زمان مطالعه: 7 دقیقه
برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟

برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟

نخستین تصادف رانندگی ایران در پاییز سال 1305 میان اتومبیل مظفر الدین شاه و درشکه ی درویش خان نوازنده اتفاق افتاد و خیابان سپه که جزو نخستین خیابان های سنگ فرش

آموزش رانندگی همواره یکی از سخت ترین و خاطره انگیزترین کارهایی است که یک جوان در دوران جوانی اش از آن یاد می‌کند. به نظر شما برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟ برای آشنایی بیشتر با شغل مربی آموزش رانندگی این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید.

برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟
برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟

برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟

برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟

آسمونی : اگر شما عاشق رانندگی بوده و دوست دارید به افراد در بهبود مهارت های جدید کمک کنید، این شغل مناسب شماست.

آیا می دانید اولین تصادف رانندگی در ایران در چه تاریخ و چه محلی و توسط چه کسی به وقوع پیوست؟

نخستین تصادف رانندگی ایران در پاییز سال 1305 میان اتومبیل مظفر الدین شاه و درشکه ی درویش خان نوازنده اتفاق افتاد و خیابان سپه که جزو نخستین خیابان های سنگ فرش شده ی تهران بود به خون درویش خان آغشته و نوای دلکش مردی که تار او دل های خسته و عاشق را تا ملکوت می برد، برای همیشه خاموش شد.

شوفر فرنگی مظفر الدین شاه که همراه اتومبیل به ایران فرستاده شده بود بر اثر بی احتیاطی، درویش خان را به سکوت ابدی محکوم نمود. پس از این واقعه سرتیپ درگاهی آیین نامه ای به نام نظامنامه درشکه های عمومی تهیه کرد و نخستین نظامنامه عبور و مرور تدوین شد. در این سال گواهینامه ها نیز درجه بندی شده و سه نوع گواهینامه صادر گردید.

مربی رانندگی شخصی است آموزش دیده و ماهر در امر تعلیم رانندگی که فنون‌، قوانین و مقررات و اصول ایمنی مربوط به رانندگی صحیح را برای کسب مهارتهای لازم به هنرآموز آموزش می‌دهد. مربی رانندگی به افراد می آموزد که چگونه ایمن رانندگی کنند. همچنین مهارت های لازم برای گذراندن موفق آزمون رانندگی را نیز به آنها آموزش می دهد. زن یا مرد بودن، با سوادی یا کم سوادی، میزان معلومات عمومی، سن و ... هر یک به نوبه خود از عوامل تاثیر گذار و تعیین کننده در تنظیم مراحل و مدت زمان آموزش هنرجو می باشند. همچنین انتخاب زمان و مکان مناسب برای آموزش، برنامه ریزی دقیق و شناخت کافی از استعدادها و روحیات هنرجو، از دیگر عواملی هستند که در آموزش تاثیر به سزایی دارند.

مربی رانندگی از ماشین های مخصوص آموزش رانندگی با دو ترمز و کلاج استفاده کرده و رانندگی شاگردان را به وسیله آن، برای جلوگیری از تصادفات احتمالی، کنترل می کند. مربی رانندگی در شروع آموزش شاگرد خود را به خیابان های خلوت می برد. به مرور که پیشرفت می کند، او را به مکان های شلوغ تر و سخت تر می برد. وقتی احساس کند هنرجو آماده است، او را برای انجام امتحان رانندگی می فرستد.

مربی رانندگی باید صبور بوده و بتواند با افراد ارتباط خوبی برقرار کند. او باید با حفظ آرامش، توصیه ها و راهنمایی های لازم را به هنرجویان خود بکند.

ساعت کاری مربی رانندگی با تعداد هنرجویان و زمان های آنها تنظیم می شود. گاهی هم در شب ها و تعطیلات باید سرکار خود باشد. هر جلسه آموزشی معمولا بین 1.5 تا 2 ساعت طول می کشد. در بعضی از فصول و ماه ها تعداد مراجعان زیادتر شده و به دنبال آن ساعات کاری مربی رانندگی نیز افزایش می یابد. معمولا مربی در ساعات کاری خود در ماشین بوده و کنار شاگردان نشسته است.

آموزشگاه های رانندگی در کشور با توجه به نوع وسیله نقلیه و گواهینامه مورد درخواست، انواع مختلفی دارند از جمله آموزشگاه های تعلیم رانندگی موتور سیکلت، رانندگی ماشین های سنگین و ...

برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟
برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟

برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟

وظایف مربی آموزش رانندگی

مربی رانندگی ابتدا باید دانش و توانایی رانندگی شاگردان را سنجیده و بر مبنای آن، یک سری برنامه های آموزشی برای رساندن شاگردان به استانداردها تدوین کند. او باید با صبر و حوصله بسیار به هنرجوی خود همه موارد مهم را آموزش دهد. اغلب برنامه های آموزش رانندگی شبیه به هم هستند. مربی رانندگی باید به شاگردان خود موارد زیر را بیاموزد :

 • استفاده از وسایل و ابزارهای خودرو با اعتماد به نفس
 • ایمن رانندگی کردن
 • حرکات ایمن، دور زدن، به عقب رفتن و پارک کردن
 • قوانین و تابلوهای رانندگی به صورت عملی
 • قرار گرفتن در شرایط اضطراری

مهارت و دانش مورد نیاز شغل مربی آموزش رانندگی

 • مهارت عالی رانندگی، دانش رانندگی ایمن و اشتیاق و علاقه شدید به رانندگی
 • داشتن تجربه کافی
 • توانایی خوب در راهنمایی کردن و آموزش دادن
 • توانایی انتخاب روش آموزش متناسب با هر هنرجو
 • آشنایی نسبی با اصول روانشناسی برای شناخت درست هنرجو و رفتار مناسب با او
 • صبور بودن و مهارت خوب در ایجاد ارتباط با افراد
 • حفظ آرامش و یادآوری اشتباهات به شاگردان همراه با روش اصلاح آنها
 • شوخ طبعی و خوش اخلاقی
 • داشتن تمرکز
 • داشتن بینایی خوب
 • توانایی نشان دادن عکس العمل سریع، به موقع و ایمن
 • دانش پایه ای در تعمیرات خودرو

تحصیلات لازم و ورود به شغل مربی آموزش رانندگی

مربی آموزش رانندگی - برای ورود به این شغل علاقه مندان باید حداقل دارای مدرک دیپلم بوده و پس از گذراندن دوره های آموزشی، کارت مربیگری دریافت کنند. شرایط و مدارک لازم برای صدور کارت مربیگری درجه2 آموزشگاه های رانندگی در کشور عبارتند از :

 • دارا بودن گواهینامه پایه دوم که حداقل یکسال از تاریخ صدور آن گذشته باشد .
 • تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران
 • مسلمان یا پیرو یکی از ادیان رسمی کشور
 • حداقل سن 23 سال تمام
 • مربیان مرد بایستی متاهل بوده و چنانچه بخواهند به هنر آموزان زن آموزش بدهند این اقدام بایستی بنا به تقاضا و با حضور یکی از محارم هنر آموز صورت بگیرد شرط تاهل برای مربیان زن وجود ندارد .

توضیح : مربیان زن فقط مجاز به آموزش هنر آوران زن می باشند

 • داشتن سواد خواندن و نوشتن
 • ارائه گواهی عدم ابتلا به امراض مسری و عدم اعتیاد از آزمایشگاه بهداری ناجا واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان قبادیان
 • فاقد نقض عضو موثر در رانندگی
 • ارائه کارت پایان معافیت برای متولدین 1338 به بالا
 • شرکت در کلاس های آموزشی و ارائه تائیدیه مبنی بر موفقیت در آزمونهای مربوطه .
 • ارائه معرفی نامه از یکی از آموزشگاه های رانندگی مجاز

معمولا آموزشگاه های رانندگی برای استخدام مربیان آگهی می دهند. برخی از آنها فقط مربیان دارای ماشین و برخی دیگر مربیان بدون ماشین را هم استخدام می کنند.

برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟
برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟

برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟

فرصت های شغلی و بازارکار مربی آموزش رانندگی

مربی آموزش رانندگی می تواند در آموزشگاه های رانندگی استخدام شود. با داشتن تجربه ، سرمایه کافی و شرایط مربوطه می تواند به طور مستقل یک آموزشگاه رانندگی راه اندازی کند.

در خصوص وضعیت بازارکار مربیان آموزش رانندگی در کشور اطلاعات قابل استنادی در دسترس نمی باشد. مربیان آموزش رانندگی در کشور با برخی از مشکلات و مسایل روبرو هستند که عبارتند از :

 • عدم امنیت شغلی
 • ساعتی بودن حقوق و ناکافی بودن تعرفه های آموزش متناسب با تورم
 • عدم تعلق سایر مزایا از جمله بیمه به مربیان در اکثر آموزشگاه ها
 • زیاد بودن احتمال بروز تصادف توسط هنرجو و عدم پوشش مناسب بیمه خودرو توسط شرکت های بیمه گر (اغلب مبالغ بیشتری برای بیمه خودرو نسبت به سایر ماشین ها از مربیان گرفته می شود.)
 • در نظر نگرفتن کیفیت آموزش مربی به عنوان ملاک سنجش عملکرد – در آموزشگاه های رانندگی تعداد هنرجویان قبول شده در آزمون رانندگی را ملاک اصلی سنجش عملکرد و مقایسه مربیان قرار می دهند و توجه زیادی به کیفیت آموزش نمی شود.
 • مبتلا شدن به بیماری و فرسودگی شغلی پس از چند سال از جمله دردهای زانو، دیسک کمر و..
 • کافی نبودن سهمیه بنزین ماشین های آموزش رانندگی
 • هزینه بالای تعمیرات و قطعات ماشین (اغلب باید در فاصله های کوتاه صفحه کلاج و دیسک ماشین را عوض کنند)

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان

استرالیا - در بازه زمانی5 سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد2.3 درصدی داشته و رشد کم در آینده برای آن پیش بینی می شود.

میزان درآمد مربی آموزش رانندگی

آمار دقیقی از مقدار حقوق و درآمد مربیان آموزش رانندگی در کشور وجود ندارد. حقوق آنها ثابت نبوده و به تعداد هنرجویانی که دارند، بستگی دارد. اضافه کاری و یا تسهیلات خاصی شامل حال آنها نمی شود. درآمد مربی رانندگی در فصول مختلف سال متفاوت است به طوری که معمولا در فصل تابستان بیشتر و در پاییز و زمستان کمتر می باشد.

میزان درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان

استرالیا - متوسط درآمد سالانه مربیان رانندگی57.000 دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - متوسط درآمد سالانه این شغل برای مربیان تازه کار و تمام وقت24.000 دلار، برای مربیان با سابقه متوسط 38.000 دلار و برای مربیان با تجربه46.000 دلار می باشد.

شخصیت های مناسب شغل مربی آموزش رانندگی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «برای آموزش رانندگی مربی آقا بهتره یا خانم؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.