زمان مطالعه: 3 دقیقه
نگاهی به فیلم بری لیندون با بازی رایان اونیل و به کارگردانی استنلی کوبریک

نگاهی به فیلم بری لیندون با بازی رایان اونیل و به کارگردانی استنلی کوبریک

نگاهی به فیلم بری لیندون با بازی رایان اونیل و به کارگردانی استنلی کوبریک فیلمی که با گذر زمان عیار و اهمیتش مشخص شد.

یکشنبه سوم دی ۱۴۰۲
نرگس خرقانی
نگاهی به فیلم بری لیندون با بازی رایان اونیل و به کارگردانی استنلی کوبریک فیلمی که با گذر زمان عیار و اهمیتش مشخص شد.

کوبریک جزء معدود کارگردانان مطرح تاریخ سینماست که همه نوع ژانر فیلم در کارنامه فیلمسازی اش به چشم می خورد. از فیلم حماسی – جنگی چون راه های افتخار گرفته تا فیلم کمدی فانتزی دکتر استرنج لاو و یا فیلم ضد جنگی چون غلاف تمام فلزی تا فیلمی تاریخی - باستانی چون اسپارتاکوس و همچنین فیلم ترسناک درخشش تا فیلم فلسفی چشمان کاملا بسته. در همین کارنامه محدود استنلی کوبریک به خوبی می توان انواع ژانرها را مشاهده کرد.
فیلم بری لیندون هم در ادامه همین تجربه گرایی کوبریک قرار دارد و نکته جالب توجه این است که پیش از این فیلم کوبریک دو فیلم اودیسه فضایی 2002 و پرتغال کوکی را ساخته بود، که هر دو فیلم هایی درباره آینده بشریت بودند و در ژانر علمی – تخیلی جای می گرفتند.

فیلم بری لیندون
فیلم بری لیندون

 

اما فیلم بری لیندون که کوبریک آن را در سال 1975 ساخت در فضای بسیار متفاوتی می گذرد و به روایت داستانی از قرن هجدهم میلادی و در انگلستان می پردازد. دورانی که نجیب زاده و یا اشراف زاده بودن تضمین کننده داشتن یک زندگی مرفه بود و اکثریت مردم که جزء رعایا و روستازادگان قرار می گرفتند از این امکانات محروم بودند.
مرد جوانی به نام بری لیندون با نقش آفرینی رایان اونیل بازیگر آمریکایی از طبقه رعایا و پایین جامعه به شمار می رود، اما جاه طلبی ها و آرزوهای بزرگی دارد. او تلاش دارد که در زمره اشراف زادگان قرار گیرد و به پول و ثروت برسد.
او که روستا زاده است در عشق هم شکست می خورد و پس از آن به جنگ می رود. حضور در جنگ برایش سکوی پرتابی می شود و باعث می شود که به صورت اتفاقی، ناگهان با طبقه اشراف رفت وآمد پیدا کند و همین زمینه ای می شود که با یک کنتس بیوه ازدواج کند و وارد طبقه اشراف زادگان شود. اما حضور در طبقه جدید برای او ساده نیست و مرتبا تحت تمسخر از سوی فامیل ها و آشنایان همسرش قرار می گرد و همین باعث می شود که شخصیت او دچار تغییر و تحول شود.یکی از نکات جالب توجه فیلم حضور بازیگری چون رایان اونیل در نقش بری لیندون است. حضور این بازیگر در یک فیلم تاریخی در آن دوران همه را غافل گیر کرد. زیرا که رایان اونیل پس از فیلم جوان پسندی چون قصه عشق و فیلم پرانرژی با دیالوگ های امروزی تری چون ماه کاغذی، بازی در این نقش سنگین و تاریخی را عجیب جلوه داد.

فیلم بری لیندون
فیلم بری لیندون

اما کوبریک با توجه به وسواس های خاصی که در بازیگردانی داشت به خوبی توانست رایان اونیل را کنترل و هدایت کرده است و نقش این بازیگر در فیلم بسیار خوب از کار درآمده است. پایان تراژیک بری لیندون هم از نکات جالب توجه فیلم است و به نظر می رسد کوبریک تلاش شخصیت اصلی فیلمش برای پیشرفت در طبقه اجتماعی را کاری اشتباه با تاوانی ناخوشایند توصیف می کند. خصوصا تلاشی که همراه با دروغگویی و تزویر و ریا است. بری لیندون در جایگاه اشراف زاده تبدیل به مردی خشن می شود که حتی به پسر خوانده اش هم رحم نمی کند و همه اینها باعث می شود که تاوان همه اینها را در بخش پایانی فیلم بپردازد. تاوانی که نه تنها باعث می شود که دوباره به طبقه فرودست جامعه سقوط کند، بلکه جذابیت و سلامت خویش را هم از دست بدهد.
از این روی می توان فیلم بری لیندون را هم در زمره آثار فلسفی کوبریک به شمار آورد، فیلمی که در ظاهر روایتگر داستانی در فضای تاریخی است، اما در بطن آن فلسفه هم وجود دارد چیزی که کوبریک بسیار به آن علاقه داشت. داستان فیلم نیز به ماننده بسیاری از کارهای کوبریک اقتباس از یک رمان به نام "شانس برای بری لیندون" نوشته ویلیام تکری است.  

فیلم بری لیندون
فیلم بری لیندون

بری لیندون در مقایسه با بسیاری از آثار کوبریک فیلمی کمتر شناخته شده است، اما با گذشت سال ها هنوز هم این فیلم قابل دیدن و قابل بحث است و بدون شک از آن دست فیلم هایی است که با گذر زمان عیارش بیش از گذشته مشخص شده است.
یکی دیگر از نکات مهم این فیلم استفاده از نور طبیعی به جای نورپردازی در تمام طول فیلم است که در مقایسه با فیلمی چون اودیسه فضایی 2002 که سراسر نورپردازی های بسیار درخشان داشت ،این کار کوبریک بیشتر شبیه به یک خود آزاری عجیب بود، اما نکته اینجاست که فیلم بری لیندون تصاویر و رنگ و شفافیت فوق العاده ای دارد و همین تجربه گرایی کوبریک راه را برای بسیاری از کارگردانان جوان و تجربه گرا هموار کرد که آنها نیز از این روش ها در فیلمسازی شان بهره ببرند.
از همین روی فیلم سینمایی بری لیندون بسیار در بخش های فنی مورد توجه آکادمی اسکار قرار گرفت و توانست در بخش های بهترین فیلمبرداری، بهترین موسیقی، بهترین طراحی صحنه و بهترین طراحی لباس برنده اسکار شود. هرچند که در بخش هایی چون کارگردانی و فیلمنامه تنها نامزد اسکار شد و نتوانست جایزه ای را برای کوبریک به ارمغان بیاورد. اما از دید آکادمی اسکار هم یک دستاورد مهم فنی به شمار می رفت. 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نگاهی به فیلم بری لیندون با بازی رایان اونیل و به کارگردانی استنلی کوبریک» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.