درج نظر
مطالعه: 2 دقیقه
زندگینامه دونالد ساترلند

زندگینامه دونالد ساترلند

دونالد ساترلند بازیگر فیلم‌هایی چون عطش مبارزه، غرور و تعصب، غریزه، کوهستان سرد و بسیاری دیگر از فیلم‌های سینمای کانادا و آمریکا بود.

دونالد ساترلند (Donald Sutherland) بازیگر فیلم‌های معروف هالیوودی بود که ۲۰ ژوئن ۲۰۲۴ در سن ۸۸ سالگی درگذشت. ساترلند بازیگر مجموعه بازی‌های گرسنگی و بسیاری دیگر از فیلم‌های معروف سینمای آمریکا و کانادا بود. در ادامه با آسمونی باشید و زندگینامه دونالد ساترلند را ببینید.

نام و نام خانوادگی دونالد ساترلند
تاریخ تولد ۱۷ ژوئیه ۱۹۳۵
تاریخ درگذشت ۲۰ ژوئن ۲۰۲۴
ملیت کانادایی-آمریکایی
حرفه بازیگر
نام همسران لوئیس می هاردویک، شرلی داگلاس، فرانسین راسته

 

دونالد ساترلند

درباره دونالد ساترلند

دونالد مک‌نیکول ساترلند با نام هنری دونالد ساترلند ۱۷ ژوئیه ۱۹۳۵ در سنت جان، نیوبرانزویک، کانادا به دنیا آمد. پدرش فروشنده بود و در شرکت‌های مختلفی چون گاز، برق و اتوبوس‌رانی کار کرده بود و پدربزرگ او هم خادم کلیسای اسکاتلند بود. او در کودکی تب روماتیسمی، هپاتیت و فلج اطفال داشت. ساترلند در مدرسه ویکتوریا در سنت جان تحصیل کرد. ساترلند و خانواده‌اش بارها به مناطق مختلف کانادا نقل مکان کردند. ساترلند از دبیرستان بریج‌واتر فارغ‌التحصیل شد. دونالد ساترلند همچنین در دانشگاه با مدرک دوگانه در مهندسی و نمایش فارغ‌التحصیل شده بود.

ساترلند سه بار ازدواج کرد. ازدواج اول او، با لوئیس می هاردویک، مدیر مدرسه از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۶ به طول انجامید. ازدواج دوم او از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۰ با شرلی داگلاس دختر تامی داگلاس، فرماندار سابق استان ساسکاچوان بود. ساترلند و داگلاس دو فرزند دوقلو به نام کیفر و راشل داشتند. او از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۲ با جین فوندا که در کلوت هم‌بازی شدند و با او در فعالیت‌های ضد جنگ ویتنام شرکت کرده بود، رابطه داشت. ساترلند در پشت صحنه فیلمی با بازیگر کانادایی فرانسوی، فرانسین راسته، آشنا شد و در سال ۱۹۷۲ با هم ازدواج کردند. حاصل این ازدواج هم سه پسر به نام‌های روسیف ساترلند، آنگوس ردفورد ساترلند، و روگ ساترلند می‌باشد.

دونالد ساترلند بازیگر سینمای هالیوود

فیلم‌های دونالد ساترلند

دونالد ساترلند از سال ۱۹۶۳ در بسیاری از فیلم‌های معروف سینمای کانادا و آمریکا ایفای نقش کرده و در آنها درخشیده است. ساترلند افتخارات زیادی از جمله جایزه امی، جایزه گلدن گلوب، جایزه اسکار افتخاری، ورود به پیاده‌روی مشاهیر کانادا، ورود به پیاده‌روی مشاهیر هالیوود، نشان هنر و ادب فرانسه و روی تمبری در اداره پست کانادا دریافت کرده است. در ادامه چند فیلم و مجموعه‌های معروف سینمایی ساترلند را ببینید.

دوازده مرد خبیث (۱۹۶۷)، مش (۱۹۷۰)، قهرمانان کلی (۱۹۷۰)، حالا نگاه نکن (۱۹۷۳)، روز اقاقیا (۱۹۷۵), کازانووای فلینی (۱۹۷۶)، ۱۹۰۰ (۱۹۷۶)، خانه حیوانات (۱۹۷۸)، حمله جسد دزدها (۱۹۷۸)، مردم معمولی (۱۹۸۰)، سوراخ سوزن (۱۹۸۱)، فصل سفید خشک (۱۹۸۹), بازافروختگی (۱۹۹۱)، جی‌اف‌کی (۱۹۹۱)، شش درجه جدایی (۱۹۹۳)، گاوچران‌های فضا (۲۰۰۰)، کسب‌وکار ایتالیایی (۲۰۰۳)، غرور و تعصب (۲۰۰۵)، راز میلتون (۲۰۱۶)، به‌سوی ستارگان (۲۰۱۹) و فروپاشی (۲۰۲۰).

تصاویر دونالد ساترلند

دونالد ساترلند در فیلم به‌سوی ستارگان (Ad Astra)
دونالد ساترلند بازیگر فیلم هانگر گیمز
Donald Sutherland

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «زندگینامه دونالد ساترلند» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.