زمان مطالعه: 4 دقیقه
امکان تغییر نام در بلیط سفر؛ آری یا نه؟

امکان تغییر نام در بلیط سفر؛ آری یا نه؟

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که متوجه شوید پس از خرید اینترنتی بلیط سفر خود، به جهت اشتباه تایپی یا...
امکان تغییر نام در بلیط سفر؛ آری یا نه؟
امکان تغییر نام در بلیط سفر؛ آری یا نه؟

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که متوجه شوید پس از خرید اینترنتی بلیط سفر خود، به جهت اشتباه تایپی یا عدم توجه لازم در ثبت اطلاعات، نام، نام خانوادگی یا سایر مشخصات خود را در سیستم فروش به اشتباه وارد کرده باشید. در این صورت اگر شما قبل از پرداخت وجه بلیط و اتصال به درگاه بانکی متوجه این امر شوید، بدیهی است که فرصت کافی برای اصلاح آن را در اختیار دارید. اما اگر زمانی که بلیط شما صادر شده است، متوجه شوید که مشخصات مندرج بر روی بلیط با اطلاعات شناسایی شما تطابق ندارد، قطعاً باید برای اصلاح آن اقدام کنید. چرا که شما به عنوان مسافر نمی‌توانید به هیچ شکل ممکن با بلیطی که هم نام شما نیست سفر کنید. اما آیا تغییر نام و مشخصات مسافر بر روی انواع بلیط سفر به سادگی ممکن است یا این اصلاحیه، قوانین خاص خود را دارد؟ برای پاسخ به این سوال و آشنایی با قوانین و مقررات موجود برای تغییر نام مسافر بر روی انواع بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس، با قاصدک 24 در ادامه مطلب " امکان تغییر نام در بلیط سفر؛ آری یا نه؟ " همراه باشید.

قوانین و مقررات تغییر نام مسافر در بلیط هواپیما بر اساس قوانین و مقررات مصوب در سازمان هواپیمایی کشوری، یک مسافر برای سوار شدن به هواپیما حتماً می‌بایست بلیطی را در اختیار داشته باشد که مشخصات مندرج در آن در پروازهای داخلی، با اطلاعات شناسنامه وی تطابق داشته باشد. همچنین برای پروازهای خارجی نیز این مندرجات می‌بایست مطابق گذرنامه مسافر باشد از این رو مسافر به هیچ عنوان نمی‌تواند با بلیطی که هم نام او نیست، سفر کند. با این حال گاه ممکن است اشتباهی در پروسه صدور بلیط صورت پذیرد و بلیطی که توسط مسافر خریداری شده است در نهایت هم نام او نباشد. پس مسافر باید اقدامات لازم را در این خصوص انجام داده و در نهایت با بلیط که اطلاعات درست بر روی آن درج شده است به فرودگاه مراجعه نماید. در این مرحله اگر مسافر یک بلیط هواپیمای سیستمی را خریداری کرده باشد باید بداند که امکان تغییر یا اصلاح نام او به هیچ عنوان در این نوع از بلیط های هواپیما وجود ندارد. از این رو مسافر برای تغییر نام و مشخصات خود در بلیط هواپیمای سیستمی، باید بلیط قبلی را کنسل نماید و مجدداً یک بلیط یا اطلاعات صحیح را خریداری نماید.

ghasedak24
ghasedak24

تغییر مشخصات مسافر اعم از نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و جنسیت او در بلیط های چارتر نیز با توجه به مقررات ایرلاین مربوطه و تامین کننده بلیط چارتر امکان پذیر است. از این رو در صورتی که مسافر یک بلیط چارتر غیر هم نام با مشخصات خود را تهیه کرده باشد باید پس از تماس با پشتیبانی سامانه‌ای که بلیط را از آن خریداری کرده است، با پرداخت جریمه، پروسه اصلاح بلیط خود را پیگیری نماید. به عبارت دیگر تغییر نام مسافر در بلیط های چارتر، تنها با همکاری چارتر کننده بلیط و پرداخت خسارت از جانب خریدار ممکن است. از این رو با توجه به قوانین موجود خواهشمندیم به هنگام رزرو بلیط هواپیما، دقت لازم را در ثبت مشخصات خود و همسفرانتان به کار بگیرید تا مشمول پرداخت جریمه و خسارت نشوید.

قوانین و مقررات تغییر نام مسافر در بلیط قطار

در خصوص بلیط قطار نیز قوانین و مقررات مشابهی وجود دارد. از این رو مسافر باید حتماً بلیطی را خریداری نماید که در آن نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و کد ملی وی به صورت کامل و صحیح درج شده باشد. چرا که در صورتی که مشخصات مندرج در روی بلیط خریداری با کارت شناسایی مسافر تطابق نداشته باشد، مسافر بدون بلیط تلقی شده و از سوار شدن او به قطار جلوگیری می‌شود. از سوی دیگر اگر مسافر، تمایل دارد تا بلیط خود را از مراکز فروش حضوری تهیه ‌کند هم باید به این امر توجه نماید که بلیطی که برای او صادر شده است حتماً به نام او باشد. بدین ترتیب مسافر پس از مراجعه به مراکز فروش حضوری و صدور بلیط، باید از دریافت بلیط های مخدوش، قلم خورده و غیر همنام خودداری نماید.

امکان تغییر نام در بلیط سفر؛ آری یا نه؟
امکان تغییر نام در بلیط سفر؛ آری یا نه؟

همچنین خریدارانی که بلیط های قطار را به صورت گروهی تهیه می‌کنند نیز باید به این موضوع توجه کنند که در هر بلیط باید تنها نام یک مسافر را درج نمایند. در نتیجه خرید بلیط قطار گروهی با نام‌های تکراری، مخفف یا غیر همنام نیز شامل قوانین تغییر نام مسافر در بلیط قطار شده و می‌بایست حتماً قبل از سفر اصلاح شوند. در نهایت گفتنی است اصلاح یا تغییر نام مسافر در بلیط قطار از طریق سامانه‌های فروش اینترنتی بلیط سفر ممکن نیست و مسافر برای انجام این کار باید قبل از سفر، به مراکز فروش حضوری یا ایستگاه مبدا مراجعه نماید و با پرداخت مجدد هزینه بلیط به صورت کامل، بلیط قطار خود را اصلاح نماید.

قوانین و مقررات تغییر نام مسافر در بلیط اتوبوس

سفر با اتوبوس نیز قوانین و مقررات خاص خود را دارد و مسافر برای این کار باید در گام اول یک بلیط اتوبوس با مشخصات صحیح را خریداری نماید. با این حال برخی از شرکت های تعاونی این امکان را برای مسافران خود ایجاد کرده اند که بتوانند برخی از اطلاعات مندرج بر روی بلیط خود را پس از صدور تغییر دهند. به طور مثال در صورتی که مسافر مایل به تغییر تاریخ سفر خود باشد می‌تواند زمان سفر آن را اصلاح نماید. البته این اصلاحیه اغلب تنها در همین مورد امکان پذیر است و تغییر نام مسافر، مبدا و مقصد سفر او و تعداد بلیط خریداری شده آن غیر قابل تغییر است. در پایان یادآور می‌شویم که برای خرید انواع بلیط سفر اعم از بلیط هواپیما https://ghasedak24.com ، بلیط قطار https://ghasedak24.com/train-ticket و خرید بلیط اتوبوس https://ghasedak24.com/bus-ticket تنها کافی است تا سری به بخش‌های مربوط به این سفرها در وب سایت قاصدک 24 بزنید. در قاصدک 24 شما می‌توانید به سادگی بیمه سفر خود را نیز به صورت آنلاین خریداری نمایید و حتی هتل دلخواهتان را نیز در سراسر ایران رزرو نمایید. هممچنین شما می‌توانید با دانلود و نصب اپلیکیشن خرید بلیط سفر قاصدک 24 تمامی بلیط های مورد نظر خود را در کمترین زمان ممکن و از طریق تلفن همراه خود خریداری نمایید.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «امکان تغییر نام در بلیط سفر؛ آری یا نه؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.