زمان مطالعه: 2 دقیقه
باغ فاتح جهانشهر کرج

باغ فاتح جهانشهر کرج

باغ فاتحِ کنونی بخشی از دارایی حاج محمد صادق فاتح یزدی است که به شهرداری کرج سپرده شده است.

باغ فاتح بخشی از دارایی حاج محمد صادق فاتح یزدی است که به شهرداری کرج سپرده شده است. باغ جهانشهر که به پارک تنیس هم معروف است، مجموعه‌ بین‌المللی تنیس را در خود جا داده که دارای ۷ زمین تمرین و یک زمین مسابقه است. جاده‌ تندرستی و زمین بازی کودک از امکانات باغ فاتح است. در ادامه با آسمونی باشید.

تاریخچه باغ فاتح

گذری در باغ فاتح جهانشهر کرج
باغ فاتح جهانشهر کرج

محمد صادق فاتح در سال ۱۲۲۷ در یزد و در خانوداه‌ای اصیل و نجیب به دنیا آمد. از همان جوانی زندگی را صرف امور خیریه و عمران آبادانی پرداخت و در شهرهای مختلف کشور کرد و برای همیشه نام و آوازه‌اش در تاریخ ثبت شد. یکی از بازمانده‌های باغ‌های جهانشهر، باغ فاتح است که در بلوار جمهوری کرج قرار دارد. این باغ که اکنون به پارک و فضای سبز تبدیل شده است زیر نظر سازمان شهرداری اداره می‌شود.

مرحوم فاتح که بود؟

قاتح یزدی
فاتح یزدی

مرحوم فاتح یکی از بزرگترین و ثروتمندترین سرمایه داران پیش از انقلاب بود. در حقیقت او موسس جهانشهر کرج است. بنیان‌گذار باغ فاتح (و به طور کلی شهر کرج)، «حاج محمدصادق فاتح یزدی» بوده است. حدود نیم قرن پیش در نتیجه خشکسالی، قحطی و بیکاری، گروه‌هایی از یزدیان برای بافتن مکانی مناسب برای اسکان و سرمایه‌گذاری به منطقه کرج مهاجرت نمودند و حضور سرمایه‌گذارانی همچون حاج محمدصادق، سبب رونق اقتصاد و بازار کار در کرج پیش از انقلاب شد.

فاتح یزدی کارخانجات بسیاری در «گروه صنعتی جهان» ساخت. وی مالک مجموعه بزرگی از کارخانجات و املاک از جمله کارخانه جات روغن جهان، جهان چیت، یخ‌سازی جهان، پلاستیک‌سازی آرمه، شرکت آبادانی جهان، پتوبافی جهان، چای جهان، صابون جهان، روغن موتور جهان و … بود. وی همچنین بنیان‌گذار تعدادی محله واقع در شهر کرج از جمله جهانشهر، کوی کارمندان شمالی و جنوبی و چهارصد دستگاه بود که مقدار زیادی از این زمین‌ها را میان کارگران و کارمندان کارخانه‌ها و شرکت‌های خود تقسیم نموده بود.

فاتح یزدی فعالیت‌های بسیاری در انجام کارهای خیر و عام‌المنفعه در سراسر کشور داشته که از جمله آن می‌توان به ساخت دبستان فاتح با شش کلاس (سال 1335)، دبستان تعاونی جهان چیت با شش کلاس (سال 1343)، دو دبستان دیگر در تهران و مهرآباد مشهد، دو ساختمان پیکار با بی‌سوادی برای کارگران و ساکنین محل، احداث آموزشگاه حرفه‌ای فاتح (امروزه به نام مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شناخته می‌شود)، ورزشگاه و یک باب زورخانه، سردخانه، بیمارستان، دانشکده اقتصاد، یک واحد خوابگاه به متراژ 3400 مترمربع در کوی دانشگاه (سال 1348) و … .

ساخت مراکز آموزشی توسط فاتح یزدی، در ارتقای سطح کیفی و دانش فنی اهالی کرج بسیار مؤثر بود و تعداد بیشماری از اهالی کرج از خدمات آموزشی رایگان آن استفاده کرده‌اند. در واقع باغ فاتح کرج نیز که به پارک تنیس نیز مشهور است از جمله ساخته‌های این مرد نوعدوست می‌باشد.

امکانات باغ فاتح

 • پارک تنیس کرج
  مجموعه بین‌المللی تنیس جهانشهر یا پارک تنیس کرج در باغ فاتح قرار دارد این پارک هشت زمین تمرین و یک زمین مسابقه دارد با ظرفیت 1200 نفر، تنها مجموعه‌ی تنیس در ایران است که دارای زمین‌های کفپوش‌شده است. مساحت این مجموعه 16 هزار متر مربع است و از بخش‌های دیگر آن ساختمان اداری، فروشگاه ورزشی، رستوران، جایگاه ویژه مقامات و اتاق داوران، کمیته برگزاری مسابقات، استراحتگاه موقت ورزشکاران، جایگاه ویژه خبرنگاران ، محوطه فضای سبز و پیست سلامت است.
 • امکانات ورزشی
  باغ فاتح مکانی مناسب برای ورزش و پیاده‌روی است در این باغ وسایل ورزشی وجود دارد و می‌توانید به ورزش‌های مثل والیبال و بسکتبال نیز بپردازید.
 • امکانات رفاهی
  فضای سبز، بوفه خرید خوراکی، کافی‌شاپ، رستوران از دیگر امکانات باغ فاتح است.
 • کلبه کتاب
  در این باغ کلبه کتاب وجود دارد که می‌توانید ضمن تفریح در باغ، از خواندن کتاب نیز لذت ببرید.

آدرس باغ فاتح کرج

آدرس کرج، بلوار جمهوری، جهانشهر، باغ فاتح کرج
لوکیشن نمایش نقشه در گوگل مپ ، نشان ، بلد

تصاویر باغ فاتح کرج

باغ فاتحِ
باغ فاتحِ
باغ فاتح
باغ فاتح 
پارک تنیس
پارک تنیس
فضای داخل باغ فاتح
فضای داخل باغ فاتح
 فضای سبز باغ فاتح
فضای سبز باغ فاتح
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «باغ فاتح جهانشهر کرج» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.