زمان مطالعه: 8 دقیقه
دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس)

دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس)

دریاچه چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج فارس، بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی ایران است که محلی ایده آل برای دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، پیک‌نیک، شب‌گردی‌ و ... است.

دریاچه چیتگر یا همان پارک شهدای خلیج فارس، با مساحت تقریبی 950 هکتار از دیرباز مرکز جذب جمعیت جهت گذراندن اوقات فراغت ساکنان شهر تهران بوده اند ولی به دلایل عدم استقرار کاربری های تفریحی مناسب و امنیت استفاده، بهره برداری دائمی از آنها میسر نبوده است. به علاوه پیش بینی دریاچه مرکزی با مساحت حدود 355 هکتار و گنجایش 35 میلیون مترمکعب آب در طرح جامع و طرح تفصیلی مصوب منطقه 22، به عنوان یک گستره آبی تغذیه کننده سفره های زیرزمینی و منبع لطیف هوا در حوزه غرب تهران از یک طرف و در ترکیب با پارک جنگلی چیتگر با عملکرد گردشگری در سطح فرا منطقه ای شهر تهران از طرف دیگر پتانسیلهای قابل بررسی در بازگشت سرمایه را دارا خواهد بود.

این گستره آبی پر اهمیت در صورت وجود ضمانت اجرایی زمینه تجربی تازه ای را در مقابل کمبود رطوبت لازم در شهر تهران ارائه خواهد نمود و با توجه به جهت بادهای موسمی تهران که عموماً غرب به شرق هستند ترکیب پارک چیتگر و دریاچه اثرات بسیار زیادی در کاهش آلودگی هوای تهران خواهد داشت. همچنین حدود 80% از محل آب رودخانه کن و ما بقی از روانابهای حوزه میانی و سطحی منطقه تأمین می شود. در ادامه مطلب آسمونی با دریاچه چیتگر و تفریحات آن بیشتر آشنا می شویم.

دریاچه چیتگر کجاست؟

پیاده روی 7 کیلومتری در سراسر دریاچه چیتگر
پیاده روی چند کیلومتری در سراسر دریاچه چیتگر

موقعیت دریاچه چیتگر (Chitgar Lake) در منطقه 22 یا همان پارک شهدای خلیج فارس، چنان است که فضای شهری منطقه کاملا آن را احاطه نموده است. بطوریکه دریاچه از شمال و شرق به محور چهار باغ و از جنوب و جنوب غربی به پارک جنگلی چیتگر و از غرب به بافت مسکونی منطقه محدود می باشد. فاصله این دریاچه با بزرگراه های تهران بدین گونه می باشد: از جنوب به بزرگراه همدانی (حکیم)، از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه آزادگان و از غرب به مناطق مسکونی منطقه 22 شهرداری تهران محدود می‌شود.

مسافت دور دریاچه چیتگر چند کیلومتر است؟

تابحال موقع پیاده روی به دور دریاچه، به این فکر کرده اید که دور دریاچه چیتگر چند کیلومتر است؟ جالب است بدانید که مسافت دور دریاچه خلیج فارس 7 کیلومتر است که بهترین مسیر برای پیاده روی به شمار می آید.

تفریحات دریاچه چیتگر

 • بام لند چیتگر

نمایی از باملند چیتگر
نمایی از باملند چیتگر

بام لند مجموعه‌ای تجاری-تفریحی در نزدیکی دریاچه چیتگر است که علاوه بر مراکز خرید فوق‌العاده و کافه‌ها و ، امکانات تفریحی جذابی همچون آمفی‌ تئاتر روباز، مسیر پیاده‌روی، ماهیگیری، مجموعه تفریحی کودکان، قایق سواری، مجموعه وی‌آر لند و... را در خود جای داده است. 

 • قایق سواری در چیتگر

یکی از تفریحات مفرح دریاچه چیتگر، قایق سواری است که برای این منظور می‌توانید از اسکله غربی یا شرقی استفاده کنید. کل دریاچه دارای بیمه است و هنگام سوارشدن به قایق، جلیقه نجات در اختیار شما قرار می‌گیرد. ضمن اینکه به افراد بالای 90 کیلوگرم، خانم‌‌های باردار و کودکان زیر 14 سال (به‌تنهایی) اجازه قایق سواری داده نمی‌شود. شنا در این دریاچه ممنوع است.
قیمت قایق پدالی دو نفره، سه نفره و چهار نفره برای مدت‌زمان 30 دقیقه به‌ترتیب 30، 40 و 50 هزار تومان است. قایق موتوری (یک تا پنج نفر) 90 هزار تومان و کاتامارا یا قایق اتوبوسی برای یک دور در دریاچه 15 هزار تومان تمام می‌شود. برای رزرو قایل دریاچه چیتگر روشی وجود ندارد؛ شما صرفاً با تهیه بلیت می توانید سوار قایق ها شوید.

 • مسافت پیاده روی دور دریاچه چیتگر

محورهای پیاده به طول حدود 7 کیلومتر به صورت رینگ دور دریاچه قرار دارند و علاقه‌ مندان می‌توانند ضمن تماشای منظره و تنفس هوای پاک، دور دریاچه پیاده روی کنند. در طول مسیر از تاج سد دریاچه چیتگر هم عبور می‌کنید که به «گذر موج» معروف است. ساخت این سازه با الهام از موج آب بوده است و معماری زیبایی دارد؛ به‌خصوص در طول شب که با نورپردازی‌ها، جلوه‌ای دیدنی پیدا می‌کند. همچنین، محور دوچرخه سواری به طول حدود 8 کیلومتر در اطراف دریاچه قرار دارد.

 • شهربازی سرپوشیده کیدز گاردن بام لند

شهربازی سرپوشیده کیدز گاردن از استانداردترین و مدرن‌ترین شهربازی های تهران و ایران محسوب می‌شود و از همین رو محلی ایدئال برای تفریح و سرگرمی کودکان است. ترامپولین، فوتبال دستی کودکان، ایرهاکی، پل معلق، اتاق موانع، سرسره و... از جمله امکانات شهربازی بام لند چیتگر هستند؛ ضمن اینکه با پرداخت هزینه مجزا امکان نقاشی روی صورت و عکاسی از کودکان نیز وجود دارد. این شهربازی را می‌توانید در ضلع شرقی دریاچه چیتگر پیدا کنید. استفاده از وسایل بازی شهربازی فقط برای مدت یک ساعت امکان‌پذیر است.

 • دوچرخه سواری دریاچه چیتگر

بخش‌هایی در ورودی غربی و شرقی دریاچه به کرایه دوچرخه اختصاص دارد. هزینه کرایه دوچرخه به مدل دوچرخه بستگی دارد و از ساعتی 20 تا 50 هزار تومان متغیر است. همچنین باید بدانید که به‌ازای 20 تا 60 دقیقه تاخیر در تحویل دوچرخه، هزینه‌ای معادل یک ساعت برای شما حساب می‌شود. داشتن گواهینامه، کارت ملی یا کارت پایان خدمت هوشمند برای کرایه دوچرخه ضروری است. از ساعت 15 تا 24 امکان اجاره دوچرخه وجود دارد.

 • شهر بادی

سه بازی جذاب فوتبال حبابی، دارت بادی و فوتبال صابونی را می‌توانید در شهر بادی تجربه کنید. فوتبال حبابی، یک بازی گروهی و مفرح است که برای انجام آن باید لباس مخصوصی به‌شکل حباب تن کنید و مشغول فوتبال شوید. این بازی به‌صورت 6 نفره انجام می‌شود و امکان استفاده بانوان و آقایان هم‌زمان در یک بازی وجود ندارد. برای فوتبال حبابی، حداقل قد باید 115 سانتی‌متر باشد.

 • ساحل سنگی و شنی دریاچه چیتگر

بخشی از ساحل سنگی دریاچه چیتگر، محلی مناسب برای پیاده روی و تفریح
بخشی از ساحل سنگی دریاچه چیتگر، محلی مناسب برای پیاده روی، عکاسی و تفریح

ساحل سنگی دریاچه چیتگر، یکی از زیباترین و بهترین بخش های این مجموعه است که گاهی اوقات به‌لطف وجود مرغابی ها و اردک‌هایی که از آن نزدیکی می‌گذرند، حس جالبی برای بازدیدکنندگان به وجود می‌آورد. در اینجا خبری از نرده و محافظ نیست و به‌راحتی می‌توانید تا نزدیکی آب بروید و حتی آب بازی کنید.

مجموعه ساحل شنی چیتگر که با نام مجموعه ساحل شنی پرشین نیز شناخته می‌شود، با 300 متر مربع وسعت، محیطی سالم، مفرح و شاد برای بازی کودکان است و در غرب دریاچه چیتگر، پارکینگ غربی قرار دارد. وسایل بازی پلاستیکی، محیط سرپوشیده و وجود فضای شست‌و‌شو پس از بازی، این مکان را به یک مقصد تفریحی امن برای کودکان تبدیل کرده است. محدودیت سنی ساحل شنی، از 2 تا 6 سال است.

 • تشک پرش آزاد

مجموعه ورزشی سقوط آزاد روی تشک بادی در بام‌لند دریاچه چیتگر قرار دارد و کسانی که به‌دنبال هیجان و تخلیه انرژی هستند، نباید آن را از دست بدهند.

 • اسکای فلایر بام لند

اسکای فلایر، تاپ زنجیری بلندی است که یکی دیگر از وسایل تفریحی مهیج بام لند به شمار می‌رود و اگر می‌خواهید آدرنالین خونتان را بالا ببرید، جای خوبی را انتخاب کرده‌اید. اینجا بزرگ‌ترین تاب زنجیری تهران است و شامل کابین‌های دو نفره می‌شود که جمعا 24 نفر را تا ارتفاع 25 متری بالا می‌برد و می‌چرخاند؛ ضمن اینکه چشم‌انداز زیبای دریاچه نیز از آن بالا واقعا دیدنی است.

 • چرخ و فلک دریاچه چیتگر

چرخ و فلک نسبتا بزرگی در شرق دریاچه چیتگر قرار دارد که با سوارشدن بر آن کل مجموعه دریاچه چیتگر را از ارتفاع بالا مشاهده خواهید کرد؛ ضمن اینکه می‌توانید با گرفتن سلفی‌های بسیار زیبا از فراز آسمان، این لحظه‌های ناب را ثبت کنید. این چر‌خ و فلک 40 متر ارتفاع دارد و یکی از جذاب‌ترین چرخ و فلک های ایران محسوب می‌شود.

 • برج هیجان چیتگر

سرسره‌های سقوط آزاد و موج خروشان با ارتفاع 24 متر و طول 80 متر، از بزرگ‌ترین و مهیج‌ترین سرسره‌ها در خاورمیانه به شمار می‌روند و بلندترین سرسره بدون نیاز به چرخش آب در ایران هستند. از آنجا که بدنه آن‌ها تمام استیل است، نیازی به وجود آب ندارند و بازدیدکنندگان با پوشیدن مت مخصوص (حصیر مخصوص) می‌توانند از آن استفاده کنند.

 • رول گلایدر (زیپ لاین)

رول گلایدر یا همان زیپ لاین دریاچه چیتگر، اولین زیپ لاین ریلی ایران به حساب می‌آید که شامل ریلی پر‌پیچ‌وخم با 120 متر طول است و هیجان بالای آن، نفس را در سینه هرکسی حبس می‌کند. این زیپ لاین ریلی حدود 14 متر ارتفاع دارد و با وجود شباهتش به ترن هوایی، هیجانی بسیار بیشتری را برای شما به وجود می‌آورد و می‌توانید حس پرواز را تجربه کنید.

 • سافاری پارک وحشت

سافاری پارک وحشت دریاچه چیتگر
سافاری پارک وحشت دریاچه چیتگر

ترس و وحشت و هیجان را می‌توانید در سافاری پارک وحشت دریاچه چیتگر تجربه کنید که شامل یک گردش نفس‌گیر هفت دقیقه‌ای در اولین تونل پیاده‌رو وحشت در ایران می‌شود. نمادهای وحشت، جلوه‌های ویژه ترسناک، مسیرهای پرپیچ‌وخم و دهلیزهای وحشتناک و… مجموعه کاملی از ترس و هیجان هستند.

 • فوتبال دستی انسانی 

فوتبال دستی انسانی از ورزش‌های همگانی پرطرفدار است که شباهت زيادی به ورزش فوتبال دستی دارد؛ اما در اینجا آدمک‌های آن، انسان‌های واقعی هستند. این بازی که برای افراد هشت سال به بالا مناسب است، در نزدیکی فروشگاه کیدز گاردن قرار دارد.

 • کارتینگ دریاچه چیتگر

کارتینگ از جمله تفریحات مهیجی است که عاشقان سرعت و هیجان را به خود جلب می‌کند و چه چیزی بهتر از کارتینگ دریاچه چیتگر که علاقه‌مندان می‌توانند از طریق رانندگی باسرعت، هیجان وصف‌ناپذیری را تجربه کنند. این محل از بهترین پیست های کارتینگ تهران و ایران است که کاملا مطابق با استانداردهای جهانی ساخته شده است. پیست کارتینگ در کنار باجه فروش بلیط در غرب دریاچه قرار دارد.

 • پیک نیک در کنار دریاچه چیتگر

تابستان‌ ها بهترین فرصت برای پیک‌نیک در فضای سبز دریاچه است که برای این منظور نباید زیرانداز خود را روی چمن‌ ها پهن کنید. استفاده از چمن‌ های مجموعه و همچنین بام لند برای برپایی پیک‌ نیک ممنوع است.

آدرس دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر (پارک دریاچه شهدای خلیج فارس)
دریاچه چیتگر (پارک دریاچه شهدای خلیج فارس) روی نقشه
 1. مسیر شماره یک: همت غرب، شهید خرازی، خروجی دریاچه شهدای چیتگر
 2. مسیر شماره دو: اتوبان آزادگان شمالی، خروجی شهید خرازی، خروجی دریاچه شهدای خلیج فارس
 3. مسیر شماره سه: جاده مخصوص کرج، خروجی ایران خودرو شمالی
 • تلفن اطلاعات پارک دریاچه چیتگر

 • تلفن گویا: 02124557
 • روابط عمومی: 02144714333 - 02144731584
 • معاونت اجتماعی و فرهنگی: 02144755158 
 • ساعات بازدید دریاچه چیتگر

همه روزه از 6 صبح تا 24

 • هزینه ورودی دریاچه چیتگر چقدر است؟

ورودی پارک دریاچه چیتگر کاملاً رایگان است؛ حتی برای پارک ماشین ها هم هیچ هزینه ای دریافت نمی شود.

 • چگونه با مترو به دریاچه چیتگر برویم؟

اگر قصد عزیمت به دریاچه چیتگر با مترو را دارید، کافی است تا سوار یکی از قطارهای خط صادقیه-گلشهر شده و در ایستگاه مترو چیتگر پیاده شوید و با اتوبوس شهرک شهید باقری، راهی دریاچه شوید.

گالری تصاویر

مرغان دریایی در دریاچه چیتگر
مرغان دریایی در دریاچه چیتگر
اسکای فلایر در پارک شهدای خلیج فارس
اسکای فلایر در پارک شهدای خلیج فارس
برج هیجان چیتگر
برج هیجان چیتگر
پیست دوچرخه سواری دریاچه چیتگر تهران
مسیر دوچرخه سواری دریاچه چیتگر تهران
پیک نیک در پارک شهدای خلیج فارس
پیک نیک در پارک شهدای خلیج فارس
تشک پرش آزاد در کنار دریاچه چیتگر
تشک پرش آزاد در کنار دریاچه چیتگر
نمایی از چرخ و فلک دریاچه چیتگر در هنگام غروب
نمایی از چرخ و فلک دریاچه چیتگر در هنگام غروب
ساحل شنی دریاچه چیتگر یا پارک شهدای خلیج فارس
ساحل شنی دریاچه چیتگر یا پارک شهدای خلیج فارس
رول گلایدر یا همان زیپ لاین، یکی از تفریحات دریاچه چیتگر
رول گلایدر یا همان زیپ لاین، یکی از تفریحات دریاچه چیتگر
شهربازی سرپوشیده
شهربازی سرپوشیده کیدز گاردن بام لند 
قایق سواری در دریاچه شهدای خلیج فارس (دریاچه چیتگر)
قایق سواری در دریاچه شهدای خلیج فارس (دریاچه چیتگر)
پیست کارتینگ دریاچه چیتگر
پیست کارتینگ دریاچه چیتگر
فوتبال دستی انسانی در بام لند چیتگر
فوتبال دستی انسانی در بام لند چیتگر
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.