کد مطلب:  57906 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زندگی نامه زلاتکو کرانچار

زندگی نامه زلاتکو کرانچار

زلاتکو کرانچار پس از اخراج در مراسم معارفه علی دایی، مربی جانشین خود حضور پیدا کرد. قرار گرفتن دو مربی قدیم و جدید یک تیم در کنار هم، تصویری عجیب و تکرار نشدنی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

از درخشش در ومبلی تا ممنوع الکار بودن در ایران!

اختصاصی آسمونی

وقتی زلاتکو کرانچار به دستور حبیب کاشانی از مربیگری پرسپولیس اخراج شد، به شکل عجیبی در مراسم معارفه علی دایی مربی جانشین خودش حضور پیدا کرد. با بازیکنها دست داد و بدون هیچ خاطره تلخی از آنها جدا شد. قرار گرفتن دو مربی قدیم و جدید یک تیم در کنار هم، تصویری عجیب و تکرارنشدنی در فوتبال ایران بود. چندی بعد، وقتی جانشین کرانچار در پرسپولیس، رکورد 5 باخت پیاپی را به جای گذاشته بود و تیمش در برابر تیم هایی مثل صبای قم و سپاهان 4 گل می خورد، کرانچار در ومبلی دست به کار بزرگی زد و با تیم کم نام و نشان مونته نگرو، انگلیس را (0-0) متوقف کرد.

زاتکو کرانچار
زاتکو کرانچار

کرانچار پیش از آن، تقریبا همه عمر خود را در شبه جزیره بالکان سپری کرده بود. او روز 15 نوامبر 1956 در زاگرب به دنیا آمد که آن زمان بخشی از یوگسلاوی بود. از 1973 به مدت ده سال برای دیناموزاگرب بازی کرد و با ثبت 98 گل در 261 بازی، نام خودش را به عنوان یک مهاجم درخشان ثبت کرد و یک لیگ و دو جام حذفی کشورش را کسب کرد. در همان زمان یک عنوان ملی هم کسب کرد؛ قهرمانی در مسابقات زیر 21 سال اروپا با تیم ملی یوگسلاوی.

زاتکو کرانچار
زاتکو کرانچار

 بعد از آن تا سال 1990 در راپیدوین اتریش توپ زد و آنجا هم با ثبت 106 گل در 201 مسابقه موفق بود و عاملی تاثیرگذار در 2 قهرمانی تیمش در بوندس لیگای اتریش و 3 بار فتح جام حذفی. او در سال 1991 بعد از یک فصل بازی تو سنت پولتن اتریش، وارد دنیای مربیگری شد. جایی که طی سالهای 1996 و 1998 با دیناموزاگرب تو فوتبال کرواسی دبل کرد و برنده لیگ و جام حذفی شد.

در تیم نوگومتنی کلوب زاگرب هم فصلی خاطره انگیز را رقم زد و تنها قهرمانی تاریخ باشگاه در لیگ را به دست آورد. کرانچار بعد از حضور در جام جهانی 2006 با تیم ملی کرواسی، دورانی کوتاه را در امارات گذروند و سرانجام با پرسپولیس، فوتبال ایران را تجربه کرد. دومین تجربه او در فوتبال ایران، در سال 1390 با سپاهان رقم خورد و او در دو سال متوالی، برنده یک لیگ و یک جام حذفی با سپاهان شد. آن هم در تیمی که بازیکنانش همیشه در بازیهای حساس، اخراج می شدند، در ثانیه های پایانی به تیم خودی گل می زدند و تمام بازیهای مهم سپاهان در جام حذفی در خارج از خانه و در تهران برگزار شد.

زاتکو کرانچار
زاتکو کرانچار

پایان کار مربیگری کرانچار در ایران، شیرین نبود. ممانعت از حضورش در تیم ملی امید با اتهامی که هرگز ثابت نشد، مربیگری کوتاه مدت مجدد در سپاهان و سرانجام حذف از بازیهای آسیایی 2018. هرچند که جانشین او، نتایجی به مراتب ضعیف تر کسب کرد.

: برای دریافت مشاوره درباره زندگی نامه زلاتکو کرانچار فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «زندگی نامه زلاتکو کرانچار» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید