زمان مطالعه: 3 دقیقه
عیوب چرخ خیاطی را بشناسیم

عیوب چرخ خیاطی را بشناسیم

یکی از مشکلاتی که بسیاری از خانم های خانه دار با چرخ خیاطی که در منزل وجود دارد دارند این است که وقتی چرخ...
defects-sewing
defects-sewing


یکی از مشکلاتی که بسیاری از خانم های خانه دار با چرخ خیاطی که در منزل وجود دارد دارند این است که وقتی چرخ خیاطی عیبی پیدا می کند نمی دانند که چکار کنند ! در بسیاری از مواقع عیوبیکه پیدا می شود راه حل های بسیار ساده و آسان دارند ولی چون عیب یابی درستی انجام نمی شود راه حل نیز کتمان می ماند و این طور می شود که هزینه های گزاف به خانواده تحمیل می شود.در این مقاله سعی کردیم که آموزشی هر چند کوتاه در مورد مهم ترین و شایعترین عیوب چرخ خیاطی خدمتتان تقدیم کنیم که بهتر و بیشتر از قبل چرخ خیاطی خود را بشناسید.البته این مشکلات در بعضی از مزون ها ها نیز وجود دارد که این مطلب برای آنها نیز مفید است.

معمولا برای خانم هایی که خیاطی می کنند مشکلات زیادی در حین خیاطی کردن پیش می آید. در این مقاله می خواهیم تعدادی از فنون رفع عیوب معمول چرخ خیاطی را به شما بگوییم. * سعی کنید همیشه از نوع نخ مناسب با ماشین دوخت استفاده کنید تا بخیه ها خوب دوخته شوند. اگر نخ روی کار جمع شد و بخیه ها شل بودند علت این است که نخ روی چرخ سفت شده و نخ ماسوره شل است. * اگر نخ زیر در نوک بخیه ها شل است، دستگاه تنظیم کشش نخ را حرکت دهید و امتحان کنید تا دوخت مرتب شود. * اگر نخ ماسوره پاره شد، درجه ی کشش نخ تنظیم نیست. * اگر چرخ در حین کار کرد گیر کرد، نخ در ماسوره گیر کرده است. * چنانچه چرخ به هیچ وجه حرکت نکرد، علت آن پیچیده شدن نخ در ماکو یا تمام شدن روغن چرخ است. * چنانچه نخ رو پاره شود، ممکن است به این دلایل باشد: - درجه ی کشش نخ تنظیم نیست… - نوک سوزن کند یا خم شده است. - سوزن بیش از حد پایین بسته شده است. سوزن برعکس بسته شده است. - نخ قرقره گره دارد یا ضخامت نخ رو و ماسوره متفاوت است. * اما اگر حس کردید بخیه ها نامرتب و بزرگ یا کوچک است: - نخست گرد و غبار روی کار، ماسوره و ماکو را پاک کنید و سپس ادامه دهید. - ممکن است سوزن در جای صحیح خود قرار نگرفته باشد. - فنر پایه شل نشده باشد. - ممکن است سوزن از جهت اشتباه نخ شده باشد. - استاندارد بودن سوزن را چک کنید. * اگر نخ ماسوره در حین کار پاره شد، ممکن است نخ ماسوره از جای خود خارج و به اطراف افتاده و مانع گردش ماسوره در ماکو شود. * اگر چرخ در حین کار صدا می کند، ممکن است روغن چرخ تمام شده یا از روغن مانده استفاده شده است. * اگر در موقع دوختن سوزن بشکند، ممکن است سوزن در محل خود شل شده باشد یا به چرخ نخورد. از درست قرار گرفتن سوزن مطمئن شوید. ممکن است سوزن کج شده باشد. این امکان نیز وجود دارد که اندازه ی سوزن با ضخامت نخ و پارچه مناسب نباشد.

برای این که کار با ماشین دوخت راحت تر باشد به چند نکته توجه کنید:

* ماشین دوخت را جایی قرار دهید که دارای نور طبیعی یا مصنوعی کافی باشد. * ماشین دوخت را روی میز بگذارید و از صندلی مناسب برای کار استفاده کنید. * در کنار ماشین دوخت خود یک سطل مخصوص ریختن ضایعات پارچه و نخ قرار دهید. * از خم شدن پشت ماشین دوخت خودداری کنید. * سوزن و سنجاق ته گرد را به لب نگذارید. * پارچه های خیاطی را بهتر است روی میز پهن کنید و برش بزنید. * اگر با پارچه ی سفید کار می کنید بهتر است قبلاً دست های تان را کاملاً بشویید و خشک کنید. * بعد از هر ساعت کار مداوم، اندکی نرمش کنید و راه بروید. * بعد از دوخت هر لباس، ماشین دوخت را تمیز کرده و اگر نیاز بود آن را روغن کاری کنید. * اگر اولین بار است که چرخ خیاطی گرفته اید، بهتر است اول کمی تمرین کنید. برای این کار یک قطعه پارچه تهیه کنید که نه زیاد نازک و نه زیاد کلفت باشد. سپس آن را با مل خیاطی خط کشی کنید و با رنگ مخالف پارچه سعی کنید از روی خطوط بدوزید. در این حالت کیفیت دوخت و درجه ی دوخت بخیه ها را کاملا تنظیم کنید. حالا بدون استفاده از خط کشی خطوطی متقاطع با خطوط یاد شده بدوزید، سعی کنید خطوط کاملاً موازی باشند. حالا می توانید دوخت اولین لباس خود را آغاز کنید!
: برای دریافت مشاوره درباره عیوب چرخ خیاطی را بشناسیم فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۶۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «عیوب چرخ خیاطی را بشناسیم» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.