زمان مطالعه: 2 دقیقه
کولوسئوم، سازه ای جذاب در ایتالیا

کولوسئوم، سازه ای جذاب در ایتالیا

کولوسئوم در سال 80 پس از میلاد برای برگزاری بازی ‌ها، تئاتر، جشنواره ها و سیرک ها افتتاح شد. این بنا برای اجرای ین برنامه های باشکوه به اندازه کافی بزرگ بود.

کلوسئوم یا کلوسیوم (Colosseum) یعنی جایگاه بزرگ و نام دیگر آن آمفی تئاتر فلاویوسی است. استادیوم‌های فوتبال بر اساس همین طرح به شکل بیضی ساخته شده‌اند. تعداد ردیف های صندلی آن به پنجاه هزار می رسد و دارای 80 در ورودی است. با آسمونی همراه باشید تا از این سازه قدیمی بیشتر بدانید.

کولوسئوم رم کجاست؟

کولوسئوم سازه ای بیضی وار است که در رُم و در کشور ایتالیا واقع شده است. این سازه که یک آمفی تئاتر است، بزرگترین از نوع خود در امپراتوری رم باستان بوده است.

کولوسئوم توسط وسپاسیان امپراطور سالهای 69 تا 70 روم پایه گذاری شد، پس از آن پسرش تیتوس در سال 80 بعد از میلاد آنرا بنا کرد، که نهایتاً توسط دومیتیان برادر تیتوس به پایان رسید.

کولوسئوم به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی و ماندگار ساخته شده در روم، در زمین‌های باتلاقی ما بین تپه‌های اسکوئیلین و کائلین واقع شده بود. در این مجموعه امپراطوری روم شاهد فجیع‌ترین جنایات به شکل کشتار بردگان و مسیحیان بوده‌است. نبردهای خونین بر سر مرگ و زندگی گلادیاتورها یکی از سرگرمی‌های روزانه امپراطوران و اشرافیان روم بوده‌است. قدمت تاریخی و شکوه و جلال این عمارت از یک سو و کارآمدی آن برای اجرای نمایش و امکان کنترل جمعیت، از سوی دیگر، باعث شد این سالن یکی از بزرگترین بناهای معماری روم باستان به شمار می‌رفت. 

تلفظ کلوسئوم به فارسی

/'ˌkɒləˈsiːəm/  -  کولِسیِم

معماری کولوسئوم رم باستان

پلان این مجموعه به شکل بیضی به قطرهای 188 و 156 متر زیر بنای آن حدود 6 جریب می‌باشد ارتفاع آن تقریباً به اندازه یک ساختمان 15 طبقه می‌ رسد (حدود48متر). کف صحنه چوبی است و در زیر آن مجموعه‌ای از اتاق ها و گذرگاه ها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم جهت راه اندازی و اجرای نمایش قرار گرفته‌ است.

تعداد 80 دیوار به عنوان تکیه گاه برای طاق‌های گنبدی شکل، گذرگاه ها، پلکان و ردیف‌های صندلی، روی صحنه قرار گرفته‌است. لبه بیرونی طاق‌های متوالی باعث اتصال طبقات مختلف و پلکان بین آنها به یکدیگر شده‌است. نمای داخلی کولوسئوم از بالا سه ردیف طاق‌های گنبدی شکل رو در روی ستون‌ها و سر ستون‌ها قرار گرفته‌ اند، در ستون ‌های طبقه اول سبک معماری سبک دوریکا ، در طبقه دوم سبک ایونیک ، و در طبقه سوم سبک قرنتی که نزدیک به سبک کلاسیک یونان بود، به کار رفته‌است.

مرمت کولوسئوم و فضای داخلی آن

کولوسئوم کجاست
کولوسئوم کجاست

نمای داخلی کلوسئوم

این بنا به دلیل عبور و مرور آسان جمعیت به داخل و خارج میدان یکی از شاهکارهای مهندسی است در بالای این سه طبقه اصلی، طبقه زیرشیروانی شامل ستون‌های مستطیل شکل سبک قرنتی قرار دارد، فضای بین ستون‌ها با 40 عدد پنجره کوچک مستطیل شکل پر شده‌است. در قسمت بالا، دیوارکوب‌ها و بندگاه هایی وجود دارد که تیرک‌هایی را که سایه بان‌ها به آنها آویزان است، نگه داشته‌اند. در ساخت عمارت با دقت بسیاری از انواع ترکیبات ساختمانی استفاده شده، برای فونداسیون از بتون و برای ستون‌ها و طاق‌ها از سنگ آهک (تراورتن) استفاده شده، در ستون‌های به کار رفته برای دیوار دو طبقه زیرین، از نوعی سنگ متخلخل به نام توفا استفاده شده‌است. برای طبقات فوقانی و اکثر طاق‌ها از آجر بتونی استفاده شده‌است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «کولوسئوم، سازه ای جذاب در ایتالیا» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.