زمان مطالعه: 4 دقیقه
بیوگرافی هادی چوپان

بیوگرافی هادی چوپان

هادی چوپان پس از قهرمانی در رقابتهای آرنولد کلاسیک گفت: وقتی بچه بودم، پول خرج می‌کردم تا عکس و فیلم‌های آرنولد را ببینم. بزرگترین آرزویم این بود که روزی با آرنولد عکس بگیرم.
نام هادی
نام خانوادگی چوپان
نام به لاتین
Hadi Choopan
سال تولد  4 مهر 1366
محل تولد سپیدان (شیراز)
رشته ی ورزشی بدن سازی
قد 1.67 متر
وزن 100 کیلوگرم
لقب گرگ ایرانی

 درباره هادی چوپان

هادی چوپان بدن ساز حرفه ای ایرانی است که در سال 1366 در شیراز به دنیا آمده است . او از سال ۱۳۷۹ ورزش پرورش اندام را شروع کرد. سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ عضو ثابت تیم ملی بدن‌سازی ایران بوده‌است. او تنها ایرانی و دومین آسیایی پس از سمیر بنوت است که توانسته قهرمان مستر المپیا شود.

وی در مستر المپیا ۲۰۲۳ موفق به کسب عنوان نایب قهرمانی شد. چوپان در سال ۲۰۲۰ نیز موفق به دریافت مقام چهارم مستر المپیا شد. تنها بدن‌ساز ایرانی که پیش از هادی چوپان توانسته بود از ایران به مستر المپیا رفته و رقابت کند، بیت‌الله عباس‌پور بود که در هفدهمین مرد مستر المپیا در سال ۲۰۱۳ لقب گرفت.

زندگی شخصی

هادی چوپان در ۱۳۶۶ در شهرستان سپیدان، استان فارس زاده شد. چوپان در کودکی به فیلم‌های رزمی و بازیگری آرنولد علاقه‌مند بود. در ۱۳ سالگی اولین بار در یک باشگاه ورزشی ثبت‌نام کرده‌است. او در ابتدا ورزش کشتی و ورزش‌های رزمی را شروع کرد، بعد از آسیب دیدگی در ورزش رزمی با تشویق مربی کشتی خود به فعالیت در پرورش اندام روی آورد. سال ۱۳۷۹ شروع بدن‌سازی‌اش با ۴۷ کیلو وزن از باشگاه پارس متعلق به جمشید اوجی بوده‌است و اولین مدال ملی خود را در سال ۸۴ در ۱۸ سالگی به‌دست‌آورد.

ازدواج

هادی چوپان سالهاست ازدواج کرده که ثمره این زندگی یک پسر بنام «حافظ» و یک دختر بنام «نادیا» می باشد که علاقه ای به حضور فرزندانش در بدنسازی ندارد. او با احترام از همسرش یاد می کند و می گوید اگر نبود من فلج بودم و جالب اینکه با پسر عمویش «باجناق» می باشد.

آغاز کار هادی چوپان

او در سال 79 و از سن 13 سالگی بدنسازی را آغاز کرده و تا به امروز به یکی از بهترین ها در جهان تبدیل شده است . هادی پس از گذشت سه سال از شروع تمرینات سخت بدنسازی به مقام اولی استان و سومی کشور رسید . او پس از فوت بیت الله عباسپور ، اکنون به تنها امید ایران برای کسب عناوین جهانی تبدیل شده است . او در رقابت های مختلف جهانی حضور پیدا کرد که حاصل آن ، مدال ها و عناوین مختلف بود . وی بدلیل مشکل ویزای خود نتوانست در مسابقات مستر المپیا در سال 2016 شرکت کند و فلکس لوییز توانست قهرمانی را بدست آورد . پس از آن، چوپان در مسابقات گرند پریکس و همچنین سن ماریو شرکت کرد و به مقام نایب قهرمانی جهان رسید .  

حضور در مستر المپیا

مستر المپیای ۲۰۲۲

چوپان در چهل و هشتمین دوره مستر المپیا در سال ۲۰۲۲ که از تاریخ ۱۵ تا ۱۸ دسامبر در لاس وگاس برگزار شد توانست ممدوح السبیعی را شکست دهد و در نهایت در فینال درک لانسفورد با فاصله بسیار کمی رقابت را به او واگذار نمود و چوپان به عنوان نخستین ایرانی و آسیایی به مقام قهرمانی دست یافت و صاحب مدال طلا شد،  او همچنین برنده جایزه ۴۰۰ هزار دلاری قهرمانی مسابقات شد.

وی پس از قهرمانی جایزه‌اش را به «زنان ایرانی» تقدیم کرد و گفت امیدوار است این مدال از غم‌های مردم ایران بکاهد.

مستر المپیای ۲۰۲۱

او موفقیت خود را در سال ۲۰۲۱ با کسب مقام سوم مسترالمپیا و دریافت مدال برنز تکرار کرد.

مستر المپیای ۲۰۱۹

در سال ۲۰۱۹ چوپان توانست عنوان سومی مستر المپیا را کسب‌ کند و برندهٔ ۱۰۰ هزار دلار جایزه شود. او همچنین موفق به دریافت جایزه بخش انتخاب بدن‌ساز محبوب توسط تماشاگران با عنوان «قهرمان مردمی» که به‌تازگی به این مسابقات افزوده شده‌بود، نیز گردید. چوپان برای حضور در این رقابت‌ها با مشکلات مالی و سیاسی مواجه بود. چرا که در سال پیروزی‌اش، طبق فرمان اجرایی ۱۳۷۶۹ صدور ویزای آمریکا برای ایرانیان ممکن نبود و به گفته خودش جایزه‌اش تنها بخشی از هزینه‌های قهرمانی‌اش را پوشش می‌دهد.

حضور در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴

هادی چوپان در مسابقات آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴ توانست عنوان قهرمانی را به‌دست آورد. مهمترین رقیب او سامسون داودا بود. چوپان با قهرمانی در این مسابقات پنجمین قهرمان پرورش اندام تاریخ است که بعد از رانی کولمن، جی کاتلر، دکستر جکسون و برندون کوری به عنوان قهرمانی در هر دو مسابقه‌ی مستر المپیا و آرنولد کلاسیک دست یافته است؛ همچنین او پس از کوین لورون، فلکس ویلر و ویلیام بوناک چهارمین نفر است که در اولین حضورش در این مسابقات به عنوان قهرمانی دست یافته است.

چوپان جایزه عنوان قهرمانی خود را از آرنولد شوارتزنگر دریافت کرد و برنده مبلغ ۳۰۰ هزار یورو شد.

او در جریان گفتگو با آرنولد گفت:

زمانی که بچه بودم، پول زیادی خرج می‌کردم تا فیلم‌هایت را ببینم. بزرگترین آرزویم هم این بود که یک روز آرنولد را از نزدیک ببینم و عکس بگیرم. امروز با آرنولد هر دو قهرمان مستر المپیا هستیم. هر دو برای دنیا قهرمان هستیم و اسطوره آرزوهایم به من جایزه و کاپ می‌دهد. باعث افتخار من است که بزرگترین بدن‌ساز دنیا امروز به من مدال و کاپ می‌دهد. من خیلی خوشحالم؛ برای اینکه شما را می‌بینم و کنار شما ایستادم و افتخار می‌کنم که یک عکس با شما دارم.

آرنولد قهرمانی چوپان را به او تبریک گفت:

تو بدون شک بهترین بودی.

افتخارات هادی چوپان

عنوان سال
افتخارات برون مرزی و درون مرزی 2024
مقام دوم و کسب مدال نقره مستر المپیا 2023
مرد سال ورزش ایران 1401
قهرمانی و کسب مدال طلا مستر المپیا 2022
مقام سوم و کسب مدال برنز مستر المپیا 2021
مقام چهارم مستر المپیا 2020
مقام سوم و کسب مدال برنز مستر المپیا 2019
طلای مسابقات ونکوور پرو کانادا 2019
طلای مسابقات گرَند پری کرهٔ جنوبی 2018
طلای مسابقات مستر المپیا، پرتغال 2018
نقره دبی اکسپو 2018
نقره مسابقات سان مارینو 2017
نقره مسابقات گرَند پری 2017
نقره مسابقات شروکلاسیک 2017
طلای اورال مِستر المپیا 2017
مدال طلای جهان 2013 - 2014 - 2015
اوورال آسیا 2013
مدال طلای آسیا 2013
مدال نقرهٔ جهان 2012
6 مدال کشوری شامل 3 طلا، 2 نقره و 1 برنز
15 مدال طلای استانی شامل فارس و تهران

 

تصاویر هادی چوپان

تصاویر هادی چوپان
تصاویر هادی چوپان
هادی چوپان در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴
هادی چوپان در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴
هادی چوپان در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴
هادی چوپان در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴
مسابقات مسترالمپیا هادی چوپان
مسابقات مسترالمپیا هادی چوپان
مسابقات مسترالمپیا هادی چوپان
مسابقات مسترالمپیا هادی چوپان
نایب قهرمانی در مسابقات مسترالمپیا 2023 هادی چوپان
نایب قهرمانی در مسابقات مسترالمپیا 2023 هادی چوپان
قهرمانی و کسب مدال طلا مستر المپیا 2022
قهرمانی و کسب مدال طلا مستر المپیا 2022
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی هادی چوپان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی هادی چوپان فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.