دوشنبه ١١ دى ١٤٠٢
چكاوك شيرازى

ارفاق فيلمى است كوتاه با بازى هوتن شكيبا

متاسفانه در کشور ما فیلم کوتاه تنها سکوی پرتابی به سمت دنیای فیلم سازی محسوب می شود و هرگز به چشم یک صنعت مستقل به آن نگریسته نشده است.
تا جایی که دیده و شنیده شده، کارگردان های تازه کاری که یا تا قبل از این در سینما، جزو عوامل بوده اند، یا فارغ التحصیلان کارگردانی از دانشگاه ها یا آموزشگاه ها برای این که مجوز ساخت اولین فیلم سینمایی خود را دریافت کنند ناچار به ساخت یک فیلم کوتاه می شوند. اما مشت نمونه ی از خروار بوده و همین فیلم های كوتاه تا حدى اينده را رقم خواهد زد. ترجیحا اگر قرار بود شخصا برای کاری سرمایه گذاری کنم، فیلم های کوتاه ساخته شده را مدنظر قرار می دادم تا خیالم از بازگشت سرمایه، راحت باشد!

فيلم کوتاه ارفاق
فيلم کوتاه ارفاق

اما حالا که قرار نیست دیدگاهمان نسبت به فیلم کوتاه عوض شود لااقل از این فرصت که هزینه ی زیادی هم روی دستمان گذاشته استفاده کنیم و آن را محلی برای آزمون و خطا قرار دهیم. به دنبال فیلم نامه های خوب برویم. به دنبال کسانی بگردیم که بلدند برای فیلم کوتاه فیلم نامه بنویسند. این گونه نباشد که اولین ایده ای که به ذهنمان خطور کرد را دست مایه ی ساخت فیلم قرار دهیم، فیلمی‌ که قرار است همه ی هزینه ی ساختش را هم خودمان متقبل شویم.
فیلم ارفاق دلیلی شد تا این حرف ها را واگویه کنم.
ارفاق، قصه ی معلمی است که به شاگردش ارفاق نمی‌کند و او ناچار می شود برای درخواست نمره، به خشونت متوسل شود.

هوتن شكيبا در فيلم ارفاق
هوتن شكيبا در فيلم ارفاق

این فیلم دقیقا گویای همان مطالبی است که در بالا عنوان شد. اولین ایده ای که به ذهن کارگردان رسیده به عنوان بهترین ایده برداشت شده و بدون در نظر گرفتن ظرفیت های یک فیلم کوتاه، ساخته شده است. قرار نیست فیلم کوتاه اشل کوچک شده ی فیلم بلند سینمایی باشد. زیرا فیلم های بلند سینما شامل عوامل متعددی می شوند که از آن ها یک فیلم می سازد‌. یکی از این عوامل آرک شخصیت کاراکترها است. چنین اتفاقی هرگز نمی‌تواند در یک فیلم کوتاه بیفتد. زیرا زمان لازم برای ساختن و پرداختن چنین تغییراتی وجود ندارد.
اما در ارفاق ما شاهد چند تغییر شخصیت هستیم و چون هیچ بستری برای این سوییچ های ناگهانی فراهم نشده، این تغییرات بسیار مصنوعی و گل درشت جلوه می کنند. مثلا همکلاسی یاسر که همیشه از او کتک می خورده است ناگهان با چند کلمه ی معلم، شیر می شود و برای یاسر قلدری می کند. که اصلا هم مشخص نیست این تغییر چه فایده ای به حال داستان دارد!

فيلم ارفاق
فيلم ارفاق

مورد دوم، آیا واقعا معلم در مخمصه ی بدی افتاده که برای خلاصی از آن نیاز دارد که همان حرکت یاسر را تکرار کند؟ آیا میخواهد به او بفهماند که کارش نادرست بوده؟
تمام حرف فیلم این بوده که زیر بار حرف زور نروید، اما آیا می شود موضوع چنین مهمی را در پانزده با شانزده دقیقه زمان، عنوان کرد؟ فیلم کوتاه تنها این قابلیت را دارد که شوکی به مخاطبش بدهد و او را غافلگیر کند نه این که راجع به مفاهیم انسانی داستان سرایی کند.
نکته ی دیگر راجع به ارفاق، دلیل گرفتاری معلم در چنین موقعیتی بود که بسیار به ان ناشیانه پرداخته شده. هر شخصى گذرش برای یک بار هم که شده به مدرسه بیفتد می داند که کادر مدرسه برای حفظ آبروی خودشان هم که شده از معلمشان جانبداری می کنند، چگونه است در مدرسه ی این فیلم مدیر و ناظم به ضرر معلمشان رای می دهند؟ اگر چنین چیزی واقعیت هم داشته باشد چنان بد پرداخت شده که تصنعی بودنش از خود فیلم جلوتر می رود. یعنی به زور فیلمنامه، کاراکتر را در موقعیتی قرار دهید که به نظر واقعی بیاید.
به هر حال این فیلم هم مانند خيلى از فیلم های کوتاه چیز دندان گیری از آب در نیامد. آینده‌ی کارگردانش اگر نخواهد رویه اش را تغییر دهد، از همین حالا مشخص است. تنها کافیست نگاهی به فیلمهای کوتاهی که توسط کارگردان های مطرح ساخته شده بیندازیم و موقعیت فعلی آن ها را هم بسنجیم تا بدانیم که دانش ساختن فیلم کوتاه در آینده چه تاثیری برایمان خواهد داشت.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نگاهى به فيلم ارفاق ، فيلم كوتاه را جدى بگيريد» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.