زمان مطالعه: 4 دقیقه
شهر جدید اندیشه

شهر جدید اندیشه

شهر جدید اندیشه قبلاً شهرکی کوچک بیش نبود، اما به مرور زمان به شهری بزرگ و پرجمعیت تبدیل شد. هنوز هم جمعیت این شهر به شدت رو به رشد است.

شهر جدید اندیشه یکی از شهرهای استان تهران می باشد. این شهر در بخش مرکزی شهرستان شهریار قرار دارد و دارای 6 فاز است. در ابتدا شهر اندیشه به عنوان کنترل کننده سرریز جمعیت کلانشهر تهران شروع به ساخته شدن کرد؛ و در حال حاضر در جهت تجاری سازی پیش رفته است. همچنین از لحاظ فرهنگی، هنری و ورزشی نیز شهری پیشتاز در غرب استان تهران می باشد. در ادامه مطلب آسمونی شما را با شهر جدید اندیشه بیشتر آشنا خواهیم کرد.

شهر اندیشه تهران کجاست؟

شهر اندیشه در نقشه و فاصله آن تا تهران
شهر اندیشه در نقشه و فاصله آن تا تهران

شهر اندیشه در 20 کیلومتری تهران، 3 کیلومتری شمال غربی شهریار و 7 کیلومتری جنوب شرقی کرج کمتر از فاصله آن تا تهران است و همچنان برخی افراد شهر اندیشه را بعنوان اندیشه کرج می شناسند؛ اما از لحاظ تقسیم جغرافیایی، اندیشه جزء استان تهران است نه کرج. تا قبل از اینکه کرج به استان البرز تغییر پیدا کند، پیش شماره شهر اندیشه 026 بوده اما پس از تقسیمات استانی، به 021 تغییر کرد.

محلات شهر جدید اندیشه شهریار 

میدان آزادی شهر اندیشه
میدان آزادی شهر اندیشه
  • فاز 1 شهر جدید اندیشه

فاز یک اندیشه دارای اصول شهرسازی سنتی است. همچنین این فاز زیر نظر شهرداری شهر جدید اندیشه نیست و به عنوان ناحیه یک شهرداری شهریار شناخته میشود. همچنین شورای شهر اندیشه فاز یک با شهریار یکی است. از سال 1367 به بعد، واگذاری قطعات زمین در متراژهای پانصد و هزار متری به فرهنگیان شاغل در آموزش و پرورش آغاز گردید؛ اما طی سالهای اخیر روند رو به رشد جمعیت مهاجر به اندیشه سبب شده است تا زمینها و منازل مذکور از حالت ویلایی سابق به شهرکی آپارتمان ساز جهت سکونت جمعیت رو به رشدش تبدیل گردد.

  • فاز 2 شهر جدید اندیشه

طراحی این فاز در زمینی به مساحت 120 هکتار از سال 1370 آغاز و قطعات آن در دوبخش ویلایی و آپارتمانی از سال 1371 به متقاضیان واگذار شد. فاز 2 فاصله نسبتاً زیادی با سایر فازها دارد. ساختمان های مجتمع مسکونی گلستان در این فاز واقع است.

  • فاز 3 شهر جدید اندیشه

فاز 3 اندیشه در سال 1370 در زمینی به مساحت 360 هکتار طراحی و بر اساس کاربری مصوب در مراحل مختلف واگذار شده است. این فاز از نظر دارا بودن زیر ساخت‌های شهری شرایط بهتری نسبت به فاز 1 دارد. در این فاز مجتمع بزرگ تجاری نگارستان به بهره‌برداری رسیده و از پر بازدیدترین و شیک‌ترین مکانهای خرید در اندیشه می‌باشد. در فاز 3 یک سینما و دانشگاه پیام نور شهریار وجود دارد. همچنین اکثر خانه های فاز سه بصورت ویلایی هستند.

  • فاز 4 شهر جدید اندیشه

مساحت این فاز 330 هکتار بوده که از سال 1375 آماده‌سازی اراضی و واگذاری آن آغاز گردید. فاز 4 متصل به فاز 3 است و تداومی است بر روند گسترش فاز 3 که در کنار جاده کرج-شهریار واقع شده‌است. بازار بزرگ ایرانی اسلامی که به سبک "نقش جهان اصفهان" طراحی شده است، در این فاز در حال ساخت است و همچنین مجتمع تجاری و اداری ارغوان که با مساحت زمینی بالغ بر 4200 متر مربع و زیربنای حدود 48000 متر مربع، به صورت مشارکت با بخش خصوصی در فاز 4 اندیشه، در آذر ماه سال 92 افتتاح شده است. بازار ایرانی اسلامی که نماد معماری ایرانی اسلامی است در این فاز واقع شده است.

  • فاز 5 شهر جدید اندیشه

مساحت این فاز 194 هکتار است. فاز 5 در کنار جاده کرج- شهریار در قسمت شمالی فاز 4 شکل گرفته‌است. مانند سایر فازها دارای مجتمع‌های تجاری، مدارس، فرهنگسرای سعدی و مسجد است. خانه‌های مسکونی در این فاز به دو صورت آپارتمانی و ویلائی، با متراژ بالاتر ساخته شده است و محله‌های آن به نسبت فاز 1 و 3 و… دارای فضای آرامتری است.

  • فاز 6 شهر جدید اندیشه

این فاز به مساحت 400 هکتار می‌باشد که عمده زمین‌های آن در مالکیت بخش خصوصی می‌باشد و شهرداری مجوز ساخت نمی‌دهد.

بهترین فاز اندیشه کدام است؟

قطعاً ملاک های زیادی برای برگزیدن بهترین فاز وجود دارد. اگر قصد دارید به بازار اصلی و مراکز اصلی و هم چنین به امکانات رفاهی، مراکز تفریحی و فرهنگی دسترسی راحت داشت باشید قطعاً فاز 1 اندیشه بهترین فاز برای زندگی است. این فاز دارای امنیت بیشتری نسبت به بقیه است و فضایی شلوغ با اپارتمان های بسیار در آن وجود دارد. اگر به دنبال خانه های با متراژ بالا و لوکس هستید فاز سه اندیشه بهترین فاز برای زندگی است. این مکان نیز نسبت به فاز یک بسیار خلوت و کم تردد است. همچنین فاز چهار نیز دسترسی راحتی به بازار بزرگ ایرانی اسلامی دارد و امتیاز خوبی برای این فاز است.

بطور کلی هزینه های زندگی در شهر اندیشه شهریار بسیار پایین تر از شهر تهران است. از این رو از زمان افزایش قیمت مسکن، افراد بسیاری از شهر تهران به شهر اندیشه نقل مکان کرده اند. از نظر آب و هوایی نیز شهر اندیشه هوایی سالم تر از تهران دارد.

حمل و نقل شهر اندیشه

تاکسی تنها وسیله نقلیه درون شهری اندیشه می باشد. اما برای دسترسی به سایر شهرهای اطراف و همچنین تهران بغیر از تاکسی، اتوبوس های خط واحد نیز به تعداد فراوان در اختیار همگان قرار دارد. نزدیک ترین ایستگاه مترو به شهر اندیشه، ایستگاه متروی بیمه است. روزانه افراد زیادی از طریق اتوبوس یا تاکسی خود را به ایستگاه مترو بیمه می رسانند تا به محل کار خود در تهران دسترسی پیدا کنند. شهر اندیشه به خاطر جمعیت رو به رشدی که دارد و برای کم شدن ترافیک احتمال دارد در آینده دارای ایستگاه مترو شود اما فعلاً هیچ اقدامی نشده و فقط موضوع آن پیشنهاد شده است.

تصاویری از شهر جدید اندیشه

شهر اندیشه فاز یک
شهر اندیشه فاز یک
شهر اندیشه فاز 3
خانه های ویلایی شهر اندیشه فاز 3
بازار بزرگ ایرانی اسلامی شهر اندیشه فاز 4
بازار بزرگ ایرانی اسلامی شهر اندیشه فاز 4
نمایی دیگر از بازار ایرانی اسلامی شهر اندیشه
نمایی دیگر از بازار ایرانی اسلامی شهر اندیشه
پارک شهر اندیشه فاز یک (میدان امام خمینی)
پارک شهر اندیشه فاز یک (میدان امام خمینی)
میدان آزادی شهر اندیشه در شب
میدان آزادی شهر اندیشه در شب
شهر جدید اندیشه
شهر جدید اندیشه
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «شهر جدید اندیشه» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.