درج نظر
مطالعه: 2 دقیقه
خواندنی های المپیک آمستردام- 1928( بخش سوم)

خواندنی های المپیک آمستردام- 1928( بخش سوم)

در المپیک 1928 آمستردام جذاب ترین مسابقات فوتبال تا آن روزگار برگزار شد. رقابتهایی در حد جام جهانی!

 

نمایی از مسابقات فوتبال در المپیك آمستردام. مسابقات در استادیوم اصلی برگزار می‌شد و همچنان لباس بازیكنان لباس ورزشی راگبی و بدون شماره بود. اما استقبال از فوتبال ، اكنون چنان افزایش یافته بود كه در خلال همین بازی‌ها طرح برگزاری «جام جهانی فوتبال» به پیشنهاد ژول ریمه مورد تصویب اعضای فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) قرار گرفت تا بازیكنان حرفه‌ای نیز محلّی برای درخشش بیابند.

صحنه‌ای از دیدار بین تیم‌های پرتغال و شیلی . فوتبال كم‌كم در پنج قاره توسعه می‌یافت تیم پرتغال هم می‌توانست در شمار برترین تیم‌های المپیك قرار گیرد. اما شكست (1 ـ 2) از مصر به كار این تیم خاتمه داد... مشاهده می‌كنید كه در آن دوران، بر سر گذاشتن كلاه ، حتی برای بازیكنان میانه میدان نیز امری عادی به شمار می‌آمد.

دروازه‌بان پرتغال توپ را از منطقه خطر دور می‌كند و با مشت كردن توپ ، از وقوع یك گل به نفع شیلی جلوگیری می‌كند. در آن روزگار فوتبال بسیار فیزیكی و خشن بود و چنین صحنه‌هایی خطا محسوب نمی‌گردید. اگر با دقت به داور مسابقه (سمت چپ عكس) نگاه كنید، با لباس رسمی داوران آن روزگار آشنا می‌شوید: كت و شورت ورزشی!

استادیوم مملو از جمعیت است. زیرا هلند، میزبان بازی‌ها ( پیراهن تیره و شورت سفید) در برابر اروگوئه، مدافع عنوان قهرمانی (شورت تیره) قرار گرفته است. عكس لحظه‌ای پیش از به ثمر رسیدن گل تیم اروگوئه گرفته شده است. پیروزی اروگوئه در این دیدار، آن‌ها را به نیمه‌نهایی فرستاد و هلند میزبان از رسیدن به جمع چهار تیم بازماند.

برای نخستین بار دو قدرت برتر فوتبال المپیك، غیراروپایی بودند. آرژانتین (پیراهن راه‌راه) و اروگوئه. وقتی دیدار دو تیم (1 ـ 1) مساوی شد تا اروگوئه برای تكرار قهرمانی، نیازمند پیروزی (2 ـ 1) در دیدار تكراری گردد. برای اولین و آخرین باری بود كه فینال المپیك تكرار می‌گشت.

اروگوئه با دو قهرمانی پیاپی در المپیك، بدل به قدرت اول فوتبال جهان شده بود. این عناوین چنان هیات فوتبال اروگوئه را بر سر ذوق آورد كه آنان با میزبانی اولین دوره جام جهانی موافقت كردند... با برگزاری جام جهانی به نظر می‌رسید كه فوتبال المپیك از رونق خواهد افتاد . به همین علت در دوره بعدی المپیك، فوتبال از برنامه‌ بازی‌ها حذف شد.

در سراسر شهر آمستردام تنها یك استخر مجهز وجود داشت . اما هلندی‌ها چنان برنامه دقیقی برای مسابقات آماده كردند كه همین استادیوم نیز به خوبی از عهده برگزاری بازی‌ها برآمد. عكس لحظه‌ای قبل از رقابت 200× 4 متر امدادی گرفته شده است. جایی كه آمریكا با ركورد 2 ـ 9:36 دقیقه قهرمان شد و ژاپن (4 ـ 9:41 دقیقه) و كانادا( 8 ـ 9:47) دوم و سوم شدند.

«المپیك نهم، مسابقات شیرجه در چهار بخش برگزار شد. شیرجه از سكّو و تخته شیرجه در دو بخش مردان و زنان. مطابق معمول در بین جایگاه تماشاگران جای سوزن انداختن نبود. آمریكایی‌ها هم قهرمان همیشگی شیرجه بودند و در مجموع صاحب 4 طلا، 3 نقره و 2 برنز شدند! همان طور كه می‌بینید، جایگاه داوران طوری طراحی شده است كه هیچ داوری به كار داور كناری خود نظارت نداشته باشد تا مبادا از وی تاثیر بگیرد.

تصویری از «مارتا نورلیوس» قهرمانی شنای 400 متر آزاد در كشتی و به هنگام سفر در اقیانوس اطلس از آمستردام به سوی آمریكا . نورلیوس در 400 متر ركورد 8 ـ 5:42 دقیقه را بر جای نهاد تا اختلاف او نسبت به نفر دوم 15 ثانیه باشد!

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خواندنی های المپیک آمستردام- 1928( بخش سوم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.