شما به کار گرفته می‌شوند، حتی بیشتر از هنگامی که می‌دوید.

کفش مناسب دوچرخه‌سواری معمولا کفی نازک‌تری به نسبت کفش مناسب دویدن دارد، اما با اینحال هنوز هم به کمی زیرسازی احتیاج دارد تا فشار وارد آمده بر مفاصل شما را کاهش دهد.

کفش و ورزش‌ها

دیگر نیاز نیست که بگوییم برای ورزشی که بازی می‌کنید نیاز به یک جفت کفش مناسب دارید. مثلا برای بازی بسکتبال کلی می‌دوید و می‌پرید، بنابراین پایداری در تعادل، پشتیبانی از مچ پا و زیرسازی عالی جزو ضروریات کفش مناسب بسکتبال است. بیس بال، فوتبال و فوتبال آمریکایی هم ورزش‌هایی هستند که در آن می‌دوید و ناگهان تغییر مسیر می‌دهید، بنابراین کفش مناسب این ورزش ها علاوه بر زیرسازی خوب، کشش خوبی هم نیاز دارد.

کفش و بدنسازی

شاید دیگر فکرتان به این داستان قد نمی‌داد که برای بدنسازی هم یک جفت کفش خوب می‌خواهید، اما کفش مناسب برای بدنسازی ضروری است. کفش مناسب فشار وارد شده بر زانوها، قوزک و پنجه‌ها را کاهش می‌دهد، و هنگام برداشتن وزنه‌ها در حفظ تعادل شما کمک خواهد کرد.

کفش خوب، می‌تواند به شما کمک کند تا وضعیت ایستادنتان صحیح شود، که در اینصورت آسیب‌پذیری‌تان هم کاهش پیدا خواهد کرد.

پیدا کردن کفشی مناسب بدنسازی، کمی چالش برانگیزتر است. احتمالا شما هم دلتان نمی‌خواهد که یک کفش ضمخت به پاهایتان بچسبد، پس کفش‌های مینیمالیست یا کفش‌هایی که حس پابرهنه بودن را منتقل می‌کنند ایده آلند. اما اگر نرمی و زیرسازی بیشتری می‌خواهید، شاید باید بدنبال کفش‌هایی باشید که اختصاصا برای بدنسازی طراحی شده‌اند.

چهار عامل مهم در انتخاب کفش

بدون در نظر داشتن اینکه چه فعالیتی مد نظرتان هست، در انتخاب یک کفش خوب، چهار عامل تعیین کننده وجود دارد :

اندازه :

اگر کفشتان کوچک باشد، انگشتان پاهایتان جمع شده و درد می‌گیرد، و اگر هم برایتان بزرگ باشد ثبات و پایداری کافی برایتان بوجود نخواهد آورد.

استحکام :

زیرسازی مستحکم کفش از مچ و قوزک پایتان پشتیبانی کرده و فشار وارد آمده را تعدیل می‌کند.

شکل :

شکلی را پیدا کنید که کاملا مطابق قوس پای شما باشد، در اینصورت پشتیبانی مناسب و کافی برایتان بوجود خواهد آورد.

استایل :

استایل کفش مورد نظر شما، باید منطبق با استفاده‌ای باشد که از آن دارید، مثلا کفش بسکتبال برای بسکتبال و کفش‌های دو برای دویدن.

شاید یک جفت کفش نامناسب، صدمه‌ای به شما وارد نکرده باشد، اما مطمئن باشید که آسیب خواهید دید. شاید امروز به مشکلی بر نخورید، اما در آینده‌ی نزدیک منتظرش باشید. با یک جفت کفش مناسب، هنگام ورزش حواس پرتی کمتری خواهید داشت.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «اهمیت کفش در تمرینات ورزشی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.