زمان مطالعه: 2 دقیقه
آموزش تزیین سفره هفت سین نوروز

آموزش تزیین سفره هفت سین نوروز

خانواده‌های ایرانی در ابتدای بهار و عید نوروز، سفره هفت‌سین می‌چینند. ر این بخش از آسمونی , با نمادهای سفره هفت‌سین و نوع تزیین آن‌ها آشنا می‌شویم.

خانواده‌های ایرانی در ابتدای بهار و عید نوروز، سفره هفت‌سین می‌چینند. این سفره حاوی مجموعه‌ای از نمادهای استقبال از بهار است. هفت‌سین، همان‌طور که از نام آن پیداست، حداقل باید حاوی هفت مورد از چیزهایی باشد که با حرف سین شروع می‌شوند. در این بخش از آسمونی , با نمادهای سفره هفت‌سین و نوع تزیین آن‌ها آشنا می‌شویم.

آموزش تزیین سفره هفت سین نوروز
آموزش تزیین سفره هفت سین نوروز

چه چیزهایی در سفره هفت‌سین قرار می‌گیرند؟

 • سبزه: نماد تولد دوباره، حیات نو و سبز بودن
 • سمنو: نماد ثروت و فراوانی و وفور
 • سنجد: نماد عشق
 • سیر: نماد دارو و درمان 
 • سیب: نماد زیبایی و سلامت
 • سماق: نماد طلوع آفتاب
 • سرکه قرمز: نماد سن و صبر و عقل
 • سنبل: نماد آمدن بهار و نشان‌دهنده زیبائی
 • سکه: نماد ثروت

همچنین بر سر سفره هفت‌سین موارد دیگری نیز وجود دارند که نام آن‌ها با حرف سین آغاز نمی‌شود. این موارد عبارتند از:

 • قرآن: نماد اعتقاد به خدای یکتا
 • تخم مرغ رنگ شده: نماد باروری
 • شمع روشن: نماد آینده روشن
 • آینه: نمادی خلقت
 • ماهی قرمز: نماد زندگی

از دیگر چیزهایی که بر سر سفره‌‌ هفت‌سین ایرانیان بوده نان (به عنوان نماد فراوانی) و شیر تازه (به نشان غذای نوزادی که تازه متولد شده) را می‌توان نام برد.

تزئین ظرف های هفت سین

تزئین ظروف سفره هفت‌سین راه‌های مختلفی دارد. که یکی از ساده‌ترین راه‌ها، استفاده از رنگ ویترای برای نقاشی بر روی ظروف است. برای این کار، شش عدد ظرف پایه‌دارشیشه‌ای تهیه نموده، آن‌ها را خوب بشویید و کاملاً خشک کنید. با استفاده از رنگ ویترای، طرح مورد نظر خود را روی ظرف‌ها بکشید و به دلخواه رنگ‌آمیزی کنید.

ظرف‌های رنگ‌آمیزی شده را برای مدت 24 ساعت کنار بگذارید تا رنگ ویترای کاملاً خشک شود. برای تثبیت رنگ می‌توانید طبق دستور روی جعبه رنگ ویترای، ظرفی را که نقاشی کرده‌اید در فر حرارت بدهید. برای این کار حتماً به آستانه تحمل حرارتی ظروف خود توجه داشته باشید.

همچنین می‌توانید طرح‌های مشبکی را با رنگ ویترای روی ظرف بکشید و جاهای خالی آن را با چسب بپوشانید و در اکلیل‌های رنگی بغلتانید تا طرح زیبایی روی ظرف‌ها ایجاد شود. سپس می‌توانید اقلام هفت‌سین را داخل این ظرف‌های زیبا بگذارید.

تزئین تخم مرغ هفت سین

ابتدا سوراخ ریزی در هر دو سر تخم مرغ ایجاد کنید. از یک سر تخم مرغ فوت کنید تا مواد داخل آن خارج شود و آن را با ملایمت بشویید. اجازه دهید پوست خالی تخم‌مرغ‌ها خشک شود. حالا می توانید با مقداری رنگ یا مداد شمعی روی تخم مرغ ها هر طور که دوست دارید نقاشی کنید.

همچنین می‌توانید از پوست تخم‌مرغ به عنوان ظرف سبزه استفاده کنید. کمی از سر تخم مرغ جدا کنید و با تکه هایی از پنبه مرطوب داخلش را پر کنید، بعد مقدار مناسبی از سبزه عید که کمی سبز شده را داخل آن بگذارید و هر روز کمی آب روی آن بپاشید تا به مرور سبزه‌ها رشد کند.

تزئین تنگ ماهی

بهترین و مناسب‌ترین رنگ برای شیشه، رنگ ویترای است. چند رنگ قابل حل شدن در آب را در پالت بریزید و انگشت خود را در رنگ بزنید و روی سطح بیرونی تنگ لکه‌های نسبتاً کشیده‌ای با فاصله‌های مختلف ایجاد کنید. این لکه‌ها به جای بدن ماهی هستند. برای تکمیل آن‌ها کافی است با استفاده از یک قلم موی باریک و رنگی تیره، برای هر یک از ماهی‌ها چشم و دهان و باله نقاشی کنید.

همچنی می‌توانید با استفاده از خمیر کاغذ، روی تنگ ماهی و در قسمت پایینی آن، برگ‌هایی شبیه به برگ‌ گیاهان دریایی طراحی کنید و آن‌ها را به رنگ سبز درآورید. روش دیگر، استفاده از صدف‌هایی است که با رنگ‌های آکریلیک، آن‌ها را به رنگ‌های طلایی و نقره‌ای در آورده‌اید. این صدف‌ها را دور تا دور تنگ ماهی در دو تا سه ردیف بچسبانید تا تنگ ماهی شما جلوه زیبایی داشته باشد.

نمونه هایی از تزئین سفره هفت سین

 

education-nowruz-haft-seen-table-decorations
تزئین سفره هفت سین
آموزش تزیین سفره هفت سین نوروز
آموزش تزیین سفره هفت سین نوروز
education-nowruz-haft-seen-table-decorations
تزئین سفره هفت سین

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آموزش تزیین سفره هفت سین نوروز» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.