زمان مطالعه: 8 دقیقه
بانک ‌های انگلیس

بانک ‌های انگلیس، تجربه‌ای از امنیت و اطمینان

بانک های انگلیس، شما را در مسیر فردایی بهتر قرار می‌دهند. پس، بیش از این منتظر نمانید و برای افتتاح حساب در این کشور اقدام کنید.

 بانک ‌های انگلیس، از اعتبار خوبی در جهان برخوردار هستند. بانکداری در بریتانیا، به‌عنوان بزرگ‌ترین بخش در اروپا شناخته می‌شود و همچنین چهارمین بانکداری بزرگ در جهان به شمار می‌رود. این بانکداری، بسیار توسعه یافته است و با نوآوری و فناوری‌های پیشرفته، بخش‌های جدیدی را به خود اختصاص می‌دهد. بانک ‌های انگلیس، به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز مالی جهانی برای وام‌دهی مرزی شناخته می‌شوند. تقریباً کل جمعیت بریتانیا دبیت کارت و حدود دو سوم جمعیت نیز، دارای کارت‌های اعتباری هستند که این موضوع، بیانگر قدرت و اهمیت بانک ‌های انگلیسی است. در این مقاله از آسمونی، با ما همراه شوید تا با جزئیات بهترین بانک ‌های انگلیس آشنا شویم.

 ساختار بانک ‌های انگلیس
 ساختار بانک ‌های انگلیس

ساختار بانک ‌های انگلیس

 بانک ‌های انگلیسی، در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار دارند. هر نوع بانک، به نیازهای مختلف شخصی گرفته تا تجاری پاسخ می‌دهد. در متن ذیل، به چهار دسته اصلی بانک‌ها در انگلستان اشاره شده است:

 بانک مرکزی انگلیس

 بانک انگلستان (BoE)، بانک مرکزی بریتانیا است و هشتمین بانک قدیمی جهان محسوب می‌شود. بانک انگلستان، تنظیم و حفظ سیاست پولی و ثبات مالی کشور را به عهده دارد. این بانک الگویی است که بر اساس آن، اکثر بانک ‌های مرکزی مدرن شکل گرفته‌اند. BoE، در سال ۱۶۹۴ میلادی تأسیس شد تا به عنوان بانکدار دولت انگلیس و مدیر بدهی‌های آن، عمل کند.

 این بانک از زمان تأسیس تا زمان ملی‌شدن در سال ۱۹۴۶ دولت اتلی، توسط سهامداران خصوصی اداره می‌شد؛ اما در سال ۱۹۹۸، این بانک به یک سازمان عمومی مستقل تبدیل گردید که به نمایندگی از دولت، توسط دفتر وکیل خزانه اداره می‌شد و با استقلال در حفظ ثبات قیمت‌ها از سیاست‌های اقتصادی دولت در آن زمان حمایت می‌کرد.

 در قرن بیست و یکم، بانک مرکزی، مسئولیت‌های بیشتری در حفظ و نظارت بر ثبات مالی در انگلیس به عهده گرفت و به طور فزاینده‌ای، به عنوان یک نظارت‌گر قانونی عمل نمود. دفتر مرکزی بانک، از سال ۱۶۹۴ در مرکز اصلی مالی لندن (سیتی لندن) واقع شده است و از سال ۱۷۳۴ در خیابان تردنیدل قرار دارد. گاهی اوقات به آن، بانوی پیر خیابان تردنیدل می‌گویند؛ چرا که از یک کارتون طنز اثر جیمز گیلری الهام گرفته است.

 بانک مرکزی در میان دیگر مسئولیت‌هایش، وظیفه نگهداری ذخایر طلای رسمی بریتانیا و حدود ۳۰ کشور دیگر جهان را بر عهده دارد. تا آوریل ۲۰۱۶ این بانک، حدود ۵۱۳۴ تن طلا به ارزش ۱۴۱ میلیارد پوند نگهداری می‌کرد. این برآوردها، نشان می‌دهند که گاوصندوق می‌تواند تا ۳٪ از ۱۷۱۳۰۰ تن طلا که در طول تاریخ بشر استخراج شده است را نگهداری نماید.

 بانک ‌های خیابان اصلی
 بانک ‌های خیابان اصلی

 بانک ‌های خیابان اصلی

 بانک ‌های خیابان اصلی، همچون بانک ‌های خرده‌فروشی با شعب متعدد هستند. این بانک‌ها، خدمات خرده‌فروشی ارائه می‌دهند و عمدتاً به عموم مردم خدمت می‌کنند. همچنین، به جای هدف‌گذاری یک بازار خاص یا نوع خاصی از مشتری، به طیف وسیعی از مشتریان خدمت‌رسانی می‌نمایند. ویژگی بارز بانک ‌های خیابان اصلی این است که گسترده بوده و در بخش تجاری شهرها و شهرک‌ها، قرار دارند.

 در بریتانیا، تعداد زیادی از خرده‌فروشان وجود دارند که شرکت‌های فرعی‌شان در حوزه خدمات مالی فعالیت گرفته‌اند. این شرکت‌ها خدمات مالی متنوعی همچون: انواع وام، کارت‌های اعتباری، بیمه‌های خودرو و منزل و در برخی موارد بیمه سفر را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، دو زنجیره بزرگ سوپرمارکت بریتانیا، تسکو و سینزبری و یا مارکس و اسپنسر (یکی از بزرگ‌ترین زنجیره‌های فروشگاه‌های بزرگ انگلیس) به مشتریان خود، خدمات بانکی ارائه می‌دهند.

 یک عبارت معروف از دوران انقلاب فرانسه که به ناپلئون نسبت داده می‌شود، بریتانیایی‌ها را ملتی از فروشندگان توصیف می‌کند؛ اما در بریتانیای قرن بیست و یکم، به نظر می‌رسد که این فروشندگان نه تنها مغازه‌های خود را اداره می‌کنند؛ بلکه در اداره بانک‌ها نیز نقش دارند. این تحول، نشان‌دهنده ترکیبی از تجارت خرده‌فروشی و خدمات مالی در عصر مدرن است که کاملاً درهم‌تنیده شده‌اند.

 بانکداری تجاری

 خدمات بانکداری تجاری، توسط بانک ‌های خیابان اصلی ارائه می‌شود. این خدمات، خدماتی بیش از یک حساب معمولی را در اختیار افراد قرار می‌دهند؛ بنابراین، این خدمات به عنوان خدمات اضافی و با دریافت هزینه خاص، ارائه می‌گردند.

 بانکداری سرمایه‌گذاری
 بانکداری سرمایه‌گذاری

 بانکداری سرمایه‌گذاری

 مؤسسات مالی، خدمات بانکداری سرمایه‌گذاری را به مشتریان، از شرکت‌های شخصی گرفته تا دولت‌ها ارائه می‌دهند. این مؤسسات، این خدمات را برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مختلف و سهام اوراق قرضه فراهم می‌کنند. خدمات بانکداری، توسط بانک ‌های انگلیس از طریق بانک ‌های خیابان اصلی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌های بازنشستگی تأمین می‌گردد.

 بانکداری سرمایه‌گذاری در انگلیس، عمدتاً در شهر لندن و حومه آن متمرکز است. علاوه بر سه بانک بزرگ انگلیس، HSBC، بارکلیز و لویدز، بانک ‌های تخصصی سرمایه‌گذاری مانند: شرودرز و بانک ‌های بازرگانی نظیر گروه برادران کلوز نیز فعالیت می‌کنند.

 در کنار بانک ‌های بریتانیایی، بانک ‌های چندملیتی سرمایه‌گذاری همچون: روتشیلد و شرکا و سایر بانک ‌های تجاری بزرگ جهانی نیز حضور دارند که شامل بانک ‌های بزرگ آمریکایی نظیر: سیتی، جی پی مورگان، گلدمن ساکس، ولز فارگو، مریل لینچ و مورگان استنلی می‌شوند. به این گروه، قدرت‌های سنگین وزن اروپایی مانند: دویچه بانک، کردیت سوئیس، یوبی‌اس و دیگر بازیگران کلیدی از مراکز مالی جهانی نیز ملحق می‌شوند.

 بانکداری دیجیتال

 بانکداری دیجیتال در کشور انگلیس، بازاری رقابتی با راه‌حل‌های نوآورانه متنوع ارائه می‌دهد که راحتی، دسترس‌پذیری و تجربه کاربری بهبود یافته را ترویج می‌نماید. این حوزه، توسط یک اکوسیستم پررونق از خدمات مالی نوآورانه و با محوریت کاربر مشخص شده است. بانک ‌های مستقر، به طور فزاینده‌ای در تحول دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند و تجربه موفقیت‌آمیز بانکداری آنلاین و موبایلی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

 علاوه بر این، موجی از استارت‌آپ‌های فین‌تک در حال انقلابی کردن صنعت بانکی انگلیس با راه‌حل‌های نوآورانه هستند. از جمله این راه‌حل‌ها می‌توانیم به بانکداری مبتنی بر اپلیکیشن، وام‌دهی همتا به همتا و خدمات روبو مشاوره‌ای (پلتفرم مالی خودکار) اشاره کنیم. محیط نظارتی بریتانیا، به ویژه با ابتکارات بانکداری باز، رقابت و همکاری بین مؤسسات مالی سنتی و نوظهور را تقویت کرده و تکامل سریع بانکداری دیجیتال در انگلیس را به همراه داشته است.

 بانک ‌های بزرگ انگلیس
 بانک ‌های بزرگ انگلیس

بانک ‌های بزرگ انگلیس

 بانک ‌های انگلیس در دهه گذشته، دگرگونی بزرگی را تجربه کرده‌اند. در حال حاضر، تعدادی از بانک ‌های بزرگ انگلیس سهم عمده‌ای از بخش بانکداری را به خود اختصاص داده‌اند. اچ‌اس‌بی‌سی هولدینگز، گروه بانکداری لویدز، گروه بانک رویال اسکاتلند، بارکلیز و استاندارد چارترد پنج بانک بزرگ این کشور را شامل می‌شوند. این تعداد محدود بانک، انحصار خدمات به این بنگاه‌ها را در دست دارند. در قسمت بعد، نگاهی به اسامی بانک ‌های انگلیس، تاریخچه، وضعیت فعلی و جزئیات بزرگ‌ترین بانک ‌های انگلیس خواهیم انداخت.

اچ‌اس‌بی‌سی هولدینگز (HSBC Holdings)

 از نظر دارایی‌های کل، اچ‌اس‌بی‌سی هولدینگز به عنوان هفتمین بانک بزرگ جهانی و بزرگ‌ترین بانک در اروپا شناخته می‌شود. اگرچه این بانک، در ماه مارس سال ۱۸۶۵ در هنگ‌کنگ تأسیس شده است، اکنون دفتر مرکزی آن در پایتخت مالی بریتانیا، لندن، قرار دارد و بزرگ‌ترین بانک انگلیس به شمار می‌رود.

 این بانک، طیف وسیعی از خدمات از جمله: بانکداری تجاری، بانکداری جهانی، بانکداری خصوصی جهانی، بانکداری خرده‌فروشی، مدیریت ثروت و غیره را ارائه می‌دهد. نام بانک اچ‌اس‌بی‌سی، از اسمی گرفته شده که هنگام تأسیس آن در هنگ‌کنگ استفاده شده بود که این نام، به معنای شرکت بانکداری هنگ‌کنگ و شانگهای است.

 گروه بانکداری لویدز (Lloyds Banking Group)
 گروه بانکداری لویدز (Lloyds Banking Group)

گروه بانکداری لویدز (Lloyds Banking Group)

 گروه بانکداری لویدز، به عنوان یکی از مؤسسات بانکی مهم انگلیسی در نظر گرفته می‌شود. این بانک در سال ۲۰۰۹ با خرید HBOS تأسیس گردید و با ادغام HBOS و Lloyds TSB شکل گرفت. گروه بانکداری لویدز، به عنوان دومین بانک بزرگ انگلیس شناخته شده و دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد. این گروه، چهار زیرمجموعه را شامل می‌شود که عبارتند از:

  • بانک لویدز
  • بانک هالیفاکس
  • بانک اسکاتلند
  • HBOS

گروه بانک رویال اسکاتلند (Royal Bank of Scotland Group)

 بانک رویال اسکاتلند یا گروه RBS، خدمات متنوعی به مشتریان خود ارائه می‌دهند که از جمله این خدمات می‌توانیم به: تأمین مالی شرکت‌ها، بانکداری تجاری، بیمه و بانکداری شخصی اشاره کنیم. دفتر مرکزی رویال اسکاتلند، در ادینبورگ اسکاتلند قرار گرفته است. البته، دفاتر دیگری هم در اقصی نقاط جهان وجود دارند.

رویال بانک اسکاتلند

در حالی که دفتر مرکزی بانک رویال اسکاتلند (RBS) در ادینبرا قرار دارد، این بانک، یکی از بانک ‌های بزرگ انگلیس محسوب می‌شود. RBS به عنوان بخشی از گروه نت‌وست، مجموعه‌ای مشابه از حساب‌های جاری را همانند شرکت مادر خود ارائه می‌دهد که شامل: حساب‌جاری RBS انتخابی و حساب پاداش RBS، به همراه حساب اصلی فاندیشن است.

 نت وست (NatWest)
 نت وست (NatWest)

نت وست (NatWest)

 نت‌وست، با شبکه‌ای قابل توجه از شعب و دستگاه‌های خودپرداز در سراسر بریتانیا، یکی دیگر از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین بانک ‌های انگلیس است. این بانک، خدمات خود را به کسب‌وکارها و مشتریان شخصی ارائه می‌دهد. همچنین، خدمات بانکداری خصوصی و مدیریت ثروت را نیز فراهم می‌آورد.

برای بانکداری روزمره، می‌توانید از میان انواع حساب‌های جاری و پس‌انداز یکی را انتخاب کنید که شامل: حساب رایگان نت‌وست سلکت و حساب پاداش نت‌وست می‌شود. این حساب در ازای پرداخت هزینه ماهانه به شما، پاداش‌هایی برای خریدها و پرداخت‌ها می‌دهد. همچنین، حساب اختصاصی دانشجویی دارد و گزینه‌هایی برای کودکان و نوجوانان نیز تدارک دیده است.

بارکلیز (Barclays)

بارکلیز، یک بانک سرمایه‌گذاری و شرکت خدمات مالی بین‌المللی است که دفتر مرکزی آن، در لندن قرار دارد و حدوداً، در پنجاه کشور در سراسر جهان فعالیت دارد. بارکلیز، خدمات بانکداری سرمایه‌گذاری مختلفی از جمله: بانکداری شرکتی، بانکداری شخصی، بیمه و مدیریت ثروت را ارائه می‌دهد.

استاندارد چارترد (Standard Chartered)

استاندارد چارترد، یک شرکت بانکی و خدمات مالی چندملیتی است. اگرچه دفتر مرکزی آن در لندن قرار گرفته است؛ اما شرکت خدمات مالی و خدمات بانکداری خرده‌فروشی را در بریتانیا ارائه نمی‌دهد. بیشترین سود این بانک از آفریقا، آسیا و خاورمیانه به دست می‌آید.

سانتاندر یوکی (Santander UK)
سانتاندر یوکی (Santander UK)

سانتاندر یوکی (Santander UK)

سانتاندر UK، یک شرکت خدمات مالی است که خدمات بانکداری تجاری، خرده‌فروشی و جهانی شرکتی را ارائه می‌دهد. این خدمات، از طریق کانال‌های مختلفی همچون: دستگاه‌های خودپرداز، اینترنت، کانال‌های دیجیتالی، موبایل و تلفن فراهم می‌شود.

مترو بانک (Metro Bank)

مترو بانک، یکی از جدیدترین بانک ‌های خیابان اصلی است که در بریتانیا افتتاح گردید. این بانک، خدمات متنوعی نظیر: انواع حساب‌ها، پس‌انداز، وام‌دهی، وام‌های مسکن و محصولات بیمه‌ای را ارائه می‌دهد. برای مدیریت روزانه پول خود، می‌توانید از بین حساب جاری، حساب نقدی و حساب ارز خارجی یکی را انتخاب نمایید.

جامعه ساختمانی نیشن‌واید (Nationwide Building Society)

جامعه ساختمانی نیشن‌واید، مانند یک نهاد صندوق سرمایه‌گذاری یا تعاونی است و به عنوان بزرگ‌ترین جامعه ساختمانی در جهان با ۱۵ میلیون عضو، شناخته شده است. این نهاد، به اعضای خود خدماتی نظیر: حساب‌های جاری، وام‌های مسکن، پس‌انداز و خدمات مالی شخصی را ارائه می‌دهد.

جامعه ساختمانی (Building Society) به نهادهای مالی گفته می‌شود که عمدتاً در زمینه پس‌انداز و وام‌دهی مسکن فعالیت دارند. این نهادها، متعلق به اعضای خود هستند و هدف آن‌ها کمک به اعضا برای خرید یا بازسازی مسکن است.

شرودرز (Schroders)
شرودرز (Schroders)

شرودرز (Schroders)

شرودرز، یک شرکت مدیریت دارایی است که دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد. این شرکت در اروپا، آمریکا، آسیا، آفریقا و خاورمیانه فعالیت می‌کند و خدمات متنوعی نظیر: بانکداری خرده‌فروشی، مدیریت ثروت، بانکداری تجاری و بانکداری جهانی را ارائه می‌دهد.

سخن پایانی

در این مقاله، شما را با اسامی بهترین بانک ‌های انگلیس و خدماتشان آشنا نمودیم. حال قادر خواهید بود بر حسب نیاز و با توجه به شرایط خود، برای افتتاح حساب در انگلیس اقدام نمایید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بانک ‌های انگلیس، تجربه‌ای از امنیت و اطمینان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.