کد مطلب:  4177 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تحلیل زیباکلام از انتخابات ریاست جمهوری 92

تحلیل زیباکلام از انتخابات ریاست جمهوری 92

تاریخ خبر: 1392/03/27 صادق زیباکلام در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو، با اشاره به مشارکت حداکثری مردم در انتخابات...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ خبر: 1392/03/27

صادق زیباکلام در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو، با اشاره به مشارکت حداکثری مردم در انتخابات گفت: برخی قصد داشتند مردم را به تحریم این حماسه سیاسی تشویق کنند و با توجه به تجرب‍ه‌های تلخی که بعد از انتخابات سال 88 وجود داشت، تلاش کردند تا نشان دهند که مردم اعتماد خود را به نظام از دست داده‌اند.

وی با بیان اینکه مردم گزینه دیگری جز صندوق رای نداشتند، اظهار داشت: من با افتخار می‌گویم که جزو اقلیتی بودیم که برای حضور مردم در پای صندوق‌های رای تلاش کردم و در این راه با سفرهای استانی و برگزاری مناظرات و سخنرانی‌ها مردم را آگاه نمودم که گزینه دیگری بجز صندوق رای ندارید.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: اگر صندوق رای را انتخاب نمی‌کردیم ایران به وضعیتی بدتر از عراق و‌ افغانستان دچار می‌شد، بنابراین تمام تلاش خود را به کار بردیم تا بتوانیم شاهد حضور همه مردم در پای صندوق‌های رای باشیم.

زیباکلام با بیان اینکه کار پس از رد صلاحیت هاشمی بسیار سخت شد، اظهار داشت: پس از رد صلاحیت هاشمی بسیاری از افراد از رای دادن منصرف شده بودند و کار برای تلاش برای مشارکت حداکثری مردم تا حدی سخت شد، اما رخ دادن سه اتفاق موجب شد که مردم با حضور خود حماسه سیاسی را رقم بزنند.

وی ادامه داد: ابتدا آن که ما در این راه کوتاه نیامده و با همه مشقتی که در این راه با آن روبرو بودیم، تلاش کردیم، از سویی هاشمی و خاتمی بعد از رد صلاحیت شدن خود ضمن برخورد قانونی ساکت ننشسته و مردم را به پای صندوق‌های رای دعوت کردند و اقدام نهایی که موجب رخ دادن این حماسه سیاسی شد کناره‌گیری عارف به نفع جریان اصلاحات بود که باعث شد اتفاقی که در دوم خرداد 76 بیفتد اکنون در 24 خرداد 92 روی دهد.

زیباکلام به تشریح اولین کاری که روحانی پس از انتخاب توسط مردم باید انجام دهد، پرداخت و گفت: به نظر من اولین کاری که باید او انجام دهد، این است که به اتفاق آیت‌الله هاشمی، سیدمحمد خاتمی،‌ حجت الاسلام سیدحسن خمینی با پرایدی که صادق زیباکلام به مدت چند ساعت در اختیار آنان قرار می‌دهد به همراه یک دسته گل،‌ شیرینی و یک کادو شکیل به خانه محمدرضا عارف بروند و این هدایا را از طرف ملت ایران به او تقدیم کنند؛ چرا که ما باید برای نسل جوان خود الگو باشیم و از رفتار تحکم آمیز و غرورآمیز خودداری کنیم؛ اگر روحانی چنین کاری را انجام ندهد از سوی من نمره منفی خواهد گرفت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه از حضور مردم در پای صندوق‌های رای شگفت‌زده نشدم، گفت:‌ چرا که مردم همواره ثابت کرده اند که پشتیبان نظام هستند و شور و نشاط آنان که خود من در چند شهر شاهد آن بودم، گویای این امر بود. وی با بیان اینکه از اختلاف فاحش رای میان اصولگرایان و اصلاح طلبان بسیار تعجب‌ کردم، گفت:‌ اصولگرایان باید عملکرد گذشته خود را بررسی کنند؛ البته نباید تمام اشتباهات خود را به عملکرد احمدی‌نژاد منصوب کنند و واقعیت را در صندوق‌های رای ببینند.

زیباکلام با بیان اینکه پیروز حماسه سیاسی 24 خرداد شخصیت‌های سیاسی مانند هاشمی، خاتمی، روحانی، عارف و دیگر شخصیت‌های اصولگرا نیستند، بلکه نظام جمهوری اسلامی ایران است که مردم با حضور خود این پیروزی را اعلام کردند؛ شخصیت‌ها رفتنی هستند، اما آنچه باید بماند نظام اسلامی است.

: برای دریافت مشاوره درباره تحلیل زیباکلام از انتخابات ریاست جمهوری 92 فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تحلیل زیباکلام از انتخابات ریاست جمهوری 92» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید