درج نظر
مطالعه: 1 دقیقه
بیوگرافی آمادئو كاریزو

بیوگرافی آمادئو كاریزو

كاریزو دیرپاترین دروازه‌بانی است كه درفوتبال آرژانتین ظهور كرده. او هنوز هم بهترین دروازه بان تاریخ آرژانتین نامیده می شود.

آمادئو کاریزو متولد 12 ژوئن 1926 و با شخصیتی پرابهت و تسلطی فراوان در بین دروازه‌بانان هم عصر خود بود. او از اواسط دهه 40 تا اواسط دهه 60 میلادی و به مدت 21 فصل درون دروازه ایستاد كه حاصل آن 521 بازی در لیگ آرژانتین بود.

وی با ریورپلاته پنج بار در ابتدای دهه 50 قهرمان آرژانتین شد و برای بازی در جام‌جهانی 1958 به تیم‌ملی فراخوانده شد. نتایج آرژانتین در این بازی‌ها مایه شرم بازیكنان و هواداران شد. از جمله شكست (1-6) مقابل چكسلواكی.

File:AmadeoCarrizo.jpg

 اما دو سال بعد نوبت به پاك كردن این خاطره تلخ بود كاریزو دروازه‌بان تیمی بود كه در سال 1960 در خاك برزیل، این تیم و انگلستان را شكست داد و قهرمان جام‌جهانی كوچك(Taça das Nações) شد. در این تورنمنت چهار تیمه آرژانتین مقابل پرتغال(2-0)، برزیل(3-0) و انگلیس(1-0) به پیروزی رسید و عنوان قهرمانی را بدون گل خورده به خود اختصاص داد. کاریزو هم تا سال 1964 در تیم ملی آرژانتین بازی کرد و در این مدت 20 بار پیراهن آلبی سلسته را به تن کرد.

دروازه‌بان بزرگ ریورپلاته طی سالهای 1945 تا 1968 هفت بار قهرمانی لیگ آرژانتین را با این تیم به دست آورد. این عناوین طی سالهای 1945 تا 1957 نصیب ریورپلاته شد.

پس از جدایی از این تیم، کاریزو راهی "آلیانزا" (پرو) شد و فوتبال خود را در میلیوناریوس در كلمبیا خاتمه داد. وی پس از بازنشستگی در 44 سالگی، در رده جوانان به مربیگری پرداخت. دپورتیوو آرمنیو و اونسه کالداس تیمهایی بودند که کاریزو هدایت آنها را به عهده گرفت و سرانجام دروازه بان 188 سانتی متری فوتبال آرژانتین در حالی در روز 20 مارچ 2020 در بوئنوس آیرس از دنیا رفت که یک سال بعد به عنوان یکی از اعضای تیم منتخب تاریخ فوتبال آرژانتین انتخاب شد. کاریزو همچنین در سال 2021 به عنوان دروازه بان تیم رویایی تاریخ آمریکای جنوبی برگزیده شد.

 

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی آمادئو كاریزو» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.