زمان مطالعه: 24 دقیقه
بیوگرافی امیر قلعه نویی

بیوگرافی امیر قلعه نویی

قلعه نویی اهل محله نازی آباد تهران است. پدرش نام های اردشیر و بابک را برای او و برادرش انتخاب کرد، اما از همان کودکی بیشتر با نام امیر صدایش می کردند.
نام اردشیر (معروف به امیر)
نام خانوادگی قلعه‌نویی
محل تولد تهران، ایران
تاریخ تولد 1 آذر 1342
حرفه کاری بازیکن و سرمربی
سمت فعلی
سرمربی تیم ملی ایران
قد
165سانتی متر

 

درباره امیر قلعه نویی

قلعه نویی اهل محله نازی آباد تهران است. پدرش نام های اردشیر و بابک را برای او و برادرش انتخاب کرد، اما از همان کودکی بیشتر با نام امیر صدایش می کردند. در هفت سالگی پدرش را از دست داد و از آن به بعد مجبور به کارگری شد. در نوجوانی شاگرد قنادی بود و پس از آن تا قبل از پیوستن به استقلال به مدت حدود 10 سال مزرعه کشاورزی خودش را اداره می کرد.او پسری به نام محمد هوتن و یک دختر به نام ثمر دارد. امیر قلعه نویی در جوانی ازدواج کرده و دو فرزند به نام های هوتن و خاتون دارد.

دوران بازی

راه آهن تهران
فوتبال را از اواخر دهه 50 با تیم جوانان راه آهن آغاز کرد. اردشیر لارودی و پرویز ابوطالب اولین کسانی بودند که او را برای تیم‌های پایه ای راه آهن انتخاب کردند و بعد ناصر ابراهیمی او را به تیم بزرگسالان راه آهن برد که توانست در سن 17 سالگی 3 گل در جام حذفی تهران در سال 1359 بزند. در این فصل راه آهن هر دو تیم استقلال و پرسپولیس را در جام حذفی تهران شکست داد و تا فینال پیش رفت، اما با شکست در مقابل نیروی هوایی نایب قهرمان شد. او در سال 1360 به تیم ملی جوانان دعوت شد که نمایش قابل قبولی هم از خود ارائه کرد. چند ماه بعد ناصر ابراهیمی در اسفند 1360 از راه آهن به شاهین رفت. 

شاهین تهران
ابراهیمی از میان تمام بازیکنان نخبه راه آهن مثل فرشاد پیوس، مرتضی یکه، و بیژن طاهری، تنها قلعه نویی 18 ساله را با خود به شاهین برد. شاهین ملی پوشان زیادی در آن روزها داشت که نادر فریادشیران، دینورزاده، نصرالله عبداللهی، محمد صادقی و حمید مجدتیموری از این جمع بودند. ابراهیمی در سال 63 از شاهین جدا شد و جای خود را به محراب شاهرخی و سپس به نصرالله عبداللهی داد. در سال 1364 و پس از خداحافظی صادقی از فوتبال و جدا شدن دینورزاده از شاهین، قلعه نویی 22 ساله به عنوان کاپیتان تیم انتخاب شد، در حالی که در ترکیب اصلی شاهین تقریباً تمام بازیکنان از نظر سنی از او بزرگتر بودند.

السد قطر
برای مدت حدود یک سال در قطر بازی کرد و همراه با السد قهرمان لیگ و جام حذفی قطر شد.در فصل بعدی (89-1988) السد قهرمان مسابقات جام باشگاه های آسیا شد. طبق تقویم مسابقات آن سال دیدارهای ماقبل نهایی باشگاه های آسیا در تابستان و پاییز 1367 و دیدارهای رفت و برگشت فینال در بهار 1368 برگزار می شد. قلعه نویی پیش از بازی های نهایی از السد جدا شده بود و در اسفند 1367 به استقلال پیوست. به همین دلیل قهرمانی باشگاه های آسیا همراه با السد در کارنامه‌اش ثبت نشد. 

استقلال تهران

امیر قلعه نویی در استقلال
بازی قلعه نویی در استقلال

قلعه نویی در زمستان 1367 به تهران بازگشت و به باشگاه استقلال تهران پیوست و تا پایان دوران بازی اش در این تیم ماند. اولین بازی او به عنوان بازیکن استقلال در تاریخ 1367/12/19 مقابل پرسپولیس رقم خورد. این بازی که در انتهای فصل 67-68 و در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی ایران برگزار می‌شد به ضربات پنالتی کشیده شد و او پنالتی‌اش را از دست داد.
نخستین قهرمانی قلعه نویی با استقلال در اولین فصل کامل حضورش در استقلال (فصل 69-68) و در اولین لیگ باشگاه‌های ایران پس از انقلاب (لیگ قدس) روی داد. استقلال که پس از پرسپولیس نایب قهرمان باشگاه های تهران در این فصل شده بود، در لیگ باشگاه های ایران پس از صدر نشینی در گروه دوم و شکست دادن 4-0 ملوان انزلی در مجموع دو بازی رفت و برگشت نیمه نهایی، در بهار سال 1369 در مسابقه فینال پرسپولیس را 2-1 شکست داد که هر دو گل استقلال روی پاس‌های قلعه نویی به ثمر رسید. 

در دومین فصل (فصل 70-69) قلعه نویی با استقلال در زمستان 1369 مجدداً نایب قهرمان لیگ باشگاه های تهران شد. پس از آن استقلال با شکست از ملوان انزلی در ضربات پنالتی نایب قهرمان جام حذفی ایران در زمستان 1369 گردید.  در این فصل لیگ سراسری برگزار نشد و تیم های باشگاهی در مسابقات استانی شرکت می کردند تا 12 تیم برای شرکت در اولین دوره لیگ آزادگان انتخاب شوند. ضمن اینکه چند ماه از سال 1369 را تیم ملی ایران در اردوی آمادگی برای شرکت در بازی های آسیایی 1990 پکن بود که در نهایت با قهرمانی تیم فوتبال ایران خاتمه پیدا کرد. قلعه نویی به همراه استقلال توانست در ابتدای تابستان 1370 پس از بیست سال عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا را در فصل 91-1990 را به دست آورد. مرحله مقدماتی مسابقات این دوره جام باشگاه های آسیا در تابستان 1369 برگزار شده بود، اما به دلیل اشغال کویت توسط عراق و وقوع جنگ اول خلیج فارس، مرحله نهایی چند ماه به تعویق افتاده بود.

در فصل بعدی (فصل 71-70) استقلال پس از 5 سال عنوان قهرمانی لیگ باشگاه های تهران را در زمستان 1370 به دست آورد. این آخرین فصلی بود که استقلال و پرسپولیس در لیگ باشگاه های تهران شرکت کردند. در این فصل به دلیل تغییر تقویم مسابقات آسیایی، جام باشگاه های آسیا در زمانی فشرده تر از دوره های قبلی برگزار شد. در مرحله نهایی مسابقات که در آذر و دی 1370 در قطر برگزار شد، استقلال با بازی هایی شکننده تا دیدار فینال جام باشگاه های آسیا پیش رفت، اما با شکست از الهلال عربستان در ضربات پنالتی نایب قهرمان جام باشگاه های آسیا در فصل 92-1991 شد.

از این دوران (سالهای 69 و 70) به عنوان سال های طلایی استقلال با مربیگری منصور پورحیدری یاد می کنند، چرا که استقلال عناوین قهرمانی تهران، ایران، و آسیا را به دست آورد و سه بار رقیب سنتی اش پرسپولیس را شکست داد بدون اینکه از این تیم شکست بخورد. در لیگ آزادگان این فصل استقلال شروع خوبی داشت و صدرنشین نیم فصل اول شد، اما در نیم فصل دوم که عمدتاً پس از تعطیلی موقت مسابقات و در بهار 1371 برگزار شد، افت کرد و در پی شکست از پاس تهران، نهایتاً قهرمانی را به این تیم واگذار کرد. استقلال در این فصل نایب قهرمانی لیگ ایران (لیگ آزادگان) شد، هرچند در دو بازی رفت و برگشت پرسپولیس را شکست داد.

در فصل بعدی یعنی لیگ دوم آزادگان (فصل 72-71) قلعه نویی بخش عمده فصل را به دلیل مصدومیت از دست داد. پیش از شروع فصل پورحیدری به دلیل مشغله خانوادگی از استقلال جدا شد و بیژن ذوالفقارنسب جانشین او شد. ضمن اینکه. قبل از شروع این فصل بازیکنان نامدار و پرسابقه ای مثل شاهرخ بیانی، مجید نامجو مطلق، جعفر مختاری فر، و رضا احدی از استقلال جدا شدند. استقلال در لیگ آزادگان در رتبه سوم گروهش قرار گرفت و نتوانست به مرحله نیمه نهایی جام آزادگان صعود کند. ضمن اینکه در مسابقات سوپر جام تهران که در زمستان 71 و برای تعیین چهار سهمیه تهران در لیگ آزادگان فصل بعد برگزار شد هم نتوانست سهمیه حضور در سومین دوره لیگ آزادگان را به دست آورد.

در پی این نتایج و به دنبال چند تصمیم غیر منتظره در فدراسیون، قرار شد تا استقلال به جای بازی در لیگ باشگاه های تهران، به همراه چند تیم تهرانی دیگر در مسابقات کشوری دیگری تحت عنوان لیگ دسته سوم آزادگان - که ارتباطی با لیگ های دسته اول و دوم آزادگان از لحاظ صعود و سقوط تیم ها نداشت - شرکت کند. در این زمان بازیکنان ملی پوش و نامداری مثل شاهین بیانی، عابدزاده، مرفاوی، و هاشمی مقدم، از استقلال جدا شدند. با جدایی شاهین بیانی در پایان این فصل، قلعه نویی کاپیتان استقلال شد.

پس از یک سال دوری استقلال از سطح اول فوتبال کشور، قلعه نویی با استقلال قهرمان سوپر جام تهران در بهار 1373 شد تا استقلال مجدداً برای فصل 73-74 به لیگ دسته اول کشور بازگردد. استقلال این فصل را با سرمربیگری لئونید بیلفسکی مربی روس شروع کرد و نتایج خوبی در نیم فصل اول نگرفت، اما در پایان نیم فصل نصرالله عبداللهی جانشین بیلفسکی شد و با متحول کردن استقلال این تیم را تا فینال پیش برد. در مسابقه فینال - که امیر قلعه نویی، صادق ورمزیار، و محمود فکری آن را به دلیل محرومیت از دست دادند - استقلال در پایان وقت اضافه با نتیجه 1-0 از سایپا شکست خورد و نایب قهرمان چهارمین دوره لیگ آزادگان شد.

در پنجمین دوره لیگ آزادگان در فصل 74-75 استقلال با مربیگری پورحیدری در رتبه سوم لیگ قرار گرفت، اما قهرمان جام حذفی فوتبال ایران شد. قلعه نویی هر دو گل استقلال در بازی برگشت فینال جام حذفی 75-1374 در مقابل برق شیراز را به ثمر رساند. در این دو قهرمانی آخر در سالهای 73 (سوپر جام تهران) و 75 (جام حذفی ایران) قلعه نویی کاپیتان استقلال بود. 
آخرین فصل حضور قلعه نویی در استقلال فصل 75-76 بود که استقلال شروع خوبی در لیگ و جام در جام باشگاه های آسیا داشت و حتی برای مدت کوتاهی صدرنشین لیگ آزادگان شد، اما در اواسط نیم فصل اول تیم دچار افت شدیدی شد. در این فصل منصور پورحیدری در پایان نیم فصل اول و پس از بازیهای یک چهارم نهایی جام در جام آسیا از استقلال جدا شد و ناصر حجازی جانشین او شد. استقلال در پاییز 1375 جام در جام آسیا را با رتبه چهارم و در بهار 1376 لیگ را با رتبه ششم به پایان برد.

قلعه نویی هم که فصل را آماده شروع کرده بود، بخش زیادی از مسابقات و به ویژه عمده نیم فصل دوم لیگ را به دلیل مصدومیت مزمن زانو از دست داد و در انتهای فصل از دنیای بازی کناره گیری کرد.
امیر قلعه نویی در 4 سال آخر حضورش در استقلال بازوبند کاپیتانی این تیم را بر بازو می بست. او به خاطر توانایی اش در رهبری میانه میدان استقلال در دوران کاپیتانی در این تیم، در میان گروهی از هواداران استقلال و مطبوعات ایران به ژنرال معروف شد که هنوز در بعضی رسانه ها با این لقب از او یاد می کنند. 

بازی ملی امیر قلعه نویی

بازی امیر قلعه نویی در تیم ملی
بازی قلعه نویی در تیم ملی ایران

تا پایان دوره بازی اش 20 بازی ملی را در کارنامه ثبت کرد که اتفاقاً 19 بازی آن از سن 29 سالگی به بعد رخ داد. وی اولین بار توسط ناصر ابراهیمی در سال 1364 به تیم ملی «ب» ایران دعوت شد. یک سال بعد از سوی پرویز دهداری به تیم ملی دعوت شد و اولین بازی ملی خود را در اردیبهشت ماه سال 1365 در مقابل چین انجام داد.
اما پس از آن تا 29 سالگی (سال 1372) در ترکیب تیم ملی قرار نگرفت، هر چند در سال 1368 توسط علی پروین به اردوی تیم ملی دعوت شد. در طی این مدت چند تورنمنت مهم بین‌المللی را به دلایل مختلف از دست داد. نخست، در زمان برگزاری جام ملتهای آسیای 1988 در تیم السد قطر بازی می کرد و چون در آن زمان بازیکنان شاغل در تیمهای خارجی به تیم ملی دعوت نمی‌شدند، امکان بازی در آن مسابقات را پیدا نکرد.

در زمان بازیهای آسیایی 1990 پکن عضو تیم استقلال بود، اما به دلیل ترافیک هافبک های برجسته و تکنیکی (مثل نامجو مطلق، بیانی، ابطحی، قایقران، و افتخاری) در تیم ملی آن زمان در جمع 20 نفر اعزامی تیم فوتبال به بازیهای آسیایی 1990 قرار نگرفت. در زمان جام ملتهای آسیای 1992 ژاپن هم دچار مصدومیت شدید بود و 11 ماه دور از میادین ماند.

پس از این دوره در سال 1372 بار دیگر به تیم ملی فراخوانده شد و در دیدار ایران - بوسنی هرزگوین در شهریور 1372 که با سرمربیگری علی پروین انجام شد در ترکیب تیم ملی قرار گرفت. در مسابقات انتخابی جام جهانی 1994 که در پاییز 1372 در ژاپن و کره شمالی داشت. ضمن اینکه در بازهای آسیایی 1994 هیروشیما هم در ترکیب تیم ملی قرار گرفت. آخرین حضور او در تیم ملی به بازیهای انتخابی جام ملتهای آسیا 1996 در تهران و عمان بر می گردد.

در کارنامه ملی قلعه نویی یک گل زده به کویت دیده می‌شود. ضمن اینکه یک بار بازوبند کاپیتانی تیم ملی را هم به بازو بست. 
قلعه نویی جندین بار در دوران بازیگری مصدوم شد و دو مرتبه مصدومیت جدی را تجربه کرد. بار اول در سال 1371 و بار دوم آن در سال 1375 دچار مصدومیت شدید و طولانی شد که نهایتاً به خداحافظی او از فوتبال انجامید. تبعات مصدومیت شدید زانو در دوران پس از بازی هم همراه وی بود و چندین بار ناچار به جراحی زانو شد.

دوران مربیگری

مربیگری امیر قلعه نویی
مربیگری امیر قلعه نویی

در طول دوران مربیگری اش کارنامه موفقی از خود به جا گذاشته است. او به عنوان سرمربی همراه با تیم های مختلف توانسته 7 عنوان قهرمانی در مسابقات رسمی (5 لیگ برتر و 2 جام حذفی ایران) به دست آورد، ضمن اینکه در هیج یک از تیم های باشگاهی که در لیگ برتر هدایت کرده در میانه ی فصل برکنار نشده یا استعفا نداده است.
پیش از اینکه نخستین تجربه سرمربیگری اش را در تیم کشاورز تهران به دست آورد، یک سال دستیار ناصر حجازی در استقلال و چند ماه دستیار ابراهیم قاسم پور در تیم ملی امید بود و همراه تیم امید قهرمان بازیهای غرب آسیا در تهران شد. 

کشاورز
بعد از حضور کوتاه مدت در تمرینات تیم بایر لورکوزن اولین باشگاهی که امیر قلعه نویی هدایت آن را بر عهده گرفت کشاورز بود، اما نتوانست نتایج مطلوبی در این تیم بدست آود.

برق تهران
در فصل 80-81 لیگ دسته اول آزادگان سرمربیگری تیم برق تهران را به عهده گرفت که طی 20 بازی 9 برد و 4 تساوی و 7 باخت بدست آورد و با 31 امتیاز نتوانست به مرحله نهایی لیگ دسته یک صعود کند. چهره او در بازی جام حذفی مقابل پرسپولیس به عنوان سرمربی بیشتر دیده شد که بازی در وقت قانونی 1ـ1 شد و نهایتاً در پایان وقت اضافه پرسپولیس تیم دسته اولی برق تهران را 2-1 شکست داد.

استقلال اهواز
او در آبان 1381، در یعنی در اواسط نیم فصل اول، برای اولین بار در لیگ برتر به عنوان سرمربی منصوب شد تا هدایت تیم ته جدولی استقلال اهواز را بر عهده بگیرد. استقلال اهواز این فصل را با سرمربیگیری جلال چراغپور آغاز کرده بود، اما پس از اینکه از 4 بازی اول 3 باخت و 1 مساوی به دست آورد، چراغپور استعفا داد و مدتی بعد قلعه نویی به عنوان سرمربی جدید اعلام شد. بعد از پیوستن به استقلال اهواز، قلعه نویی طی 21 بازی 24 امتیاز کسب کرد و در آخرین هفته لیگ توانست با کسب مساوی مقابل ملوان در انزلی تیمش را در لیگ حفظ کند. استقلال اهواز این فصل را با رتبه یازدهم به پایان برد.

استقلال تهران
قلعه‌نویی 5 فصل کامل سرمربیگری تیم استقلال تهران را بر عهده داشته و در 2 مقطع دیگر (1381 و 1387) نیز تیم استقلال را در انتهای فصل در بازی‌های جام‌حذفی هدایت نموده‌است. او در حال حاضر پس از منصور پورحیدری که 8 قهرمانی در مسابقات رسمی (3 بار لیگ تهران، 2 بار لیگ ایران، 2 بار جام حذفی ایران، و 1 بار جام باشگاه های آسیا) بدست آورد، با 5 قهرمانی در مسابقات رسمی در کنار زدراکو رایکوف که او هم 5 قهرمانی در مسابقات رسمی (2 بار لیگ تهران، 2 بار لیگ ایران، و 1 بار جام باشگاه های آسیا) بدست آورد، دومین مربی پر افتخار تاریخ باشگاه استقلال است.

اولین حضور امیر قلعه نویی در استقلال
در اولین حضور کوتاه مدت خود به عنوان سرمربی موقت در تیم استقلال این تیم را قهرمان جام حذفی 81-1380 کرد. پس از اینکه استقلال در هفته آخر اولین دوره لیگ برتر در فصل 81-80 با شکست مقابل ملوان قهرمانی را از دست داد، پورحیدری سرمربی استقلال استعفا داد. امیر قلعه نویی برای اولین بار هدایت تیم را در بازی برگشت مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی در مقابل ذوب آهن اصفهان به عهده گرفت که به پیروزی 3ـ1 دست یافت. نخستین آزمون سخت سرمربیگری برای او در استقلال در دیدار نیمه نهایی با سپاهان در اصفهان روی داد؛ جایی که استقلال بی روحیه در ابتدای نیمه دوم ده نفره شد و در پی اشتباهات دروازه بانش (هادی طباطبایی) تا دقیقه 55، 4-0 از سپاهان عقب افتاد تا استقلال در آستانه یک نتیجه فاجعه آمیز قرار بگیرد.

قلعه نویی با تعویض دروازه بان و تغییر روش بازی، توانست نتیجه را 4-2 کند و در شرایطی که با اخراج بختیاری زاده استقلال در 10 دقیقه پایانی 9 نفره شده بود، بازی رفت با همین نتیجه 4-2 به پایان رسید. چهار روز بعد در بازی برگشت در تهران استقلال 3ـ1 سپاهان را شکست داد و راهی فینال شد. نهایتاً استقلال با شکست دادن تیم فجر سپاسی در مجموع دو بازی رفت و برگشت فینال، قهرمان جام حذفی شد تا سهمیه حضور در نخستین دوره لیگ قهرمانان آسیا را بگیرد.
برای فصل بعد، یعنی در لیگ برتر فصل 82-81 به عنوان کمک مربی استقلال و دستیار رولند کخ منصوب شد، اما به دلیل اختلاف نظر با وی قبل از شروع فصل از سمتش استعفا داد و در اواسط نیم فصل اول به عنوان سرمربی به استقلال اهواز پیوست.

دومین حضور امیر قلعه نویی در استقلال

مربیگری امیر قلعه نویی
قلعه نویی سرمربی استقلال

برای فصل بعد، یعنی در لیگ برتر فصل 83-82 امیر قلعه نویی توسط مدیر عامل جدید استقلال، محمد قریب، به عنوان سرمربی تیم استقلال انتخاب گردید. پیش از شروع فصل 7 بازیکن ترکیب اصلی استقلال، یعنی طباطبایی، پاشازاده، بختیاری زاده، هاشمی نسب، دین محمدی، مؤمن زاده، و علی موسوی از استقلال جدا شدند تا قلعه نویی در طول فصل بازیکنانی مثل وحید طالب لو، امیرحسین صادقی، و پیروز قربانی را به تدریج از تیم امید استقلال به ترکیب اصلی تیم بزرگسالان استقلال اضافه کند.

خرید مهم استقلال در این فصل رضا عنایتی از تیم ابومسلم مشهد بود. خرید و بازی کردن او در ترکیب اصلی استقلال در ابتدا اعتراض های زیادی را از سوی هواداران تیم به دنبال داشت، اما پس از مدتی عنایتی در استقلال جا افتاد و در طول سه فصل حضورش با زدن 60 گل بهترین گلزن ایران گردید. قلعه نویی در این فصل، یعنی سومین دوره لیگ برتر، تیم استقلال را در آستانهٔ قهرمانی قرار داد، اما در هفته‌ی ماقبل پایانی با شکست در مقابل استقلال اهواز صدر جدول را از دست داد و نایب قهرمان شد. استقلال در این فصل نایب قهرمان جام حذفی نیز شد. 
در دومین فصل حضورش به عنوان سرمربی استقلال در لیگ برتر یعنی در لیگ برتر فوتبال ایران 84-83 باز هم تیم استقلال را در کورس قهرمانی قرار داد، اما با دو شکست پیاپی از ذوب آهن و و فولاد در هفته های پایانی، استقلال با تفاضل گل کمتر نسبت به ذوب آهن در رتبه سوم قرار گرفت. پیروزی 3-2 استقلال در مقابل پرسپولیس با گل دقیقه 94 پیروز قربانی از رویدادهای مهم آن سال برای استقلال بود. در این فصل رضا عنایتی آقای گل شد و استقلال صاحب بهترین خط حمله لیگ گردید.

در فصل بعد و در لیگ برتر فوتبال ایران 85-84 توانست تیم استقلال را برای اولین بار در لیگ برتر قهرمان کند. در این فصل رضا عنایتی با 21 گل مجدداً آقای گل شد و رکورد بهترین گلزن تاریخ لیگ را شکست. استقلال نیز صاحب بهترین خط دفاع لیگ گردید. پس از قهرمانی استقلال در لیگ برتر، به دستور هیات مدیره باشگاه استقلال، این تیم از ادامه ی مسابقات جام حذفی کنار کشید (در مرحله 1/4 نهایی) که این مساله مورد اعتراض شدید قلعه نویی واقع شد. 
پس از قهرمانی با استقلال در لیگ برتر، قلعه نویی در تابستان 1385 به عنوان مربی تیم ملی منصوب شد.

سومین حضور امیر قلعه نویی در استقلال
بعد از حذف تیم ملی در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا و جدایی قلعه نویی از تیم ملی، در زمستان 1386 به تیم انتهای جدولی مس کرمان پیوست و یک نیم فصل موفق (نیم فصل دوم) را در این تیم سپری کرد. او در انتهای فصل 87-86، یعنی در بهار 1387 مجدداً به استقلال پیوست. استقلال که در این فصل با مربیگری ناصر حجازی و فیروز کریمی با رتبه 13 ام لیگ برتر را به پایان برده بود، قهرمان جام حذفی ایران در این سال شد که امیر قلعه نویی در 3 بازی نیمه نهایی و فینال (رفت و برگشت) این جام سرمربی استقلال بود.
در فصل بعد، یعنی لیگ برتر فوتبال ایران 88-87 استقلال در کورس قهرمانی رقابت تنگاتنگی با ذوب آهن اصفهان داشت. سراتجام در آخرین بازی با پیروزی استقلال در مشهد و شکست ذوب آهن در اهواز، تیم استقلال با تفاضل گل بهتر قهرمان لیگ برتر شد و به این شکل دومین قهرمانی استقلال و امیرقلعه نویی در لیگ برتر به دست آمد. در این فصل آرش برهانی آقای گل لیگ برتر فوتبال ایران 88-87 شد و استقلال عنوان بهترین خط حمله و دفاع و همچنین بیشترین برد و بهترین تفاضل گل را از آن خود کرد، اما در لیگ قهرمانان آسیا نتوانست از گروهش صعود کند.
پس از قهرمانی استقلال در لیگ برتر 88-87، اختلافات قلعه نویی با واعظ آشتیانی مدیرعامل استقلال، شدت گرفت که به جدایی قلعه نویی انجامید. قلعه نویی دلیل جدا شدنش از استقلال را دخالت های واعظ و مشاورانش در حیطه کار سرمربی و مصاحبه های واعظ علیه وی پس از قهرمانی استقلال ذکر کرد.

چهارمین حضور امیر قلعه نویی در استقلال
قلعه نویی پس از 3 فصل دوری از استقلال، سرانجام در بهار 1391 به استقلال بازگشت و یک فصل موفق را با استقلال پشت سر گذاشت. نقل شده که پیش از آغاز فصل اعضای هیات مدیره استقلال به منزل وی رفتند و او را دعوت به سرمربیگری استقلال کردند. در این فصل استقلال به فاصله یک هفته به پایان لیگ قهرمانی خود را مسجل کرد تا پنجمین قهرمانی قلعه نویی در لیگ برتر، و چهارمین قهرمانی او در لیگ ظرف پنج سال رقم بخورد. ضمن اینکه در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هم استقلال به عنوان تیم اول گروهش به مرحله یک هشتم نهایی صعود کرد. اما در جام حذفی ایران استقلال در مرحله نیمه نهایی در ضربات پنالتی از سپاهان شکست خورد.

در طول این 5 فصل سرمربیگری قلعه نویی در استقلال، بازیکنانی چون وحید طالب لو، پیروز قربانی، امیر حسین صادقی، مجتبی جباری، خسرو حیدری، سیاوش اکبرپور، رضا عنایتی، حسین کاظمی، پژمان منتظری، و هاشم بیک‌زاده به دوران اوج خود رسیدند. ضمن اینکه امیر قلعه نویی در لیگ هشتم نقش بسزایی در بازگشت آرش برهانی به روزهای اوج خود داشت.

مس کرمان
قلعه نویی بعد از یک دوره استراحت چند ماهه و دوری از مربیگری، در دی ماه 1386 هدایت تیم فوتبال مس کرمان را برای یک نیم فصل بر عهده گرفت. وی توانست تیم مس کرمان را که با مربیگری فرهاد کاظمی در منطقه سقوط قرار داشت، تا رتبه دهم جدول و بالاتر از استقلال تهران بالا ببرد و کارنامه موفقی را از خود در این تیم به نمایش بگذارد. مس کرمان در این نیم فصل از 17 بازی 28 امتیاز کسب کرد که پس از ذوب آهن و پرسپولیس که 29 امتیاز در مسابقات نیم فصل دوم به دست آوردند، این بالانرین امتیاز کسب شده در این نیم فصل بود.البته در میانه ی نیم فصل دوم، فیفا 6 امتیاز از تیم پرسپولیس به عنوان جریمه کسر کرد که با لحاظ کردن آن در محاسبه امتیازات، پرسپولیس 23 امتیاز در نیم فصل دوم بدست آورد. پس از پایان لیگ او به استقلال تهران پیوست تا هدایت این تیم را در سه بازی آخر جام حذفی به عهده بگیرد.

سپاهان اصفهان

مربیگری امیر قلعه نویی در سپاهان
مربیگری قلعه نویی در سپاهان

امیر قلعه نویی بعد از جدایی از استقلال در 3 خرداد 1388 برای یک سال به صورت رسمی با تیم سپاهان قرارداد بست و هدایت این تیم را در لیگ برتر فوتبال ایران 89-88 بر عهده گرفت و توانست در پایان این تیم را قهرمان لیگ کند. در این فصل عماد رضا مهاجم سپاهان آقای گل مسابقات و سپاهان صاحب بهترین خط حمله شد. ضمن اینکه سپاهان رکورد بیشترین امتیاز (67) و بهترین تفاضل گل در تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران (37+) را به دست آورد. وی در خرداد 1389 قرارداد خود با تیم فوتبال سپاهان را برای دو سال دیگر تمدید کرد.
او توانست تیم فوتبال سپاهان را در دو دورهٔ متوالی لیگ برتر ایران در فصل‌های 89-88 و 90-89 قهرمان کند. در این دو فصل، قهرمانی سپاهان در لیگ به ترتیب به فاصله دو هفته (1389) و یک هفته (1390) به پایان مسابقات محرز شد. این برای اولین بار بود که یک تیم می‌توانست برای دو فصل متوالی قهرمان لیگ برتر شود. ضمن اینکه پیروزی 4-1 در مقابل پرسپولیس در ورزشگاه آزادی (در زمان مربیگری علی دایی) از نتایج جالب توجه سپاهان در این فصل بود.

پس از پایان فصل دوم، امیر قلعه نویی به دلیل اختلاف با غلامحسین حسینی، رییس جدید هیأت مدیره سپاهان، از این تیم جدا شد. حسینی اصرار بر رعایت سقف قراردادها و جدا شدن بازیکنانی که حاضر به رعایت سقف قرارداد نبودند داشت. پس از جدا شدن قلعه نویی و چند نفر از بازیکنان اصلی (مهدی رحمتی، هادی عقیلی، و خسرو حیدری)از سپاهان، حسینی موضع خود را تغییر داد. محرم نویدکیا کاپیتان سپاهان در برنامه نود در این باره گفت: "غلامحسین حسینی اول گفت که می‌خواهیم سقف قرارداد را رعایت کنیم و بیشتر از 350 میلیون تومان به بازیکنی نمی‌دهیم. همانجا گفتم در اینصورت همه بازیکنان می‌روند و سپاهان به یک تیم معمولی تبدیل می‌شود. آنها تاکید داشتند که این اتفاق نمی‌افتد. اما در نهایت وقتی دیدند با این وضعیت همه بازیکنان دارند از سپاهان می‌روند از موضع خود کوتاه آمدند." 

تراکتورسازی تبریز
امیر قلعه نویی در لیگ یازدهم ( فصل 91-90) به تیم تراکتورسازی تبریز پیوست و در بدو ورود به این شهر در فرودگاه مورد استقبال بیست هزار نفری طرفداران تراکتور سازی قرار گرفت.  پس از شروع قوی تراکتورسازی در ابتدای فصل و کسب از 15 امتیاز از 6 بازی اول این لیگ، تراکتورسازی در ادامه ی نیم فصل اول دچار افت شد و در حالی که از 11 بازی دیگر نیم فصل اول تنها 3 برد به دست آورد، نیم فصل را با رتبه چهارم به پایان برد؛ هرچند که توانست هر دو تیم استقلال و پرسپولیس را در ورزشگاه آزادی شکست دهد. در پایان فصل تراکتورسازی با 66 امتیاز نایب قهرمان لیگ برتر شد و توانست برای اولین بار سهمیه انتخابی جام باشگاه های آسیا را بدست آورد.

گل گهر سیرجان
در فصل بیست و یکم لیگ برتر هدایت تیم گل گهر سرجان را قبول کرد و در انتهای فصل این تیم در رده چهام قرار گرفت (در طول فصل از این تیم 6 امتیاز به دلیل استفاده غیرقانونی از بازیکن گابنی کسر شد). در فصل بیست و دوم با پیشنهاد سرمربیگری در تیم ملی روبرو شد و در تاریخ 21 اسفند 1401 از گل گهر جدا شد.

لیگ قهرمانان آسیا

امیر قلعه نویی 4 دوره به عنوان سرمربی در لیگ قهرمانان آسیا هدایت تیمهای استقلال و سپاهان را به عهده داشته که حاصل عملکرد او یک دوره ی ناموفق و یک دوره ی موفق با هر یک از این دو تیم بوده است. او در طی این 4 دوره در این جام در مجموع 31 بازی 14 برد، 10 مساوی، و 7 باخت را در کارنامه خود دارد.در نخستین دوره ای که قلعه نویی مربیگری استقلال در مسابقات آسیایی را داشت، یعنی در سال 2009، موفق به گرفتن نتایج خوبی نشد. او در 3 بازی خانگی که روی نیمکت استقلال نشست، تنها 3 تساوی به دست آورد. تیم او در شرایطی در آسیا نهایتاً با 4 امتیاز حذف شد که مانند سال اول حضور پرویز مظلومی و سال اول حضور رولند کخ در استقلال ، تیمش از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا صعود نکرد.
در فصل اول حضورش در سپاهان در سال 2010 با کسب 8 امتیاز در مرحله گروهی، موفق به صعود از گروهش نشد. در این سال سپاهان در آخرین هفته شکست غیر منتظره ای را در مقابل تیم حذف شده العین متقبل شد و با پیروزی الشباب در برابر پاختاکور دقایق پایانی دیگر بازی آخر گروه رتبه دوم گروهش را از دست داد و از دور مسابقات حذف شد.

اما در سال دوم حضور در سپاهان، نتایج خوبی در لیگ قهرمانان آسیای 2011 گرفت و تا قبل از جدا شدن از سپاهان با 5 پیروزی در 7 مسابقه، این تیم را تا مرحله یک چهارم نهایی مسابقات پیش برد. تا این زمان (پیش از مرحله 1/4 نهایی)، سپاهان بهترین تیم منطقه غرب آسیا از نظر نتیجه بود و عنوان بهترین خط حمله را نیز در بین 32 تیم مسابقات بدست آورد. پس از خاتمه ی فصل 90-89 فوتبال ایران و جدایی قلعه نویی سپاهان، این تیم با کادر فنی جدید در مرحله یک چهارم نهایی حاضر شد که به دلیل اشتباه کادر فنی جدید (با سرمربیگری لوکا بوناچیج) در استفاده از یک بازیکن دو اخطاره، از دور مسابقات حذف شد. 

چهارمین دوره شرکت قلعه نویی در لیگ قهرمانان آسیا مصادف با دومین دوره حضور او در این مسابقات با استقلال در سال 2013 بود. در این دوره استقلال در گروه موسوم به گروه مرگ مسابقات با 4 پیروزی در 6 مسابقه و کسب 13 امتیاز به عنوان تیم نخست گروه به مرحله دوم صعود کرد و با پیروزی در مراحل بعدی به نیمه نهایی رسید که در این مرحله در مقابل اف سی سئول متوقف شد.

در طی دوران سرمربیگری اش در لیگ برتر ایران، 20 بار به عنوان سرمربی در مقابل تیم پرسپولیس قرار گرفته که حاصل آن 7 برد، 12 تساوی، و یک باخت بوده است. تنها شکست وی به لیگ 82-1381 و زمانی که در نخستین فصل مربیگری اش در لیگ برتر به عنوان سرمربی استقلال اهواز به مصاف پرسپولیس رفت باز می گردد. قلعه نویی تنها سرمربی مطرحی است که تاکنون در شهرآورد تهران شکست نخورده است. او در 12 باری که سرمربیگری استقلال در شهرآورد را به عهده داشته است، تا کنون 3 برد و 9 مساوی بدست آورده است. ضمن اینکه تاکنون 9 بار به عنوان سرمربی تیم های استقلال اهواز، مس کرمان، سپاهان، یا تراکتورسازی در مقابل استقلال تهران قرار گرفته که 4 برد، 2 تساوی، و 3 باخت برای او حاصل شده است.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران

مربیگری امیر قلعه نویی در تیم ملی
سرمربی تیم ملی ایران

با رفتن برانکو ایوانکوویچ کروات در 17 مرداد 85 قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم‌ملی شد تا تیم را آماده حضور در جام ملت‌های آسیا در سال 2007 کند. وی برای هدایت تیم ملی از همکاری ناصر ابراهیمی، ابراهیم زاده، پیروانی، آقاجانیان، کریم بوستانی و مظلومی در کادر فنی تیم ملی استفاده کرد.
تیم ملی در مسابقات انتخابی جام ملتهای آسیای 2007 با کسب 4 پیروزی و 2 تساوی مقام نخست گروهش را با 3 امتیاز بالاتر از کره جنوبی کسب کرد. در رقابتهای مرحله نهایی جام ملت‌های آسیا (2007)، تیم ملی ایران پس از صدر نشینی در گروه با 7 امتیاز و بالاتر ایستادن از ازبکستان و چین در مرحله گروهی، در یک چهارم نهایی با ضربات پنالتی در مقابل کره جنوبی حذف شد. او مسئولیت ناکامی را برعهده گرفت و گفت:«در این ناکامی تمام تقصیرها متوجه من است و نباید از بازیکنان انتقاد کرد.»
پیروزی 8 بر یک مقابل جاماییکا بهترین نتیجه و شکست 4 بر صفر مقابل مکزیک در بازی دوستانه بدترین نتیجه قلعه‌نویی با تیم‌ملی ایران بود. او در طی دوران مربیگریش در تیم ملی، در 17 بازی 10 برد، 6 مساوی و 1 باخت داشت و رکورد 2٫1 امتیاز در هر بازی را ثبت کرد.
پس از جدایی از تیم ملی و در انتهای سال 2007، در جمع سه نامزد عنوان بهترین مربی سال آسیا معرفی شد که نهایتاً موفق به کسب این عنوان نشد.

امیر قلعه‌نویی برای دومین بار در تاریخ 21 اسفند 1401 هدایت تیم ملی ایران را بر عهده گرفت.

افتخارات امیر قلعه نویی

دوران بازی

 • نایب قهرمانی در جام باشگاههای ایران (لیگ آزادگان) 1371 و 1373 همراه با استقلال تهران
 • نایب قهرمانی در جام باشگاههای آسیا (1370) (92-1991) همراه با استقلال تهران
 • نایب قهرمانی در جام حذفی فوتبال ایران 1369 همراه با استقلال تهران
 • نایب قهرمانی در جام باشگاههای تهران 1368 و 1369 همراه با استقلال تهران
 • نایب قهرمانی در جام باشگاههای تهران 1364 و 1365 همراه با شاهین تهران
 • نایب قهرمانی در جام حذفی تهران 1359 همراه با راه آهن تهران
 • قهرمانی در جام حذفی فوتبال ایران (1375) همراه با استقلال تهران
 • قهرمانی در سوپر جام تهران (1373) همراه با استقلال تهران
 • قهرمانی در جام باشگاههای تهران (1370) همراه با استقلال تهران
 • قهرمانی در جام باشگاههای آسیا (1370) (91-1990) همراه با استقلال تهران
 • قهرمانی در لیگ باشگاههای ایران (لیگ قدس) (1369) همراه با استقلال تهران
 • قهرمانی در جام حذفی فوتبال قطر (1988/1367) همراه با السد قطر
 • قهرمانی در لیگ فوتبال قطر (1988/1367) همراه با السد قطر
 • قهرمانی در اولین دوره لیگ قدس (1364) همراه با تیم تهران الف

دوران سرمربیگری

 • نایب قهرمانی در لیگ برتر 98–1397 به همراه تیم سپاهان اصفهان
 • نایب قهرمانی در لیگ برتر 97–1396 به همراه تیم ذوب‌آهن اصفهان
 • نایب قهرمانی در جام حذفی 96–1395 به همراه تیم تراکتورسازی تبریز
 • نایب قهرمانی در لیگ برتر 91–1390 به همراه تیم تراکتورسازی تبریز
 • نایب قهرمانی در جام حذفی 83–1382 به همراه تیم استقلال تهران
 • نایب قهرمانی در لیگ برتر 83–1382 به همراه تیم استقلال تهران
 • قهرمانی در لیگ برتر 92–1391 به همراه تیم استقلال تهران
 • قهرمانی در لیگ برتر 90–1389 به همراه تیم سپاهان اصفهان
 • قهرمانی در لیگ برتر 89–1388 به همراه تیم سپاهان اصفهان
 • قهرمانی در لیگ برتر 88–1387 به همراه تیم استقلال تهران
 • قهرمانی در جام حذفی 87–1386 به همراه تیم استقلال تهران
 • قهرمانی در بازی‌های قهرمانی غرب آسیا 2007 به همراه تیم ملی فوتبال ایران
 • قهرمانی در لیگ برتر 85–1384 به همراه تیم استقلال تهران
 •  قهرمانی در جام حذفی 81–1380 به همراه تیم استقلال تهران

عکس های امیر قلعه نویی

امیر قلعه نویی در گل گهر سیرجان
قلعه نویی در گل گهر
همسر و فرزند قلعه نویی (هوتن قلعه نویی)
همسر و پسر قلعه نویی هوتن
امیر قلعه نویی در استقلال تهران
امیر قلعه نویی سرمربی استقلال
امیر قلعه نویی در تراکتور
قلعه نویی سرمربی تراکتور

 

: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی امیر قلعه نویی فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۶۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی امیر قلعه نویی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.