زمان مطالعه: 4 دقیقه
سامانه 111 سامد

سامانه 111 سامد

سامانه ثبت و پیگیری مکاتبات مردمی ریاست جمهوری بستر برقراری ارتباطات موثر و کارآمد و پاسخگویی به مسائل و مشکلات مردم در رابطه با دولت را فراهم کرده است

شماره 111 را تابحال شنیده اید؟ اصلاً 111 شماره کجاست؟ مربوط به چه نهاد یا سازمانی می شود؟ سامانه ارتباطات مردمی دولت (سامد) یکی از شبکه های یکپارچه ارتباط مردم با دولت در سراسر کشور می باشد که همه آحاد ملت سربلند ایران، در هر جای میهن اسلامی عزیزمان می توانند ایده ها، پیشنهادات، انتقادات، شکایات و درخواست های خود از دولت را با آن مطرح کنند. در واقع هدف از راه اندازی این سامانه، تمهید شرایط لازم برای برقراری ارتباطات موثر و کارآمد و نیز پاسخگویی سریع و صحیح به مسائل و مشکلات مردم در رابطه با دستگاه های اجرایی است.

سامانه 111 چیست؟

درمورد اینکه سامانه سامد چیست باید بگوییم که اپراتورهای پاسخگوی مردم در سامانه ثبت و پیگیری مکاتبات مردمی ریاست جمهوری با فراگرفتن آموزش های تخصصی گوناگون، در حیطه های مختلف ارتباطی و محتوایی و نیز اشراف کامل به شرح وظایف و عملکرد دستگاه های اجرایی کشور، مشاورانی مطمئن برای راهنمایی مردم در جهت پیگیری مطالب مورد نظر خود هستند.
حالا که متوجه شدیم سامانه 111 مربوط به کجاست، باید بگوییم که این سامانه در آن واحد از دو قابلیت برقراری "ارتباط زنده" (آنلاین) و "غیر زنده" (آفلاین) برخوردار است! به این معنی که در ساعات اداری، تماس گیرندگان به انتخاب خود، می توانند با کارشناسان سامانه به گفتگوی زنده بپردازند و ضمن بهره مندی از جنبه مشورتی سامانه، با طرح نکات مورد نظر خود و دریافت "کد پیگیری"، امکان دنبال کردن موضوع مورد نظر را نیز بیابند. اما در روش " آفلاین"، هم در ساعات اداری و هم در ساعات غیر اداری، تماس گیرندگان می توانند از طریق ضبط مکالمه، مطالب مورد نظر خود را مطرح کنند تا در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار گیرد.

ثبت درخواست در سامانه سامد

به منظور نظم دهی به انبوه درخواست در سامانه تلفنی 111 ، افراد برای ورود ملزم به بیان کد ملی و شماره تلفن خود می باشند.
توجه: ثبت تماس تلفنی در این سامانه نیز امکانپذیر است. تماس گیرندگانی که مایل به پیگیری مطالب مورد نظر خود هستند، پس از بیان موضوع با کارشناس سامانه، کد پیگیری دریافت کرده و به تناسب موضوع مطروحه، مدتی بعد، ضمن تماس با شماره تلفن 111 و ارائه کد پیگیری، پاسخ دستگاه مربوطه به مشکل خود را دریافت خواهند کرد.

 

ثبت درخواست در سامانه سامد

ابتدا وارد سایت اصلی 111 شوید. پس از ورود، از طریق خدمات ارائه شده، بر روی گزینه «درخواست» کلیک کنید.

ثبت درخواست در سامانه سامد

لازم است تا کد ملی و شماره تلفن خود را وارد کنید.

ثبت درخواست در سامانه سامددر مرحله بعدی، نام و نام خانوادگی و رمز عبور خود را وارد کنید و روی گزینه «ثبت نام» کلیک کنید.
ثبت درخواست در سامانه سامدسپس یک مد به شماره تلفن همراه شما ارسال می شود، آن را در قسمت مشخص وارد کنید و بر روی گزینه «فعالسازی» کلیک کنید.
 
ثبت درخواست در سامانه سامد
سپس وارد پرتال خود در سامانه 111 شوید. بر روی گزینه «منوی شهروندی» کلیک کنید. و در نهایت بر روی گزینه «ثبت مورد» کلیک کنید. در این قسمت می توانید درخواست خود را بنویسید و برای ریاست جمهوری ارسال کنید.

نکات کلیدی برای تماس با شماره 111

  1. ورود به سامانه سامد بسیار ساده است. در هر نقطه از ایران بدون نیاز به گرفتن پیش شماره به خط ارتباطی سامانه ی 111 وصل می شوید.
  2. قبل طرح هر موضوعی با سامانه ارتباط مردم و دولت، داشتن کد ملی الزامی است.
  3. در صورتی که متقاضی، اطلاعات شخصی خود را در اختیار قرار ندهد، نمی تواند تقاضایش را از سیستم پیگیری نموده و از روند رسیدگی آن مطلع شود.
  4. از تماس های مکرر با سیستم برای بیان یک تقاضا اجتناب کنید؛ زیرا سوابق تماس شما در سیستم موجود است و در صورت تکراری بودن ثبت نمی شود.
  5. از تکرار هر موضوع مورد نظر در سایر قالب ها مانند نامه، پیامک و ...و یا از طریق سایر اعضای خانواده اجتناب نمایید؛ زیرا سیستم نرم افزاری سامد یکپارچه بوده و پیام از هر کانالی و به هر نامی که در سیستم ثبت شود، روند رسیدگی مشابه دارد و ثبت مجدد پیام ها امکان پذیر نمی باشد.
  6. برای صرفه جویی در وقت و هزینه خود، در زمان هایی که صف انتظار تلفن 111شلوغ است، تماس را ازطریق سیستم ضبط پیام ادامه داده و یا ارتباط را به ساعات دیگر موکول کنید.
  7. درصورتی که پیام دریافت شده به شخصی غیر از تماس گیرنده برگردد، مانند همسر، فرزند، پدر، مادرو...الزامی است مشخصات فردی که تقاضا به او مربوط است، ذکر شود نه شخص تماس گیرنده.
  8. سعی کنید از ذکر موارد متعدد در تقاضای خود یا شرح مفصل آن اجتناب نمایید. فقط مواردی را که برای شما اضطراری است، مطرح کنید.
  9. پیگیری نامه به سامد هم کار ساده ای است. برای پیگیری سامانه 111 می بایست با وارد کردن کد ملی خود در این سامانه ثبت نام کنید.

پیگیری نامه ریاست جمهوری با کد ملی

در صورتی که قبلاً در سامانه 111 ثبت نام و ثبت درخواست انجام داده باشید، بصورت کاملاً غیرحضوری می توانید  با استفاده از کد ملی خود، نامه را پیگیری کنید. در صورت انجام پیگیری مراحل زیر را انجام دهید:

پیگیری نامه ریاست جمهوری با کد ملی

وارد سایت اصلی سامد شده و پس از ورود به سایت، بر روی گزینه «پیگیری» کلیک کنید.

پیگیری نامه ریاست جمهوری با کد ملی

کد ملی و رمز خود را در قسمت مشخص وارد کنید تا بتوانید وارد پرتال خود شوید.

پیگیری نامه ریاست جمهوری با کد ملی

بعد از ورود، از منوی سمت راست، بر روی گزینه منوی «شهروندی» کلیک کنید. بعد از گذراندن مراحل ، نتیجه نامه و درخواست شما از جناب رییس جمهور در اینجا نمایش داده می شود.

نامه های مردمی جمع آوری نمی شود! مردم از دو طریق سایت 111 و شماره تلفن 111 می توانند درخواست خود را ارسال کنند. فرقی ندارد از کدام یک از این دو استفاده کنند، در هر صورت رسیدگی هر دو به یک صورت است.

به روش جدید می توان در سامانه 111، درخواست های خود را راحت تر پیگیری کرد. زیرا نامه های مکتوب قابلیت پیگیری مشخصی نداشتند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «سامانه 111 سامد» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر
: برای دریافت مشاوره درباره سامانه 111 سامد فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.