زمان مطالعه: 3 دقیقه
معرفی دانشگاه علوم پزشکی ارتش

معرفی دانشگاه علوم پزشکی ارتش

معرفی دانشگاه علوم پزشکی ارتش یکی از دانشگاه های علوم پزشکی ایران دانشگاه علوم پزشکی ارتش یکی از دانشگاه...

معرفی دانشگاه علوم پزشکی ارتش
معرفی دانشگاه علوم پزشکی ارتشمعرفی دانشگاه علوم پزشکی ارتش یکی از دانشگاه های علوم پزشکی ایران

دانشگاه علوم پزشکی ارتش یکی از دانشگاه های علوم پزشکی ایران است. دانشگاه علوم پزشکی ارتش مانند دیگر دانشگاه های علوم پزشکی دارای تاریخچه است. تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی ارتش شامل زمان تشکیل و وظایف و فعالیت ها و اهداف دانشگاه علوم پزشکی ارتش می باشد. اگر می خواهید در مورد دانشگاه علوم پزشکی ارتش بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی دانشگاه علوم پزشکی ارتش و تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی ارتش و آدرس سایت دانشگاه علوم پزشکی ارتش می پردازیم.

تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی ارتش

دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران در شهر تهران می‌باشد که در منطقه جمشیدیه جنب اتوبان چمران واقع است. این دانشگاه در سال 1372 و با حکم آیت‌الله خامنه‌ای آغاز به کار کرد.

دانشگاه افسری علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران که به اختصار دانشگاه علوم پزشکی آجا نیز نامیده می‌شود یکی از دانشگاه‌های متبوع وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و تحت بورسیه ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده و در شهر تهران واقع است .در حال حاضر این دانشگاه با به کارگیری امکانات لازم آموزشی و پژوهشی مناسب و استفاده از استادان مجرب علوم پزشکی با درجه استاد ، دانشیار و استادیار در رشتهٔ پزشکی ، دندانپزشکی ، پرستاری ،ساخت پروتزهای دندانی ، تکنسین اتاق عمل، هوشبری ، پرتونگاری ، کاردانی فوریت های پزشکی ،فناوری اطلاعات سلامت (HIT ) با شرایط خاص و گذراندن مراحل مختلف اعم از مصاحبه ، معاینه و ... دانشجو می پذیرد. در حال حاضر دوره‌های پذیرش دستیار تخصصی پزشکی در 7 رشتهٔ : داخلی ، جراحی ،بیهوشی، طب فیزیکی وتوانبخشی ، رادیولوژی ، طب اورژانس وطب هوافضا دایر بوده و با صلاح دید ریاست دانشگاه بزودی رشته‌های دیگر دستیارتخصصی به این دانشگاه افزوده خواهد شد.

دانشجویانی که موفق به ورود به این دانشگاه میشوند از نخستین روز ورود به دانشگاه به استخدام ارتش جمهوری اسلامی ایران در می آیند و از مزایای آن برخوردار خواهند شد.

تمامی دانشجویان پذیرفته شده در بدو ورود مقدمات آموزش های نظامی، رزم انفرادی ، زندگی در شرایط سخت و ... را خواهند گذراند و از انجام خدمت سربازی معاف خواهند بود.

هم چنین کلیه دانشجویان تا پایان تحصیل در خدمت شاخه نظامی دانشگاه به نام گردان دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی آجا خواهند بود. و ملزم به رعایت قوانین آنجا میباشند. کلیه دانشجویان تا پایان ترم 7 تحصیل موظف به تردد در محیط دانشگاه و دانشکده ها تنها با البسه نظامی مصوب ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران هستند.

در نهایت به تناسب نیاز فارغ التحصیلان به خدمت در نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران مفتخر میگردند.

در تاریخ 11 اردیبهشت 1372 آیت الله خامنه‌ای به عنوان فرماندهی کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، فرمان تأسیس دانشگاه علوم پزشکی در ارتش جمهوری اسلامی ایران را با نام “دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران“ ابلاغ کرد. از همان سال این دانشگاه با استقرار در بخشی از ساختمان بیمارستان 501 ارتش، فعالیت خود را آغاز نمود.

در سال 1373 همزمان با تصویب جدول سازمان دانشگاه علوم پزشکی آجا (ارتش جمهوری اسلامی ایران) و قرار گرفتن دانشکده‌های پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی، اولین دوره دانشجویان پزشکی در دانشکده پزشکی پذیرش شدند.

در سال 1375 این دانشگاه با انتقال به ساختمانی در جنب بیمارستان 501 در محوطه جداگانه مستقر گردید.

هم‌اکنون ریاست دانشگاه بر عهده سرهنگ پزشک دکتر علیرضا خوشدل می‌باشد. ایشان در سال 1396 پس از امیر سرتیپ دوم پزشک دکتر شاهرخ ایروانی این مسئولیت را عهده‌دار شده‌اند.

فعالیت‌های آموزشی ارتش جهت تأمین نیروهای متخصص در رشته‌های علوم پزشکی از سال 1350 با تأسیس آموزشگاه عالی پرستاری آغاز شد و در سال 1368 با دریافت مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی پرستاری به سطح دانشکده ارتقا یافت.فرماندهی معظم کل قوا تأسیس دانشگاه علوم پزشکی در ارتش را با نام “ دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران “ موردتصویب قرارداده و مراتب طی شماره 8715-س-45-ف ک مورخه 11/2/72 از دفتر معظم له ابلاغ گردید. درسال1373همزمان با تصویب جدول سازمان دانشگاه علوم پزشکی آجا وقرارگرفتن دانشکده‌های پزشکی ،پرستاری وپیراپزشکی ؛ اولین دوره دانشجویان پزشکی دردانشکده پزشکی پذیرش شدند.تأسیس دانشکده پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران درشصت وششمین اجلاس شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال 72 به تصویب رسیده ومجوز پذیرش دانشجوی پزشکی صادرگردید.در همان سال اولین دانشجویان این دانشکده در رشتهٔ طب فیزیکی و قارچ‌شناسی ، پاتولوژی ، ایمونولوژی ، سالن‌های تشریح و کالبد شکافی ، فیزیولوژی ، بیوتکنولوژی ، طب سنتی ، فیزیک پزشکی و...و لابراتوآرهای دندانسازی جهت استفادهٔ دانشجویان می‌باشد این دانشگاه هم‌اکنون از سایر نیروها همچون سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و وزارت دفاع نیز دانشجو میپذیرد.

دانشکده‌های دانشگاه علوم پزشکی ارتش • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده پیراپزشکی
 • دانشکده طب هوافضا و زیرسطحی

بیمارستان‌های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ارتش • بیمارستان امام رضا (ع) (501 ارتش) سماجا
 • بیمارستان خانواده نزاجا
 • بیمارستان هاجر نزاجا
 • بیمارستان 505 نزاجا
 • بیمارستان گلستان نداجا
 • بیمارستان بعثت نهاجا

سایت دانشگاه علوم پزشکی ارتش

www.ajaums.ac.ir

نظر خود را درباره «معرفی دانشگاه علوم پزشکی ارتش» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.