درج نظر
مطالعه: 4 دقیقه
بیوگرافی کارلو آنچلوتی

بیوگرافی کارلو آنچلوتی

کارلو آنچلوتی می گوید: یک كشاورز نیاز به آرامش، صبر و برنامه ریزی دارد، سه موضوعی كه برای یك سرمربی فوتبال نیز بسیار حائز اهمیت است.

بارانی که رویاهای کارلتو را شست

پایان فصل 2000-1999 برای کارلو آنچلوتی یک کابوس واقعی بود. دو تیم لاتزیو و یوونتوس در آن سال رقابتی پایاپای برای قهرمانی داشتند و همه چیز به هفته پایانی کشید. جایی که یوونتوس برای کسب عنوان قهرمانی به یک برد در روز آخر نیاز داشت. اما در خانه پروجا باران تمام رویاهای کارلتو را شست و نابود کرد. بازی بارها و بارها متوقف شد اما کولینا داور مسابقه اصرار داشت که مسابقه برگزار شود. حتی با چتر به میانه میدان آمد و توپ را به روی زمین انداخت و آن گاه دستور داد مسابقه ادامه یابد. یووه در چنین شرایطی بازی را یک بر صفر باخت. در همان حال لاتزیو موفق شد در استادیو المپیک با 3 گل رجینا را شکست دهد. به این ترتیب لاتزیو 72 امتیازی شد و یوونتوس 71 امتیازی را پشت سر گذاشت و آنچلوتی عنوانی بهتر از دومی لیگ کسب نکرد.

اخراج از یووه به خاطر نایب قهرمانی

در فصل 01-2000 هم شرایط برای کارلتو تفاوت چندانی نکرد. تیم یک بار دیگر از رسیدن به فینال جام حذفی بازماند اما در لیگ برای رسیدن به قهرمانی یکی از دو شانس اصلی بود. این بار تیم رم رقیب جدی یووه بود. اما همه چیز در نبرد مستقیم دو تیم رقم خورد. یووه در خانه با دو گل از رم پیش افتاده بود. این نتیجه می توانست صدرنشینی و قهرمانی یووه را تا حدود زیادی تثبیت کند اما هیده توشی ناکاتا ستاره ژاپنی رم سرنوشت بازی را عوض کرد؛ در این میان اشتباهات ادوین فان درسار دروازه بان یووه نیز بی تاثیر نبود در هر حال بازی 2 بر 2 شد. در هفته آخر یووه منتظر لغزش رم بود. اما رم در خانه مقابل پارما قدرتمندتر از همیشه ظاهر شد و 3 بر یک برنده شد. تماشاگران از شادی پیش از پایان مسابقه به درون میدان ریختند و جشنی زودهنگام برپا کردند. رویای قهرمانی کارلتو نیز یک بار دیگر بر باد رفت و این یعنی اخراجی ناباورانه از یوونتوس!

آرامش، صبر و برنامه نیاز یک کشاورز

اما داستان زندگی کارلتو همیشه این گونه با ناکامی همراه نبوده است.  وی از كودكی به عنوان پسر یك كشاورز با كار در مزرعه و دامداری و همچنین تولید مواد لبنی گوناگون از جمله پنیر پارمسن آشنایی خوبی دارد. آنچلوتی خود در این باره مدعی شده است:

شاید حرف عجیب و غریبی باشد، اما فوتبال و كشاورزی از نقاط مشترك فراوانی برخوردار هستند. كشاورز ابتدا شیر گاو را می دوشد، از شیر دوشیده شده پنیر درست می كند و بعد از تكمیل شدن پروسه تولید پنیر آن را به فروش می رساند و تازه در انتهای كار می تواند نتیجه زحمات یك سال كاری خود را ببیند. به همین دلیل كشاورز نیاز به آرامش، صبر و برنامه ریزی دارد، سه موضوعی كه برای یك سرمربی فوتبال نیز بسیار حائز اهمیت است.

دو قهرمانی اروپا با تیم رویایی میلان

دوران بازیگری کارلتو در تیمهای پارما، رم و میلان سپری شد. در رم او موفق شد فاتح سری آ در فصل 83-82 شود و در سالهای 80، 81، 84 و 86 نیز جام حذفی را تصاحب نماید. با این حال دوران 5 ساله حضور وی در میلان دورانی به مراتب رویایی تر بود. آریگو ساچی سرمربی آنچلوتی در میلان با تمجید از این هافبک 180 سانتی متری گفت:

 

هرگز ندیدم كه كسی با كارلو مشكلی داشته باشد.

 

 آنچلوتی با تیم رویایی میلان موفق شد در سالهای 89 و 90 قهرمان جام باشگاههای اروپا و در سالهای 88 و 92 فاتح سری آ شود. یک سوپرکاپ ایتالیا و دو سوپرکاپ اروپا دیگر عناوین وی در  میلان محسوب می شدند. آنچلوتی طی سالهای 81 تا 91 در 26 بازی برای تیم ملی ایتالیا به میدان رفت و یک بار هم گلزنی کرد. کارلتو با آتزوری موفق شد عنوان سوم جام جهانی 1990 را از آن خود سازد.

اولین افتخار عرصه مربیگری

آنچلوتی در تابستان 1995 روی نیمکت رجینای دسته دومی نشست. در پایان فصل 4 تیم راهی سری آ شدند که رجینا نیز چهارمین تیم بود. شاگردان آنچلوتی در 38 بازی صاحب 16 برد، 13 مساوی و 9 شکست شدند و با 61 امتیاز به سری آ راه یافتند. این اولین افتخار مردی بود که مقدر بود کمتر از دو دهه بعد دسیمای رئال مادرید را کامل کند. پس از آن آنچلوتی در رجینا نماند و  فصل بعد به پارما رفت. در این تیم عنوان ششمی سری آ را به دست آورد و ستارگانی مثل بوفون و فابیو کاناوارو از جمله شاگردانی بودند که در پارما زیر نظر او به اوج رسیدند.

هشت سال به یادماندنی در میلان

حضور کارلتو در میلان به شکلی ناگهانی رقم خورد. میلان فصل 02-2001 را با فاتح تریم ترک آغاز کرد اما رابطه برلوسکونی رییس باشگاه و این مربی همواره پرتنش بود و سرانجام موجب اخراج تریم شد. کارلتو از میانه فصل به تیم اضافه شد. فصل اول حضور کارلتو در در میلان امید بخش نبود و تیم با اختلافی 16 امتیازی نسبت به یوونتوس عنوان چهارم لیگ را از آن خود ساخت. یک فصل بعد شرایط بهتر شده بود. در آغاز فصل بعد سیلویو برلوسکونی شروع به انتقاد از سرمربی تیمش کرد.  تیم با 61 امتیاز عنوان سوم را از آن خود کرد و در جام باشگاههای اروپا به اوج رسید. کارلتو با میلان در فینال لیگ قهرمانان آن سال در اولدترافورد یوونتوس را از پیش رو برداشت و از تورینی ها بدین شکل انتقام گرفت. جایگاه کارلتو دیگر تثبیت شده بود. در فصل 04-2003 میلان با قدرت فاتح اسکودتو شد؛ با 82 امتیاز در برابر رم 71 امتیازی.  در سال 2005 بار دیگر میلان را به فینال لیگ قهرمانان رساند اما تیمش بازی 3 بر صفر برده مقابل لیورپول را از دست داد و به نایب قهرمانی بسنده کرد. دو سال بعد زمان انتقام قرا رسید و این بار نوبت به گرفتن انتقام از لیورپول فرا رسید. این بار در فینال 2007 و با برتری 2 بر یک مقابل این تیم کارلتو برای دومین بار فاتح اروپا شد. او و میلان پس از دو قهرمانی اروپا، دو بار نیز قهرمان سوپرکاپ اروپا شدند و گنجینه افتخارات کارلتو در میلان پررونق تر نیز شد.

( ادامه دارد...)

 

: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی کارلو آنچلوتی فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۶۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی کارلو آنچلوتی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.