زمان مطالعه: 2 دقیقه
خواندنی های المپیک لس آنجلس- 1932( بخش اول)

خواندنی های المپیک لس آنجلس- 1932( بخش اول)

پیش از المپیک 1932 آمریكا دچار سخت‌ترین بحران اقتصادی تاریخ خود شد. اما به بهترین شکل المپیک را برگزار کرد.

وقتی آمستردام به خوبی از عهده میزبانی المپیك نهم برآمد، همگان به انتظار نشستند تا شاهد برگزاری دومین المپیك در قاره جدید و در كشور آمریكا باشند. قبل از آغاز مسابقات به نظر می‌رسید كه مسئولین برگزاری بازی‌ها به رهبری «ویلیام می‌گارلند » به بهترین شكل از عهده میزبانی مسابقات برخواهند آمد.

كمیته تشكیلاتی بازی‌ها (LAOC) در اقدامی جاه‌طلبانه امتیازات فراوانی برای ورزشكاران قائل شد و كمبود كمی را با جهش كیفی جبران كرد. دهكده‌ای مجهز برای ورزشكاران ساخته شد و دشواری‌های بازی‌های پیشین را به كل حل كرد. این دهكده مخصوص مردان بود و زنان در یك هتل لوكس اسكان داده شدند.

در این المپیک هاکی هند درخشش خود را ادامه داد و باز هم قهرمان شد.

وقتی آمستردام میزبان المپیك 1928 شد. «كوبرتن» در نامه‌ای از شهردار لس‌آنجلس پرسید «چنانچه آمستردام از عهده میزبانی المپیك برنیاید» آیا لس‌آنجلس قادر به میزبانی المپیك خواهد بود؟ پاسخ آمریكایی‌ها نیز مثبت بود. البته المپیك 1928 بدون مشكل برگزار گردید ولی نتیجه آن شد كه برای المپیك دهم تنها لس‌آنجلس كاندیدای میزبانی باشد. دومین شهر آمریكا پس از سن لویی(1904)، در پوستر بازی‌ها شعار المپیك (سریعتر، بالاتر، قوی‌تر) را در بین حلقه‌های المپیك و شاخه زیتون می‌بینید.

سی‌ام جولای 1932 و روز افتتاح المپیك دهم. «كولیزیوم»  استادیومی كه به سبك معماری روم باستان ساخته شده است، مملو از جمعیت می‌باشد و جمله‌ای از «كوبرتن» مبنی بر اهمیت رقابت‌های دوستانه و جوانمردانه در بازی‌های المپیك در زیر جایگاه مشعل بازی‌ها دیده می‌شود.

در المپیك دهم 1408 ورزشكار از 37 كشور در بازی‌ها شركت كردند قرار بر این شد كه مسابقات در طول دو هفته برگزار شود و برای نخستین بار چنین نیز شد. تعداد ورزشكاران در اثر دوری مسیر كاهش یافته بود. اما به نظر نمی‌رسید كه چیزی از كیفیت بازی‌ها كاسته شود. دلیل آن نیز امكانات فراوان شهر میزبان بود. پرچمداران تمامی كشورهای حاضر در المپیك گرد آمده‌اند و بازی‌ها رسماً در حال گشایش می‌باشد.

دیپلم افتخار بازی‌ها ـ كه به نفرات برتر هر رقابت اهدا می‌گردید ـ مثل ادوار گذشته بازی‌ها تصویری گویا از سنت‌ها و اساطیر یونان باستان، سمبل بازی‌ها(كولیزیوم)، حلقه‌های المپیك.آرم كشور میزبان و ... را در خود جای داده بود تا یك یادگاری با ارزش برای برنده آن محسوب گردد.

برای ورزشكاران كشورهایی كه در این سوی دنیا زندگی می‌كردند، تنها راه تطبیق با شرایط و آب و هوای كشور میزبان، آن بود كه مدتی قبل از آغاز بازی‌ها راهی ینگه دنیا شوند. از چپ به راست «هایمان»، «دیهان چاند» «هاموند» و «گومیت سینگ» اعضای هاكی روی چمن هندوستان در سالن دهكده بازی‌ها مشغول گوش كردن به اخبار رادیو هستند. 14 جولای است و زمان زیادی تا آغاز رقابت‌ها باقی مانده است.

«دیهان چاند» بهترین بازیكن هاكی روی چمن در المپیك آمستردام، حین تمرین دیده می‌شود. هندی‌ها كه تحت سلطه بریتانیا بودند و با پرچم این كشور در بازی‌ها شركت می‌كردند، در المپیك قبلی بدون خوردن حتی یك گل قهرمان شدند. «چاند» و یارانش به تكرار این عنوان امید فراوانی داشتند.

یك یادگاری باشكوه از تیمی بزرگ. عكسی از ستاره هاكی «چاند» و امضای ستارگان هندی: هیند، تاپسل،‌هاموند، كارمین هاس، سینگ، جعفر، چاندمار، سینگ، بخاری و پینینگر. هندی‌ها كه در فینال قبلی (3ـ0) هلند را شكست داده بودند، این بار با پیروزی مقابل ژاپن قهرمان المپیك شدند.

ژاپنی‌ها از همین حالا به فكر المپیك بعدی و تأمین هزینه سفر می‌باشند. آن‌ها برای آینده تصمیم‌های بزرگی در سر دارند. از جمله میزبانی بازی‌ها. «چیوكو اومدا» (چپ) و «یائه‌كو هاته‌كه‌نیكا» با مدل بزرگ شده یك سنجاق دیده می‌شوند. سنجاقی با پرچم ژاپن. آمریكای میزبان المپیك و حلقه‌ها. ژاپنی‌ها با فروش این محصول ابتكاری درآمد فراوانی كسب كردند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خواندنی های المپیک لس آنجلس- 1932( بخش اول)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.