زمان مطالعه: 4 دقیقه
انواع کلاس بندی بدنه خودرو + عکس

انواع کلاس بندی بدنه خودرو + عکس

اصطلاحات و کلمات مورد استفاده در دنیای خودرو گاهی می توانند گیج کننده باشند.با معرفی کلاس بندی خودرو ها از نظر سایز و اندازه در خدمت شما هستیم.

آشنایی با کلاس های بدنه خودرو

اصطلاحات و کلمات مورد استفاده در دنیای خودرو گاهی می توانند گیج کننده باشند. با اینکه اصطلاحات صنعت خودرو به نظر سخت و بی پایان است امیدواریم تا شما را در این موضوع راهنمایی کرده باشیم. در این پست از آسمونی به معرفی کلاس بندی خودرو ها از نظر سایز و اندازه می پردازیم. بطور کلی کلاس بندی ماشین ها شامل بخش های زیر است که بصورت کامل آن ها را بررسی می کنیم.

هاچ بک (HatchBack )

جعبه ها و ستون ها مشخص شده اند ( خطوط قرمز ستون ها )

هاچ بک چیست؟  هاچ بک چه خودرویی است؟ یک هاچ بک چه ویژگی هایی دارد؟ به گزارش آسمونی ، در این نوع خودرو ها صندوق عقب تقریبا حذف شده است و درب صندوق عقب با شیشه ی عقب یکی شده است که بصورت عمودی به سمت بالا باز می شود. این خودرو ها هم بصورت 3 درب ( دو درب + درب صندوق عقب ) و هم بصورت 5 درب ( چهار درب + درب صندوق عقب ) تولید می شوند.جعبه ها و ستون ها مشخص شده اند ( خطوط قرمز ستون ها ) از نظر حالت درب صندوق عقب می توان خودرو های هاج بک را شبیه شاسی بلند ها دانست ولی تفاوت این دو در ابعاد ، تعداد جعبه و ستون است. همانطور که در تصویر بالا میبینید خودرو های هاچ بک دارای دو جعبه ( 1-موتور    2-قسمت سرشینان+صندوق عقب ) و سه ستون هستند. از میان خودرو های هاچ بک موجود در ایران می توان به پژو 206 و پراید 111 اشاره کرد.  

سدان (Sedan)

car-body-classificationسدان چه خودرویی است یک سدان چه ویژگی هایی دارد؟ به خودرو های سواری معمولی یا سدان یا سالون ( یا بصورت عامی صندوقدار ) می گویند. سدان ها دارای دو ردیف صندلی ، صندوق عقب مجزا و سقف ثابت هستند.جعبه ها و ستون ها مشخص شده اند ( خطوط قرمز ستون ها ) سدان ها هم بصورت دو درب و هم بصورت چهار درب تولید می شوند. همانطور که در تصویر مشخص است سدان ها معمولا دارای 3 جعبه ( 1-موتور  2-قسمت سرشینان  3-صندوق عقب ) و 3 ستون هستند. از میان خودرو های سدان موجود در ایران می توان به رنو ال 90 ( لوگان )  و سمند اشاره کرد.  

ام پی وی ( MPV )

جعبه ها و ستون ها مشخص شده اند ( خطوط قرمز ستون ها )ام پی وی چه خودرویی است یک ام پی وی چه ویژگی هایی دارد؟ به گزارش آسمونی ، ام پی وی در اصل به معنی وسیله نقلیه چند منظوره ( Multi purpose vehicle ) است. این خودرو ها فضای داخلی زیادی دارند و بین 5 تا 7 سرنشین را به راحتی در خود جای می دهند و معمولا دارای سه ردیف صندلی هستند.( معمولا ردیف سرم قابلیت تا شدن دارد ) جعبه ها و ستون ها مشخص شده اند ( خطوط قرمز ستون ها ) همانطور که در تصویر مشخص است MPV ها معمولا دارای دو جعبه (1-موتور  2-قسمت سرنشینان  ) و چهار ستون هستند. از میان خودرو های MPV می توان به کیا کارنز و رنو سنیک اشاره کرد.  

اس یو وی ( SUV )

car-body-classificationاس یو وی چه خودرویی است یک اس یو وی چه ویژگی هایی دارد؟ اس یو وی ( sport utility vehicle ) که معمولا با نام شاسی بلند شناخته می شود به معنی وسیله نقلیه اسپورت است. این خودرو از ابعاد بزرگ بهره مند است. این خودرو ها معمولا دو دیفرانسیل هستند و فاصله محور آن از زمین از خودرو های عادی بیشتر است. صندوق عقب دراین خودرو ها در امتداد صندلی عقب قرار می گیرد و سرنشینان به آن دسترسی دارند. کاربرد اصلی این نوع خودروی محبوب در فضا های ناهموار ( آفرود ) است. از میان خودرو های SUV می توان به کیا سورنتو و لکسوس LX 570 اشاره کرد.  

کراس اوور ( CrossOver )

car-body-classificationکراس اوور چه خودرویی است یک کراس اوور چه ویژگی هایی دارد؟ به گزارش آسمونی ، کراس اوور خودرویی است که فضا و بدنه ی SUV را دارد اما از پلت فرم یک خودروی سواری بهره می‌برد می توان این خودرو را بین سواری و SUV دانست. این خودرو نسبت به خودرو های سواری از ابعاد ، فضای داخلی بیشتری برخوردار است و در زمان رانندگی راننده تسلط بیشتری دارد و نسبت به SUV ها مصرف سوخت کمتر و فرمان پذیری بهتری دارد. از میان خودرو های کراس اوور می توان به کیا اسپورتیج و رنو کپچر اشاره کرد.  

کوپه ( Coupe )

انواع کلاس بندی بدنه خودرو + عکسبطور کلی به هر خودروی دو درب مسقف کوپه گفته می شود. کوپه ها می توانند دارای یک یا دو ردیف صندلی باشند اما با توجه به وجود دو درب معمولا فضای زیادی برای سرنشینان عقب وجود ندارد. کوپه ها نسبت به سایر کلاس ها از جذابیت و قیمت بیشتری برخوردارند. از میان خودرو های کوپه می توان به فورد ماستنگ و جنسیس کوپه اشاره کرد.  

کانورتیبل ( Convertible )

car-body-classification کانورتیبل چه خودرویی است یک کانورتیبل چه ویژگی هایی دارد؟ کلمه کانورتیبل به معنی قابل تبدیل است و اصطلاحا به خودرو هایی با سقف متحرک گفته می شود.معمولا به این خودرو ها کروک گفته می شود. سقف این خودرو ها قابلیت جمع شدن دارد و سرنشینان می توانند هم بصورت مسقف و هم بدون سقف از خودرو استفاده کنند. اگر سقف فلزی از جنس و رنگ بدنه خودرو باشد به آن Hard Top و اگر از جنس پارچه ، برزنت و ... باشد به آن Soft Top می گویند.  

پیکاپ ( Pickup )

انواع کلاس بندی بدنه خودرو + عکسپیکاپ چه خودرویی است به خودرو هایی گفته می شود که علاوه بر بخشی برای حمل سرنشینان بخشی در پشت آن برای حمل بار در نظر گرفته شده. به عبارت ساده تر هر خودرویی که در قسمت انتهایی خود بخشی برای حمل بار داشته باشد. ( همان وانت خودمان ) امروزه پیکاپ ها بدلیل کاربرد بالا محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. این خودرو ها بصورت دو درب یا چهار درب و تک دیفرانسیل یا دو دیفرانسیل تولید می شوند. از میان خودرو های پیکاپ می توان به هایلوکس که در ایران از محبوبیت ( و صد البته قیمت ) بسیار بالا برخوردار است اشاره کرد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «انواع کلاس بندی بدنه خودرو + عکس» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.