زمان مطالعه: 5 دقیقه
تماشا شفق قطبی

تماشا شفق قطبی

شفق قطبی یکی از شگفت انگیزترین پدیده‌های دنیا است که به کمک این پدیده شما می‌توانید در آسمان رقص نورهای رنگی را تماشا کنید.

شفق قطبی یکی از شگفت انگیزترین پدیده‌های دنیا است که به کمک این پدیده شما می‌توانید در آسمان رقص نورهای رنگی را تماشا کنید. شفق قطبی حاصل برخورد الکترون‌ها با ذرات گازی موجود در اتمسفر می‌باشد. این پدیده در ارتفاع ۳۰ الی ۱۳۰ کیلومتر، بالاتر از سطح دریا اتفاق می‌افتد و بهترین زمان برای تماشای شفق قطبی زمستان است. شفق‌های قطبی در بعضی از کشورها حتی در کشور ایران نیز قابل مشاهده هستند. اگر می‌خواهید بیشتر با این پدیده شگفت انگیز آشنا شوید، تا آخر این مقاله از آسمونی با ما همراه شوید.

بهترین مقاصد جهان برای تماشای شفق قطبی

همانطور که ذکر شد تماشای شفق قطبی پدیده بسیار جالبی است که باعث شده است در سرتاسر دنیا افراد زیادی برای تماشای آن به مکان‌های مختلف سفر کنند. بهترین مکان‌ها برای تماشای شفق قطبی در جهان عبارتند از:

 • کشور سوئد

کشور سوئد به خصوص مناطق شمال غربی آن برای گردشگران یک مکان بسیار مناسب می‌باشد. در این ‌کشور گردشگران به راحتی می‌توانند از تماشای شفق ‌قطبی لذت ببرند. بهترین زمان برای تماشای شفق قطبی در کشور سوئد فصل زمستان است که از ابتدای ماه مارس تا اواخر ماه آوریل را شامل می‌شود. در این ماه‌ها هنرمندان بسیار زیادی در مناطق مختلف سوئد در کنار یکدیگر جمع می‌شوند تا بتوانند برای گردشگران هتل‌های یخی زیبایی را بسازند.

دلیل از ساخت هتل‌های یخی این است که افراد بتوانند داخل آن‌ها نشسته و منظره زیبای شفق قطبی را تماشا کنند.

اگر قصد دارید برای تماشای شفق قطبی به کشور سوئد سفر کنید بهتر است بدانید که از ساعت ۱۰ شب تا حدود یک و نیم بامداد این پدیده پر نورتر از همیشه قابل مشاهده خواهد بود.

در این کشور از جمله مناطقی که برای تماشای شفق قطبی مناسب هستند می‌توان به لاپونیا، پورجوس، شهر جوکموک، پارک ملی آبیسکو در سوئد، دره تورن و همچنین شهر لولئا در استان نوبوتن اشاره کرد.

 • کانادا

کشور کانادا به دلیل اینکه فاصله بسیار نزدیکی به قطب شمال دارد، یکی از بهترین مقاصد برای تماشای شفق قطبی به حساب می‌آید. یکی از مهمترین مناطق دیدنی کانادا، مناطقی است که بتوان در آن‌ها شفق قطبی را تماشا کرد.

ماه ژانویه تا مارس که شب‌ها تاریک‌تر و طولانی‌ تر هستند، بهترین زمان برای تماشای شفق قطبی در کانادا می‌باشد.

شما می‌توانید برای تماشای این پدیده هیجان انگیز در کلبه‌های شیشه‌ای با نمای ۳۶۰ درجه اقامت داشته باشید.

 از جمله بهترین مکان‌ها برای تماشای شفق قطبی در کشور کانادا می‌توان به شهرهای آلبرتا و بریتیش کلمبیا در غرب کانادا، چرچیل در خلیج هادسون و یوکان در شمال غرب کانادا اشاره کرد.

 • روسیه

 روسیه یکی از هشت کشور در کل جهان است که شما می‌توانید به راحتی منظره ای زیبا از شفق قطبی را در آن تماشا کنید. هر ساله، میلیون‌ها نفر منتظر لحظاتی هستند که عناصر به اندازه کافی سبب تغییر بادهای خورشیدی و ذرات باردار در جو شوند و در نتیجه‌ی آن‌ها آسمان، رنگ‌های نفس گیر و شگفت انگیز را ایجاد کند و سرانجام شفق‌های شمالی را تشکیل دهند.

 فرصت‌های بسیار زیادی برای تماشای شفق قطبی در روسیه وجود دارند که یکی از باشکوه‌ترین آن‌ها سفرهای دریایی می‌باشند.

 بازدید از مورمانسک، یک سفر با هدف تماشای شفق قطبی در روسیه است. این مقصد، مکانی سرشار از تاریخ و فرهنگ دریایی می‌باشد. از همه مهمتر، مورمانسک به عنوان بزرگترین شهر بر فراز مدار قطب شمال نیز شناخته می‌شود. اپراتورها در مورمانسک ماجراجویی‌های زمینی را برای گردشگران و مردم محلی ارائه می‌دهند تا به مناظر دورافتاده اطراف این شهر بندری رفته و شاهد شفق‌های شمالی رنگارنگ باشند.

 از آنجایی که فقدان آلودگی نوری، کلید اصلی برای تماشای شفق قطبی در روسیه می‌باشد، تعجبی ندارد که بسیاری از گردشگران و کاوشگران ترجیح می‌دهند در سفرهای دریایی از تماشای شفق‌ قطبی کشور روسیه لذت ببرند.

 • نروژ

شما می‌توانید با سفر به کشور نروژ علاوه بر تماشای طبیعت بکر، از تماشای شفق قطبی نیز لذت ببرید. موقعیت کشور نروژ باعث شده است تا این کشور به یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای شفق قطبی تبدیل شود.

شما در اواخر پاییز تا اوایل بهار که شب‌ها طولانی‌ تر می‌شوند، فرصت بسیار خوبی برای تماشای شفق قطبی در نروژ خواهید داشت.

لازم به ذکر است که شهرهای ترومسو، آلتا، سوالبارد و فینمارک از بهترین مکان‌ها برای تماشای شفق قطبی در نروژ می‌باشند.

 • استرالیا و نیوزلند

 در کشور جزیره ای نیوزلند و همچنین جزیره تاسمانیا واقع در جنوب استرالیا بیشترین احتمال برای مشاهده شفق قطبی در افق جنوبی کره زمین وجود دارد. بنابراین اگر گردشگران تور استرالیا قصد دارند شفق قطبی را در مناطق جنوبی تماشا کنند باید به یاد داشته باشند که این دو منطقه از بهترین مکان‌ها برای تماشای شفق قطبی به حساب می‌آید.

 • دانمارک

دانمارک یکی دیگر از کشورهایی می‌باشد که شما می‌توانید با سفر در اوایل اکتبر به این کشور شفق‌های قطبی را از نزدیک مشاهده کنید. جزایر دانمارک در شمال اسکاتلند بین اقیانوس اطلس شمالی و دریای نروژ، علاوه بر شفق‌های قطبی بیشتر به دلیل فولکلور وایکینگ‌ها و پافین‌ها معروف است. اگرچه آب و هوای طوفانی دانمارک شبیه جزایر بریتانیا می‌باشد، اما گردشگرانی که ویزای دانمارک را دریافت کرده و به این کشور زیبا سفر می‌کنند، می‌توانند در آسمان‌های صاف و بدون ابری آن، شفق‌های قطبی را تماشا کنند.

 • آلاسکا

فیربنکس یک شهر معروف به شفق قطبی در آلاسکا می‌باشد. مردم برای تماشای شفق قطبی در آلاسکا از سراسر جهان به فیربنکس سفر می‌کنند. شما می‌توانید برای تماشای شفق قطبی در آلاسکا از ۲۱ آگوست تا ۲۱ آوریل به این مکان زیبا سفر کنید. حداقل آلودگی نوری که به علت تراکم کم جمعیت این شهر است، به مشاهده راحت تر شفق قطبی در آلاسکا کمک می‌کند.

 • استونی

مناطق گوناگونی در استونی وجود دارند که چشم‌اندازهای زیبایی از شفق قطبی را به نمایش می‌گذارند، اما سادیارو محبوب‌ترین آن‌ها می‌باشد. شهر سادیارو در فصل زمستان بیشترین شفق قطبی استونی را دارد. علاوه بر آن، این شهر تفریحات متنوع و جاذبه‌های طبیعی دیگری نیز دارد که می‌تواند گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یکی از بهترین اماکن برای تماشای شفق قطبی شهر سادیارو به شمار می‌رود.

 • اسکاتلند

اسکاتلند یکی دیگر از مکان‌های مناسب برای تماشای شفق قطبی است. این پدیده بسیار زیبا را می‌توان در ماه ژوئن تماشا کرد. اگر شما نیز قصد دارید از سایر نقاط جهان برای تماشای شفق قطبی به اسکاتلند بروید بهتر است فصل‌های پاییز و یا زمستان را انتخاب کنید.

مناسب ترین مکان‌ها برای تماشای شفق قطبی ارتفاعات اسکاتلند و همچنین جزیره شتلند هستند.

لازم به ذکر است که اخیرا اسکاتلند به یک منطقه گردشگری بسیار پرطرفدار تبدیل شده است، به همین دلیل در مناطقی که می‌توان شفق قطبی را در آن رؤیت کرد اقدام به ساخت هتل‌هایی کرده‌اند تا مسافران و گردشگران برای تماشای این پرتوی هزار رنگ هیچ مشکلی نداشته باشند.

بهترین اماکن برای تماشای شفق قطبی در اسکاتلند شبه جزیره دانت هد، جزیره اسکای، شهر هایلند و شهر بندری ابردین می‌باشند.

 • فنلاند

کشور فنلاند در بین گردشگران چندان شناخته شده نیست اما مناظری بکر و زیبا در این کشور وجود دارند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می‌کنند. در فنلاند به قدری تعداد دریاچه‌ها زیاد هستند که موجب شده است به کشور هزار دریاچه هم شناخته شود. اما یکی از تفریحات جذاب در این کشور تماشای شفق قطبی در کلبه‌های اسکیمویی است. به این کلبه‌ها ایگوهای شیشه‌ای گفته می‌شود که افراد به راحتی می‌توانند در داخل آن از تماشای شفق قطبی لذت ببرند.

یکی از مکان‌های بسیار مناسب برای تماشای شفق قطبی در کشور فنلاند روستایی به نام سریسلکا می‌باشد که در شمال این کشور قرار دارد.

 • ایران

 جابه‌جایی قطب‌های مغناطیسی زمین در آینده نزدیک، این امکان را به وجود می‌آورند که شفق قطبی در آسمان ایران نیز دیده شود. جهت تماشای شفق قطبی در تهران می‌توانید در زمستان که شب‌ها طولانی‌تر و آسمان تمیزتر می‌باشد، به یکی از روستاهای اطراف تهران مانند میگون یا شمشک بروید که باز نیز احتمال بسیار کمی جهت مشاهده این پدیده شگفت انگیز خواهید داشت.

کویر لوت از بهترین مکان‌ها جهت تماشای شفق قطبی در جهان می‌باشد. رفتن به این کویر این فرصت را در اختیار گردشگران خواهد گذاشت که در نزدیکای صبح، تنها شفق قطبی در کویر ایران را تماشا نمایند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تماشا شفق قطبی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.