زمان مطالعه: 2 دقیقه
فرمول محاسبه تبدیل رهن و اجاره ملک

فرمول محاسبه تبدیل رهن و اجاره ملک

روش تعیین و محاسبه رهن و اجاره و نحوه تبدیل رهن به اجاره بر اساس عرف موجود در بازار مسکن هر منطقه محاسبه می شود.
در این مطلب می خوانید : [بستن]

نحوه محاسبه رهن کامل

یکی از عواملی که در انتخاب رهن خانه و یا اجاره آن موثر است، میزان بودجه شما است. در موارد بسیاری مبلغی که برای رهن و اجاره تعیین می شود قابل تبدیل است و می تواند به اجاره یا رهن، اضافه یا کم شود.

روش محاسبه مبلغ رهن و اجاره دارای اصول مشخصی می باشد و به نوع ملک بستگی دارد. به طور کلی برای تعیین مبلغ رهن و اجاره ابتدا باید ارزش ملک مشخص شود تا بر اساس آن بها تعیین شود.

مبلغ رهن و اجاره ملک بر اساس فرمول هایی مشخص تعیین می شود. بر اساس مشخصات ساختمان یک چهارم تا یک ششم قیمت ملک، رهن کامل آن محسوب می شود. اگر ساختمان نوساز باشد، یک چهارم قیمت ملک به عنوان مبلغ رهن در نظر گرفته می شود و اگر قدیمی باشد یک ششم مبلغ آن را برای رهن محاسبه می کنند.

قیمت هر مترمربع مسکونی در آن منطقه × متراژ واحد = مبلغ رهن

برای مثال مبلغ رهن یک ساختمان نوساز با زیربنای 80 مترمربع همراه با قیمت هر مترمربع مسکونی 10 میلیون تومان در آن منطقه 200 میلیون تومان خواهد بود.

قیمت هر مترمربع مسکونی در آن منطقه × متراژ واحد = مبلغ رهن

800،000،000 = 10،000،000 × 80

 

یک چهارم ارزش ملک = مبلغ رهن کامل ( نوساز)

200،000،000 = 4 ÷ 800،000،000 = مبلغ رهن کامل

 

مبلغ رهن کامل برای ملکی با مشخصات ذکر شده (قدیمی)

133،000،000 = 6 ÷ 800،000،000 = مبلغ رهن کامل

 

نحوه محاسبه اجاره

مبلغ اجاره بر اساس مبلغ رهن تعیین می شود. در ابتدا باید مبلغ رهن محاسبه شود و سپس مبلیغ اجاره بر اساس آن تعیین شود. در صورتی که خریدار و فروشنده مبلیغی برای رهن یا اجاره دریافت یا پرداخت نکنند، به ازای هر یک میلیون تومان رهن، 30 هزار تومان اجاره تعیین می شود.

30 هزار تومان × (1 میلیون ÷ مبلغ رهن) = مبلغ اجاره کامل

مثال: اگر مبلغ رهن کامل برای ملکی برابر با 400 میلیون تومان باشد اجاره کامل ملک برابر با  6 میلیون تومان خواهد بود.

 

30 هزار تومان × (1 میلیون ÷ مبلغ رهن) = مبلغ اجاره کامل

12،000،000 = 30،000 × 400 = مبلغ اجاره کامل

 

مبلغ رهن و اجاره به صورت همزمان نیز با استفاده از این روش تعیین می شود؛ به این معنی که خریدار قسمتی از مبلغ تعیین شده برای رهن را دریافت می کند و قسمت دیگر را به اجاره تبدیل می کند.

مثال: اگر مبلغ رهن کامل برای ملکی 400 میلیون تومان باشد، براساس توافق طرفین نیمی از مبلغ به صورت رهن دریافت می شود و مابقی را به صورت اجاره ماهانه:

200 میلیون رهن + 6 میلیون اجاره بها (به صورت ماهانه)  = مبلغ پرداختی توسط مستاجر

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «فرمول محاسبه تبدیل رهن و اجاره ملک» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.