زمان مطالعه: 4 دقیقه
ورزش بدمینتون چیست؟

ورزش بدمینتون چیست؟

 بدمینتون بازی است که با راکت و توپ پردار در سالنهای سرپوشیده اجرا می شود، برای اولین بار در هند اجرا شد و...

 

 

بدمینتون بازی است که با راکت و توپ پردار در سالنهای سرپوشیده اجرا می شود، برای اولین بار در هند اجرا شد و پس از آن به انگلستان برده شد. در هندوستان این بازی را پونا (Poona) می نامیدند. افسران ارتش انگلیس که در آن کشور مستقر شده بودند این بازی را آموختند و آن را به انگلستان برده و به دوستان خود معرفی کردند.

چون برای اولین بار این بازی در مجلس ضیافتی که در قصر بدمینتون برپا شده بود انجام گرفت از آن پس بازی پونا را بدمینتون نامیدند. این بازی به سرعت در اکثر کشورهای جهان گسترش یافت.

در سال 1934 فدراسیون بین المللی بدمینتون را "سر جرج توماس" بنیان نهاد. بعدها این بازی در محیط باز نیز انجام شد. در حال حاضر زبده ترین تیمهای بدمینتون دنیا را کشورهای آسیایی مانند چین، اندونزی، تایلند، هند، سنگاپور، کره جنوبی و زبده ترین تیمهای بدمینتون اروپا را کشورهای انگلستان، دانمارک، سوئد، بلژیک و آلمان تشکیل می دهند.

پیدایش بدمینتون در ایران حدود یکصد سال پیش با ورود انگلیسی ها به جنوب کشور به خصوص شهرهای نفت خیز خوزستان متداول شد.

اولین زمین بدمینتون حدود صد سال پیش در سالنی در شهر مسجد سلیمان خط کشی و مورد بهره برداری قرار گرفت و سرانجام در سال 1351 فدراسیون بدمینتون ایران تأسیس گردید.

 

ویژگیهای بازی بدمینتون:

این ورزش شامل انواع حرکات دویدن، پریدن، ضربه زدن و خم شدن و کشش بدن به صورت سریع بوده و برای بازیکن لذت بخش است. این ورزش برای سلامت بدن بسیار مفید بوده و موجب تقویت کامل قدرت، استقامت، سرعت و چابکی و ورزیدگی بدن می شود.
قدرت تشخیص، احساس رقابت و رضایت و تمرکز حواس و سرعت انتقال فکری و بدنی (عصبی و عضلانی) را تقویت می نماید. ضمنا در طی تمرینات و مسابقات موجبات آشنایی و دوستیهای بیشتر را فراهم می نماید.

 

مختصری از روش و اصول بازی بدمینتون:

بازی بدمینتون بر روی زمینی به شکل مستطیل اجرا می شود که توسط یک تور به دو قسمت مساوی تقسیم شده است.
این بازی به دو صورت انفرادی و دو نفر (دوبل) انجام ی گیرد. در بازیهای انفرادی، در هر قسمت زمین یک نفر و در بازیهای دوبل در هر قسمت زمین دو نفر قرار می گیرند و بازیکنان توپ را از روی تور به طرف یکدیگر طوری می زنند که به زمین حریف مقابل برخورد نماید و یک امتیاز یا زدن سرویس را به دست آورند. توپ بدمینتون حتما باید در فضا بین بازیکنان رد و بدل شود و در صورتیکه توپ روی زمین بازی بافتد، بازی متوقف خواهد شد.

یک مسابقه شامل سه گیم است و برنده کسی است که دو گیم از سه گیم را برده باشد. هر گیم در بازی انفرادی و دوبل مردان 15 امتیاز و در بازی بانوان انفرادی 11 امتیاز و دوبل بانوان 15 امتیاز است. پس از پایان هر گیم بازیکنان زمین را عوض می کنند.

 

اندازه و ابعاد زمین بدمینتون:

زمین بازی دو نفره (دوبل) :
طول 40/13 متر
عرض10/6 متر

زمین بازی یکنفره (سینگل) :
طول 40/13 متر
عرض18/5 متر

 

سالن بازی بدمینتون:

ارتفاع سقف نباید کمتر از 62/7 متر از مرکز میدان بازی باشد. در مواردی که فقط یک میدان وجود دارد باید حداقل یک متر اطراف آن خالی بوده و اگر دو زمین در کنار هم است این فاصله باید حداقل 22/1 متر باشد.

رنگ کف سالن باید یکنواخت و تیره انتخاب گردد.

رنگ سبز تیره توصیه می شود. دلیل تیره بودن رنگ کف زمین این است که نور را منعکس نکند.

 

نور در بدمینتون:

در طی روز بهتر است نور کافی از سقف بتابد اگر چنین امکانی نباشد از پنجره های کنار میدان بازی نور بتابد هر پنجره ای که روبروی بازیکنان قرار دارد، باید کاملا تیره و بسته باشد.
در شب و یا در سالن باید نور چراغ بالای هر طرف زمین بفاصله در حدود 4 متر ارتفاع و حدود 1 متر بیرون از سطح زمین نصب شود قدرت تمامی چراغهای سالن باید 2000 وات باشد.

 

پایه های بدمینتون:

پایه ها یا میله های تور باید 55/1 متر ارتفاع داشته باشد. پایه های فلزی بر کف سالن در کنار خط میانی میدان نصب شوند. در صورتیکه نصب آن ممکن نباشد، باید پایه ها بر کف سالن به وسیله وزنه سنگین مهار شوند. قطر هر پایه نباید بیشتر از 4 سانتی متر باشد.

 

تور بازی بدمینتون:

تور باید از نخ طبیعی یا بافت مصنوعی ظریف و به رنگ تیره به صورت بافت مشبک مربع به ابعاد حداقل 5/1 تا حداکثر 2 سانتی متر به عرض 76/0 متر باشد و محکم از پایه ای به پایه دیگر کشیده شود. فاصله فوقانی تور از سطح زمین در نقطه مرکزی تور باید 524/1 متر و در کنار پایه 55/1 متر باشد و لبه آن را نواری سفید به عرض 75 میلیمتر در برگیرد به طوریکه طناب و یا سیمی از آن بگذرد و به پایه ها محکم گردد.

 

مشخصات و اندازه وسایل ورزشی در بدمینتون:

توپ (شاتل) :
وزن توپ بدمینتون باید 73/4 الی 50/5 گرم باشد و 14 تا 16 پرک بر قسمت چوب پنبه ای انتهای آن که به قطر 5/2 تا 7/2 سانتی متر است قرار گیرد. در ازای هر پرک 4/6 تا 7 سانتی متر است. نوک فوقانی پرکها، باید به عرض 4/5 الی 4/6 سانتی متر گسترده باشد و با نخ یا ماده مناسب دیگری محکم شود.

راکت:
راکت بدمینتون به دو صورت فلزی و چوبی مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا با نخ روده و با نایلون تارکشی شده است. وزن راکت بدمینتون بعد از تارکشی باید حدود 140 گرم باشد.

لباس بازیکنان:
طبق قانون لباس بازی بدمینتون به رنگ سفید می باشد.

نظر خود را درباره «ورزش بدمینتون چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره ورزش بدمینتون چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید