زمان مطالعه: 4 دقیقه
زندگینامه شهید بهنام محمدی

زندگینامه شهید بهنام محمدی

هنگام آغاز جنگ تحمیلی بهنام سیزده سال و هشت ماه داشت و می‌گفت:" می خواهم طوری باشم که در آینده سراسر ایران مرا به خوبی یاد کنند و یک قهرمان ملی باشم."
نام و نام خانوادگی بهنام محمدی راد
تاریخ تولد 12 بهمن 1345
تاریخ شهادت 28 مهر 1359
نحوه شهادت ترکش خمپاره به سر و سینه
محل تولد خرمشهر
محل دفن قطعه شهدای کلگه شهرستان مسجد سلیمان
نام پدر زورعلی

شهید بهنام محمدی کیست؟

بهنام محمدی، در تاریخ 12 بهمن سال 1345 در منزل پدر بزرگش در خرمشهر به‌ دنیا آمد. ریزه بود و استخوانی اما فرز، چابک، بازیگوش و سرزبان‌دار. شهریور 1359 شایعه حمله عراقی‌ها به خرمشهر قوت گرفته بود. خیلی‌ها داشتند شهر را ترک می‌کردند. کسی باور نمی‌کرد که خرمشهر به دست عراقی‌ها بیفتد اما جنگ واقعاً شروع شده بود. بهنام که فقط 13 سال سن داشت، تصمیم گرفت در خرمشهر بماند. او مردانه ایستاد. هم می‌جنگید هم به مردم کمک می‌کرد. بمباران که می‌شد می‌دوید و به مجروحین می‌رسید. او با همان جسم کوچک اما روح بزرگ و دل دریایی‌اش به قلب دشمن می‌زد و با وجود مخالفت فرماندهان، خود را به صف اول نبرد می‌رساند تا از شهر و دیار خود دفاع کند. بهنام چندین بار نیز به اسارت دشمن درآمد اما هر بار با توسل به شیوه‌ای از دست آنان می‌گریخت.

برای فریب عراقی‌ها می‌زد زیر گریه و می‌گفت: "من دنبال مامانم می‌گردم گمش کردم". بهنام محمدی با بهره‌گیری از توان و جسارت خود توانست اطلاعات ارزشمندی از موقعیت دشمن را به دست آورده و در اختیار فرماندهان جنگ قرار دهد. عراقی‌ها که فکر نمی‌کردند این نوجوان 13 ساله قصد شناسایی مواضع، تجهیزات و نفرات آن‌ها را دارد، رهایش می‌کردند.

یک بار که رفته بود شناسایی، عراقی‌ها گیرش انداختند و چند تا سیلی آبدار به او زدند جای دست سنگین مأمور عراقی روی صورت بهنام مانده بود وقتی برگشت دستش را روی سرخی صورتش گرفته بود هیچ چیز نمی‌گفت فقط به بچه‌ها اشاره کرد عراقی‌ها کجا هستند و بچه‌ها راه می‌افتادند.

این شیر بچه شجاع و پرتلاش بختیاری در رساندن مهمات به رزمندگان اسلام بسیار تلاش می‌کرد. گاه آنقدر نارنجک و فشنگ به بند حمایل خود آویزان می‌کرد که به سختی می‌توانست راه برود. علاقه عجیبی به امام خمینی (ره) داشت. او اینگونه سفارش کرده بود: از بچه‌ها می‌خواهم که نگذارند امام تنها بماند و خدای ناکرده احساس تنهایی بکند. بهنام محمدی نوجوان 13 ساله‌ای بود که در تمام روزهای مقاومت از 31 شهریور تا 28 مهر 59 در خرمشهر ماند.

شجاعت بهنام محمدی در تعویض پرچم ها

یکی از دوستانش درباره خاطرات شهید بهنام محمدی می‌گوید: «یک روز از یک ساختمان بلند در خرمشهر بالا رفت. پرچم عراق را که دید خودش را بصورت نامحسوس به ساختمان رساند و پرچم عراق را پایین آورد و بجایش پرچم ایران را بر افراشت. این حرکت او باعث تقویت روحیه بچه‌ها شد. جالب اینجاست که عراقی‌ها تا 18 آبان اصلاً متوجه این قضیه نشدند!

او بعد از تعویض کردن پرچم‌ها نزد دوستانش رفت و دوستانش دیدند که دستان بهنام بخاطر پایین کشیدن پرچم عراق زخمی شده است. گروهبان مقدم، از کوله پشتی خود باندی را بیرون آورد تا دستش را پانسمان کند. اما محمدی قبول نکرد و همچنان می دوید و گروهبان مقدم هم دنبال او می‌دوید. او می‌گفت این باند را بگذار برای آن‌هایی که تیر خورده‌اند. او یک مشت خاک از زمین برداشت و روی دست زخمی‌اش ریخت و رفت».

بهنام محمدی چگونه شهید شد؟

با تشدید جنگ و تنگ‌تر شدن حلقه محاصره خرمشهر, خمپاره‌ها امان شهر را بریده بودند. درگیری در خیابان آرش شدت گرفته بود. مثل همیشه، بهنام سر رسید. ناراحتی بچه‌ها تأثیری در رادهٔ او نداشت، او کار خودش را می‌کرد. کنار مدرسه امیر معزی (شهید آلبوغبیش) اوضاع خیلی سخت شده بود. ناگهان بچه‌ها متوجه شدند که بهنام گوشه‌ای افتاده است و از سر و سینه‌اش خون می‌جوشید پیراهن آبی و چهارخانه بهنام غرق خون شده بود و چند روز قبل از سقوط خرمشهر این شیر بچه دلاور خوزستانی بالاخره در 1359/7/28 پر کشید.

این کبوتر خونین بال در قطعه شهدای کلگه شهرستان مسجد سلیمان شهر آبا و اجدادش مدفون است. در سال 1389 طی یک مراسم باشکوه و با شرکت مسئولان و مدیران استان خوزستان و هزاران نفر از اهالی شریف شهرستان مسجد سلیمان، مزار مطهر این شهید بزرگ به قطعه شهدای گمنام در ورودی شهر مسجد سلیمان انتقال یافت.

بهنام محمدی به قول تمام بچه‌های خرمشهر باعث دلگرمی رزمنده‌ها بود. این‌که نوجوانی در آن سن و سال و با آن قد و قواره کوچک در شهری که بیشتر از این‌که بوی زندگی بدهد بوی مرگ و خون می‌داد، مانده بود، شاید امروز برای من و تو باور‌پذیر نباشد.

با خودم فکر می‌کنم چه می‌شود نوجوانی که تا قبل از 31 شهریور در کوچه با هم‌سن و سال‌های خود بازی می‌کرد و آماده شروع سال تحصیلی جدید می‌شد بعد از 2 الی 3 هفته به مدافعی تبدیل می‌شود که بعد از رفتنش همه مدافعان بی‌تابند. بهنام محمدی نمونه و تصویری کامل از حماسه آفرینی رزمندگان اسلام است که به خلق تفکر و فرهنگی غنی منجر شد و می توان از آن به عنوان «فرهنگ مقاومت و پایداری» یا «فرهنگ ایثار و شهادت» نام برد. 

وصیت نامه شهید بهنام محمدی

بسم الله الرحمن الرحیم، من نمی‌دانم چه بگویم. من و دوستانم در خرمشهر می‌جنگیم، به ما خیانت می‌شود. من می‌خواهم وصیت کنم، هر لحظه در انتظار شهادت هستم. پیام من به پدر و مادرها این است که بچه‌های خود را لوس و ننر بار نیاورید. از بچه‌ها می‌خواهم امام را تنها نگذارند و خدا را فراموش نکنند. به خدا توکل کنند. پدر و مادرها فرزندان خود را اهل مبارزه و جهاد در راه خدا بار بیاورید. 

جایزه ویژه جشنواره فیلم کودک به شهید بهنام محمدی

شهید بهنام محمدی راد بعنوان یک الگوی قهرمان برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است. با ابتکار سید احمد میرعلایی تهیه کننده سینما، مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی و همچنین دبیر جشنواره فیلم کودک، بهنام محمدی از دوره بیست و پنجم جشنواره فیلم کودک تبدیل به یکی از محورهای اصلی جشنواره شد.

عکس شهید بهنام محمدی

عکس شهید بهنام محمدی
شهید بهنام محمدی در خرمشهر
عکس شهید بهنام محمدی
شهید بهنام محمدی با اسلحه
توصیه شهید بهنام محمدی به نوجوانان
توصیه شهید بهنام محمدی به نوجوانان
نقاشی شهید بهنام محمدی
نقاشی از چهره شهید بهنام محمدی
عکس قبر شهید بهنام محمدی
مزار شهید بهنام محمدی
تکه شهدای کلگه شهرستان مسجد سلیمان، آرامگاه شهید بهنام محمدی
مقبره شهدای کلگه شهرستان مسجد سلیمان، آرامگاه شهید بهنام محمدی

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «زندگینامه شهید بهنام محمدی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.