زمان مطالعه: 6 دقیقه
صنعت پرورش اسب

صنعت پرورش اسب

صنعت پرورش اسب یک صنعت بسیار درآمدزا و مهیج است که در همه جای دنیا حتی ایران هم رواج دارد.

صنعت پرورش اسب یکی از صنایع اشتغالزا است که چرخه فعالیت آن از تولید تا نگهداری و آموزش اسب برای مسابقات و خدمات وابسته و تولید لوازم سوارکاری ادامه دارد. در‌این بخش آسمونی به بررسی وضعیت اقتصادی کشورهای آمریکا و روسیه که دو کشور مهم و تاثیرگذار در زمینه مرتبط با بازار و اشتغال اسب هستند پرداخته می‌شود تا در فرصتی دیگر به‌این مهم پرداخته شود که چرا با وجود سفارشات موکد دینی به ورزش اسب‌سواری،‌ این ورزش و صنعت وابسته به آن چندان جدی گرفته نمی‌شود.

صنعت پرورش اسب

صنعت اسب در دنیا همیشه یکی از صنایع پول ساز با گردش مالی بالا بوده است چون از یک سو افراد بسیاری به نگهداری و پرورش اسب علاقه‌مند بوده‌اند و در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و کم‌کم آن را به شکل اقتصادی در آورده‌اند و برای آن با تبلیغات و رسانه‌های جمعی بازار‌ ایجاد کرده‌اند که ‌این بازار به سرعت به سمت حرفه‌ای شدن پیش می‌رود و از سوی دیگر دولت‌ها همیشه در حال گسترش فعالیت‌های مرتبط با اسب بوده‌اند از دو منظر؛ یکی سرگرمی‌ و دیگری اشتغالزایی.

جنبه سرگرمی‌ گاه استفاده‌های سیاسی نیز در بر داشته است بدین صورت که با‌ ایجاد مسابقات و کمک به تولید و ‌ایجاد رقابت بین تولید‌کنندگان از اسب به‌ عنوان یک ابزار ساده و کم هزینه برای سرگرم کردن مردم استفاده کرده است. و از دیدگاه دیگر بخش اشتغالزایی‌، صنعت اسب یکی از صنایع بسیار اشتغالزا است از تولید تا پرورش و نگهداری اسب و همچنین آموزش اسب برای مسابقات و خدمات وابسته و تولید لوازم سوارکاری که هنوز به صورت دستی تولید می‌شوند و فروش بالایی هم دارند. البته ‌این بدان معنی نیست که نباید با تکنولوژی در تولید پیش رفت.

 • صنعت پرورش اسب ایالات متحده آمریکا

یکی از غول‌های صنعت اسب در تمام زمینه‌ها از آموزش‌، پرورش‌، صادرات تا برگزاری تورهای اسبی و استفاده غذایی از اسب آمریکا است. در آمریکا نگاه به اسب مثل تمام صنایع دیگر کاملا اقتصادی است و بنابراین برای رشد و جذب سرمایه‌گذار و پیشرفت نیاز به رشد مداوم دارد و به راحتی از صنایع مورد نیاز برای رشد استفاده و پویایی خود را حفظ می‌کند و برخورد با‌ این صنعت کاملا حرفه‌ای است و تولید‌کننده و دیگر قسمت‌ها شغل‌های جداگانه تخصصی به حساب می‌آیند که دارای رشته دانشگاهی در سطوح بالا هستند چون اگر صنعت به شکل حرفه‌ای پیش نرود در رقابت با اروپا بازار را از دست می‌دهد و زیان ده می‌شود.
گردش مالی سالانه کالاها و خدمات صنعت اسب آمریکا بیش از 3/25 میلیارد دلار بوده و مبلغ 1/112 ملیارد دلار تولید ناخالص داخلی آمریکا از صنعت اسب است. که شامل کورس‌، مسابقات زیبایی و استفاده تفریحی و ورزشی از اسب است. که هریک حدود 25 درصد از کل را در بر می‌گیرد. در آمارگیری سال 1996 تعداد کل اسبان موجود در آمریکا 7 میلیون بوده که 725.000 در صنعت کورس مشغول به فعالیت بوده‌اند. 1.900.000 اسب در مسابقات حرفه‌ای پرش و درساژ؛ 2.900.000 در استفاده‌های تفریحی از اسب و 120000 اسب در چوگان، سواری وسترن‌، تورهای اسبی و اسب‌های پلیس و سواره نظام و مابقی در اصطبل‌های شخصی و در یک‌سال حدود 40000 اسب وارد آمریکا شده است.
در آمریکا زیر ساخت‌های مرتبط با صنعت اسب و همچنین صنایع پائین دستی مرتبط نیز رشد خوبی داشته‌اند. مشتری‌یابی: بزرگ‌ترین شبکه بازاریابی صنعت اسب که شامل مجله‌های با موضوع اسب و خبرنامه‌ها و وب سایت‌های مرتبط با تبلیغات و فروش در ‌ایالات متحده به چاپ می‌رسد و روزانه افراد جدیدی را به سرمایه‌گذاری در‌ این صنعت ترغیب می‌کند.

 • صنعت پرورش اسب در روسیه

صنعت پرورش اسب در روسیه
صنعت پرورش اسب در روسیه

روسیه با داشتن نژادهای آخال تکه‌، کاباردین‌، ارلف‌‌، تراکنر‌، عرب و نژادهای سنگین بومی ‌خود عمده فعالیت خود را روی نژاد آخال تکه متمرکز کرده و در پروسه 30 ساله توانسته اسبان خاصی را تولید کند و به عنوان یک محصول تجاری که انحصار مالکیت آن را دارد به دنیا با قیمت‌های بسیار گزاف به فروش برساند و در‌ اینترنت و کتاب‌های گوناگون اسب‌های آخال تکه را اسب ترکمن معرفی می‌کند و به دنیا قبولانده که چیزی که خود معرفی می‌کند اصیل است و اسب‌های ترکمن دیگری که در ‌ایران در یا جاهای دیگر تولید می‌شوند نژاد بومی‌آن کشور است و نه اسب ترکمن و در‌ این راستا مدعی داشتن کتاب تبارنامه بین‌المللی نیز هست. 
‌این در حالی است که 30 درصد جمعیت اسب ترکمن دنیا به صورت طبیعی در ‌ایران زندگی می‌کند. و‌ این حق ‌ایران است که در تصمیمات مربوط به کتاب تبارنامه بین‌المللی شرکت داشته باشد و گرنه اگر ‌این تصمیم عملی شود رسما اسبان ترکمن ‌ایران هیچ ارزش بین‌المللی نخواهند داشت و فراموش خواهند شد. نتیجه تولیدات سال‌های قبل که از لحاظ کیفیت بسیار شاخص بودند به کشورهای مثل آلمان و لهستان برده می‌شود و با امتزاج با نسل‌های بعدی اسب عرب اسب‌هایی تولید می‌شوند که از لحاظ قدرت و زیبایی در مسابقات، قهرمان دنیا می‌شوند و امروزه تقریبا در بیشتر قهرمانان دنیا رد پایی از خون عرب روسی دیده می‌شود، ولی روسیه هیچ حضور تاثیرگذاری در مسابقات زیبایی اسب عرب ندارد.
در روسیه سالانه یک نمایشگاه بین‌المللی اسب توسط وزارت کشاورزی در 17 شاخه برگزار می‌شود که شامل تمام صنایع مرتبط با اسب و نمایش زیبایی اسبان است و شرکت‌کنندگانی از سراسر دنیا نیز در آن شرکت می‌کنند. همچنین در روسیه تعداد 4 مجله و چند وب سایت قوی نیز در زمینه بازاریابی و معرفی تولیدات و خدمات مرتبط با اسب نیز فعال هستند.

بستر و انواع آن در صنعت پرورش اسب

بستر و محل نگهداری اسب
بستر و محل نگهداری اسب

 از آنجائی که اسب بیشتر اوقات شبانه روز را در اصطبل به سر می برد محل نگهداری او باید دارای شرایط زیر باشد:

 1. آفتابگیر باشد، تا هم خود اسب و هم محیط اطراف او در معرض تابش نور خورشید بوده و در معرض امراض ناشی از عدم تابش نور قرار نگیرد.
 2. اسب بطور مداوم خود را تخلیه میکند و محیطی مناسب برای رشد و نمو میکروبها بوجود می آورد و میکروب امراضی از قبیل کزاز در محیط آلوده اصطبلی بدون نور آفتاب، براحتی زندگی می کنند.
 3. دارای فضای کافی بوده تا اسب براحتی در آن گردش کرده و بخوابد و بلند شود. اسبها در صورت احساس امنیت و داشتن فضای کافی براحتی می خوابند.
 4. حرارت ثابتی داشته باشد.
 5. دیوارهای آن از مصالحی ساخته شده باشد که در اثر سایش اندامهای اسب با آنها، او را زخمی نکند.
 6. آخورها و کف آن قابل شستشو باشد و هر چند روز یکبار بخصوص آخورها، تمیز شوند. بستر نرم و پوشیده از کلش یا خاک اره باشد تا براحتی قابل حمل و نقل بوده و هرچند روز یکبار تعویض شوند.
 7. درب و یا دربها به اندازه کافی فضا برای ورود و خروج اسب داشته باشند.
 8. حصارهای بین اتاقکها طوری تعبیه شوند که اسبها براحتی یکدیگر را دیده و از مصاحبت با یکدیگر لذت ببرند. یک اصل مهم در مدیریت اصطبل فراهم کردن محیط تمیز و امن برای اسب هاست.
 9. میزان بهینه کیفیت هوای اصطبل با درصد خاک وهاگ های در هوا تعین می شود، در نتیجه از کارهای اصلی روزانه، بیرون ریختن کود و فراهم کردن بستر مناسب است که برای سلامت اسب ها ضروری است. توسط چنگک بستر را به گوشه ای بیندازید وسپس بستر را جایگزین کرده وخوب تکان دهید. ابتدا لبه ها را بسازید، لبه ها برای جلوگیری از کوران مناسب هستند و از زمین خوردن اسب جلوگیری می کنند.
 10. از زخمی شدن اسب جلوگیری کند وآن را تشویق به استراحت کند. به عنوان عایق عمل کند واز کوران و گرم شدن بیش از حد پای اسبها جلوگیری کند. تشویق اسب برای در اصطبل بودن وجذب زهکشی سیالات. بالشتک قدم زدن داشته باشد. اسب را تمیز نگه دارد.
 • انواع مواد بستر

 1. مواد بستر باید از لحاظ اقتصادی به صرفه باشد.
 2. موادی خشک، نرم، جاذب رطوبت وگازها باشند.
 3. موادی بدون آلودگی، تمیز و با کیفیت خوب باشد، چنان که اگر اسبها خوردند مضر نباشد.

سه نوع کاه برای بستر اسب ها استفاده می شود، کاه گندم، جو، جو دوسر بهترین نوع آن کاه گندم است. به دلیل این که این نوع کاه کمتر برای اسب ها لذیذ است و در نتیجه اسب ها کمتر آن را می خورند. هرچند صاحبان اسب به این نکته توجه نمی کنند اما بایستی کاه خریداری شده عاری از ذرات خاک و کپک باشد. کاه ها به راحتی با حرکت اسبها جایگزین می شوند بنابراین بستر باید به اندازه کافی عمیق باشد که کف ازبین نرود و هنگام مرتب کردن چنگال به زمین ضربه نزند برای این منظور لایه های بستر به ارتفاع 23 تا 30 سانتی متر مناسب هستند. کاه جذب کمتری نسبت به سایر مواد دارد وبرای اصطبل هایی که آبکشی خوبی دارد مناسب است. اگرچه کاه به راحتی در دسترس است ولی بستر مناسبی برای اسبهای دارای مشکل تنفسی نیست. اروپایی ها برای حل این مشکل از کاه آفریقایی استفاده می کنند چون جذب این نوع کاه بسیار بالاست.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «صنعت پرورش اسب» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.