زمان مطالعه: 4 دقیقه
مجمع الجزایر کومور

مجمع الجزایر کومور

مجمع الجزایر کومور با نام رسمی اتحاد مجمع‌الجزایری است در جنوب شرقی آفریقا در آبهای اقیانوس هند و در شرق...

مجمع الجزایر کومور با نام رسمی اتحاد مجمع‌الجزایری است در جنوب شرقی آفریقا در آبهای اقیانوس هند و در شرق سواحل موزامبیک و شمال غربی ماداگاسکار قرار دارد. نام کومور از واژه عربی «القَمَر» به معنی «ماه» گرفته شده‌است. این کشور عضو اتحادیه عرب است. اگر می خواهید با مجمع الجزایر کومور بیشتر آشنا شوید این بخش آسمونی را تا انتها مطالعه نمایید چرا که به معرفی مجمع الجزایر کومور می پردازیم.

مجمع الجزایر کومور
مجمع الجزایر کومور

  • نام کشور: کومور یا مجمع‌الجزایر قمر
  • نوع حکومت : جمهوری فدرال
  • مساحت : 235/2 کیلومتر مربع
  • جمعیت : بیش از 1میلیون نفر
  • پایتخت : مورونی
  • زبان رسمی : عربی وفرانسوی
  • دین رسمی : اسلام ( 99 درصد مسلمان مالکی مذهب می باشند )
  • واحد پول : فرانگ کومور

comoros
comoros
وضیعت جغرافیای

مورونی پایتخت کومور

 مجمع‌الجزایر قُمُر یا کومور (به عربی: جزر القمر) با نام رسمی اتحاد قُمُر (به عربی: الإتّحاد القمریّ، به فرانسوی: Union des Comores) مجمع‌الجزایری است در جنوب شرقی آفریقا در آبهای اقیانوس هند و در شرق سواحل موزامبیک و شمال غربی ماداگاسکار قرار دارد. مساحت این کشور 2236 کیلو مربع بالغ می‌گردد. نام کومور از واژه عربی «القَمَر» به معنی «ماه» گرفته شده‌است. این کشور عضو اتحادیه عرب است.

کومور از جزایر فعال آتشفشانی بوجود آمده و هم اکنون کوه کارتالا با 2360 متر ارتفاع (بلند نقطه کشور) آتشفشانی فعال محسوب می‌شود.

سه جزیره اصلی آن عبارت‌اند از گراند کومور - که با 1150 کیلومتر مربع وسیع‌ترین آنهاست - آنژوان و موئلی. چندین جزیره کوچک هم دارد. به سبب محصور بودن در آبهای اقیانوس هند و نزدیکی به خط استوا، آب و هوای گرم و مرطوب دارد. کومور در نزدیکی کشورهای ماداگاسکار، موزامبیک، تانزانیا و سیشل قرار دارد.

مجمع الجزایر کومور
مجمع الجزایر کومور
تاریخ

ساکنان اولیه کومور از جزایر پولینزی بودند. مردم این سرزمین در قرون قبل به با حضور مسلمانان به اسلام گرویدند.

ایرانی ها با مهاجرت به مجمع الجزایر کومور در قرن هفتم میلادی باعث آبادانی و رونق تجاری این بخش از اقیانوس هند شدند. همچنین دین اسلام برای اولین بار توسط مردمانی از سواحل خلیج فارس و از جمله بازرگانان شیرازی به مردمان این جزیره ارائه شد.

تحقیقات میدانی پژوهشگران در جزایر کومور ـ بخصوص در "جزیره آنژوان" ـ نشان می‏دهد که در طی هزار سال گذشته "شیرازی‏ها "با سفر به جزایر کومور با ساختن مساجد و آبادی روستاها و گسترش تجارت، سابقه خوبی از خود در اذهان مردم باقی گذاشته‏اند بطوریکه امروزه افرادی که می‏خواهند نسب برتر خود را نشان دهند خود را وابسته به خاندان شیرازی‏ها و سادات می‏دانند.

comoros
comoros
مسجد مورونی در موروکو

بر اساس همین ریشه تاریخی، امروز نیز مردم آنجا به" سادات" احترام می‏گذارند و حتی در نشان ملی کومور و نشان نیروهای مسلح آن کشور سمبلی موسوم به "دستان فاطمه" وجود دارد که بنا بر اظهارات دولتمردان همواره از کشور و مردم کومور محافظت می‏کرده است.

از سال 1843م فرانسه این کشور را مستعمره خود نمود و در سال 1912 رسماً مستعمرهٔ آن شد و با ماداگاسکار که تحت‌الحمایه فرانسه بود، یکی گردید اما پس از چندی جدا شده و در سال 1971 به لحاظ اقتصادی خودمختار شد.

در سال 1975 مجلس نمایندگان کومور به طور یکجانبه استقلال کومور را اعلام نمود. کشورهای اروپای غربی، عربستان، عراق و کویت از سال 1979م با رژیم آن روابط سیاسی و بازرگانی برقرار نمودند و کومور که پس از کودتایی، از سازمان وحدت آفریقا خارج شده بود در این تاریخ به عضویت آن درآمد

مجمع الجزایر کومور
مجمع الجزایر کومور
سیاست

هر یک از سه مجموعه جزیره آنژوان، موهلی و کومور به طور جداگانه رئیس جمهور دارند و یک رئیس جمهور دیگر بر سه جزیره و رؤسای جمهوری آن حکومت می‌کند.

دادگاه‌های این کشور بر اساس قوانین اسلامی و فرانسوی اداره می‌شوند. سن قانونی در این کشور 18 سال است.

 تقسیمات کشوری

کومور از 7 ناحیه تشکیل شده که به شکل فدرال اداره می‌شود. مرکز حکومت آن مورونی است که در جزیره گراند کومور قرار دارد.

 اقتصاد

تولید ناخالص داخلی کومور262/1 میلیارد دلار است و این کشور در سال 2007 میلادی با رشد اقتصادی منفی مواجه بود.

144 هزار و 500 نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در آن 20 درصد است. 80 درصد از نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی مشغول هستند.60 درصد مردم کومور زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم در آن 3 درصد است.

محصولات صادراتی این کشور شامل وانیل، اسانس عطر ، قایق سازی ، زینت آلات ، عتیقه جات و مغز نارگیل است که به کشورهای هلند (8/35درصد)، فرانسه (3/18درصد)، ایتالیا (8/12 درصد)، سنگاپور (8/7درصد)، ترکیه (5 درصد) و آمریکا (6/4درصد) صادر می‌شود.

comoros
comoros
کشت وانیل

محصولات وارداتی این کشور شامل برنج و دیگر مواد خوراکی، کالاهای مصرفی، محصولات پتروشیمی، سیمان و تجهیزات حمل و نقل است که از کشورهای فرانسه (8/24 درصد)، امارت متحده عربی (9/9 درصد)، آفریقای جنوبی (4/6 درصد)، پاکستان (3/6 درصد)، کنیا (5 درصد)، چین (8/4درصد)، هند (4/4درصد) و ایتالیا (2/4 درصد) وارد می‌شود.

کومور پس از استقلال به خاطر قطع کمک فرانسویان با قحطی تهدید گردید که بر اثر کمکهای بین‌المللی و کشورهای اسلامی ، قحطی مرتفع گردید . اقتصاد آن بر کشاورزی متکی است و برنج و سیب زمینی از محصولات مهم آن است. با این حال کومور واردکننده مواد غذایی است.

مجمع الجزایر کومور
مجمع الجزایر کومور
ترکیب جمعیت

کومور نزدیک به یک میلیون نفر سکنه دارد که 30٪ آن در شهرها (10٪ در مرکز حکومت) زندگی می‌کنند. رشد جمعیت 3٪ و تراکم نسبی آن 215 نفر در کیلومتر مربع می‌باشد. ترکیب کلی جمعیت از تیره‌های آفریقائی است اما دو دسته مهاجر در آن سکونت دارند دسته اول مهاجران سواحل شرقی آفریقا، ماداگاسکار، ایران، اعراب و هندی‌ها ، دسته دوم اروپائی‌ها شامل پرتقالی‌ها، هلندیها و فرانسوی‌هاست .

comoros
comoros

روابط جمهوری اسلامی ایران و کومور

روابط سیاسی دو کشور در حال توسعه و گسترش می باشد. پیروزی عبداله.. سامبی در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور در سال 1385و حضور هیات جمهوری اسلامی ایران در مراسم تحلیف ایشان، باعث توسعه بیشتر روابط سیاسی دو کشور شد. در دیدار رئیس جمهور وقت کشورمان با آقای سامبی رئیس جمهور کومور، طرفین بر گسترش هرچه بیشتر روابط تاکید نمودند. در سفر رئیس جمهور کومور به تهران، وی با رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز دیدار نمودند . به دنبال سفر وزیر امورخارجه و معاون رئیس جمهور کومور جهت شرکت در کنفرانس سران جنبش عدم تعهد در تهران در سال 1391، سفر وزیر امورخارجه وقت کشورمان به آن کشور صورت و زمینه های توسعه روابط فی مابین مورد بررسی قرار گرفت. روابط دو کشور همچنان رو به گسترش می باشد .

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «مجمع الجزایر کومور» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.