زمان مطالعه: 1 دقیقه
بیوگرافی باب ریچاردز

بیوگرافی باب ریچاردز

باب ریچاردز با کسب سه مدال از مسابقات پرش با نیزه المپیک- از جمله دو مدال طلا- رکوردهایی منحصر بفرد داراست.

 

سال 1952 سالی مهم در تاریخ ورزش جهان بود. كشور شوروی پس از چهل سال غیبت در بازی‌های المپیك، ورزشكاران خود را به المپیك فرستاده بود. با توجه به رقابت سیاسی آمریكا و شوروی به نظر می‌رسید كه رقابت ورزشكاران دو كشور در المپیك هلسینكی موجب مشكلاتی خواهد شد. در چنین شرایطی گروهی از ورزشكاران آمریكایی به ملاقات ورزشكاران شوروی رفتند تا با این حركت دوستانه، مانع از كشیده شدن اختلافات سیاسی به میدان‌های ورزشی شوند. رئیس این گروه از ورزشكاران آمریكایی باب ریچاردز بود. او كه نام كاملش رابرت ایوگن ریچاردز بود، در 20 فوریه 1926 در چامپاین ایالات متحده متولد شده بود و چهار سال قبل، در المپیك 1948 (لندن) و در مسابقه پرش با نیزه با ركورد 4.20 متر صاحب مدال برنز المپیك شده بود...

File:Bob Richards 1951.jpg

حالا پس از گذشت چهار سال، او تحصیلات خود را تكمیل كرده بود و پروفسور الهیات دانشگاه كالیفرنیا شده بود. ریچاردز برای كسب عنوان قهرمانی رقابتی شدید با هم‌تیمی‌اش دان‌ لاز داشت. هر دو، در دومین پرش خود از مانع 4.50 متری عبور كردند و هر دو در برابر مانع 4.55 متری، دو بار ناكام ماندند. اما ریچاردز در سومین پرش خود از این مانع نیز گذشت و قهرمان المپیك شد.

چهار سال بعد و در المپیك 1956، پروفسور ریچاردز در هوایی نامساعد و در بین بادهای شدید از مانع 4.56 متر هم گذشت و قهرمان المپیك شد. ریچاردز در دوران حرفه خود، به رکورد 1.91 متر در پرش ارتفاع، 4.72 متر در پرش با نیزه و 7.09 متر در پرش طول دست یافت؛ اما دستاوردهای المپیکی او مهمتر و دست نیافتنی تر بود؛ وی تنها ورزشكار تاریخ است كه در مسابقه پرش با نیزه در المپیك دو مدال طلا به دست آورده است. به علاوه با كسب مدال برنز سال 1948 او تنها پرنده با نیزه است كه سه مدال المپیك را از آن خود کرد. علاوه بر ورزش، نام ریچاردز در بخش فرهنگی ـ تربیتی كشورش نیز جاودانه مانده است.

او که در کارنامه خود دو طلای پرش با نیزه رقابتهای پان آمریکن( 1951 و 1955) و یک نقره رقابت دهگانه این مسابقات را دارا بود، در 26 فوریه 2023 از دنیا رفت؛ شش ماه بعد از تولد 97 سالگی اش.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی باب ریچاردز» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.