درج نظر
مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی آلساندرو دل پیرو

بیوگرافی آلساندرو دل پیرو

آلساندرو دل پیرو زمانی در یوونتوس درخشید که کسی تصور نمی کرد جانشینی برای روبرتو باجو ستاره یوونتوس پیدا شود.

اگر آلساندرو دل پیرو در روز فینال جام ملتهای اروپا 2000 آماده بود، احتمالا اکنون در لیست قهرمانان یورو، ایتالیا صاحب سه قهرمانی بود و فرانسوی ها تنها یک قهرمانی داشتند! در روز فینال یورو 2000 ایتالیا در نیمه دوم یک بار دروازه فرانسه را گشود. در ادامه روند مسابقه به سود آتزوری ادامه پیدا کرد و این تیم لحظه به لحظه به قهرمانی نزدیک تر شد. در این مدت دل پیرو دو تک به تک به دست آورد که هرکدام از آنها می توانست قهرمانی ایتالیا را قطعی سازد. اما به بدترین شکل ممکن این دو ضربه را به بیرون زد تا اختلاف دو تیم همچنان در یک گل باقی مانده و تغییری نکند. سرانجام فرانسه در آخرین ثانیه ها گل مساوی را به ثمر رساند و با کشیده شدن بازی به وقت اضافی ایتالیا بخت قهرمانی را از دست داد. فرانسه (2-1) برد و دل پیرو به عامل شکست ایتالیا بدل شد. هرچند که این ناکامی را می توان یک استثناء در زندگی او دانست.

آلساندرو دل پیرو روز نهم نوامبر 1974 در کونلیانو ایتالیا به دنیا آمد. فوتبال را در سال 1982 در تیم نونهالان سان وندمیانو آغاز کرد و آنگاه در سال 1988 راهی پادووا شد. دل پیرو تا سال 1993 در این تیم بود و دو سال پایانی حضور خود در این تیم را به صورت همزمان در جوانان و بزرگسالان پادووا بازی می کرد. آله طی 14 مسابقه یک بار برای این تیم گلزنی کرد.

پس از آن دوران طولانی  حضور وی در یوونتوس آغاز شد. دورانی که از 1993 تا 2012 به درازا انجامید دل پیرو در این باشگاه شش بار فاتح سری A یک بار قهرمان جام حذفی 6 بار نایب قهرمان لیگ و سه بار نایب قهرمان جام حذفی شد. از دیگر افتخارات وی می توان به چهار فتح سوپرکاپ ایتالیا، یک قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و سه نایب قهرمانی در این مسابقات یک سوپرکاپ اروپا در سال 1996 یک قهرمانی در جام بین قاره ای در همان سال و یک نایب قهرمانی جام یوفا در سال 1995 اشاره کرد.

او برای اولین بار در سال 1995 پیراهن تیم ملی ایتالیا را به تن کرد و تا سال 2008 در 91 بازی ملی برای این تیم به میدان رفت. آله با پیراهن تیم ملی ایتالیا قهرمان جام جهانی 2006 و نایب قهرمان جام ملت های اروپا 2000 شد. این در حالی بود که مصدومیت نابهنگام قبل از جام جهانی 1998 سبب شد که دل پیرو ناآماده تر از همیشه در این رقابتها شرکت کند و شانس درخشش در مسابقات را از دست بدهد. مسابقات جام جهانی 2002 نیز با حذف عجیب آتزوری از رقابتها به یاد آورده می شود؛ رقابتهایی که کره ای ها با ناداوری تیمهای اروپایی را قلع و قمع کردند و ایتالیا نیز یکی از این قربانیان بود.

دل پیرو اولین عنوان انفرادی خود را در سال 1996 به دست آورد زمانی که بهترین بازیکن زیر 21 سال اروپا شد. وی همچنین در سال های 1998 و 2008 بهترین بازیکن سری A شد. در فصل 98-97 نیز با 10 گل زده عنوان بهترین گلزن لیگ قهرمانان اروپا را از آن خود کرد. آله همچنین در فصل 08-2007، با 21 گل زده در حالی بهترین گلزن سری A شد که یک سال قبل از آن نیز همراه با یوونتوس در سری B حضور داشت و در آن مسابقات هم با 20 گل زده بهترین گلزن لیگ شد. 

دل پیرو در دوران حضور در یوونتوس 513 بار برای گورخرها به میدان رفت و 208 گل برای این تیم به ثمر رساند. وی پس از آن دو فصل را در تیم  اف ث سیدنی استرالیا سپری کرد و 48 مسابقه 24 بار برای این تیم  گلزنی کرد. آخرین باشگاهی که وی پیراهن آن را به تن کرد باشگاه دهلی دینامو هند بود. باشگاهی که دل پیرو آخرین گل دوران حرفه ای خود را در این باشگاه به ثمر رساند. 

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی آلساندرو دل پیرو» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.