درج نظر
مطالعه: 2 دقیقه
خواندنی های المپیک آمستردام- 1928( بخش دوم)

خواندنی های المپیک آمستردام- 1928( بخش دوم)

در المپیک 1928 برای نخستین بار مشعل بازی‌های المپیك بر روی برجی در استادیوم روشن شد.

مسابقات از 17 می 1928 آغاز شد و تا 12 آگوست به درازا انجامید. 290 زن و 2724 مرد ورزشكار (مجموعاً 3014 نفر) از 46 كشور در شرایطی در 14 رشته و 109 مسابقه به رقابت پرداختند كه 614 روزنامه‌نگار از 409 مؤسسه و نشریه بازی‌ها را پوشش می‌دادند.

مسابقات ژیمناستیك در ماه آگوست برگزار شد و پنج مدال طلا به سوییس رسید. قهرمانی كه در حال انجام حركات پارالل مشاهده می‌كنید ژرژس می‌یر سوییسی می‌باشد. او در این بخش به مدال دست نیافت. اما با قهرمانی در بارفیكس ، مجموع حركات و بخش تیمی و مدال نقره خرك ، عنوان پرافتخارترین ورزشكار این المپیك را از آن خود ساخت.

در آمستردام مسابقه دوی 400 متر با مانع از همیشه فشرده‌تر و نزدیك‌تر برگزار شد. از چپ به راست: استن پترسون (سوئد) اوانجلوس میروپولوس (یونان) اف.چاونسی (بریتانیا) ال.لوندگرن (دانمارك) جی.واتسون (استرالیا) و ... استفان كوسترزوسكی (لهستان) برگزاركننده یكی از رقابت‌های مقدماتی دوی 400 متر بامانع می‌باشند.

بتی رابینسون كه علاوه بر طلای 100 متر، در 400 متر امدادی نیز مدال نقره گرفته بود، در بازگشت به «برادوی» نیویورك، این چنین مورد استقبال پدر و مادر قرار گرفت.

لحظه نهایی رقابت دوی 100 متر «پرسی ویلیامز» كانادایی با ثبت زمان 10.8 ثانیه، «جك لندن» بریتانیایی (10.9 ثانیه) و «جورج لامرز» آلمانی (10.9 ثانیه) را پشت سر نهاد تا با كسب طلای صد متر و دویست متر، سریعترین مرد جهان لقب گیرد.

رقابت در پیست‌های خاكی، رقابتی ساده نبود و ناهمواری‌های پیست، بارها و بارها در ادوار مختلف المپیك، كار دست شركت‌كنندگان داده بود. به همین جهت، كار مسطح ساختن پیست از جمله كارهای حیاتی قبل از شروع رقابت‌ها به شمار می‌آمد. در تصویر مشاهده می‌كنید كه چگونه برای محكم ساختن و صاف كردن پیست تلاش می‌گردد.

مسابقه‌ای دیگر از دوومیدانی. دوندگان به امید كسب مدال تلاش می‌كنند و تماشاگران آسوده به مسابقه می‌نگرند. قسمتی كه مشاهده می‌كنید مناسب‌ترین محل برای دیدن رقابت‌ها است: «جایگاه سرپوشیده تماشاگران» این حسن را دارد كه حتی در روزهای بارانی نیز مشكلی برای تماشاگران به وجود نمی‌آید البته فقط برای تماشاگرانی كه پول كافی داشته باشند تا بلیت‌های این جایگاه را خریداری كنند.

استادیوم محل برگزاری بازی‌ها مملو از جمعیت  است. هنوز دود ناشی از شلیك تپانچه داور مسابقه محو نشده است و این به معنای آغاز رقابتی پرشور می‌باشد: دوی 400 متر امدادی. باز هم دوندگان با تمام وجود می‌دوند تا میله مخصوص را به هم تیمی خود بدهند و چهار دونده، هر كدام صد متر دویده و قهرمان المپیك را مشخص كنند.
باز هم رقابتی همیشگی و در عین حال پیش‌بینی شده . ویله ریتولا (شماره 800) و «پاوو نورمی» (شماره 791) یادآور روزهای خوش المپیك پاریس بودند. با حذف مسابقه صحرانوردی تمام قدرت و تمركز این دو قهرمان به پیست معطوف شده بود. در دوی 10 هزار متر نورمی اول شد و «ریتولا» دوم و در دوی 5000 متر كه شاهد آن هستید «ریتولا با 0 ـ 14:38 دقیقه، نورمی (0 ـ 14:40) را پشت سر نهاد و قهرمان شد.
«پاوو نورمی» بزرگ‌ترین دونده استقامت تمام ادوار، آن قدر افتخار آفرینی كرد كه قبل از مرگ، شاهد ساخته شدن مجسمه خود در كنار استادیوم «هلسینكی توسط مردم قدرشناس فنلاند بود.

تیم ژیمناستیك فنلاند در استادیوم برگزاری بازی‌ها. ژیمناستیك همچنان در فضای آزاد برگزار می‌شد و شامل هشت مسابقه بود. یك مسابقه مخصوص زنان و هفت مسابقه مخصوص مردان. در این المپیك تیم‌های سوییس ، چكسلواكی و یوگسلاوی در ژیمناستیك خوش درخشیدند و هنوز خبری از غول‌های آینده ژیمناستیك نشده بود.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خواندنی های المپیک آمستردام- 1928( بخش دوم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.