زمان مطالعه: 3 دقیقه
بیوگرافی جیمز کانلی( بخش دوم)

بیوگرافی جیمز کانلی( بخش دوم)

برعکس امروز که همه چیز سازمان منظم و صحیحی یافته است، حضور درنخستین مسابقه المپیک احیاء شده 1896 مثل هر چه بادا باد بود!

در این موقعیت کانِلی مدرسه اش را ترک گفت تا شانس خود را در آتن بیازماید. در المپیک 1896 مسابقه انتخابی پیش از المپیک وجود نداشت. در آن وقت هر کس که مایل بود در بازی های المپیک شرکت کند تنها احتیاج داشت که خرج مسافرتش را بپردازد تا جزء تیم ملی حساب شود و به المپیک برود. به این ترتیب در آن سال تنها 12 آمریکایی در مسابقات المپیک شرکت کردند. گروهی که از بوستون رفت شامل کانِلی، تام بورک و ِالری کلارک بودند که همگی در مسابقاتی که شرکت کردند قهرمان شدند.

یکی دیگر از برندگان آمریکایی رابرت گَرت بود که سرپرستی تیم دانشگاه پرینستون را داشت. تنها سرپرست تیم آمریکا جان گراهام ویک تمرین دهنده  سازمان ورزشی بوستون بود که همراه آن ها راهی آتن شده بود. آمریکایی ها با کشتی حرکت کردند و پس از 16روز به خط ترن رسیدند و با قطار حرکت کردند. درناپل کانلی چمدانش را گم کرد، چندی بعد دزد چمدان توقیف شد و پلیس از کانِلی درخواست کرد که در ناپل بماند تا جریان تعقیب دزد تمام شود ولی کانِلی این پیشنهاد را رد کرد زیرا برای شرکت در مراسم تعقیب دزد از آمریکا به اروپا نیامده بود. پول هایش که در چمدان بود از بین رفت اما لااقل بلیت های ترن در جیمز مانده بود و می توانست با آن تا آتن برود. یک روز پس از ورود آن ها به آتن( 5 آوریل) بازی ها آغاز شد و آن ها بی آن که کوچکترین تمرینی داشته باشند وارد مسابقات شدند.

کانِلی می گوید:

 

ما کلافه شده بودیم، در برنامه خود 12 روز تمرین گذاشته بودیم ولی موفق نشدیم آن را اجراء کنیم. از طرفی بیشتر بچه های ما کفش دوومیدانی نداشتند. ما روی ماه های رومی حساب کرده بودیم و به آن جا رفتیم در حالی که یونانی ها روی تقویم یونانی بازی را شروع کردند. البته ما خیلی نگران و عصبانی بودیم ولی لازم بود که کار خود را انجام بدهیم. بدون تمرین و خسته و کوفته از رنج راه طولانی وارد مسابقه شدیم. در چنین شرایطی  گروه 12 نفره ما 9 مقام اول در ده ماده ای که شرکت کردند به دست آوردند.

 

تام بورک در 100 متر و 200 متر پیروز شد. الری کلارک در پرش ارتفاع و پرش طول اول شد. رابرت گرت در پرتاب وزنه و دیسک برنده شد. ویلیام هریت در پرش با نیزه و تام کورتیس در 110 متر با مانع قهرمان گردید. جیمز کانِلی که نخستین قهرمان المپیک بعد از 1500 سال بود در پرش سه گام اول و سپس در پرش ارتفاع دوم و در پرش طول سوم شد. در اولی با پریدن از مانع 1.65 متری به صورت مشترک با هموطن خود روبرت گرت نایب قهرمان شد و در پرش طول هم رکورد 5.84 متر را بر جای نهاد و عنوان سوم را از آن خود ساخت.

کانِلی پس از 6 دهه سعی مکرد جریان آن روزها را به خاطر بیاورد. او در این باره که چگونه در آن مسابقه قهرمان شد، گفت:

 

وقتی برای انجام این پرش قدم به جلوگذاشتم ناگهان نیروی عجیبی در خود حس کردم مثل این که موج گرمایی به داخل خونم راه یافت.

 

وی با تجربه ای که از این موج انرژی حاصل کرده بود سایر قهرمانان را نیز ترغیب کرد تا نتایج درخشانی به دست آوردند. کانِلی عقیده دارد این روحیه چیزی بود که نمی توان آن را تعریف کرد.

 

این چیزی است که در نفس انسان است شاید بتوان آن را روحیه گفت. شما وقتی مطمئن شدید که آن روحیه در شما تقویت شده آن وقت خود آن نیرو به شما یاد می دهد که چگونه باید ببرید و پیروز شوید.

 

کانلی که در المپیک پاریس (۱۹۰۰) هم یکی از اعضای تیم‌ملی دوومیدانی آمریکا بود و یک مدال نقره دیگر در پرش سه گام به دست آورد، المپیک 1904 هم در سن لوییس ایالات متحده برگزار می شد و فرصت فوق العاده ای بود برای سومین حضور او در المپیک. اما او این بار به عنوان روزنامه نگار در بازیها شرکت کرد. او پیش از آن هم مجموعه مقالاتی در بوستون گلوب با عنوان نامه هایی از جبهه چاپ کرده بود که درباره نبرد آمریکا و اسپانیا بود. پس از پایان فعالیت‌های ورزشی خود، به یکی از مشهورترین روزنامه‌نگاران آمریکا مبدل شد. به‌طوری که از طرف دانشگاه هاروارد به وی دکترای افتخاری داده شد تا او سالها پس از ترک تحصیل از این دانشگاه، کاندیدای مدرک دکترای هاروارد در 1949 شود. اما او نیازی به این مدرک نداشت و آن را رد کرد!

کانلی مجموعا 25 رمان و بیش از 200 داستان کوتاه نوشت.  دریا همیشه در آثار او جایگاه ویژه ای داشت. او در روز 25 دسامبر 1920 مطلبی در هفته نامه کولیرز نوشت که درباره قهرمانی اش در همان سال در اولین دوره رقابتهای ماهیگیری هالیفاکس بود. هفت سال بعد نیز کتاب ماهیگیران گلاستر از او به چاپ رسید که اشاره داشت بر آن رقابتها.

ورزشکار و نویسنده 174 سانتی متری ایالات متحده در 20 ژانویه 1957 و در ۹۲ سالگی از دنیا رفت. در زمان مرگ او المپیک دیگر ناشناخته نبود و با حضور قهرمانان زبده کشورهای مختلف به اوج کمال رسیده بود.

نظر خود را درباره «بیوگرافی جیمز کانلی( بخش دوم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی جیمز کانلی( بخش دوم) فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید