زمان مطالعه: 5 دقیقه
کدام زگیل تناسلی خطرناک است؟

کدام زگیل تناسلی خطرناک است؟

زگیل تناسلی را می‌توان یکی از شایع‌ترین عفونت‌های مقاربتی (STI) دانست که هر دو جنس خانم‌ها و آقایان را درگیر می‌کند.

زگیل تناسلی را می‌توان یکی از شایع‌ترین عفونت‌های مقاربتی (STI) دانست که هر دو جنس خانم‌ها و آقایان را درگیر می‌کند. در سال‌های اخیر آمار ابتلا به این بیماری در ایران نیز افزایش یافته و به یکی از نگرانی‌ها در سطح جامعه تبدیل شده است. عامل زگیل تناسلی یعنی HPV دارای سویه‌های مختلفی است که در ناحیه تناسلی بروز می‌کنند، پس اکنون این سوال پیش می‌آید که کدام زگیل تناسلی خطرناک است؟ تا انتهای این مطلب پاسخ این سوال را متوجه می‌شود.

زگیل تناسلی چیست؟

بیماری‌های مقاربتی همچون زگیل تناسلی در اثر برقراری رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می‌شوند. زگیل تناسلی (Genital Warts) به صورت زائده‌های پوستی زگیل مانند بروز می‌کند که معمولا نشانه دیگری نخواهد داشت. افرادی که از نظر جنسی فعال بوده و با افراد مختلف رابطه جنسی برقرار می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به زگیل تناسلی هستند. احتمال ابتلا به زگیل تناسلی در افراد مختلف وجود داشته و با سن و جنسیت ارتباطی ندارد.

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی زائده‌های پوستی است که معمولا بافت نرمی داشته و به صورت تکی یا خوشه‌ای رشد می‌کنند. زگیل‌ها ممکن است همرنگ پوست بوده یا به رنگ صورتی و قهوه‌ای دیده شوند. معمولا زگیل‌ها دردناک نیستند، اما گاهی اوقات علائم سوزش و خارش در ناحیه تناسلی را نیز به دنبال دارند. درد در هنگام رابطه جنسی یا ادرار کردن نیز از دیگر علائم زگیل تناسلی است، به ویژه اگر محل زگیل‌ها، مجرای خروج ادرار باشد. تفاوت علائم زگیل تناسلی در خانم‌ها و آقایان را می‌توان محل زگیل‌ها دانست:

  • محل زگیل تناسلی در خانم‌ها: مقعد، اطراف و داخل واژن، دهانه رحم، محل خروج ادرار و اطراف دهان

  • محل زگیل تناسلی در آقایان: آلت تناسلی، داخل و اطراف مقعد، کیسه بیضه، کشاله ران و اطراف دهان

عامل و علت زگیل تناسلی

زگیل تناسلی با نام عامل این بیماری یعنی HPV نیز شناخته می‌شود. HPV یا همان ویروس پاپیلومای انسانی مخفف شده عبارت human papillomavirus است. این ویروس با شیوه برخورد پوست به پوست منتقل شده و سلول‌های ناحیه تناسلی خانم‌ها و آقایان را درگیر می‌کند. البته در طی رابطه جنسی دهانی، HPV به سلول‌های اطراف دهان انتقال یافته و موجب بروز زگیل‌ها در لب، زبان، دهان و گلو می‌شود.

برخلاف چیزی که برخی افراد تصور می‌کنند، این ویروس تنها عامل زگیل تناسلی نیست و گونه‌های مختلفی دارد که برخی از آن‌ها بسیار خطرناک بوده و زمینه ابتلا به سرطان را فراهم می‌کنند.

انواع ویروس HPV

برای یافتن پاسخ این سوال که کدام تیپ زگیل تناسلی خطرناک است؛ ابتدا باید انواع این ویروس را بشناسید. البته توجه داشته باشید که HPV در حدود ۳۰ تا ۴۰ گونه مختلف داشته که ناحیه تناسلی را درگیر می‌کنند، اما عامل انتقال تمام سویه‌های این ویروس، رابطه جنسی با فرد آلوده است.

۱. تیپ های کم خطر HPV

آنچه به عنوان عامل زگیل تناسلی شناخته می‌شود، دو گونه ۶ و ۱۱ این ویروس است. HPV 6 و HPV 11 سویه‌های کم‌خطر این ویروس بوده که تنها موجب ابتلا به علائم زگیل تناسلی می‌شوند. بر اساس مطالعات، این دو گونه، با سرطان‌های ناحیه تناسلی ارتباطی نداشته و به همین دلیل آن‌ها را کم‌خطر در نظر می‌گیرند.

معمولا عفونت‌های ناشی از این دو سویه ویروس HPV در طی ۱ تا ۲ سال درمان شده و نگران‌کننده نیستند، با این وجود در صورت مشاهده علائم زگیل تناسلی باید به پزشک مراجعه کنید.

۲. تیپ های خطرناک HPV

آنچه موجب می‌شود تا HPV به نگرانی مهم در سطح جامعه تبدیل شود، ابتلا به گونه‌های خطرناک این ویروس است. سویه‌های خاصی از HPV به عنوان عوامل زمینه‌ساز ابتلا به انواع سرطان شناخته شده و در طی ۲ یا چند سال، موجب ابتلا به سرطان می‌شوند. در گروه ویروس‌های خطرناک HPV، تیپ‌های 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 68 و 69 قرار می‌گیرند که در میان آن‌ها HPV 16 و HPV 18 از همه خطرناک‌تر هستند.

این ویروس‌ها عامل ابتلا به شش نوع سرطان شامل سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی، سرطان واژن، سرطان فرج و سرطان اوروفارنکس (در پشت گلو) هستند. شایع‌ترین آن‌ها سرطان دهانه رحم در خانم‌ها است که آمار زیادی از ابتلا به این سرطان در نقاط مختلف دنیا گزارش شده است. متاسفانه گونه‌های پرخطر HPV علائم خاصی نداشته و بیمار درگیر ویروس است تا علائم سرطان بروز کنند.

تشخیص نوع ویروس HPV

بیماری زگیل تناسلی به صورت زائده‌های پوستی زگیل مانند بروز می‌کند و به همین دلیل تشخیص آن آسان‌تر است. پس از مراجعه به مراکز درمانی، پزشک ابتلا درباره سوابق رابطه‌های جنسی شما سوال کرده و سپس از طریق معاینه فیزیکی، زگیل‌ها را بررسی می‌کند.

تشخیص گونه‌های پرخطر HPV آسان نیست، چراکه علائمی ایجاد نمی‌کنند. همان‌طور که گفتیم، سرطان دهانه رحم شایع‌ترین سرطان ناشی از ابتلا به سویه‌های خطرناک HPV است. آزمایش پاپ اسمیر روشی برای بررسی سلول‌های دهانه رحم و هرگونه تغییر در ساختار این سلول‌ها است. انجام دوره‌ای غربالگری پاپ اسمیر موجب تشخیص سریع‌تر سرطان رحم و درمان کارآمدتر بیماری می‌شود.

تشخیص گونه‌های پرخطر HPV در آقایان به سادگی امکان‌پذیر نیست. البته پزشک ممکن است نمونه‌برداری از سلول‌ها و مطالعات ویروس‌شناسی در آزمایشگاه را تجویز کند.

درمان زگیل تناسلی

تفاوتی نمی‌کند که فرد به کدام یک از تیپ‌های زگیل تناسلی مبتلا شود، در هر صورت دارو و درمانی برای نابودی این ویروس وجود ندارد. آنچه به عنوان روش‌های درمان HPV معرفی می‌شود، روش‌های حذف و از بین بردن زگیل‌ها بوده که شامل موارد زیر است:

  • داروهای موضعی: ایمی‌کیمود، تری کلرواستیک اسید (TCA) و پودوفیلین و پودوفیلوکس

  • کوتر الکتریکی: کاربرد جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل‌ها

  • انجماد: استفاده از نیتروژن مایع برای فریز کردن زگیل‌ها

  • درمان لیزری: حذف زگیل‌ها با پرتو شدید نوری

  • جراحی زگیل: کاربرد ابزارهایی مانند حلقه سیمی و بار الکتریکی برای برش زگیل‌ها

پیشگیری از ابتلا به HPV

احتمالا شما نیز تاکنون متوجه شده‌اید که ابتلا به ویروس HPV، به ویژه گونه‌های پرخطر این ویروس تا چه اندازه جدی است. برای پیشگیری از HPV، روابط جنسی خود را به یک پارتنر متعهد و سالم محدود کرده و از برقراری روابط جنسی کنترل نشده و خطرناک خودداری کنید.

تزریق واکسن یکی از مهم‌ترین اقدامات برای مقابله با این ویروس است. دو واکسن گارداسیل و واکسن سرواریکس، دارای تاییدیه رسمی بوده که سرواریکس، تنها برای خانم‌های قابل استفاده است. واکسن گارداسیل به هر دو جنس خانم‌ها و آقایان تزریق شده که گارداسیل ۹، بدن را در برابر گونه‌های 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52، 58 ویروس HPV مقاوم می‌کند. توصیه می‌شود در فاصله ۱۱ تا ۱۲ سالگی این واکسن تزریق شود.

مراجعه به پزشک پس از مشاهده علائم زگیل تناسلی

در این مطلب به این سول پاسخ دادیم که کدام زگیل تناسلی خطرناک است؟ همان‌طور که گفته شد، روش درمانی برای از بین بردن ویروس HPV وجود ندارد و تیپ‌های خطرناک این ویروس علائم پوستی را شامل نمی‌شود. با توجه به این نکات، مهم‌ترین راه، توجه به روش‌های پیشگیری از ابتلا به HPV شامل تزریق واکسن و کنترل روابط جنسی است.

اگر اخیرا روابط جنسی کنترل نشده داشته‌اید و علائم زگیل تناسلی را در ناحیه تناسلی خود مشاهده می‌کنید، باید به پزشک مراجعه کنید. در سایت تلفن خونه آسان‌ترین روش دسترسی به پزشک از طریق دریافت مشاوره پزشکی آنلاین و تلفنی فراهم شده است تا به بهترین پزشکان متخصص دسترسی داشته باشید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «کدام زگیل تناسلی خطرناک است؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.