زمان مطالعه: 2 دقیقه
خواندنی های المپیک لس آنجلس- 1932( بخش دوم)

خواندنی های المپیک لس آنجلس- 1932( بخش دوم)

در 1932 آمریکایی ها استادیوم کولیزیوم را چنان با عظمت و پرامكانات بنا نهادند كه 52 سال بعد، لس‌آنجلس برای میزبانی المپیك 1984 همین استادیوم را بازسازی شده در اختیار ورزشكاران قرار داد.

دوری آمریكا، هزینه‌ بالای سفر و ركود اقتصادی سبب گشت تا تنها 127 زن و 1281 مرد (مجمع 1408 نفر) از 37 كشور آماده شركت در 14 رشته و 116 مسابقه ورزشی شوند و این در مقایسه با 3014 ورزشكار از 46 كشور حاضر در المپیك آمستردام به راستی شكست محسوب می‌شد. اما استادیوم «كولیزیوم» با ظرفیت 101 هزار تماشاگر در حالی ساخته شد كه آمریكایی‌ها در ساخت آن به استقبال معماری رومی رفتند و آن را چنان با عظمت و پرامكانات بنا نهادند كه 52 سال بعد، لس‌آنجلس برای میزبانی المپیك 1984 همین استادیوم را بازسازی شده در اختیار ورزشكاران قرار داد.

 آن روزها، دوران شكوفایی صنعت سینما بود و آمریكایی‌ها با دیدی اقتصادی به سینما و ورزش می‌نگریستند. دهكده المپیك از اتاق‌های مجهز به وسایل ضروری از جمله حمام، اتاق پذیرایی و سالن تفریحات تشكیل شده بود. رستوران، بیمارستان و آتش‌نشانی و سیستم محافظت پلیس نیز به سبك مكزیكی ساخته شده بود. از ورزشگاه تا دهكده تنها ده دقیقه فاصل بود. و در ایام برگزاری بازی‌ها وسایل رفت و آمد فراهم بود.

در روز 6 آگوست، مسابقه دوی 3000 متر با مانع برگزار گردید و مطابق معمول، یك فنلاندی از دیگران پیش افتاد: وولماری ایسوهولو (شماره 117) از مانع عبور كرده و «داوسون (آمریكا ـ 417)، اونسون (بریتانیا ـ194) و مك كلوسكی (آمریكا ـ 442) در حال تعقیب او می‌باشند. اما هیچ یك به قهرمان فنلاندی نرسیدند.

«هرمانی بیهلایاماكی» از فنلاند در آستانه ضربه فنی كردن «اینار كارلسون» سوئدی دیده می‌شود. با توجه به آن‌كه لازمه ضربه فنی شدن، تماس پشت كشتی‌گیر به تشك می‌باشد، تمامی داوران با دقت و از نزدیك‌ترین فاصله ممكن در حال تماشای صحنه می‌باشند. در وزن 54 كیلوی كشتی آزاد قهرمانی فنلاندی طلا گرفت و رقیب سوئدی برنز.

«پاوو نورمی» ركورددار ماراتن جهان شده بود. پس از سه المپیك و كسب 9 طلا، او حالا در فكر طلای دهم خود از ماراتن 1932 بود. اما در حالی كه به لس‌آنجلس نیز سفر كرده بود، IOC اعلام كرد كه او در سال 1929 و در سفری به آلمان هدایای گرانقیمتی دریافت كرده است و این یعنی آن‌كه «نورمی حرفه‌ای شده و دیگر حق شركت در المپیك را ندارد!

در سنگین وزن بازی‌های لس‌آنجلس «لویی هوستین» فرانسوی با ركورد 365 كیلوگرم در مجموع سه حركت قهرمان المپیك شد و در حدود 15 كیلوگرم ركورد المپیك را ترقی داد! «اسوند اولسن» دانماركی (چپ) و نایب قهرمان این مسابقه،‌دست قهرمان را به گرمی فشرده و به وی تبریك می‌گوید.

علاوه بر طلای دسته سنگین وزن، فرانسوی‌ها مدال طلای دو وزن اول را نیز از آن خود ساختند. در تصویر «ریموند سوویگنی» قهرمان وزن اول را می‌بینیم. فرانسه با سه طلا برترین تیم وزنه‌برداری در المپیك دهم بود.

پذیرایی از ورزشكاران 37 كشور از پنج قاره كار آسانی نیست. آمریكایی‌ها دهكده‌ای برای اقامت ورزشكاران در نظر گرفتند كه از كلبه‌های كوچك تشكیل شده بود و هر كلبه دارای اتاق خواب، حمام، رختكن و دستشویی بود. در تصویر «ویك ویلیامز» دونده معروف آمریكا و «نورماند مانینگ» از كاركنان كمیته تشكیلاتی بازی‌ها مشغول بررسی تخت‌خواب‌های ورزشكاران می‌باشند.

«مری پیكفورد» بازیگر هالیوود از نیویورك به لس‌آنجلس آمده است و این چنین به روی پله هواپیما مورد استقبال قرار گرفته است. از راست: مارجوری كلارك (دونده و پرنده با مانع آفریقای جنوبی)، جنی آدامز (شمشیرباز بلژیكی)، داگلاس فر بنكز، شاهزاده «چاك راتونگ تونای» (از خانواده سلطنتی سیام) و سرانجام... چارلز اسپنسر چاپلین نابغه تاریخ سینما.

از المپیك لس‌آنجلس، قرار بر این شد كه سكویی برای سه نفر برتر اختصاص داده شود و مراسم توزیع مدال بر روی این سكو انجام گیرد. در تصویر قهرمانان دوی 1500 متر را می‌بینید. لوئیجی بچالی ایتالیایی قهرمان شده است و ركورد دوی 1500 متر را نیز به نام خود ثبت كرده است. جری كورنس بریتانیایی (راست) و فیل ادواردز كانادایی در جای دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خواندنی های المپیک لس آنجلس- 1932( بخش دوم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.