زمان مطالعه: 3 دقیقه
زندگی نامه هکتور اسکارونه

زندگی نامه هکتور اسکارونه

نام های ماندگار کوپا آمه ریکا ، هكتور اسكارونه / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعیهكتور اسكارونه ؛ قاتل...

نام های ماندگار کوپا آمه ریکا ، هکتور اسکارونه / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

هکتور اسکارونه ؛ قاتل آرژانتینی ها

 آرژانتینی ها بیشتر از همه از کدام ستاره فوتبال ضربه خورده اند؟ برای پاسخ به این سوال نباید در بین ستارگان کنونی جستجو کرد. بلکه باید به روزهایی سفر کرد که اروگوئه و آرژانتین، غولهای فوتبال جهان بودند ... آسمونی ، بزرگترین ستاره تاریخ فوتبال اروگوئه با نام کامل « هکتور پدرو اسکارونه » در بیست و چهارم دسامبر 1897 متولد شد.

وقتی هکتور هشت ساله بود، ملی‌پوشان اروگوئه در دیداری تاریخی موفق شدند آرژانتین را در 15 آگوست 1905 در « بوئنوس آیرس » متوقف کنند. این نتیجه برای کشور کوچک اروگوئه یک پیروزی بزرگ بود. جوانان زیادی به فوتبال روی آوردند و هکتور نیز فوتبال خود را در تیم « ناسیونال » آغاز کرد و به اوج رسید. او با ناسیونال هشت بار قهرمان لیگ اروگوئه شد.

هکتور اندامی بسیار متناسب داشت و علاوه بر شم گلزنی بالا و دلاوری و سختکوشی بی‌نظیر، دارای خصوصیاتی نیک و جوانمردانه بود. قدرت بدنی‌اش آنچنان بالا بود که زورمندان آن روزگار در میدان فوتبال از او شکست می‌خوردند. نسل طلایی فوتبال اروگوئه کم‌کم شکل گرفت و اسکارونه با تیم‌ملی کشورش در سال‌های 1917، 1923، 1924 و 1926 فاتح کوپا آمه‌ریکا شد.

hector-scarone
hector-scarone
از همین دوران بود که جهانیان با نام اروگوئه آشنا شدند. اولین بار در المپیک پاریس (1924) بود که اروگوئه همه بازی‌های خود را برد و وقتی در فینال مقابل سوئیس قرار گرفت، 60 هزار نفر به استادیوم « کلمب » پاریس آمدند و به عده‌ای نیز بلیت نرسید. برخی نیز در اثر ازدحام جمعیت مجروح شدند. همه اینها برای دیدن تیمی بود که در فینال (3ـ0) سوئیس را برد و چهار سال بعد و در المپیک آمستردام با پیروزی بر آرژانتین از عنوان خود دفاع کرد.

پس از آن اوج افتخار برای اروگوئه فرا رسید. اولین دوره جام‌جهانی به میزبانی قدرت اول فوتبال دنیا برگزار شد و اسکارونه در 33 سالگی همچون دوران جوانی پرقدرت ظاهر شد. آنچنان که موجب حیرت کارشناسان ایتالیایی و فرانسوی شده بود. آسمونی ،  نویسنده‌ای فرانسوی درباره این مرد متواضع، با گذشت، هنرمند و مهربان نوشت: « لاله‌ای در میان تکه‌سنگ‌های ناهموار .»

اروگوئه در فینال (4ـ2) آرژانتین را برد و اسکارونه هم به عنوان بهترین بازیکن مسابقات برگزیده شد. پس از آن به اروپا سفر کرد و در «بارسلونا» (اسپانیا)، اینترمیلان و پالرمو (ایتالیا) توپ زد و سرانجام در تیم « مونته ویدئو واندررز » کشور خود، از فوتبال کناره گرفت.

نام های ماندگار کوپا آمه ریکا ؛ هکتور اسکارونه ، قاتل آرژانتینی ها
نام های ماندگار کوپا آمه ریکا ؛ هکتور اسکارونه ، قاتل آرژانتینی ها
پس از آن هکتور اسکارونه در تیم‌های ناسیونال اروگوئه و رئال‌مادرید به مربیگری پرداخت و سرانجام در چهارم آوریل 1967 درگذشت. او 51 بار پیراهن تیم‌ملی اروگوئه را به تن کرد و 31 گل زد. رکوردی که وی را تا قبل از ظهور دیه گو فورلان به بهترین گلزن تاریخ فوتبال اروگوئه در رده ملی بدل ساخت. مروری بر آمار گلهای اسکارونه نشان می دهد که او چه بلایی بر سر آرژانتین، بزرگ ترین رقیب اروگوئه آورد به طوری که تقریبا یک سوم گلهای ملی او وارد دروازه آرژانتین شد!

اسکارونه در سال 1917 اولین و دومین گلهای ملی خود را در کوپا آمه ریکا وارد دروازه برزیل و آرژانتین کرد. در بازی با برزیل او اولین گل از 4 گل اروگوئه را به ثمر رساند و در بازی با آرژانتین تنها گل بازی به نام وی ثبت شد. پس از آن روند گلزنی وی به آرژانتین بیش از یک دهه ادامه یافت. در 28 جولای 1918 و در برد (3-1) اروگوئه مقابل آرژانتین، اسکارونه اولین گل بازی را به ثمر رساند.

hector-scarone
hector-scarone
در 13 می 1919 با گل او اروگوئه(2-0) پیش افتاد و سرانجام هم (3-2) آرژانتین را شکست داد. در همان سال و در روز 18 جولای او دو گل وارد دروازه آلبی سلسته کرد تا اروگوئه(4-1) پیروز شود. در 17 سپتامبر 1919 و در برد (2-1) اروگوئه مقابل آرژانتین هم او دو گل دیگر وارد دروازه حریف کرد.

در 7 دسامبر 1919 او گل سوم اروگوئه را در دیداری وارد دروازه رقیب کرد که سرانجام با برتری(4-2) اروگوئه خاتمه پیدا کرد. وقتی هکتور اسکارونه در 18 جولای 1920 او اولین گل تیمش را وارد دروازه آرژانتین کرد و زمینه ساز برتری (2-0) اروگوئه شد، به آمار عجیب 10 گل ملی رسیده بود که 9 تای آن وارد دروازه آرژانتین شده بود! در 29 آگوست 1927 او تک گل بازی را وارد دروازه رقیب سنتی کرد و در 20 نوامبر همان سال در شکست (2-3) مقابل آرژانتین هر دو گل تیمش را به ثمر رساند. سرانجام در 30 ژوئن 1928 حساس ترین گل از گلهای دهگانه خود به آرژانتین را در فینال المپیک وارد دروازه آلبی سلسته کرد و نتیجه را (2-1) ساخت. نتیجه ای که تا پایان بازی برقرار ماند و قهرمانی اروگوئه در المپیک را رقم زد.

نظر خود را درباره «زندگی نامه هکتور اسکارونه» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره زندگی نامه هکتور اسکارونه فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید