ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  33238 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
2 خرداد، عزل سید ضیاءالدین طباطبایی ، نخست وزیر کودتا

2 خرداد، عزل سید ضیاءالدین طباطبایی ، نخست وزیر کودتا

2 خرداد، عزل سید ضیاءالدین طباطبایی ، نخست وزیر کودتا است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

در جریان کودتای سوم اسفند 1299، عامل نظامی کودتا رضاخان و عامل سیاسی و کارگردان ظاهر و باطن، سید ضیاءالدین طباطبایی بود که با حمایت انگلیس صورت گرفت.

سید ضیاء در نخستین روزهای ورود قوای قزاق به تهران، با احمدشاه ملاقات و فرمان رییس الوزرایی خود را با اختیارات کامل دریافت کرد. وی در اولین روز صدارت خویش دست به اقداماتی زد و نزدیک به دویست تن از رجال کشور و روحانیون را باز داشت نمود و طی اعلامیه‏ ای، علل و جهات صدارت خود را به حکّام و والیان در سراسر کشور ابلاغ کرد.

 نقطه زوال دولت سیدضیاءالدین طباطبایی معروف به دولت سیاه و کابینه صد روزه را باید در اختلاف بین وی و سردار سپه جُست. رضاخان که با سیدضیاء روابط خوبی نداشت، با نزدیک شدن هر چه بیشتر به احمدشاه و اظهار اطاعت و انقیاد، زمینه را برای برکناری سیدضیاء فراهم ساخت. به ویژه که احمدشاه از زمان امضای حکم ریاست وزرایی سیدضیاء، از او دلخوش نبود و اهانت‏ها و بی‏ ادبی‏های سید، شاه را به شدت خشمگین ساخته بود.

همچنین منتقدین و وابستگان به دربار که عده زیادی از آنان در حبس رفته بودند، تلاش شبانه‏روزی خود را برای بر کناری او معمول می‏داشتند. سرانجام در روز اول خرداد 1300، شاه به سیدضیاء، تکلیف استعفا نمود، اما سیدضیاء اطاعت نکرد تا این که احمد شاه وی را در چهارم خرداد بر کنار کرد و دولت 93 روزه‏اش سقوط کرد.

پس از برکناری، در همان روز در حالی که از خزانه دولت مبلغ بیست و پنج هزار تومان به او برای مخارج سفر داده بودند با تنی چند از دوستان و نزدیکان خود از طریق بغداد عازم اروپا شد و بیست و دو سال در اروپا اقامت گزید.

نظر خود را درباره «2 خرداد، عزل سید ضیاءالدین طباطبایی ، نخست وزیر کودتا» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره 2 خرداد، عزل سید ضیاءالدین طباطبایی ، نخست وزیر کودتا فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید