ظریف : دیگر منتظر آخرین لحظه نمی مانیم | آسمونی
کد مطلب: 8242 درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
ظریف : دیگر منتظر آخرین لحظه نمی مانیم

ظریف : دیگر منتظر آخرین لحظه نمی مانیم

1393/09/04 وزیر خارجه ایران با بیان این که برای رسیدن به چارچوب توافق یا تفاهم سیاسی حتما چهار ماه وقت خوبی است...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

1393/09/04

وزیر خارجه ایران با بیان این که برای رسیدن به چارچوب توافق یا تفاهم سیاسی حتما چهار ماه وقت خوبی است افزود: هیأت ما از همین امروز آمادگی دارد، مذاکره کند.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا کاترین اشتون، نماینده 1+5 و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دوشنبه شب پس از یک هفته مذاکرات سخت و فشرده بیانیه پایانی مذاکرات هسته‌ای وین را قرائت کردند.

محمدجواد ظریف با قرائت بیانیه پایانی گفت: از یک سال پیش که در ژنو درباره برنامه اقدام مشترک توافق کردیم، ما و گروه 1+5 برای رسیدن به یک راه حل جامع، مذاکرات فشرده داشتیم.

وزیر امور خارجه کشورمان از دولت اتریش برای میزبانی این مذاکرات تشکر کرد و ادامه داد: بر مبنای تعهد محکم تمام طرف‌ها برای رسیدن به راه حل جامع 10 دور مذاکره داشتیم. ایده‌های مختلفی مطرح شده است اما با توجه به ماهیت فنی و تصمیماتی که باید اتخاد شود برای بررسی و نهایی کردن آن‌ها به کار بیشتر نیاز است.

ظریف گفت: ترجیح ما این بود که همین جا راه‌حل را نهایی کنیم اما با توجه به پیشرفت‌ها و ایده‌هایی که مطرح شده است، مطمئن هستیم که راه‌حل جامع امکان‌پذیر است.

وی افزود: تصمیم گرفتیم مفاد برنامه اقدام مشترک را تا نهم تیر تمدید کنیم تا امکان مذاکره فراهم شود و سعی داریم مذاکرات را طی حداکثر چهار ماه نهایی کنیم و از زمان باقی مانده برای نهایی کردن توافق استفاده کنیم. ایران و 1+5 تعهداتشان را بر اساس اقدام مشترک ادامه می دهند و آژانس نیز به نظارت خود ادامه می دهد و نشست بعدی در آذر ماه برگزار می شود.

قبل از ظریف، اشتون در این کنفرانس خبری بیانیه مشترک دو طرف را به زبان انگلیسی قرائت کرد.

در ادامه اشتون محل استقرار رسانه‌ها را با بدرقه ظریف ترک کرد و پس از آن وزیر خارجه کشورمان به جمع خبرنگاران بازگشت تا به سوالات پاسخ دهد. ظریف گفت که در ابتدا به سوالات خبرنگاران فارسی‌زبان جواب می‌دهد. وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس مطبوعاتی در وین و در پاسخ به خبرنگار ایسنا گفت: اگر اراده سیاسی باشد، می‌توان چند روزه به توافق رسید.

 محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران گفت: مذاکرات کمک کرده راه دشواری را به پیش ببریم و اگر مذاکرات تمدید شد برای این است که یک فرصت کوتاه را برای توافق فراهم کنیم. تلاش داریم در نزدیک‌ترین زمان به تفاهم سیاسی و بعد از آن به تدوین تفاهم برسیم.

وی ادامه داد: سلاح هسته‌ای بر خلاف اصول ماست و ما برای اهداف صلح‌آمیز به دنبال انرژی هسته‌ای هستیم و می‌خواهیم این کار را در یک فضای آرام انجام دهیم و به نگرانی‌های مشروع پاسخ دهیم.

ظریف گفت: تحریم‌ها تنها به مردم بی‌گناه ضربه می‌زند. برای ارزیابی اثر تحریم‌ها کافی است به تعداد سانتریفیوژ‌ها نگاه کنید، ما زمانی 200 سانتریفیوژ داشتیم و امروز بیش از 20 هزار داریم.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به کسانی که تحریم‌ها برایشان مهم است، اظهار داشت: آنها باید بدانند که تنها مذاکره است که می‌تواند اعتماد ایجاد کند. ما نمی‌خواهیم تمام هفت ماه و هفت روز را صرف توافق کنیم.

وی گفت: دستاورد ما این است که برنامه هسته‌ای ما به طور کامل ادامه دارد و اگر امروز در مذاکرات در این باره صحبت می‌شود درباره میزان و اندازه غنی‌سازی است، نه اصل آن.

ظریف ادامه داد: امروز تمام تلاش ها برای نشان دادن این که برنامه ایران یک نگرانی برای جهان بوده، دیگر رنگ باخته است. مردم ایران می‌خواهند در چارچوب روابط متقابل با دنیا در تعامل باشند.

ظریف گفت: توافق به زودی به نتیجه خواهد رسید و ان‌شاءالله مردم به توافقی که برای همه برد خواهد بود می‌رسیم که در آن هم جامعه بین‌المللی از فشار بر مردم ایران که حاصلی نداشته، دست خواهند کشید و هم مردم ایران با اطمینان جامعه بین‌المللی برنامه هسته‌ای شان را ادامه می‌دهند و فکر می کنم تا آن روز فاصله زیادی نداریم. هر چند برخی گروه‌هایی که موجودیت خود را در تنش می‌بینند، از این روند خوشحال نیستند و در آینده هم کمتر خوشحال می شوند.‎

وی تصریح کرد: فکر می کنم توافق ژنو مشخص است. البته خوشحالیم که دنیا کمتر نگران باشد و از ابتدا هم جای نگرانی نبود. گروهی تلاش داشتند این برنامه را خطرناک نشان دهند و خوشحالیم که صدای این گروه امروز کمتر شده است.

ظریف اعلام کرد: توافق ژنو در چارچوب منافع ملی ما بود و به تعهداتمان هم پایبند بودیم و دنیا یک صدا معتقد است که ما در سال گذشته به تعهدات‌مان عمل کردیم و این بهترین روش برای شکست دادن پروژه ایران هراسی است .بنابراین من احساس می کنم مردم ایران همه چیز را به دست آوردند و امروز برنامه هسته‌ای ایران شناخته شده و کسی درباره از بین بردن برنامه هسته‌ای ایران یا بستن آن صحبت نمی‌کند. این ها توفیقاتی است که مردم ایران در سایه سیاست تدبیر و امید که به آن رای دادند و با حمایت رهبری آن را ادامه دادند به دست آوردند.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان اظهار کرد: ما همه علاقه‌مند بودیم که امروز اعلام کنیم به توافق سیاسی رسیده ایم. اینجا اما نیاز بود درباره همه نکات ریز که به شدت فنی و پیچیده است، صحبت کنیم و یقین داشتیم که برای تکمیل روند نگارش نیاز به زمان داشتیم. این امکان وجود داشت که در وین قدری به جلو پیشرفت کنیم و همین قدر پیشرفت قابل ملاحظه است. همه وزیران که از مذاکرات خارج شدند اذعان داشتند که پیشرفت داشتیم و می توانیم به نتیجه برسیم و این مساله توفیق قابل توجه ای است. اگر به یک سال قبل نگاه کنیم کسی حتی آرزوی چنین شرایط را نمی توانست در واقعیت داشته باشد. ما این روش را ادامه می‌دهیم و به لطف خدا و کمک وحمایت مردم به ایران مسیر را ادامه می‌دهیم.

ظریف در پاسخ به خبرنگار سی.ان.ان درباره ادامه مذاکرات گفت: بعد از جشن شکرگزاری در کشورهای غربی بلافاصله به مذاکرات باز می‌گردیم و منتظر چیز دیگری نمی‌مانیم.

وی خاطرنشان کرد: این بار، دیگر دیپلمات‌ها منتظر آخرین لحظه نمی‌مانند تا آخرین کارت خود را رو کنند و به سرعت مذاکرات جدی را آغاز خواهند کرد.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم که جامعه بین‌المللی و کشورهایی که با ایران مشغول مذاکره هستنند پی بردند که ایران به تعهداتش پایبند است و تلاش‌های ایران‌هراسانه فایده ندارد و مردم ما دنبال درگیری نیستند، اما از حقوقشان هم نمی‌گذرند. نکته دیگر این است که تحریم‌ها درست است که بر مردم تاثیر منفی می گذارد، اما مردم ایران را از پیگیری حقوقشان باز نمی‌دارد و رییس‌جمهور هم امروز گفتند، تنها از مسیر تفاهم، توافق عادلانه و سازنده می‌توان به نتیجه رسید و یقین دارم برای رسیدن به راه‌حل باید از زیاده‌خواهی دست برداشت و توجه کرد که دانش هسته ای ما واقعیتی بر روی زمین است و احساس می کنم بدون اشاره به جزییات مذاکرات که ما به چنین دستاوردی رسیده ایم.

وی تاکید کرد: ما تحت هر توافقی به غنی‌سازی ادامه می دهیم و پولی که از قبل توافق اولیه از دارایی های ایران به کشور بازگشت، مال خود ایران است.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به ایسنا مبنی بر این که اگر ظرف چهار ماه به نتیجه نرسیدید چه خواهد شد، گفت: من فکر می کنم برای رسیدن به چارچوب توافق یا تفاهم سیاسی حتما چهار ماه وقت خوبی است و بیشتر از وقت مورد نیاز است. هیأت ما از همین امروز آمادگی دارد مذاکره جدی را ادامه دهد. ما هیچ وقت میز مذاکره را ترک نکرده‌ایم و نخواهیم کرد. نگرانی درباره اتفاقی که ممکن است چهارماه آینده بیفتد نداریم و اطمینان داریم ظرف چند هفته اگر اراده کافی سیاسی وجود داشته باشد، حتی ظرف چند روز می‌توانیم به چارچوب یک تفاهم سیاسی دست یابیم.

ظریف در پاسخ به خبرنگار نیویورک تایمز که از وی پرسید رهبری ایران در جریان تصمیمات شما بوده و آیا ایده‌های جدیدی در مذاکرات مطرح شده است تصریح کرد: همه طرف ها ایده‌هایی را مطرح کرده‌اند و تنها یک طرف نیست که پیشنهاد آورده باشد، ما نیز طرح‌ها و ایده‌های تازه‌ای آورده‌ایم.

وی ادامه داد: در رابطه با ایده ها نمی خواهیم گمانه‌زنی شود. تیم ما انعطاف‌پذیری و منطق زیادی نشان داده است. ما دستمان بسته نیست، البته همه طرف‌ها به دنبال تامین امنیت ملی خود هستند، اما انعطاف پذیری به معنی کوتاه آمدن از حقوق خود نیست، بلکه تلاش برای رسیدن به توافقی است که طرف ها منافع خود را به صورتی منطقی در آن ببینند که آن یک توافق برد-برد است.

رییس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد که ما به سمتی حرکت می‌کنیم که همه بتوانند برنده شوند و به همین خاطر هم اینجا آمده‌ایم.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره ظریف : دیگر منتظر آخرین لحظه نمی مانیم فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «ظریف : دیگر منتظر آخرین لحظه نمی مانیم»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 4 = ?