زمان مطالعه: 3 دقیقه
برج طلایی قاب عکس دبی

برج طلایی قاب عکس دبی

دبی یکی از شهر های جذاب و مدرن در جهان است که سعی می کند همواره در ایجاد زیبایی های بصری و پیشگام بودن در...
برج طلایی قاب عکس دبی
برج طلایی قاب عکس دبی


دبی یکی از شهر های جذاب و مدرن در جهان است که سعی می کند همواره در ایجاد زیبایی های بصری و پیشگام بودن در زمینه ی طراحی و معماری ساختمان هایش در جهان در رتبه های اول باشد. از جمله ساختمان های معروفش، برج قاب عکس است که به جرات می توان گفت که یکی از جاذبه های معماری بی نظیر این شهر است. آسمونی در این بخش به معرفی برج طلایی قاب عکس دبی می پردازد.

برج طلایی قاب عکس دبی

اگر از این بگذریم که دبی رکورد ساخت و ساز ابر سازه های دنیا را شکسته است، اما نباید بر این چشم بپوشیم که این شهر جذاب توریستی که مقصد اکثر گردشگران جهان مخصوصا ایرانی ها است، در زمینه ی معماری متفاوت بناهایش قطعا یکی از پیشرویان جهان است. برج قاب عکس دبی یکی از همین سازه ها است که چشم اکثر بینندگان و بازدیدکنندگان این شهر را به خود خیره می سازد.

dubai-frame
dubai-frame


این برج زیبا که روکشی طلایی رنگ از جنس استیل به نمادی از طلا بودنش دارد،  به بزرگ ترین قاب عکس دنیا معروف شده است. هستند گردشگرانی که تصمیم داشته باشند تا تنها برای بازدید از این قاب عکس بزرگ به دبی سفر کنند. زیبایی خیره کننده ی این برج متفاوت، هر بیننده ای را به خود جذب می کند. اما این برج در پس زیبایی خیره کننده و توصیفات و صفت های بی شماری که به خود اختصاص می دهد، داستانی دارد که اصلا زیبا نیست.

می گویند که این برج متفاوت طرح اولیه اش از معماری مکزیکی به نام فرناندو دونیس در رقابتی که بر سر ارائه ی طرح برای ساخت این برج بوده است در سال 2008، به سرقت رفته است. جمعی از جامعه ی معماران و منتقدین به نشانه ی اعتراض این برج زیبا را نمادی بزرگ از نقض قانون کپی رایت و حق خالق اثر در جهان می دانند.

برج طلایی قاب عکس دبی
برج طلایی قاب عکس دبی


فرناندو دونیس در این زمینه ادعا می کند که در رقابت بین المللی معماری آسانسور تیسن گروپ که به میزبانی شهرداری دبی در سال 2008 برگزار شده بود، با ارائه ی طرحی مشابه برج قاب عکس، برنده ی جایزه ی 100 هزار دلاری این رقابت شده بوده است. در جریان شکایت دونیس از سازندگان و مجریان طرح این سازه و گذراندن داستان های فراوان با تیسن گروپ و شهرداری دبی با طرح این مدعی که او نه تنها در جریان ساخت و ساز این بنا قرار نگرفته بوده است بلکه هیچ غرامتی هم به او پرداخت نشده است.

بالاخره در سال 2013، مقرر شد که دونیس و شهرداری دبی با هم قراردادی را با هم به امضا برسانند که البته دونیس آن را امضا نکرد.

دونیس دلیل امضا نکردن این تفاهم نامه را این اعلام کرد که در بندهای این تفاهم نامه آمده است که وی اجازه ی این را ندارد که به هیچ عنوان از این طرح، در هیچ یک از تبلیغات شرکت خود استفاده کند، همچنین ذکر شده بود که تیم او تنها اجازه ی اندکی دخالت در جریان ساخت و ساز این سازه را خواهد داشت. در ضمن شرکتی که وظیفه ی ساخت و ساز این بنا را دارد قادر خواهد بود که این قرار داد را به وسیله ی شهرداری دبی با دونیس فسق کند.

dubai-frame
dubai-frame


پرونده ی دعاوی دونیس و شهرداری دبی همچنان در جریان است اما تاثیری بر ساخت این بنای زیبا تا به الان نداشته است و این برج قاب مانند در حال حاضر به یکی از جاذبه های درجه یک دبی تبدیل شده است. دونیس علت شرکتش در این مسابقه را این اعلام کرد که این مسابقه تحت نظر یونسکو بوده و خیلی معتبر بوده است اما، یونسکو تا به الان در این زمینه اظهار نظری نکرده است.

اما بشنویم از ادعاهای شهرداری دبی که می گوید این سازه، طراحی پر زرق و برقی نسبت به طرح دونیس برای آن در نظر گرفته اند و با طرح اولیه بسیار فرق می کند.

البته دونیس این ادعا را نیز رد کرده و گفته که ابعاد ساختمان دقیقا همان ابعادی است که من در نظر گرفته بودم. حتی مکانی که برج در آن ساخته شده است، همان مکانی است که من برای طرحم مشخص کرده بودم. از نام سازه هم بگذریم که دقیقا همان نامی است که من در نظر گرفته بودم.

از این دعواها که بگذریم به قاب عکسی طلایی و غول پیکری که 150 متر و عرض آن 93 متر است، می رسیم. این قاب عکس در امتدادی ساخته شده است که افق شهر دبی را دیدنی تر می کند. در واقع این برج در حکم یک رصد خانه است که نمایی جذاب و فوق العاده از دبی قدیم و دبی جدید در شمال و جنوب شهر را به بازدیدکنندگانش هدیه می دهد.

این قاب عکس زیبا در روز 1 ژانویه ی سال نوی میلادی برای اولین بار رونمایی شد و بازدید کنندگان برای بازدید این قاب برای شرکت در افتتاحیه به این شهر سرازیر شدند. دو برجی که حکم پایه های این قاب را دارند با پلی 93 متری به هم متصل شده اند و بازدید کنندگان می توانند با گذر از آن پل به دو طرف راه پیدا کنند.

 
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «برج طلایی قاب عکس دبی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.